Osiągnięcia na świadectwie ukończenia SP

kącik dla rodziców

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

annakwiat1
Posty: 16
Rejestracja: 2009-09-23, 22:38
Kto: rodzic
Lokalizacja: śląskie

Osiągnięcia na świadectwie ukończenia SP

Postautor: annakwiat1 » 2010-04-09, 23:55

Szanowni Państwo!
Mam następujący problem. Moje dziecko będzie się ubiegać o przyjęcie do gimnazjum, które nie znajduje się w rejonie. Można otrzymać dodatkowe punkty za "osiągnięcia wpisane na świadectwie szkolnym". Moja pociecha miała takie osiągnięcia w czwartej i piątej klasie. Czy znajdą się one na świadectwie ukończenia szkoły? A jeżeli tak, to gdzie można znaleźć informacje na ten temat (na jaki przepis można się powołać, gdyby nie zostało to wpisane)?

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Osiągnięcia na świadectwie ukończenia SP

Postautor: edzia » 2010-04-10, 07:32

Oczywiście powinny się znaleźć na świadectwie szkolnym, jeśli były to następujące szczególne osiągnięcia:

10. W części dotyczącej szczególnych osiągnięć ucznia odnotowuje się:

1) uzyskane wysokie miejsca - nagradzane lub honorowane zwycięskim tytułem - w zawodach wiedzy, artystycznych i sportowych organizowanych przez kuratora oświaty albo organizowanych co najmniej na szczeblu powiatowym przez inne podmioty działające na terenie szkół;

2) osiągnięcia w aktywności na rzecz innych ludzi, zwłaszcza w formie wolontariatu, lub środowiska szkolnego.


Jeśli się nie znajdą, trzeba prosić o sprostowanie świadectwa.

annakwiat1
Posty: 16
Rejestracja: 2009-09-23, 22:38
Kto: rodzic
Lokalizacja: śląskie

Re: Osiągnięcia na świadectwie ukończenia SP

Postautor: annakwiat1 » 2010-04-10, 11:41

Bardzo przepraszam, ale napisane przeze mnie informacje nie były kompletne.
Te osiągnięcia były wpisane na świadectwie z 4 i 5 klasy, natomiast do gimnazjum składa się świadectwo tylko z szóstej klasy. Czy te osiągnięcia będą przepisane? Gdzie mogę znaleźć informacje na ten temat?

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Osiągnięcia na świadectwie ukończenia SP

Postautor: edzia » 2010-04-10, 15:25

Świadectwo po klasie szóstej jest świadectwem ukończenia szkoły, a nie zwykłym swiadectwem promocyjnym. Moim zdaniem te osiągnięcia powinny być wpisane.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Osiągnięcia na świadectwie ukończenia SP

Postautor: vuem » 2010-04-10, 15:38

Powinny być, wpisuje sie na takich świadectwach oceny z przedmiotów, których nie nauczano w ostatniej klasie, to i takie znaczące osiągnięcia powinny zostac przepisane.

Rozporządzenie mówi krótko:

10. W części dotyczącej szczególnych osiągnięć ucznia odnotowuje się :
a) uzyskane wysokie miejsca - nagradzane lub honorowane zwycięskim
tytułem - w zawodach wiedzy, artystycznych i sportowych
organizowanych przez kuratora oświaty lub inne podmioty działające na
terenie szkół,
b) osiągnięcia w aktywności na rzecz innych ludzi, zwłaszcza w formie
wolontariatu, lub środowiska szkolnego.

Awatar użytkownika
iTulka
Posty: 385
Rejestracja: 2010-05-17, 00:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: Osiągnięcia na świadectwie ukończenia SP

Postautor: iTulka » 2010-06-20, 20:21

Wiem, że to kącik dla rodziców, ale nie chciałabym niepotrzebnie powtarzać tematów.
Moje pytanie kieruję głównie do nauczycieli.

Czy zajęcie II miejsce w konkursie miejskim, organizowanym przez UM, należy wpisać jako szczególne osiągnięcia na świadectwie? Dodam, że szkoła nie przygotowywała ucznia do konkursu.

