pieczątka

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

pawlik123
Posty: 6
Rejestracja: 2008-02-12, 19:23

pieczątka

Postautor: pawlik123 » 2010-07-22, 17:59

witam,

od jakiegoś czasu nosze sie z zamiarem wyrobienia sobie osobistej pieczątki do stemplowania rożnego typu dyplomów czy zaświadczeń. czy pracując w szkole muszę mieć na to jakieś specjalne zezwolenie dyrekcji na uzywanie jej ( czy jakos musi byc ewidencjonowana)? chodzi mi o prosta piecztke
" nauczyciel języka angielskiego
Imie i nazwisko"

dziękuje i pozdrawiam
ps
czy ktoś z Państwa może ma taka osobistą pieczątkę, jeśli tak proszę opisać jaką (kształt, kolor tuszu)

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: pieczątka

Postautor: vuem » 2010-07-22, 18:53

Nie sądzę, by było potrzebne zezwolenie na wyrobienie sobie i używanie pieczątki w stylu "Nauczyciel j. ang Jan Kowalski", bo nie jest niezgodna z prawdą, ani tez nie może być użyta do potwierdzenia dokumentów "ważnych", które potwierdzają cokolwiek o mocy urzędowej.

Dyplom ma na ogół miejsce na pieczątkę i popis dyrektora, po kiego grzyba podpis nauczyciela na tle jego osobistej pieczęci? Nie byłby to przerost formy nad treścią?
Nigdy nie widziałem czegoś takiego. Świadectwo, certyfikat, dyplom, czy inne pismo po prostu miało miejsce na podpis nauczyciela/wychowawcy i tyle.

Jakie zaświadczenia chcesz potwierdzać taka pieczątką?

motylek8
Posty: 365
Rejestracja: 2008-02-04, 14:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: pieczątka

Postautor: motylek8 » 2010-07-22, 19:17

Moja koleżanka ma taką pieczątkę, jednak tylko z praktycznych względów - ma długie imię i 2 nazwiska, więc używa pieczątki razem z parafką (nie musi się w pełni podpisywać np. na kartkach z ocenami). W pieczątce odpuściła sobie też chyba (z tego co pamiętam) swoje stanowisko (czyli nauczyciel matematyki), jest tylko mgr.

pawlik123
Posty: 6
Rejestracja: 2008-02-12, 19:23

Re: pieczątka

Postautor: pawlik123 » 2010-07-22, 19:21

dyplomy z roznego typu konkursow pzedmiotowych by wygladaly bardziej oficjalnie, poswiadczenia odbycia praktyk dla praktykantow ( kiedys jeden wlasnie mnie o cos takiego prosil) zaswiadczenia o zakupie ksiazek przez ucznia do gops o zwrot pieniedzy itd

Awatar użytkownika
iTulka
Posty: 385
Rejestracja: 2010-05-17, 00:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: pieczątka

Postautor: iTulka » 2010-07-22, 19:22

Temat pieczątki imiennej poruszałam w tym roku z koleżankami, bo dość sporo inwestujemy w różnego rodzaju pieczątki-automaty (muszę przyznać, że nie żałuję żadnej wydanej w tym celu złotóweczki, bardzo ułatwiają pracę).

Niestety nie ma takiego zwyczaju, aby nauczyciel podbijał dokument czy dyplom swoją pieczątką imienną i stawiał na niej tylko parafkę. A szkoda, zwłaszcza dla tych, którzy mają długie imię i nazwisko. Na razie jednak postanowiłyśmy się nie wychylać. Ale zakazu nie ma :)

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: pieczątka

Postautor: edzia » 2010-07-22, 19:57

pawlik123 pisze:by wygladaly bardziej oficjalnie
Uważaj, żeby nie wyglądały z taką pieczątką śmieszniej. ;)

Awatar użytkownika
JHN
Posty: 177
Rejestracja: 2010-06-05, 19:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: pieczątka

Postautor: JHN » 2010-07-23, 01:09

Gdybym urodził się czterdzieści lat później - miałbym kwity dysgrafa...
Zatem od wielu lat np. drukuję cenzurki (nawet początkowo miałem z tym problemy formalne - dyrektor w końcu uznał: "co nie jest zabronione..."), na fakturach piszę nazwisko i "podpisuję" się, et cetera oraz ... korzystam na potrzeby dokumentacji szkolnej i firmowej z pieczątki: imiona, nazwisko, mgr matematyki. I wcale nie wygląda to groteskowo...
Nie miałem żadnych problemów z pieczątkarzem (chociaż o wgląd w dyplom poprosił!) ani władzami.
Pozdrawiam
PS. Faksymilię też mam, ale nie przesadzam z tym stemplowaniem :wink:

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: pieczątka

Postautor: edzia » 2010-07-24, 12:12

Można poczytać, co sądzą dyrektorzy o pieczątkarstwie i tytułomanii nauczycieli: http://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=42238&pst=5#pst5

Przy czym dla równowagi są tam i głosy "za". Więc jeśli ktoś baaardzo potrzebuje... :)

Ale nie przesadzajmy.

pawlik123
Posty: 6
Rejestracja: 2008-02-12, 19:23

Re: pieczątka

Postautor: pawlik123 » 2010-07-24, 12:32

ale ja nigdzie nie wspomnialem o tytulach i stopniach awansu, tylko nauczany przedmiot i imie z nazwiskiem 8)

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: pieczątka

Postautor: vuem » 2010-07-24, 14:09

No tak Pawliku, tyle, że niektórym jakiekolwiek "pieczętowanie" może się kojarzyć z próbą dodania "powagi urzędu" ... niepotrzebnie, w nieodpowiednim momencie, czy niesłusznie...co w sumie staje się śmieszne.

