religia w szkole- drodzy rodzice, jesteścieza czy przeciw??

kącik dla rodziców

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

goshka
Posty: 26
Rejestracja: 2009-10-05, 17:00
Kto: rodzic
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: religia w szkole- drodzy rodzice, jesteścieza czy przeciw??

Postautor: goshka » 2010-03-27, 22:39

Fakt, nie pomyślałam o tym... :( Chociaż myślę, że opiekę nad "kultura" mógłby przejąć każdy dobry polonista, a tych jest trochę - na szczęście.
A tak wracając do religii - mój syn własnie zarobił z niej 1!!! Pewnie zaraz poprawi, ale myślę, że sprowadzanie religii do przedmiotu szkolnego odarło ją z całej tajemnicy, ze wzniosłych uczuć, które winna w nas budzić. Sprawiło, że stała się czymś mniej ważnym, co trzeba też czasem zakuć, żeby sobie stopni nie pogorszyć. Czyż nie?

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: religia w szkole- drodzy rodzice, jesteścieza czy przeciw??

Postautor: haLayla » 2010-03-27, 22:56

goshka, jak można dostać jedynkę z religii? Odkąd pamiętam - wystarczyło mieć zeszyt, orientować się tak mniej więcej w temacie i to wszystko. Sprawdziany z religii, niezależnie od pytania, można było rozwiązać za pomocą jednej z utartych formułek - Bóg tak bardzo umiłował ludzi, że dał nam swojego Syna Pierworodnego. Zależnie od pytania, można było napisać: dlatego kościół katolicki, który nas prowadzi do zbawienia uznał iż..., lub: przez to właśnie (przedmiot pytania) należy...

Religia, odkąd jest wliczana do średniej, służy tylko podnoszeniu średniej. Chyba że coś się zmieniło.

Religia też nigdy nie kojarzyła mi się z mistycznym doznaniem. Raczej z kolejnymi 45 minutami, które należy odklepać. Zresztą nigdy nie byłem jakoś szczególnie rozbudzony duchowo.
<3

goshka
Posty: 26
Rejestracja: 2009-10-05, 17:00
Kto: rodzic
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: religia w szkole- drodzy rodzice, jesteścieza czy przeciw??

Postautor: goshka » 2010-03-27, 23:02

Najwidoczniej dużo się zmieniło, skoro dzieci w trzeciej klasie zbierają z religii jedynki. Niektórzy katecheci traktują ten przedmiot jako wiodący i niestety najważniejszy.
A skoro traktowałeś religię jak przykry obowiązek, jesteś najlepszym przykładem na to, by wycofać ten przedmiot ze szkół, bo religia winna być pojmowana duchowo, a nie rozumowo - jak się uczy dzieci w szkole...

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: religia w szkole- drodzy rodzice, jesteścieza czy przeciw??

Postautor: vuem » 2010-03-28, 07:52

Pojawienie się religii w szkole musiało odebrać jej ten jak nazywasz mistycyzm.

Przedmiot szkolny, to przedmiot szkolny w końcu.

Nawet optymistycznie na to patrzyłem na początku myśląc sobie, że nauka o religii...tfuu, religiach tego świata przyda się dla lepszego zrozumienia, tolerancji itp.


Goshka,

Z drugiej strony jakoś nie przypominam sobie mistycyzmu salki katechetycznej.

Chodziłem, bo rodzina, bo to się papier jakiś w przyszłości do ślubu przyda...
Chodziło się do kościoła obok kościoła.

Byłem jednym z wielu chyba...

Czemu teraz miałoby być inaczej?

partita400
Posty: 346
Rejestracja: 2007-09-13, 17:26

Re: religia w szkole- drodzy rodzice, jesteścieza czy przeciw??

Postautor: partita400 » 2010-03-28, 16:21

Ale chodziła większość,nawet w liceum,kiedy musieliśmy przez całe miasto do salki przy kościele przejść.Chodziłam, bo sama chciałam,a nie z przymusu.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: religia w szkole- drodzy rodzice, jesteścieza czy przeciw??

Postautor: vuem » 2010-03-28, 18:58

Teraz też większość chodzi na religię i co z tego ma wynikać?

Ty chciałaś, a inni nie chcieli, chodzili, bo musieli.

Problem tu dotyczy obecności religii wśród przedmiotów szkolnych, a nie kwestii chodzić, czy nie, bo to już raczej kwestia światopoglądu i osobistej decyzji.

goshka
Posty: 26
Rejestracja: 2009-10-05, 17:00
Kto: rodzic
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: religia w szkole- drodzy rodzice, jesteścieza czy przeciw??

Postautor: goshka » 2010-03-28, 21:34

Przepraszam ale Ty uczyłeś się o różnych religiach??? Bardzo ciekawe. Chętnie zapisałabym syna na takie zajęcia, bo jemu, podobnie zresztą jak i mnie parę lat temu wpaja się, że tylko nasza religia jest prawdziwa, właściwa i uczy się tylko takiej religii. Nigdy nie słyszałam słowa na temat innej wiary...

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: religia w szkole- drodzy rodzice, jesteścieza czy przeciw??

