Ciekawe zadania

kącik miłośników "królowej nauk"

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

spooky27
Posty: 29
Rejestracja: 2007-09-04, 12:58

Re: Ciekawe zadania

Postautor: spooky27 » 2007-09-26, 17:36

Mogę wrzucić swoje 3 eurocenty ?:)
Możliwe ceny to 8, 13, 17, 23, 27, 35. Po krótkich obliczeniach warunki spełnia 23 i 27 centów. A zatem logika eldog nie zawodzi :)
P.S. chyba że matematycy nie mogą brać udziału ... :oops:

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Ciekawe zadania

Postautor: malgala » 2007-09-26, 20:20

Matematycy nie tylko mogą rozwiązywać, ale również dodawać własne i gdzieś napotkane.
Mile widziani rownież specjaliści innych dziedzin.
Matematyka ma to do siebie, że bawić się nią mmogą wszyscy.

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Ciekawe zadania

Postautor: Basiek70 » 2007-09-26, 20:43

Zaczynam to odkrywać.
Tylko proszę nie za trudne!
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.
Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,
który jest tylko realistą."

Boguś
Posty: 278
Rejestracja: 2007-09-12, 19:27

Re: Ciekawe zadania

Postautor: Boguś » 2007-09-26, 21:38

Co sądzicie o tym zadaniu :

W trojkąt równoramienny prostokątny o przeciwprostokątnej równej 2 cm wpisano trójkąt równoboczny tak, że dwa jego wierzchołki leżą na przyprostokątnych, trzeci na przeciwprostokątnej i jeden z jego boków jest równoległy do przeciwprostokątnej. Należy obliczyć pole trójkąta rónobocznego.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Ciekawe zadania

Postautor: malgala » 2007-09-27, 19:26

Na razie tak na wyobraźnię (tylko może być zawodna po ciężkim dniu), bo nie mam pod ręką kartki ani nic do pisania, a ruszyć mi się nie chce. Ten bok równoległy do przeciwprostokątnej musi być krótszy niż jej połowa. Gdyby był równy połowie przeciwprostokątnej, to trójkąt wpisany też bybył prostokątny. Myślę, że chyba jest jej trzecią częścią, czyli równy 2/3, ale potem muszę to sprawdzić. Jeżeli wyobraźnia nie spłatała mi figla, to dalej już prosto.

spooky27
Posty: 29
Rejestracja: 2007-09-04, 12:58

Re: Ciekawe zadania

Postautor: spooky27 » 2007-09-29, 08:34

O trójkącie nadal myślę (zawsze miałam problemy z geometrią :oops: ).
Ale co sądzicie o tym:
Dziadek Ewy urodził się w XX wieku. Suma cyfr jego roku urodzenia dzieli się przez 4. Babcia Ewy jest o rok młodsza od dziadka, ale suma cyfr jej roku urodzenia też dzieli się przez 4. Dziadek jest już po sześćdziesiątce. Podaj rok urodzenia dziadka.
:)

eldog
Posty: 689
Rejestracja: 2007-08-02, 12:21

Ciekawe zadanie

Postautor: eldog » 2007-09-29, 11:51

Ostatnie zadanie podane prze spooky jest według mnie trochę za łatwe? Moja córka je szybko rozwiązała a to jest humanistka! Ale dzięki spooky dowartościowała się, że jeszcze może rozwiązywać zadania podawane przez matematyków hobbistów! Dzięki spooky za umożliwienie dowartościowania się mojej córce! Akurat właśnie ten rocznik reprezentuje mój ojciec, a mojej córki oczywiście dziadek! Za zadanie o trójkątach jeszcze się nie wzięłam ale jest zdecydowanie trudniejsze! Trzeba to narysować na kartce, bez rysunku się nie da!
Umiesz liczyć, to licz w życiu tylko na siebie!

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Ciekawe zadania

Postautor: malgala » 2007-09-29, 12:45

No właśnie, bez rysunku się nie da a ja jeszcze nie narysowałam. To co napisałam wcześniej to była taka pierwsza myśl. Może jutro jak już wypocznę po weselu to dla relaksu zobaczę jak to jest z tymi trójkątami (o ile będę w stanie, a w stanie wskazującym raczej będę).

eldog
Posty: 689
Rejestracja: 2007-08-02, 12:21

Ciekawe zadanie

Postautor: eldog » 2007-09-29, 17:31

Oj jak fajnie Małgosiu, też pobawiłabym się na weselu, a trójkątami zwłaszcza po weselu nie zajmuj się jednak! trójkąty ogólnie są bardzo niebezpieczne zwłaszcza oczywiście w życiu, po wczorajszej rozmowie z przyszłym zięciem wiem, że czeka mnie już niedługo, a konkretnie w styczniu (nie ma r ale co tam!!!) spory wydatek, najprawdopodobniej moja córka będzie wychodziła za mąż, pozdrawiam Ela
Umiesz liczyć, to licz w życiu tylko na siebie!

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Ciekawe zadania

Postautor: malgala » 2007-09-30, 13:12

Elu, faktycznie nie jestem w stanie myśleć teraz o trójkątach.Wesele było super, ale zmęczona jestem bardzo.
Do stycznia to już czasu niewiele. Nawet nie zauważysz kiedy minie jak wpadniesz w wir przygotowań.
A ja teraz trochę popatrzę co na forum i idę spać.

[ Dodano: 6 Październik 2007, 15:47 ]
Trójkątów jeszcze nie rozpracowałam, ale podrzucę kolejne zadanie - rymowankę, którą kiedyś znalazłam na jakiejś stronie internetowej. Autora nie znam.

