Pierwszy dzień jako nauczyciel, co robic jak sie zachować.

jak sobie z nią radzić, jak uniknąć rutyny

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

aneczka2910
Posty: 16
Rejestracja: 2010-08-25, 10:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubuskie

pierwsza lekcja

Postautor: aneczka2910 » 2010-08-25, 15:42

od września rozpocznę prace w szkole jako nauczyciel języka angielskiego. Nie mam doświadczenia w tym zawodzie dlatego chciała bym się dowiedzieć jak powinna wyglądać pierwsza lekcja z nową klasą, o czym należy klasę poinformować, co powiedzieć o sobie i jak wywrzeć dobre wrażenie :wink: bardzo proszę o pomoc Jak narazie nigdy nie uczylam wiekszej grupy ludzi dlatego musze przyznać, że pierwszy kontakt z uczniami w klasie przyprawia mnie o dreszcze... :shock:

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Pierwszy dzień jako nauczyciel, co robic jak sie zachować.

Postautor: vuem » 2010-08-25, 16:27

Wiek, poziom zaawansowania? Interesuje Cię sposób "autoprezentacji", czy też chciałabyś jakąś lekcję - zapewne na luzie - poprowadzić?

aneczka2910
Posty: 16
Rejestracja: 2010-08-25, 10:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubuskie

Re: Pierwszy dzień jako nauczyciel, co robic jak sie zachować.

Postautor: aneczka2910 » 2010-08-25, 17:38

Będe uczyć w szkole podstawowej i gimnazjum, interesowaly by mnie glownie autoprezencja, zapoznanie sie z uczniami i zaprezentowanie zasad ktore powinny obowiązywac.. na wiecej moze czasem czasu nie starczyc

Awatar użytkownika
arsandra
Posty: 226
Rejestracja: 2010-08-19, 09:46
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Pierwszy dzień jako nauczyciel, co robic jak sie zachować.

Postautor: arsandra » 2010-08-25, 18:26

Tą autoprezentacją również byłabym zainteresowana:))) Bo chyba nie będę mieć najlepszego startu, zwłaszcza, że dziś byłam w komisji na poprawce i 3 osoby z 4 nie zdały do 2 klasy:/ tzn. głównie ich nauczycielka zdecydowała, ale nie miałam nic przeciwko biorąc pod uwagę ich stan wiedzy:/

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Pierwszy dzień jako nauczyciel, co robic jak sie zachować.

Postautor: vuem » 2010-08-25, 20:07

aneczka2910 pisze:glownie autoprezencja


No to sru:

a) bądź naturalna, nie udawaj, bądź sobą,
b) wejdź do sali z wyobrażeniem, że za chwilę poznasz grupę fajnych ludzi, z którymi spędzisz trochę czasu,
c) spróbuj opowiedzieć coś o sobie w ciekawy sposób, ale zbytnio nie koloryzuj,
d) dowiedz się czegoś o nich, pozwól na autoprezentacje innym, tylko krótkie, bo czasu zabraknie,
e) w tej przyjaznej atmosferze daj do zrozumienia, że to Ty ustalasz reguły i będziesz je skutecznie egzekwować,
f) przedstaw te reguły,
g) po tej kulminacji wróć do luźniejszego tonu i spraw, by łagodnie ostudzić emocje, pozwolić ochłonąć przerażonym :wink: czy optymistycznie zakończyć w/w opis drogi krzyżowej, która ich czeka,
h) nie zapominaj o uśmiechu, poczuciu humoru

justyna605
Posty: 22
Rejestracja: 2010-06-14, 10:44
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Pierwszy dzień jako nauczyciel, co robic jak sie zachować.

Postautor: justyna605 » 2010-08-26, 07:36

Przedstaw się i poznaj uczniów. ja zawsze mowię, że jestem fajna (nie rozumiem, dlaczego się śmieją :) ). Proponuję taką zabawę, żeby każdy podał swoje imię i 1 epitet zaczynający się na tę samą literę (np miła Monika) - nawet nie wiesz, jak szybko zapamiętasz ładnego Łukasza, czy genialną Gabrysię!
koniecznie przedstaw zasady, jakie mają panować na lekcji, sposoby i kryteria oceniania - jeśli to możiwe zapiszcie w zeszycie najważniejsze, żeby oni nie zapomnieli a Ty ,żebyś nie mogła się z nic wycofać.
Zawsze na początku robię lekcję na temat: jak i po co uczyć się języka - przygtuj takie ćwiczenia, żeby im pokazać, że warto się uczyć Twojego przedmiotu.
Powodzenia i dobrej zabawy!

aneczka2910
Posty: 16
Rejestracja: 2010-08-25, 10:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubuskie

Re: Pierwszy dzień jako nauczyciel, co robic jak sie zachować.

