zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

domini6
Posty: 12
Rejestracja: 2008-05-22, 11:13
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka, Plastyka, Informatyka
Lokalizacja: pomorskie

Re: zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Postautor: domini6 » 2010-06-22, 20:24

Ja też od nowego roku planuje grać :mrgreen:
Juz kazałam zakupic instrumenty (flety proste barokowe lub dzwonki chromatyczne) :roll:
Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Pani Muzyka
Posty: 50
Rejestracja: 2009-07-12, 00:04
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Postautor: Pani Muzyka » 2010-06-23, 16:59

domini6, gimnazjaliści kupią drewniane flety? Wolałabym, żeby moi też mieli, ale są drogie, pewnie z plastikowymi przyjdą :/

domini6
Posty: 12
Rejestracja: 2008-05-22, 11:13
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka, Plastyka, Informatyka
Lokalizacja: pomorskie

Re: zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Postautor: domini6 » 2010-06-24, 12:30

Mam to szczęści, że obok mojej szkoły jest sklep muzyczny. Nawiązałam kontakt wcześniej z właścicielem i wybrałam się z każdą obecna pierwszą klasą w połowie czerwca na wycieczkę do sklepu muzycznego. Pan im poopowiadał o instrumentach (dodatkowo jest też lutnikiem) i pokazał jakie flety mogą kupować. Tenże pan przekonał mnie, iż współczesne flety plastikowe (nie te, na których w latach 70-80 się grywało) to są bardzo dobre instrumenty. Wygodniejsze, bo nie trzeba ich konserwować specjalnie itp. itd. Też miałam wielkie obawy czy maja kupować tylko drewniane. Po rozmowie z fachowcem w tej dziedzinie zmieniłam zdanie. Jak wyjdzie to mogę się wypowiedzieć po roku pracy czyli za około rok szkolny:)
p

Bosa77
Posty: 2
Rejestracja: 2010-02-06, 17:37
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Postautor: Bosa77 » 2010-07-07, 15:42

Witam, na fletach prostych drewnianych lub plastukowych grają u mnie w szkole uczniowie już od 8 lat. Wyglada to tak: na każdej!!! lekcji sprawdzam czy mają instrumenty (ci co nie mają otrzymują minusy- 5 minusów to ndst). Na każdej lekcji gramy coś nowego lub starego (max 8-9 taktów, banalnie prostych utworków, Wlazł kotek, Żabka mała...). Dzieciaki znają melodie, więc łatwiej grać. Gramy rzędami, rząd który gra najładniej dosteje plusy (wszyscy). To skutkuje i to bardzo. Nie mam problemów z dyscypliną, bo nagrodą jest śpiew utorów które lubią. Acha dodam jeszcxze, że ci którzy nie przynieśli instrumentu, w trakcie grania mają zajęcie: przepisują do zeszytu dłuższego formatu krzyżówki muzyczne (krzyżówki układają uczniowie klas 3, ci którzy nie przynieśli instrumentu).

Ogólnie nie jest źle, a i głos mi odpoczywa, uszy mam przyzwyczajone.

domini6
Posty: 12
Rejestracja: 2008-05-22, 11:13
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka, Plastyka, Informatyka
Lokalizacja: pomorskie

Re: zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Postautor: domini6 » 2010-07-07, 15:54

Czyli metoda "kija i marchewki" jak zawsze skuteczna. Też planuję od września grać. Kazałam zakupić obowiązkowo na zaj art. Mam chęć nauczyć ich grać metodą, którą wypracował Kaja. Prościutkie etiudki z akompami nagranmi na płytke. Nawet najbardziej niezdolny uczeń da radę (osiągnie sukces) zagrać jeden, czy dwa dźwięki, a całą resztę muzyki dorobi akomp fortepianowy. Ciekawe jak to wyjdzie.

Pozdrawiam wakacyjnie

pamka2
Posty: 11
Rejestracja: 2010-09-02, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Postautor: pamka2 » 2010-09-07, 10:30

Witam,
ja także mam problem z zajęciami artystycznymi. mam prowadzić zespół wokalny (chór) i zajęcia teatralne. Głównie będziemy tworzyć utwory i scenki do pokazania na różnych akademiach, ale nijak nie wiem jak stworzyć program wynikowy do tych zajęć. przecież nie wiem, w ile zajęć się nauczą scenki- skeczu, żeby wprowadzić nowy i nie wiem jaka tematyka będzie potrzebna na akademie... :? czy ktoś już zrobił taki plan wynikowy do podobnych zajęć i może mi poradzić? będę wdzięczna bardzo.

