Programy i podręczniki do zajęć artystycznych w gimnazjum

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Cytryn
Posty: 1205
Rejestracja: 2007-11-09, 12:20

Programy i podręczniki do zajęć artystycznych w gimnazjum

Postautor: Cytryn » 2010-06-03, 09:27

Na stronie ministerialnej jest dopuszczony do użytku tylko jeden podręcznik do zajęć artystycznych( Wachowiaka, wyd. Gawa). Ale mi nie bardzo odpowiada.
Z drugiej strony już teraz wymaga się ode mnie przedstawienia programu do zajęć artystycznych z nr dopuszczenia. Mogłabym napisać autorski, ale:
* daje mi się na to 3 dni( trochę mało czasu, myślałam, że w wakacje spokojnie usiądę, zrobię, skompletuję płyty, pomoce itd.)- wcześniej byłam tak zawalona inną robotą, że zwyczajnie nie miałam kiedy się tym zająć.
* wymaga się nr dopuszczenia programu( autorski nie może takowego mieć).

Jak to jest z tymi zajęciami artystycznymi? Czy nie można zadeklarować, że program będzie autorski i przedstawić go we wrześniu? (jeśli nie- muszę skorzystać z gotowego do jedynego dopuszczonego podręcznika Wachowiaka).

I pytanie pomocnicze- ile w końcu godzin jest przeznaczonych na muzykę i zajęcia artystyczne łączne? Czy dobrze zrozumiałam, że 30( czyli nic się nie zmienia, po prostu zamiast 15 godzin muzyki będzie w to miejsce 15 godzin zajęć artystycznych?)?

Aha i jeszcze jedno: pracuję w małym zespole szkół, gdzie jest po jednej klasie IV, V, VI sp, I, II i III gimnazjum. Bardzo chciałabym poprowadzić chór, ale nie dam rady skompletować takiego chóru jedynie z uczniów gimnazjum. Czy mogłabym w ramach zajęć artystycznych prowadzić chór z uczniami ze szkoły podstawowej i gimnazjum- a ci uczniowie z gimnazjum, którzy uczęszczaliby na ten chór mieliby wpisywane oceny z zajęć artystycznych? Ciężko bowiem jest zorganizować w takiej małej szkole zajęcia artystyczne tylko dla uczniów gimnazjum- bez instrumentów, bez możliwości wyboru grupy uczniów
( szykuje się praca z całą klasą), przecież to bez sensu. A chór jest, funkcjonuje od lat i prężnie działa...

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Programy i podręczniki do zajęć artystycznych w gimnazjum

Postautor: malgala » 2010-06-03, 10:02

Cytryn pisze:Z drugiej strony już teraz wymaga się ode mnie przedstawienia programu do zajęć artystycznych z nr dopuszczenia.

A jakim cudem program uwzględniający nową podstawę programową ma mieć numer dopuszczenia zanim go dyrektorowi przedstawisz?
Już na ten rok szkolny nie MEN, tylko dyrektor programy do użytku dopuszczał i nadawał każdemu numer.
Wybierasz sobie jakieś programy uwzględniające nową podstawę, sprawdzasz czy spełniają następujące warunki:
· stanowią opis sposobu realizacji celów kształcenia i zadań edukacyjnych ustalonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego,
· zawierają szczegółowe cele kształcenia i wychowania,
· ich treści są zgodne z treściami nauczania zawartymi w podstawie programowej kształcenia ogólne­go,
· zawierają sposoby osiągania celów kształcenia i wycho­wania, z uwzględnieniem możliwości indywidu­alizacji pracy w zależności od potrzeb i możli­wości uczniów oraz warunków, w jakich będzie realizowany,
· zawierają opis założonych osiągnięć ucznia,
· zawierają propozycje kryteriów oceny i metod sprawdza­nia osiągnięć ucznia,
· są poprawne pod względem merytorycznym i dydaktycznym.

Wybrany program przedstawiasz do zatwierdzenia dyrektorowi.

