Lekcje polskiego pod koniec roku szkolnego???

poloniści, historycy, nauczyciele WOK, to miejsce dla Was

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Navilla
Posty: 3
Rejestracja: 2010-03-01, 20:57
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: mazowieckie

Lekcje polskiego pod koniec roku szkolnego???

Postautor: Navilla » 2010-05-19, 22:14

Jestem poczatkujacym nauczycielem - pracuję w gimnazjum pierwszy rok. Uczę klasy trzecie i jedną pierwszą. W jednej z trzecich klas skończyły mi sie tematy lekcji (przeprowadziłam wszystkie lekcje zapisane w planie wynikowym na ten rok szkolny). W związku z tym mam problem, co mogłabym teraz z uczniami robić przez ten miesiąc. Moge oglądac filmy i je omawiać, ale to rzadko, bo w szkole mamy słaby dostep do telewizorów i dvd. Powtórki jakos też średnio widzę, bo wszystko z nimi powtarzałam przed egzaminem.
Będę wdzięczna za wszelkie wskazówki i pomysły.

nauczpol
Posty: 20
Rejestracja: 2008-10-01, 16:59
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Lekcje polskiego pod koniec roku szkolnego???

Postautor: nauczpol » 2010-05-20, 20:11

Proponuję czytanie fragmentów ciekawych książek i ich omawianie. Zachęca to do przeczytania książki w całości. Na luźniejszych lekcjach piszę z dzieciakami wiersze- ostatnio pisaliśmy wiersze wolne- wspaniałych mam poetów :) , pisaliśmy też scenariusz, a potem staraliśmy się to zagrać- tu było dużo śmiechu, bo każdy wymyślał inną scenę. Z filmami też jest dobry pomysł, ale po 2 lekcjach oglądania dzieciaki się znudzą- na zajęciach musi się coś dziać. Jak mi coś przyjdzie do głowy, to napiszę. Ja uczę w podstawówce, więc nie wiem jak się moje propozycje sprawdzą w gimnazjum.

Navilla
Posty: 3
Rejestracja: 2010-03-01, 20:57
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Lekcje polskiego pod koniec roku szkolnego???

Postautor: Navilla » 2010-05-20, 20:48

wielkie dzięki za odpowiedź. Ja niestety ucze w dość kiepskim gimnazjum, więc pomysł z wierszami nie wypali bo ich by to na pewno nie zainteresowało. Scenariusz to ciekawy pomysł, ja pomyślałam jeszcze przygotowaniu czegos w rodzaju serwisu radiowego plus do tego jakies ćwiczenia dykcyjne i takie tam. Zobaczymy czy cos z tego wyjdzie.

paweł_polonista
Posty: 56
Rejestracja: 2008-08-05, 09:42
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Lekcje polskiego pod koniec roku szkolnego???

Postautor: paweł_polonista » 2010-05-20, 22:31

W jednej z trzecich klas skończyły mi sie tematy lekcji (przeprowadziłam wszystkie lekcje zapisane w planie wynikowym na ten rok szkolny). W związku z tym mam problem, co mogłabym teraz z uczniami robić przez ten miesiąc


Szczerze zazdroszczę, ja nigdy nie mogę z niczym zdążyć i zawsze się zastanawiam co tu zrobić, by się "wyrobić".

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: Lekcje polskiego pod koniec roku szkolnego???

Postautor: Jolly Roger » 2010-05-22, 10:21

trzecie klasy to już prawie sa na wakacjach, bo napisali egzamin i myślą o przyszłych szkołach, więc czas na wakacyjne tematy.
Może próba przyjrzenia się jezykowi w necie, analiza rzetelności dziennikarskiej, nowomowa młodzieżowa, reklama, może lektura z literatury najnowszej, której nie ma w programach i podręczniku, komiks, może jakiś kabarecik na zakończenie szkoły, krótkie etiudy filmowe na komórce, język w tekstach piosenek, rymy częstochowskie, haiku, a może kaligrafia, regionalni literaci.

Musisz sama zadecydować w czym najlepiej się czujesz i co chciałabyś jeszcze uczniom pokazać.
We gonna ride the sea,
we pray to the wind and the glory
That's why we are raging wild and free

abe
Posty: 53
Rejestracja: 2009-03-21, 19:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Lekcje polskiego pod koniec roku szkolnego???

Postautor: abe » 2010-05-26, 18:34

sprawdzają się też kalambury ortograficzne- przygotuj jednowyrazowe hasła z konkretną zasadą lub trudnością ortograficzną- jeden uczeń rysuje na tablicy hasło- reszta ma za zadanie odgadnąć o jaki wyraz chodzi. Jeśli wszystkie hasła będę na określoną regułę ortograficzną, to uczniowie szybko się zorientują o jaką literę chodzi i w ten sposób będą kojarzyć i zapamiętywać. Miłe z pożytecznym. Można te kalambury poszerzyć o odgadywanie powiedzeń, lub cytatów słynnych, sprawdza się też gra w "wisielca"- gdzie uczniowie podają litery i odkrywają hasło.
Rysowanie komiksu do określonego utworu- jakiegoś niedługiego opowiadania czy wiersza.
gra- ułóż jak największą liczbę wyrazów z liter: KOMEDIANTKA (lub zaproponuj inne długie wyrazy).

Navilla
Posty: 3
Rejestracja: 2010-03-01, 20:57
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Lekcje polskiego pod koniec roku szkolnego???

Postautor: Navilla » 2010-05-28, 19:46

dziękuje bardzo za cenne podpowiedzi, bo niestety na inne polonistki z mojej szkoły nie mam co liczyć....
kalambury dziś wprowadziłam w życie i jedna klasa świetnie się przy nich bawiła, aż prosili o jeszcze jedną taka lekcję
pozostałe propozycje sa również ciekawe i będe je pomału wprowadzać


Wróć do „Przedmioty humanistyczne”

cron