julka81
Posty: 14
Rejestracja: 2010-08-31, 22:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Plastyka
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Postautor: julka81 » 2010-09-07, 19:31

alicjam_78, alicjam_78, alicjam_78, ;d;d;d Alicjam!!!!!i ja czekam na Twe rady, pozdrawiam!!!!

alicjam_78
Posty: 52
Rejestracja: 2008-09-16, 20:04
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Plastyka
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Postautor: alicjam_78 » 2010-09-08, 16:44

Julka!Jakie rady?????Nie wiem,o co chodzi,rzadko odwiedzam forum.Pisz na priv.

pamka2
Posty: 11
Rejestracja: 2010-09-02, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Postautor: pamka2 » 2010-09-09, 17:13

Ja także mam problem z zajęciami artystycznymi. Niestety moi uczniowie w żadnym razie nie chcą publicznie występować, nawet na forum klasy, dlatego nie trafiają do nich żadne pomysły typu zespół wokalno-instrumentalny, teatralny, czy taneczny... Proszę o rady, bo moja głowa już wysiadła... :(

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Postautor: mateoo » 2010-09-09, 18:09

Polecam pozycję Juki. Zeszyt zawiera tematy z zasad muzyki i repertuar do grania i śpiewania. Częściej róbcie zasady muzyki, zaprezentuj obsługę np. keyboardu, podstawy gry. Mimo wszystko zachęcaj ich do uprawiania muzyki żywej, niekoniecznie na pokaz, ale we własnym gronie w klasie.
Sztuka jest pokarmem duszy.

alicjam_78
Posty: 52
Rejestracja: 2008-09-16, 20:04
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Plastyka
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Postautor: alicjam_78 » 2010-09-10, 06:46

Drodzy forumowicze!
Dostaję mnóstwo maili z prośbą o przesłanie mojego zeszłorocznego programu i rozkładu materiału zajęć artystycznych.Proszę Was-zajrzyjcie najpierw do zgromadzonych na tym portalu materiałów.W dziale "inne" zamieściłam moje propozycje,wystarczy wpisać "zajęcia artystyczne".Troszkę własnego wkładu,nie jestem w stanie odpowiadać na 20 maili dziennie.Swoją drogą ciekawa jestem w ilu szkołach funkcjonuje już mój program;PBez złośliwości,rzecz jasna.

alicjam_78
Posty: 52
Rejestracja: 2008-09-16, 20:04
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Plastyka
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Postautor: alicjam_78 » 2010-09-10, 06:46

Pozdrawiam i....bez urazy.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Postautor: vuem » 2010-09-10, 07:02

alicjam_78 pisze:Swoją drogą ciekawa jestem w ilu szkołach funkcjonuje już mój program;PBez złośliwości,rzecz jasna.


Ja tam jestem ciekawy w ilu szkołach funkcjonuje jako "program autorstwa alicjim", a w ilu - po korekcie kilku przecinków i zastąpieniu 5 słów synonimami - jako program własny :wink:

Bez złośliwości, rzecz jasna:mrgreen:

alicjam_78
Posty: 52
Rejestracja: 2008-09-16, 20:04
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Plastyka
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Postautor: alicjam_78 » 2010-09-10, 17:37

Święte słowa,dokładnie to miałam na myśli.Pewnie kilku dyrektorów żyje w słodkiej nieświadomości;)))

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: zajęcia artystyczne w gimnazjum wg. nowej podstawy!!!!!!!!!!

Postautor: vuem » 2010-09-10, 19:30

Oczywiście nie musi to wynikać z nieuczciwości nauczyciela korzystającego z takiego planu. Kiedyś ze dwa lata "użerałem się" z panią, której ponoć w kuratorium nakazano, by program miał nazwisko autora w nagłówku i z mocy urzędu zmuszała do wpisania własnego.

Użyłem w końcu chyba "adaptowany i zmodyfikowany przez ..." albo czegoś podobnego.

Nie wspominam, że ubzdurała sobie, że nie może to być ksero gotowego planu, tylko ma wyglądać jak dzieło własne. A że to było we wczesnej erze komputerowej, to i kserowanie z białymi karteczkami to tu, czy tam zajęło ... około jednej kawy i trzech fajek (wtedy zdarzało się palić w szkole, a uczniowie rzadziej dogadywali...a może tylko mi się wydaje :wink:


Wróć do „Przedmioty artystyczne”