kwalifikacje nauczyciela

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

ava
Posty: 6
Rejestracja: 2008-09-09, 12:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: ava » 2010-07-08, 19:30

Nie pisma nie dostałam, pani dyrektor przekazała mi ustnie tą informacje. W sensie, że się poczuwa do niedopatrzenia w mojej sprawie i chce mi pomóc.

ava
Posty: 6
Rejestracja: 2008-09-09, 12:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: ava » 2010-07-08, 20:49

Rozporządzenie MENiS z 10.09.2002r. i takie obowiązywało.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: edzia » 2010-07-09, 08:44

ava pisze:Jestem absolwentką pedagogiki na wydziale studiów edukacyjnych w Poznaniu
Co to znaczy studiów edukacyjnych?
ava pisze:Moja pani dyrektor twierdzi, że nie w myśl nowych przepisów.
Jeśli chodzi o rozporządzenie w sprawie kwalifikacji nauczycieli z 2009 r., to cię ono rzeczywiście nie dotyczy, skoro zaczęłaś pracę wcześniej.


A przepis z rozp. z 2002 r. był taki:

§ 1. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:

3) przygotowaniu pedagogicznym - należy przez to rozumieć nabycie wiedzy i umiejętności z zakresu psychologii, pedagogiki i dydaktyki szczegółowej, nauczanych w powiązaniu z kierunkiem (specjalnością) kształcenia i praktyką pedagogiczną - w wymiarze nie mniejszym niż 270 godzin, oraz odbycie pozytywnie ocenionych praktyk pedagogicznych w wymiarze nie mniejszym niż 150 godzin; (...) o posiadaniu przygotowania pedagogicznego świadczy dyplom lub inny dokument wydany przez szkołę wyższą, dyplom ukończenia zakładu kształcenia nauczycieli i świadectwo ukończenia pedagogicznego kursu kwalifikacyjnego;


Nie wiem, może wystarczy, że na dyplomie jest informacja, że posiadasz przygotowanie pedagogiczne? Przecież tam chyba nie pisze, że było tylko 30 godzin praktyk?


Jeśłi nie ma takiej informacji na dyplomie, uczelnia powinna wystawić zaświadczenie, że masz przygotowanie pedagogiczne. Jeśli nie chce wystawić, to pewnie nie masz.

Z tego, co wyczytałam na forum dyrektorów, to nie każde studia z pedagogiki, choćby i na uczelni pedagogicznej, dawały przygotowanie pedagogiczne (czyli możliwość pracy w szkole). Aby pracować w szkole, trzeba w takiej sytuacji zrobić kurs kwalifikacyjny pedagogiczny.

Przy czym, skoro brakowałoby ci tylko godzin praktyki pedagogicznej i skoro już pracujesz w szkole kilka lat, to, jak mi kiedyś powiedział prawnik z ZNP, powinni ci zaliczyć ten staż pracy w szkole jako praktykę pedagogiczną i byłoby po kłopocie. Oczywiście powinnaś dopilnować, by to "zaliczenie" było w formie pisemnej.

ava
Posty: 6
Rejestracja: 2008-09-09, 12:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: ava » 2010-07-09, 10:04

Bardzo Dziękuję za odpowiedz.
Wybieram się na uczelnię, ma nadzieję, że dziekan potwierdzi moje przygotowanie pedagogiczne.
Nie mogę sie pogodzic z całym zamieszaniem odnośnie przygotowania pedagogicznego. Boli mnie fakt, że po 5 latach pedagogiki nie mam przygotowania pedagogicznego. :(

pozdr.

lucas05
Posty: 7
Rejestracja: 2009-12-02, 18:55
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: zachodniopomorskie

kwalifikacje- -problem

Postautor: lucas05 » 2010-07-21, 11:57

witam szanowne forumowiczki i szanownych forumowiczow i prosze o odpowiedz na moje pytanie

