Liceum uzupełniające dla dorosłych

poloniści, historycy, nauczyciele WOK, to miejsce dla Was

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Łapucapu
Posty: 7
Rejestracja: 2010-03-27, 11:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: małopolskie

Liceum uzupełniające dla dorosłych

Postautor: Łapucapu » 2010-08-19, 22:08

Chciałam się poradzić bardziej doświadczonych nauczycieli: jaki podręcznik można wybrać do angielskiego w liceum uzupełniającym (wieczorowym)? Nigdzie nie mogę znaleźć przepisów - czy w LO uzupełniającym mogą być te same podręczniki co w technikum i/lub liceum?

Na stronie poświęconej nowej podstawie znalazłam tylko jeden tytuł podręcznika dopuszczonego do LO uzupełniającego (swoją drogą do innych typów szkół też jest mało) czy na tej stronie http://www.reformaprogramowa.men.gov.pl ... dreczniki/ nie są zaktualizowane dopuszczenia wszystkich podręczników?

anni
Posty: 30
Rejestracja: 2008-08-22, 15:08
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski, Język angielski
Lokalizacja: łódzkie

Re: Liceum uzupełniające dla dorosłych

Postautor: anni » 2010-08-20, 06:44

Witam,
Wszystko zależy od poziomu grupy, którą będziesz uczyć. Ja pracuję w liceum zaocznym uzupełniającym i tam...cóż większa połowa to osoby starsze, które kończyły szkoły zawodowe w czasach, gdy jeszcze rosyjski "był na topie". Owszem dla formalności wpisuję w dzienniku podręcznik i nr dop.( w moim przypadku jest to stary "Enterprise"), ale tak naprawdę bazuję na kserówkach, bo niejednokrotnie muszę zaczynać wszystko od początku, a i tak nie jest im łatwo.

Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3073
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

Re: Liceum uzupełniające dla dorosłych

Postautor: renati23 » 2010-08-20, 19:55

Łapucapu pisze:czy w LO uzupełniającym mogą być te same podręczniki co w technikum i/lub liceum?

Nie podam ci podstaw prawnych, ale skoro uczniowie liceum uzupełniającego kończą szkołę i potem mogą przystąpić do matury to muszą opanować te same zagadnienia co uczniowie szkoły dziennej

Łapucapu
Posty: 7
Rejestracja: 2010-03-27, 11:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Liceum uzupełniające dla dorosłych

Postautor: Łapucapu » 2010-08-20, 21:22

Dzięki za odpowiedzi.

anni,
tak wiem, że realia czasem mają niewiele wspólnego z teorią, tylko się zastaniwam nad tą "teorią" ;-) tzn. czy mogę podać podręcznik, który nie jest wymieniony wśród dopuszczonych przez MEN (nie ma go na w/w stronie) dla LO uzupełniającego.

renati23,
Dokładnie, to jest logiczne i też tak pomyślałam. Jednak kiedy znalazłam na w/w stronie MEN osobne działy dla podręczników do LO, do Technikum i do LO uzupełniającego zaczęłam się zastanawiać. Część tytułów się powiela, jednak nie wszystkie i stąd moje wątpliwości.

Awatar użytkownika
Pecet
Posty: 17
Rejestracja: 2011-07-10, 17:47
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Liceum uzupełniające dla dorosłych

Postautor: Pecet » 2012-09-18, 11:44

Dobrze, że jest taki temat na forum. Kilka dni temu dostałem pracę w LO uzupełniającym dla dorosłych i teraz głowię się nad rozkładem materiału. Rozumiem, że uczniowie w tego typu placówkach muszą przez dwa lata, na zjazdach sobotnio-niedzielnych przerobić ten sam program co młodzież liceum/technikum przez 3-4 lata edukacji? Jest to w ogóle możliwe i wykonalne? Osoby mające styczność z tego typami szkół proszone są o podzielenie się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniem.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Liceum uzupełniające dla dorosłych

Postautor: vuem » 2012-09-18, 16:26

Uczysz historii, czy języka obcego? ;)

Stąd może brak odpowiedzi...

Awatar użytkownika
Pecet
Posty: 17
Rejestracja: 2011-07-10, 17:47
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Liceum uzupełniające dla dorosłych

Postautor: Pecet » 2012-09-18, 18:21

Uczysz historii, czy języka obcego? ;)

Stąd może brak odpowiedzi...


Nie zauważyłem, że ten temat znajduje się w dziale języków obcych. Będę oczywiście nauczał historii i WOS-u, ale na razie jestem jak dziecko we mgle i zastanawiam się, z której strony to wszystko ugryźć.

Awatar użytkownika
Pecet
Posty: 17
Rejestracja: 2011-07-10, 17:47
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: mazowieckie

Nauczanie historii i WOS-u w szkołach dla dorosłych

Postautor: Pecet » 2012-09-18, 19:59

Zakładam nowy temat, tym razem w odpowiednim dziale. Kilka dni temu dostałem pracę w LO uzupełniającym dla dorosłych, jako nauczyciel WOS-u i historii, teraz głowię się nad rozkładem materiału. Rozumiem, że uczniowie w tego typu placówkach muszą przez dwa lata, na zjazdach sobotnio-niedzielnych przerobić ten sam program co młodzież liceum/technikum przez 3-4 lata edukacji? Jest to w ogóle możliwe i wykonalne? Osoby mające styczność z tego typami szkół proszone są o podzielenie się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniem.

ewejul
Posty: 36
Rejestracja: 2010-05-31, 15:22
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: śląskie

Re: Liceum uzupełniające dla dorosłych

Postautor: ewejul » 2012-09-19, 14:46

Ja, co prawda uczę polskiego, ale właśnie w uzupełniającym LO dla dorosłych. Dobrze rozumiesz zasadę działania w tym typie szkoły, masz dużo mniej godzin, ale materiał taki sam. Zwykle stosuję metodę wykładu, ponieważ nie ma czasu na swobodną wymianę myśli ze słuchaczami. Omówienie całego materiału jest wykonalne, ale bardzo pobieżne.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Liceum uzupełniające dla dorosłych

Postautor: malgala » 2012-09-19, 17:01

Pecet pisze:Zakładam nowy temat, tym razem w odpowiednim dziale.

Niepotrzebnie, bo tamten już tu przeniosłam.
Teraz oba połączyć muszę.


Wróć do „Przedmioty humanistyczne”

cron