nauczyciel z znp

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

mambakn
Posty: 13
Rejestracja: 2008-05-20, 15:44
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: zachodniopomorskie

nauczyciel z znp

Postautor: mambakn » 2008-10-21, 20:01

Witam, mam problem - może ja czegoś tu nie rozumiem, może za małe doświadczenie w zawodzie?? Sprawa dotyczy nauczyciela należącego do ZNP. Ostatnio pojechał on na związkowy zjazd trwający jeden dzień. Powołał się na Ustawę o związkach zawodowych z 23 maja 1991 r. art. 25 ust. 2. W wyznaczonym terminie wyjechał, ale okazało się że pomimo zorganizowania zastępstwa przez dyrekcję, nauczycielka kazała nie przychodzić uczniom w ten dzień do szkoły. Drogie koleżanki oraz drodzy koledzy - CO Z TAKIM NAUCZYCIELEM ZROBIĆ ?? Należy do związków więc wyciągnięcie konsekwencji musi być podparte podstawami prawnymi. I tu kolejna prośba - jakimi podstawami prawnymi, z tytułu czego można zdyscyplinować tego nauczyciela ?? Pozdrawiam Szanowne koleżeństwo i proszę o pomoc.

oranje
Posty: 8
Rejestracja: 2010-03-04, 13:38
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: śląskie

Zwolnienie związkowca pod ochroną

Postautor: oranje » 2010-03-04, 13:55

Witam
To mój pierwszy post na tym forum, które wcześniej tylko przeglądałem. Postaram się opisać wszystko w sposób rzeczowy i jasny.
Rok temu koleżanka miała otrzymać wypowiedzenie wskutek mniejszej liczby godzin z przedmiotu nauczanego. Dowiedziawszy się o tym "uciekła" na urlop zdrowotny, który rozpoczął się 28 maja 2009 roku. Od 1 września 2008 roku (czyli w roku szkolnym 08/09) pełniła w zastępstwie za innego nauczyciela będącego w tym czasie na urlopie zdrowotnym funkcję szkolnego prezesa ogniska ZNP (nie wiem czy dobrze nazwałem te funkcję). Teraz Dyrektor szkoły przygotował dla niej wypowiedzenie na dzień 31 sierpnia br., jednak gdy dowiedział się o tym Prezes ZNP natychmiast wykręcił numer do szkoły i zakomunikował że nie można jej zwolnić, gdyż jest związkowcem pod ochroną. I do tego 3 nauczycieli uczących tego samego przedmiotu ma się zgodzić na ograniczony etat, tak żeby ta Pani mogła pracować.
Wydaje mi się że czas ochrony związkowca trwa rok od zakończenia pełnienia funkcji (może pół roku?) i mija 28 maja br. czyli od momentu odejścia na urlop zdrowotny.[/i]

malgosi35
Posty: 126
Rejestracja: 2007-05-23, 17:51

Re: nauczyciel z znp

Postautor: malgosi35 » 2010-03-04, 14:06

Zarząd danej jednostki ogranizacyjnej może wskazać dowolnego członka którego obejmuje ochrona związkowa. Nie musi to być członek zarządu.
Zasadą (prawną) jest jednak dostarczenie pracodawcy listy osób, które znajduuą się pod ochroną.

1. Pracodawca bez zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej nie może:

1) wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku pracy z imiennie wskazanym uchwałą zarządu jego członkiem lub z innym pracownikiem będącym członkiem danej zakładowej organizacji związkowej, upoważnionym do reprezentowania tej organizacji wobec pracodawcy albo organu lub osoby dokonującej za pracodawcę czynności w sprawach z zakresu prawa pracy,
.....

2. Ochrona, o której mowa w ust. 1, przysługuje przez okres określony uchwałą zarządu, a po jego upływie - dodatkowo przez czas odpowiadający połowie okresu określonego uchwałą, nie dłużej jednak niż rok po jego upływie.

3. Zarząd zakładowej organizacji związkowej, reprezentatywnej w rozumieniu art. 24125a Kodeksu pracy, wskazuje pracodawcy pracowników podlegających ochronie przewidzianej w ust. 1, w liczbie nie większej niż liczba osób stanowiących kadrę kierowniczą w zakładzie pracy albo liczba pracowników ustalona zgodnie z ust. 4.
Małgorzata


Wróć do „Prawo oświatowe”