Z góry dziękuję miłym osobom za wypowiedź :)

aneta29
Posty: 46
Rejestracja: 2009-06-26, 22:44
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Osiągnięcia na świadectwie ukończenia SP

Postautor: aneta29 » 2010-06-23, 19:05

No niestety rozczarują mamusię ale wpisuje się na swiadectwie tylko osiągnięcia w danym roku szkolnym:) A wszystkie osiągnięcia szczególne ucznia wpisije się od szczebla powiatowego:)


Nie przesadzaajmy ze wszystkie osiągnięcia od klasy I-V będą wpisane na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej:)

miki2305
Posty: 62
Rejestracja: 2009-03-08, 21:17
Kto: student
Przedmiot: Matematyka, Chemia, Fizyka
Lokalizacja: śląskie

Re: Osiągnięcia na świadectwie ukończenia SP

Postautor: miki2305 » 2010-06-23, 21:26

aneta29 pisze:Nie przesadzaajmy ze wszystkie osiągnięcia od klasy I-V będą wpisane na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej:)


Nie zgadzam się. Jeżeli uczeń był finalistą konkursu przedmiotowego w klasie 2 gimnazjum, a w klasie trzeciej powinęła mu się noga i nie dostał się do finału, to ma nie mieć wpisu na świadectwie ukończenia szkoły? Poziom zadań jest ten sam dla wszystkich gimnazjalistów.
Tak samo jest traktowane świadectwo ukończenia SP.

Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: Osiągnięcia na świadectwie ukończenia SP

Postautor: Andulencja » 2010-06-23, 23:08

Na świadectwie ukończenia szkoły wpisuje się osiągnięcia nie tylko z klasy 6, ale jak wskazuje nagłówek, z klas SP. Pamiętać należy, że zaledwie dwie linijki przeznaczono na takowy wpis. Należy więc wybrać te nas najwyższym szczeblu. I jeśli były takowe, to z różnych dziedzin.
aneta29 pisze:A wszystkie osiągnięcia szczególne ucznia wpisuje się od szczebla powiatowego
tak na pewno jest w gimnazjum. Podejrzewam że w szkole podstawowej podobnie.

Reginka82
Posty: 6
Rejestracja: 2010-03-09, 19:28
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: małopolskie

Re: Osiągnięcia na świadectwie ukończenia SP

Postautor: Reginka82 » 2011-06-30, 19:27

Moje dziecko(kl 4) wygrało wojewódzki konkurs małopolski organizowany przez dom kultury w Krakowie,
Konkurs odbył się w półroczu pierwszym.
Nie jest to wpisane w swiadectwo. czy powinno?
Druga sprawa-czy na świadectwie powinno znaleźć się drugie imię ucznia, który ma imię składające się z dwu -tzn coś podobnego do Jan Jakub, a jest tylko jedno?
jak to załatwić w szkole?

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Osiągnięcia na świadectwie ukończenia SP

Postautor: vuem » 2011-06-30, 21:01

Reginka82 pisze:Nie jest to wpisane w swiadectwo. czy powinno?


Rozporządzenie mówi:

13. Na świadectwach szkolnych promocyjnych i świadectwach ukończenia szkoły, w części dotyczącej szczególnych
osiągnięć ucznia, odnotowuje się:
1) uzyskane wysokie miejsca — nagradzane lub honorowane zwycięskim tytułem — w zawodach wiedzy, artystycznych i sportowych organizowanych przez kuratora oświaty albo organizowanych co najmniej na szczeblu powiatowym przez inne podmioty działające na terenie szkół;
2) osiągnięcia w aktywności na rzecz innych ludzi, zwłaszcza w formie wolontariatu, lub środowiska szkolnego.


Osobiście sądzę, że powinno się wpisać. Porozmawiaj z wychowawcą.

Reginka82 pisze:Druga sprawa-czy na świadectwie powinno znaleźć się drugie imię ucznia, który ma imię składające się z dwu -tzn coś podobnego do Jan Jakub, a jest tylko jedno?


Jeśli "oficjalnie w dokumentach figuruje" pod dwoma imionami, to powinny być oba imiona. Może przeoczenie, to się zdarza. Być może błąd przy wprowadzeniu danych jest powielany teraz na świadectwie.
Prośba o korektę wystarczy.

Reginka82 pisze:jak to załatwić w szkole?