w przyszlym roku mam komisje na nauczyciela dyplomowanego, moj kolega stawal przed komisja w tym roku i zarzucono mu ze nie ma kwalifikacji pedagogicznych. stad moje pytanie:
mam ukonczone:
1. filologie germanska na poziomie licencjatu w latach 1998-2001 na studiach dziennych ( z praktykami pedagogicznymi - w indeksie nie ma wpisanej liczby godzin tych praktyk), nie ma rowniez adnotacji czy studia byly nauczycielskie czy nie - ale w tamtych czasach nie bylo chyba studiow nienauczycielskich
2. studia uzupelniajace magisterskie z pedagogiki ogolnek - 2,5 letnie. w suplemencie do tego dyplomu jest zaznaczone ze sa to studia nienauczycielskie. Musze jeszce zaznaczyc ze do tej pory nigdy nie spotkalem sie z zarzutem ze nie mam uprawnien pedagogicznych ( pracuje w szkole juz 10 lat). Na akcie mianowania rowniez mam napisane ze " posiada wyksztalcenie wyzsze z przygotowaniem pedagogicznym.Niby wszystko gra, ale chce dmuchac troche na zimne zeby nie powtorzyla sie u mnie sytuacja mojego kolegi. pozdrawiam i prosze o odpowiedzi


p.s. dodam moze jeszcze ze filologie germanska konczylem na pomorskiej akademii pedagogicznej w slupsku, pedagogike na tej samej uczelni ktora zmienila nazwe na akademia pomorska

Awatar użytkownika
Witold Telus
Posty: 616
Rejestracja: 2008-03-07, 17:53

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Witold Telus » 2010-07-21, 14:00

Ponieważ miałem onegdaj podobny problem to sprawę załatwiłem poprzez wizytę w dziekanacie mojej uczelni i prośbę o wydanie pisemnego potwierdzenia przygotowania pedagogicznego.

Wydali od ręki. I problem przestał istnieć.

synapsa
Posty: 226
Rejestracja: 2009-03-31, 22:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: synapsa » 2010-07-22, 13:43

Ja otrzymałam zaświadczenie o posiadaniu przygotowania pedagogicznego z uniwersytetu (2001r). Jednakże nie mam w nim wymaganej rozporządzeniem ilości godzin zajęć. Do tej pory nikt nie kwestionował tego dokumentu, ale docierały do mnie opinie o podważaniu wartości takich zaświadczeń. Dzwoniłam nawet dwukrotnie w tej sprawie do kuratorium. Jedna z pań twierdziła, że nie mam kwalifikacji. Inna, że mam i nikt nie ma prawa podważać ważności dokumentu wydanego przez uczelnię. Co o tym sądzicie? Czy powinnam się niepokoić? Dyplomowanie czeka mnie w przyszłym roku.

Awatar użytkownika
Witold Telus
Posty: 616
Rejestracja: 2008-03-07, 17:53

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Witold Telus » 2010-07-28, 13:57

Jeśli ktoś zakwestionuje p.p. wydane przez uczelnię, która ma uprawnienia do wydawania takich zaświadczeń (wydane przez MEN) to należy zażądać od osoby kwestionującej pisemnego uzasadnienia swojego stanowiska wraz z podstawa prawną swojej decyzji.

Jeśli to jest decyzja ustna to nie należy się nią przejmować i spokojnie odpowiedzieć, że p.p. jest i jest na to dokument. Gdyby naliczano z tytułu nie uznania p.p. niższe wynagrodzenie to należy spokojnie, acz stanowczo zażądać wyrównania i napomknąć o Sądzie Pracy.

sarulka27
Posty: 1
Rejestracja: 2010-08-12, 23:29
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

proszę Was bardzo o pomoc!!!!!!!!! Dziękuję

Postautor: sarulka27 » 2010-08-14, 11:34

Witam wszystkich bardzo serdecznie :lol: :rotfl: :rotfl: i bardzo proszę o pomoc.Mam nadzieję że ktoś będzie w stanie mi pomóc.
Skończyłam pedagogikę specjalnosc rewalidacja i od września zaczynam pracę w specjalnym ośrodku szkolno wychowawczym dla upośledzonych umysłowo jako rewalidant na pół etatu.Nie posiadam oligo dopiero od września rozpoczynam kurs czy w związku z powyższym mogę podjąć staż na kontraktowego czy dopiero po zdobyciu kwalifikacji z oligofrenopedagogiki?
Mam jeszcze pytanie drugie.Dyrektor mógłby mi dać przedmioty teoretyczne z zawodu kucharz małej gastronomi muszę jednak zdobyć do tego uprawnienia.Czy znacie może jakieś studia podyplomowe które dałyby mi kwalifikacje do prowadzenia tego typu zajęć? i czy w trakcie tych studiów mogę nauczać p/w przedmiotów?
Bardzo będę wdzięczna za każdą pomoc bądź wskazówkę. Z góry bardzo wam dziękuje

sara80
Posty: 24
Rejestracja: 2009-04-19, 23:26
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne języki obce
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: sara80 » 2010-08-28, 22:19