JHN pisze:PS. Faksymilię też mam, ale nie przesadzam z tym stemplowaniem :wink:


Ile dokumentów musisz podpisywać i jaką dokumentację szkolną pieczętujesz swoją własną nauczycielską pieczątką? A w jakiej dokumentacji firmowej używasz pieczątki "mgr matematyki"?

Awatar użytkownika
JHN
Posty: 177
Rejestracja: 2010-06-05, 19:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: pieczątka

Postautor: JHN » 2010-07-24, 15:23

Na pytania @vuem odpowiedziałem, przez PM.

pawlik123
Posty: 6
Rejestracja: 2008-02-12, 19:23

Re: pieczątka

Postautor: pawlik123 » 2010-07-24, 15:25

znalazlem ciekawa odpowiedz na moje pytanie:
"Ustalenie pieczątek imiennych, którymi posługują się pracownicy szkoły (w tym nauczyciele) należy do dyrektora szkoły. Powinny być one wprowadzone zarządzeniem dyrektora i znajdować się w ewidencji pieczątek zaprowadzonej w szkole.

Wymieniona ewidencja powinna zawierać:

odciski takich pieczątek,
przypisanie pieczątki konkretnej osobie mającej prawo jej używać oraz
potwierdzenie odbioru pieczątki przez wymienioną osobę.


Tylko w wymieniony sposób można wprowadzić do użytku szkolnego pieczątkę imienną wymienioną w pytaniu.



Ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, ze zm.) - art. 39 ust. 3.
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz.U. z 2001 r. Nr 61, poz. 624, ze zm.) – załączniki."

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: pieczątka

Postautor: vuem » 2010-07-24, 17:30

JHN pisze:Na pytania @vuem odpowiedziałem, przez PM.


I tak samo zrobiłem i ja ze swoja odpowiedzią na tą wiadomość, choć ukrywania tego na privach nie rozumiem, no ale skoro taka wola JHN, by przekazać odpowiedź w taki sposób, to oczywiście czuję się w obowiązku ją uszanować.


Więc jedynie tu ograniczę się do własnego ogólnego zdania na temat tego , co powiedziano wcześniej.

Dokumentacja szkolna - cóż to jest.

1. Dziennik - strzelać faksymilą podpisy przy każdej lekcji? Chyba nie.

2. Arkusze. Ilu wychowanków średnio mamy, że wypełniając je tak wiele czasu oszczędzamy?
Oszczędność zresztą moim zdaniem pozorna, bo gdy na dole arkusza mamy wpisać datę, odłożyć długopis, wziąć w rękę pieczątkę i chlasnąć nią po papierze, to chyba zbytnio czasu nie oszczędzamy.

3. Inne dokumenty - trudno mi sobie wyobrazić, by było ich tyle, że aż musimy uciekać się do technik stosowanych przez dyrektorów działu obsługi klienta.

4. Dokumentacja moim zdaniem szczególnie ważna w kontekście składania podpisu, to świadectwa, dyplomy itp.

Tu uważam, że byłoby to z mej strony nieeleganckie, gdybym nie złożył takiego podpisu własnoręcznie składając gratulacje, czy podziękowania swojemu wychowankowi.

Awatar użytkownika
iTulka
Posty: 385
Rejestracja: 2010-05-17, 00:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: pieczątka

Postautor: iTulka » 2010-07-24, 19:16

vuem pisze:Tu uważam, że byłoby to z mej strony nieeleganckie, gdybym nie złożył takiego podpisu własnoręcznie składając gratulacje, czy podziękowania swojemu wychowankowi.


A gdybyś przybił pieczątkę i na niej złożył własnoręczny podpis? To dopiero byłaby elegancja ;) Gdyby dać dzieciom bądź ich rodzicom do wyboru dwa dyplomy: jeden z pieczątką, drugi bez, to który by wybrali?

Oczywiście nadmierne tytułowanie się zakrawa o absurd - idąc dalej w tym kierunku można jeszcze stawiać w dokumentacji jedyny i niepowtarzalny odcisk palca ;)

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: pieczątka

Postautor: vuem » 2010-07-24, 19:27

iTulka pisze:A gdybyś przybił pieczątkę i na niej złożył własnoręczny podpis? To dopiero byłaby elegancja ;) Gdyby dać dzieciom bądź ich rodzicom do wyboru dwa dyplomy: jeden z pieczątką, drugi bez, to który by wybrali?


Dyplomy przecież są opieczętowane - pieczęcią szkoły, czasem dyrektora...poczta się robi :wink:
Ale bardziej mi tu chodzi o faksymile, zamiast oryginalnego podpisu.


Wróć do „Prawo oświatowe”