Art. 22a. 1. Nauczyciel ma prawo wyboru podręcznika spośród podręczników dopuszczonych do użytku szkolnego.
2. Nauczyciel przedstawia dyrektorowi szkoły program wychowania przedszkolnego lub program nauczania. Dyrektor szkoły, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej, dopuszcza do użytku w danej szkole zaproponowany przez nauczyciela program wychowania przedszkolnego lub program nauczania.
[...]
2b. Dopuszczone do użytku w danej szkole programy wychowania przedszkolnego lub programy nauczania stanowią odpowiednio zestaw programów wychowania przedszkolnego lub szkolny zestaw programów nauczania. Dyrektor szkoły jest odpowiedzialny za uwzględnienie w zestawie programów wychowania przedszkolnego i szkolnym zestawie programów nauczania całości odpowiednio podstawy programowej wychowania przedszkolnego i podstawy programowej kształcenia ogólnego ustalonej dla danego etapu edukacyjnego, a w przypadku szkoły prowadzącej kształcenie w zawodach albo w profilach kształcenia ogólnozawodowego - także całości podstawy programowej kształcenia w zawodzie albo podstawy programowej kształcenia w profilu kształcenia ogólnozawodowego.
[...]
2e. Dyrektor szkoły podaje do publicznej wiadomości, do dnia 15 czerwca, zestaw podręczników, które będą obowiązywać od początku następnego roku szkolnego.


Tylko wybrany podręcznik musi posiadać numer dopuszczenia i wybrać musisz go przed 15 czerwca.

Cytryn
Posty: 1205
Rejestracja: 2007-11-09, 12:20

Re: Programy i podręczniki do zajęć artystycznych w gimnazjum

Postautor: Cytryn » 2010-06-03, 12:12

A, dzięki. Tylko...że na stronie ministerialnej jest tylko j e d e n podręcznik do zajęć artystycznych dopuszczony do użytku w gimnazjach.. :?

No i co z tym chórem? Ktoś wie?

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Programy i podręczniki do zajęć artystycznych w gimnazjum

Postautor: malgala » 2010-06-03, 14:06

Cytryn pisze:Tylko...że na stronie ministerialnej jest tylko j e d e n podręcznik do zajęć artystycznych dopuszczony do użytku w gimnazjach..

No to wyboru nie masz. Chyba, że całkowicie z podręcznika zrezygnować.

A z chórem co, to nie mam pojęcia, ale chyba raczej taki wariant nie jest możliwy.

Cytryn
Posty: 1205
Rejestracja: 2007-11-09, 12:20

Re: Programy i podręczniki do zajęć artystycznych w gimnazjum

Postautor: Cytryn » 2010-06-03, 14:44

A z chórem co, to nie mam pojęcia, ale chyba raczej taki wariant nie jest możliwy.

Taaa...Reformatorzy chyba zapomnieli o istnieniu takich małych szkół, jak nasza. Szkoda.
Bo jaki sens mają zajęcia artystyczne prowadzone z całą klasą( bo technicznie w takiej szkole nie da się inaczej tego rozwiązać)...? Szczególnie, że już o karciane będziemy się "zabijać". Brak czasu, klas, miejsca po prostu. Ale cóż. Pan każe, sługa musi.

Dzięki za pomoc.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Programy i podręczniki do zajęć artystycznych w gimnazjum

Postautor: malgala » 2010-06-03, 14:58

Cytryn, u nas szkoła tej samej wielkości i problemy organizacyjne podobne.

Cytryn
Posty: 1205
Rejestracja: 2007-11-09, 12:20

Re: Programy i podręczniki do zajęć artystycznych w gimnazjum

Postautor: Cytryn » 2010-06-03, 16:16

No to jedziemy na tym samym wózku :roll:

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Programy i podręczniki do zajęć artystycznych w gimnazjum

Postautor: mateoo » 2010-06-04, 10:39

Mac wydał jeszcze coś do zajęć z muzyki, więc mamy dwa. Z Gawy chciałbym przejrzeć ten podręcznik, bo nie wiedziałem, że taki jest wydany, ale z tego co widzę w spisie treści to dosyć fajny. Jeśli nie ma się klasy z predyspozycjami to z zestawem od MAca daleko nie zajedziemy. Ja mam jeszcze rok , bo teraz plastyczne :D
Sztuka jest pokarmem duszy.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Programy i podręczniki do zajęć artystycznych w gimnazjum