Dziwny sen

Sen miałem dziwny. A tak to było:
W tłumie kosmitów na placu stałem.
Dwieście ich oczu na mnie patrzyło,
Ale zarysów ciał nie widziałem.
Wtem usłyszałem - Hej, Ziemianinie,
Zadam ci teraz trudne pytanie.
Musisz się spieszyć, bo gdy noc minie,
Chcemy gotowe mieć rozwiązanie.
Kilku z nas ma, jak ty, oczu parę.
O siedmiu więcej ma ich dwie pary.
A czworo oczu ponad twą miarę
Mam ja, ma brat mój i ojciec stary.
Połowę grupy już omówiłem,
Reszta mych druhów ma oko jedno.
Z jak liczną grupą tutaj przybyłem?
Spróbuj obliczyć, nim gwiazdy zbledną.

eldog
Posty: 689
Rejestracja: 2007-08-02, 12:21

Re: Ciekawe zadania

Postautor: eldog » 2007-10-17, 17:38

Muszę przyznać, że dopiero teraz zobaczyłam to zadanie z oczami, bardzo ciekawe zadanie, ale nie wiem czy je dobrze rozwiązałam bo poszło mi coś za łatwo, zajęło mi tylko kilka minut, sprawdź Małgosiu ale chyba jest dobrze, jak rozwiązuje coś się szybko to zwykle dopadają mnie wątpliwości czy czasami nie za łatwo mi poszło, a więc: kilka osób ma parę oczu (9 osób razy 2 = 18), o 7 więcej ma dwie pary oczu (16 razy 4 = 64), 3 osoby czyli ja, brat i ojciec mają po 6 oczu (3 razy 6 = 18), a razem to 18+64+18=100 (połowa grupy), reszta czyli połowa ma jedno oko czyli 100 oczu, razem patrzy 200 oczu, ot i całe zadanie ale w sumie fajne, takie dla hobbystów! Małgosiu jak coś źle zrobiłam lub źle zrozumiałam wierszyk to daj znać! Pozdrawiam Ela
Umiesz liczyć, to licz w życiu tylko na siebie!

eldog
Posty: 689
Rejestracja: 2007-08-02, 12:21

Re: Ciekawe zadania

Postautor: eldog » 2007-10-18, 17:53

Co to za dziwny wpis e tam, co jest? Nie podobało się zadanko o oczach kosmitów? jest przecież OK, trochę może nie z tego świata, ale co tam, najważniejsze czy jednak jest dobrze, Małgosiu sprawdź bo je wczoraj zrobiłam, ale już do niego nie wracałam, tylko zainteresował mnie ten wpis e tam, pozdrawiam wszystkie belferki, zwłaszcza te z matematycznym zacięciem!
Umiesz liczyć, to licz w życiu tylko na siebie!

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Ciekawe zadania

Postautor: malgala » 2007-10-18, 18:02

Elu, wszystko się zgadza.
Ja również nie rozumiem, co znaczy "e tam". Może to jakiś szyfr? A może autor tego wpisu łaskawie nam wytłumaczy?

eldog
Posty: 689
Rejestracja: 2007-08-02, 12:21

Re: Ciekawe zadania

Postautor: eldog » 2007-10-18, 19:20

Dzięki Małgosiu za odpowiedź, fajne zadania wymyślasz, pozdrawiam serdecznie z Pomorza
Umiesz liczyć, to licz w życiu tylko na siebie!

Boguś
Posty: 278
Rejestracja: 2007-09-12, 19:27

Re: Ciekawe zadania

Postautor: Boguś » 2007-10-18, 19:26

eldog1963 pisze:Muszę przyznać, że dopiero teraz zobaczyłam to zadanie z oczami, bardzo ciekawe zadanie, ale nie wiem czy je dobrze rozwiązałam bo poszło mi coś za łatwo, zajęło mi tylko kilka minut, sprawdź Małgosiu ale chyba jest dobrze, jak rozwiązuje coś się szybko to zwykle dopadają mnie wątpliwości czy czasami nie za łatwo mi poszło, a więc: kilka osób ma parę oczu (9 osób razy 2 = 18), o 7 więcej ma dwie pary oczu (16 razy 4 = 64), 3 osoby czyli ja, brat i ojciec mają po 6 oczu (3 razy 6 = 18), a razem to 18+64+18=100 (połowa grupy), reszta czyli połowa ma jedno oko czyli 100 oczu, razem patrzy 200 oczu, ot i całe zadanie ale w sumie fajne, takie dla hobbystów! Małgosiu jak coś źle zrobiłam lub źle zrozumiałam wierszyk to daj znać! Pozdrawiam Ela


Nie uznałbym takiego rozwiązania. Ponieważ, nie jest prawidłowo rozwiązane. Poza tym , gdzie jest podane jak liczna była grupa kosmitów?? A o to chodzi autorowi zadania.
A już zupełnie nie rozumiem , jak można przyjąć , ze kilka osób oznacza 9 osób.........

Połowa grupy kosmitów nie ma razem 100 oczu , ponieważ są kosmici o różnej liczbie
oczu .
To tak samo jakbyś miała 2kg mieszaniny cukierków o róznej cenie i razem kosztowałyby np 40 zł , czy oznaczałoby to , że 1 kg cukierków (z takiej mieszaniny ) kosztuje 20 zł ??


Wróć do „Matematyka”