Postautor: aneczka2910 » 2010-08-26, 11:34

justyna605 pisze:Przedstaw się i poznaj uczniów. ja zawsze mowię, że jestem fajna (nie rozumiem, dlaczego się śmieją :) ). Proponuję taką zabawę, żeby każdy podał swoje imię i 1 epitet zaczynający się na tę samą literę (np miła Monika) - nawet nie wiesz, jak szybko zapamiętasz ładnego Łukasza, czy genialną Gabrysię!
koniecznie przedstaw zasady, jakie mają panować na lekcji, sposoby i kryteria oceniania - jeśli to możiwe zapiszcie w zeszycie najważniejsze, żeby oni nie zapomnieli a Ty ,żebyś nie mogła się z nic wycofać.
Zawsze na początku robię lekcję na temat: jak i po co uczyć się języka - przygtuj takie ćwiczenia, żeby im pokazać, że warto się uczyć Twojego przedmiotu.
Powodzenia i dobrej zabawy!


bardzo ciekawa ta zabawa, którą opisałaś :) chciała bym z niej skorzystać tylko zastanawiam się czy pasuje ona do każdego przedziału wiekowego... mogła byś napisać cos więcej o tej lekcji "jak i po co uczyc się języka"? Skąd bierzesz ćwiczenia na taki temat?

Awatar użytkownika
arsandra
Posty: 226
Rejestracja: 2010-08-19, 09:46
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Pierwszy dzień jako nauczyciel, co robic jak sie zachować.

Postautor: arsandra » 2010-08-26, 12:09

Ja też stworzyłam taką "listę", dlaczego warto uczyć się niemieckiego (to ich drugi język, wchodzi w gim:). Zamierzam coś z tym zrobić, póki co jedynie wydrukowałam:) A zabawę z imionami pewnie też wykorzystam:)))

aneczka2910
Posty: 16
Rejestracja: 2010-08-25, 10:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubuskie

Re: Pierwszy dzień jako nauczyciel, co robic jak sie zachować.

Postautor: aneczka2910 » 2010-08-26, 12:31

hmm.. tak se myśle ze może podziele klase na drużyny i każe im samym wymyslić jak najwięcej argumentów na to że warto sie uczyć języka angielskiego.. może zrobie to w formie zabawy na punkty... hmm jeśli macie jakieś inne pomysły to piszcie :)

aneczka2910
Posty: 16
Rejestracja: 2010-08-25, 10:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubuskie

Re: Pierwszy dzień jako nauczyciel, co robic jak sie zachować.

Postautor: aneczka2910 » 2010-08-26, 12:32

potem można by te wymyslone przez nich argumenty spisać na jakims plakacie i powiesić w klasie, żeby ich w momentach zwątpienia motywowały ;)

justyna605
Posty: 22
Rejestracja: 2010-06-14, 10:44
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Pierwszy dzień jako nauczyciel, co robic jak sie zachować.

Postautor: justyna605 » 2010-08-26, 13:05

Zabawa z imionami nadaje się w każdym przedziale wiekowym - w mlodszych klasach po prostu nie używaj slowa epitet! Zresztą możesz ich poprosić, żeby podali 1 swoją zaletę (z doświadczenia wiem, że latwiej im podawać wady, ale tego nie chcemy!)
Ja uczę polskiego, więc rozmawiamy o kulturze jezyka, tekstach piosenek,reklam, itp. Ćwiczenia wymyśliłam sobie sama, żeby nie myśleli, że uczymy sie polskiego, żeby znać Mickiewicza!
Na angielskim np można włączyć kawałek bajki bez lektora, lub piosenkę Hannah Montana ;) - niech zrozumieją, że taka znajomość języka jest im potrzebna.

Awatar użytkownika
arsandra
Posty: 226
Rejestracja: 2010-08-19, 09:46
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Pierwszy dzień jako nauczyciel, co robic jak sie zachować.

Postautor: arsandra » 2010-08-26, 13:08

Moim zdaniem to całkiem niezły pomysł:) Może sama tak zrobię:))

aneczka2910
Posty: 16
Rejestracja: 2010-08-25, 10:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubuskie

Re: Pierwszy dzień jako nauczyciel, co robic jak sie zachować.

Postautor: aneczka2910 » 2010-08-31, 11:57

mam jeszcze jedno pytanie, wiem juz ze dostalam tez klase 1 podstawówki. W jaki sposob przeprowadzić w takiej klasie pierwszą lekcje?? wiadomo, że nmie umieja oni jeszcze pisac i czytac, przedstawianie zasad obowiązujących na lekcjach bedzie dla nich nudne... Ma ktos jakiś pomysł??

sloneczna
Posty: 20
Rejestracja: 2010-12-18, 15:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Pierwszy dzień jako nauczyciel, co robic jak sie zachować.

Postautor: sloneczna » 2011-08-31, 18:08

Witam! Ja już od jakiegoś czasu na forum jestem, jednak zaczynałam pracę od środka roku, więc to mój pierwszy "początek roku szkolnego" :). W piątek czekają mnie pierwsze lekcje organizacyjne i pomyślałam, że Was spytam - jak taka lekcja powinna wyglądać? Wiem, e na pewno przedstawić zasady pracy, podać lektury, PSO, ogólnie powiedzieć, o cym będzie mowa na lekcjach... Co jeszcze zrobić, powiedzieć, jeśli zostanie mi trochę wolnego czasu? Co radzicie?

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Pierwszy dzień jako nauczyciel, co robic jak sie zachować.

Postautor: vuem » 2011-09-01, 07:20

Uciąć sobie pogawędkę, by rozluźnić atmosferę po zapowiedzi sprawdzianów, by poznać uczniów itd.


Wróć do „Szkolna codzienność”