Postautor: edzia » 2010-06-04, 10:54

Córka w I gimnazjum korzysta (właściwie nie korzysta, ale książkę kazali kupić) z: "Muzyka w gimnazjum" - A. Kreiner-Bogdańska, wyd. Oficyna Edukacyjna K. Pazdro.

partita400
Posty: 346
Rejestracja: 2007-09-13, 17:26

Re: Programy i podręczniki do zajęć artystycznych w gimnazjum

Postautor: partita400 » 2010-06-04, 11:15

edzia pisze:Córka w I gimnazjum korzysta (właściwie nie korzysta, ale książkę kazali kupić) z: "Muzyka w gimnazjum" - A. Kreiner-Bogdańska, wyd. Oficyna Edukacyjna K. Pazdro.

Uczyłam kiedyś wg programu Kreiner-Bogdańskiej i muszę powiedzieć, że jest to dosyć dobry program z dobrą obudową.

Cytryn
Posty: 1205
Rejestracja: 2007-11-09, 12:20

Re: Programy i podręczniki do zajęć artystycznych w gimnazjum

Postautor: Cytryn » 2010-06-04, 14:52

Tez uczyłam z tego podręcznika. Jestem zadowolona. Niestety, nie ma programu do zajęć artystycznych...Ale powiedzcie mi- czy ja muszę mieć podręcznik do zajęć artystycznych?

No i czy podręcznik Wachowiaka z Gawy sprawdza się na zajęciach muzyki? Dobry jest?

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Programy i podręczniki do zajęć artystycznych w gimnazjum

Postautor: mateoo » 2010-06-05, 13:28

Ja przez 2 lata uczyłem na Wachowiaku i bardzo podobało mi się to rozwiązanie,bo nie było konieczności prowadzenia dodatkowo zeszytu nutowego. Były to zeszyty ćwiczeniowe, gdzie każdy temat rozpoczynała teoria podręcznikowa w dostatecznej ilości, a pod nią ćwiczenia; na końcu pięciolinia. Po reformie sprawa ma się trochę inaczej, bo podręcznik zatracił swój "ćwiczeniowy" charakter. Obecnie na nim nie pracuję, ale mam zawsze pod ręką, bo tematy są przystępnie opracowane. Wraz z podręcznikiem do zajęć artystycznych stanowią jednak integralną całość, bo w tym od muzyki nie ma tematów dotyczących np. elementów muzyki.
Sztuka jest pokarmem duszy.

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Programy i podręczniki do zajęć artystycznych w gimnazjum

Postautor: mateoo » 2010-06-22, 09:29

UwAga, wyd. Juka wydało ambitny podręcznik do zajęć wokalno-instrumentalnych. Można go obejrzeć na stronie wydawnictwa. Zawiera 10 piosenek i tematy z ćwiczeniami z zasad muzyki. Tylko gdzie to można kupić?
Sztuka jest pokarmem duszy.

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Programy i podręczniki do zajęć artystycznych w gimnazjum

Postautor: mateoo » 2010-07-30, 20:46

Widział ktoś zeszyt z PWNu ? Nie ma nic o tej pozycji nawet na ich stronie internetowej
Sztuka jest pokarmem duszy.

domini6
Posty: 12
Rejestracja: 2008-05-22, 11:13
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka, Plastyka, Informatyka
Lokalizacja: pomorskie

Re: Programy i podręczniki do zajęć artystycznych w gimnazjum

Postautor: domini6 » 2010-08-19, 11:48

Zgadza się na stronie www niewiele jest. Jestem szczęśliwa posiadaczką tychze zeszytów. Są dwa Kraina muzyki i Kraina sztuki. Jest tez już program do obu zeszytów. czekam tylko na obudowę metodyczną.


Wróć do „Przedmioty artystyczne”