Aby rozpocząć staż na nauczyciela kontraktowego konieczne jest posiadanie pełnych kwalifikacji do pracy na zajmowanym stanowisku.

rolisz
Posty: 37
Rejestracja: 2010-08-18, 22:08
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Ekonomia
Lokalizacja: mazowieckie

licencjat z pp, a praca w liceum

Postautor: rolisz » 2010-09-03, 15:03

Witam,
posiadam licencjata z pp i mam proble ze znalezieniem pracy w szkole ponadgimnajlanej. Dyrektorzy nie cha mnie przyjmowac, tlumaczac, ze nie mam mgr (w sumie to mam, ale z innej dziedziny, zupelnie innej niz szkolnictwo). Wiem jednak, ze mam kwalifikacje do pracy w liceum....Na dyplomie jest informacja, ze ogolnie w szkolnictwie moge pracowac.

dlaczego dyrektorzy nie chca takiej osoby zatrudniac?



Pozdrawiam

antie
Posty: 353
Rejestracja: 2009-08-24, 21:16
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: licencjat z pp, a praca w liceum

Postautor: antie » 2010-09-03, 16:06

rolisz pisze:Witam,
posiadam licencjata z pp i mam proble ze znalezieniem pracy w szkole ponadgimnajlanej. Dyrektorzy nie cha mnie przyjmowac, tlumaczac, ze nie mam mgr (w sumie to mam, ale z innej dziedziny, zupelnie innej niz szkolnictwo). Wiem jednak, ze mam kwalifikacje do pracy w liceum....Na dyplomie jest informacja, ze ogolnie w szkolnictwie moge pracowac.

dlaczego dyrektorzy nie chca takiej osoby zatrudniac?



Pozdrawiam


Oczywiście, masz wymagane kwalifikacje do pracy w LO, ale być może dyrektorzy mają więcej kandydatów i mając wybór wolą kogoś,kto ma tytuł mgr filologii?
U nas w szkole większość n-li j. niemieckiego ma tytuł mgr i to zazwyczaj podwójny :lol: - niestety wymogi rynku i duża konkurencja wśród germanistów.
Natomiast żaden z anglistów nie ma tytułu mgr filologii angielskiej- wszyscy są po licencjacie z angielskiego i podobnie jak Ty mają tytuł mgr w innej dziedzinie :wink:

Więc radzę uzupełnić wykształcenie, jeśli wiążesz swoją przyszłość ze szkołą :wink:

hedzia2000
Posty: 3
Rejestracja: 2010-09-27, 22:11
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Jakich uprawnień mi brakuje do nauczania fizyki??

Postautor: hedzia2000 » 2010-09-27, 22:25

Witam wszystkich!!!:)
Mam pytanie, może ktoś w końcu będzie potrafił mi na nie odpowiedzieć:) bo póki co nikt nie potrafi:(
Otóż, jestem nauczycielem muzyki (od tego roku kontraktowym), skończyłam także fizykę (mgr) ale ścieżkę naukową a nie nauczycielską. Moje pytanie więc brzmi: co muszę zrobić by móc uczyć fizyki w szkole?

Jedni mówią, że powinnam zrobić studia podyplomowe z pedagogiki szkolnej - bynajmniej tak twierdzi dyrektorka tych studiów (mimo, iż na tych studiach nie ma konkretnie metodyki, dydaktyki fizyki więc po co mam to kończyć skoro przygotowanie pedagogiczne miałam na muzyce?), z kolei jeden z wykładowców na studiach dyplomowych dziwi się, że chcę robić studia podyplomowe z pedagogiki szkolnej gdyż twierdzi, że nie są mi one potrzebne - w dodatku płace za nie nie małą sumkę.
Jak to w końcu jest?
Proszę pomóżcie:)

PS
Czytałam rozporządzenie w tej sprawie ale nie jest to dla mnie jasno określone

Pozdrawiam:)

jarko
Posty: 219
Rejestracja: 2010-09-18, 22:13
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka, Historia
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: jarko » 2010-09-27, 23:24

Masz wystarczające uprawnienia do nauczania fizyki. Koniec, kropka. Niedługo Einstein nie załapałby się do nauczania fizyki w naszych szkołach.

synapsa
Posty: 226
Rejestracja: 2009-03-31, 22:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: synapsa » 2010-09-28, 18:12

Zawsze możesz udać się do kuratorium z Twoimi dyplomami i indeksem, tam powinnaś uzyskać rzetelniejsze informacje niż na uczelni.


Wróć do „Prawo oświatowe”