Postautor: vuem » 2010-03-28, 21:51

goshka pisze:Przepraszam ale Ty uczyłeś się o różnych religiach??? Bardzo ciekawe. Chętnie zapisałabym syna na takie zajęcia, bo jemu, podobnie zresztą jak i mnie parę lat temu wpaja się, że tylko nasza religia jest prawdziwa, właściwa i uczy się tylko takiej religii. Nigdy nie słyszałam słowa na temat innej wiary...


Gdy sam chodziłem, to wspomniano chyba jedynie o nich.

Goshko, pisząc:

Nawet optymistycznie na to patrzyłem na początku myśląc sobie, że nauka o religii...tfuu, religiach tego świata przyda się dla lepszego zrozumienia, tolerancji itp.


miałem na myśli, że na początku batalii o wprowadzanie religii do szkół miałem nadzieję, że będzie to przedmiot pozwalający poznać inne religie tego świata...naiwne chyba.

Ba, dalej naiwnie mam nadzieję, że kiedyś to nastąpi :wink:

Podobnie jak Ty, chciałbym tego.

goshka
Posty: 26
Rejestracja: 2009-10-05, 17:00
Kto: rodzic
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: religia w szkole- drodzy rodzice, jesteścieza czy przeciw??

Postautor: goshka » 2010-03-28, 22:19

Nie wydaje mi się, by to było możliwe... chyba już szybciej na etyce.
Ewentualnie można samemu pogłębiać wiedzę na temat tajników innej wiary, bo w kościele niewiele się dowiesz, skoro ostatnio usłyszałam, że nawet homeopatia jest grzechem, a mój syn, który w zasadzie nauczył się czytać dzięki książce "Harry Potter" dowiedział się, że czytanie takiej lektury to również zły uczynek... podczas gdy ja wciąż wmawiałam mu, że książki to wspaniała sprawa... i mój autorytet został zachwiany przez jednego księdza:(

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: religia w szkole- drodzy rodzice, jesteścieza czy przeciw??

Postautor: edzia » 2010-03-28, 22:38

vuem pisze:nauka o religii...tfuu, religiach tego świata przyda się dla lepszego zrozumienia, tolerancji itp.
To by się religioznawstwo nazywało chyba.

Ja tam od przedmiotu religia nie oczekuję raczej porównywania różnych religii. To kwestia wiary.

goshka
Posty: 26
Rejestracja: 2009-10-05, 17:00
Kto: rodzic
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: religia w szkole- drodzy rodzice, jesteścieza czy przeciw??

Postautor: goshka » 2010-03-28, 22:43

Myślę, że wiarę dzieci wynoszą z domu. Religia jako przedmiot w szkole raczej uczy, że warto na nią chodzić, by sobie średnią podciągnąć... :(

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: religia w szkole- drodzy rodzice, jesteścieza czy przeciw??

Postautor: edzia » 2010-03-28, 23:00

Bez przesady, nie tylko po to. Do średniej religia wlicza się dopiero od kilku lat, a w szkołach jest od prawie 20 lat.

goshka
Posty: 26
Rejestracja: 2009-10-05, 17:00
Kto: rodzic
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: religia w szkole- drodzy rodzice, jesteścieza czy przeciw??

Postautor: goshka » 2010-03-28, 23:05

No fakt, masz rację. Ale zdecydowanie wolałabym, żeby zamiast ocen z religii była notka "zaliczone", żeby zajęcia odbywały się raz w tygodniu i nie polegały na ciągłym odpytywaniu, a raczej na rozmowie, dyskusji czy śpiewaniu pieśni :D

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: religia w szkole- drodzy rodzice, jesteścieza czy przeciw??

Postautor: edzia » 2010-03-28, 23:09

goshka pisze:Ale zdecydowanie wolałabym (...) żeby zajęcia (...) nie polegały na ciągłym odpytywaniu, a raczej na rozmowie, dyskusji czy śpiewaniu pieśni
To już zależy wyłacznie od prowadzącego religię.

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: religia w szkole- drodzy rodzice, jesteścieza czy przeciw??

Postautor: haLayla » 2010-03-28, 23:10

goshka pisze:Nie wydaje mi się, by to było możliwe... chyba już szybciej na etyce.
Ewentualnie można samemu pogłębiać wiedzę na temat tajników innej wiary, bo w kościele niewiele się dowiesz, skoro ostatnio usłyszałam, że nawet homeopatia jest grzechem


Homeopatia to działanie demonów. Gdy to usłyszałem pierwszy raz, pogroziłem księdzu, że mam lek homeopatyczny na zatoki i zaraz rozpylę demony w powietrzu :D

edzia pisze:
vuem pisze:nauka o religii...tfuu, religiach tego świata przyda się dla lepszego zrozumienia, tolerancji itp.
To by się religioznawstwo nazywało chyba.


Ja wiedzę o istnieniu innych religii wyniosłem z domu. Jednakże głębszą wiedzę na ten temat pozyskałem dopiero na lekcjach historii w LO.

Ja tam od przedmiotu religia nie oczekuję raczej porównywania różnych religii. To kwestia wiary.


Ale wiara to sprawa prywatna, a nie publiczna. Religia w szkole promuje określony światopogląd za pieniądze pochodzące z podatków, płaconych zarówno przez katolików, jak i prawosławnych, luteranów, żydów, ateistów, buddystów czy wyznawców Jedi.
<3


Wróć do „Rodzice”