Poprosić o wystawienie nowego świadectwa.

Reginka82
Posty: 6
Rejestracja: 2010-03-09, 19:28
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: małopolskie

Re: Osiągnięcia na świadectwie ukończenia SP

Postautor: Reginka82 » 2011-06-30, 21:32

dzięki za odpowiedź :)
Szkoła mojego Syna jest bardzo specyficznym miejscem :(
Niezbyt przyjaznym rodzicom :(
oczywiście-ściąganie od nas wpłat na komitet, pomoc w organizowaniu wszystkiego, przynoszenie wszelakich pomocy, załatwianie rzeczy itp-jak najbardziej, natomiast pomoc nam, rodzicom, w uzyskaniu informacji, dostępnośc dla rodziców-już nie ;(
mam np problem z porozumieniem się z nauczycielami na różnych płaszczyznach. Nie wiem, jak to będzie wyglądało w tym przypadku ...
Wyobraźcie sobie, że na moje pytanie, czy godziny przeznaczone na douczanie mojego dziecka przed konkursem matematycznym(jako jedyny w szkole się zakwalifikował do wojewódzkiego)-o czym został on poinformowany, że są przeznaczone-będą się odbywały, dowiedziałam się, że nie będzie żadnych spotkań, bo "to taka zabawa, on jest dopiero w klasie czwartej ... , my nie traktujemy tego poważnie ... "....
Postaram się to załatwić, ale ... czy nie zostanie to zlekceważone, nie wiem ;(

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Osiągnięcia na świadectwie ukończenia SP

Postautor: vuem » 2011-06-30, 21:49

Reginka82 pisze:Szkoła mojego Syna jest bardzo specyficznym miejscem :(
Niezbyt przyjaznym rodzicom :(


Mam nadzieję, że to mylne wrażenie :wink:

Reginka82 pisze:Wyobraźcie sobie, że na moje pytanie, czy godziny przeznaczone na douczanie mojego dziecka przed konkursem matematycznym(jako jedyny w szkole się zakwalifikował do wojewódzkiego)-o czym został on poinformowany, że są przeznaczone-będą się odbywały, dowiedziałam się, że nie będzie żadnych spotkań, bo "to taka zabawa, on jest dopiero w klasie czwartej ... , my nie traktujemy tego poważnie ... "....


Mam nadzieję, że doszło do "nadużycia semantycznego" ewentualnie "skrótu myślowego" tylko... :wink:

Reginka82 pisze:Postaram się to załatwić, ale ... czy nie zostanie to zlekceważone, nie wiem ;(


Mam nadzieję, że nie.

...dużo tej nadziei trochę, wiem..., ale bądź dobrej myśli, łaski nikt nie robi, a Tobie nie o fanaberie chodzi jakieś, tylko poprawienie błędu.

Reginka82
Posty: 6
Rejestracja: 2010-03-09, 19:28
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: małopolskie

Re: Osiągnięcia na świadectwie ukończenia SP

Postautor: Reginka82 » 2011-06-30, 22:25

Jutro zadzwonię i zapytam. Póki co mam juz jeden wakacyjny telefon -nie mogę dostać nr do wuefisty, który ma książeczki sportowca, bo skzoła nie udzieli mi inf(poufne), a pana nie było jeszcze w szkole. Mam dzownić, by zapytać, zadzwonię i hurtowo zapytam...
dzięki za udzielenie informacji, niestety, moje odczucia opisałam jw.
Po zmianie dyrekcji(emerytura) szkołą ewoluowała bardzo ....
Np zostałam zruga na za bezczelną prośbę o postawienie pod szkoła stojaków na rowery(dzieci w mojej szkole nie będą przyjeżdżały na rowerach na zajęcia...)-była to moja ostatnia wizyta na niby zebraniu rady rodziców, na której to rządzi pani dyrektor(lat temu 2, a stojaków nadal nie ma).

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Osiągnięcia na świadectwie ukończenia SP

Postautor: vuem » 2011-06-30, 22:34

Reginka82 pisze:dzieci w mojej szkole nie będą przyjeżdżały na rowerach na zajęcia...


Jak uzasadniono niechęć do tego pomysłu?


Wróć do „Rodzice”