Godzina karciana - wasze pomysły

czyli miejsce dla filologów

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

whatagirl
Posty: 15
Rejestracja: 2009-02-04, 11:33
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: pomorskie

Re: Godzina karciana - wasze pomysły

Postautor: whatagirl » 2009-09-24, 15:22

z tego co sie orientuje to nie mozna miec 6 okienek tygiodniowo. w jakims tam prawie jest zapisane ze tlyko 2 okienka tygodniowo mozna miec... a co do karcianej to nie wiem tez wlasnie czy trzeba odpracowac czy nie...

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: Godzina karciana - wasze pomysły

Postautor: Jolly Roger » 2009-09-24, 16:59

o okienkach nie ma zapisu, to tylko dobra wola i obyczaj.
O kwestiach technicznych godziny karcianej jest drugi temat i tam jest link do ministerialnych wyjaśnień odnośnie 19 godziny. Tutaj o pomysłach jej realizacji.
Pomysły można mnozyć, ale wychodzi, ze i tak dyrekcja swoje wie.
U mnie dziewczyny miały jakieś plany na kółko, ale zostały zagonione do świetlicy. :roll:
We gonna ride the sea,
we pray to the wind and the glory
That's why we are raging wild and free

majeczka1972
Posty: 12
Rejestracja: 2009-06-09, 19:37
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Godzina karciana - wasze pomysły

Postautor: majeczka1972 » 2009-10-02, 22:56

a co z wycieczkami? można je wliczyć przy założeniu, że wycieczka jest związana z tytułem zajęć (tych karcianych oczywiście) bądź jest to wycieczka programowa?

Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3073
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

Re: Godzina karciana - wasze pomysły

Postautor: renati23 » 2009-10-02, 23:03


majeczka1972
Posty: 12
Rejestracja: 2009-06-09, 19:37
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Godzina karciana - wasze pomysły

Postautor: majeczka1972 » 2009-10-03, 00:38

dzięki renati23, poczytam :)

cashmere_me
Posty: 14
Rejestracja: 2010-07-26, 18:55
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podlaskie

DWIE GODZINY = PROBLEM DO KWADRATU (?)

Postautor: cashmere_me » 2010-08-27, 06:27

Czy tylko ja uważam, że te dwie przymusowe godziny są totalną pomyłką? Nie dość, że nie wiem jak je zagospodarować, to jeszcze nie jestem pewna czy się chętni znajdą. Postanowiłam zrobić kółko j. angl. po 2 h w tygodniu, gdzie będziemy robić gramatykę, pisanie, czytanie, mówienie, słuchanie, kulturówkę. Ale naszły mnie wątpliwości: czy przy natłoku zajęć dodatkowych (muzyczna, sport, j. angielski!) dzieci znajdą jeszcze czas i chęci na moje zajęcia? Szczególnie, że jedyne czym mogę motywować to, oprócz ciekawych zajęć, punkty dodatnie w dzienniczku uwag. Nie ma ocen, to i motywacja może być kiepska. Poza tym, z racji poziomu zaawansowania, chcę pracować tylko z uczniami dobrymi i bardzo dobrymi, ale to właśnie oni często osiągają takie wyniki z racji dodatkowych lekcji j. angl. Czy będą mieli jeszcze siłę i chęci zaglądać do mnie?
Tyle wątpliwości a te cholerne (przepraszam za wyrażenie) 2 godziny wyrobić trzeba... :evil:

smv
Posty: 143
Rejestracja: 2007-09-17, 18:53

Re: Godzina karciana - wasze pomysły

Postautor: smv » 2010-08-27, 07:08

ja rok temu uzupełniałam braki z uczniami słabymi...bywało i tak ze siedzialam 60 minut sama bo zadne dziecko nie przyszło.
Nie wiem jak jest u was ale u mnie te godziny moga byc tylko po lekcjach (u mnie to jest 7 i 8 godzina lekcyjna), a w innych szkolach wiem ze n-le w ramach okienek cos tam sobie realizują ( nie wiem jak bo bez dzieci:P)

Proponuje tak jak mówisz kółko- jak nie przyjda, trudno mozesz posprawdzac kartkówki, przygotowac sie na kolejne zajęcia..
ja w planach miałam zalozenie kolka mającego na celu nauke piosenek po angielsku bo kocham spiewac, jednak nie wyszło- dotsalam przedszkole do nauki jezyka, a druga godzina to harcerstwo z czym do czynienia nigdy nie miałam..porazkowo.

Awatar użytkownika
sylwiam81
Posty: 42
Rejestracja: 2009-11-23, 20:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Godzina karciana - wasze pomysły

Postautor: sylwiam81 » 2010-08-27, 09:13

te dwie godziny-karciane są strasznym problelem dla orgaznizacjo planu

w mojej szkole jest tak.

1 dzieci są dowożone i odwożone ze szkoły czyli trzeba tak te godziny dodatkowe zorganzować,żeby był odwóz

2.zbyt mało jest sal i pewnie wiele szkól ma z tym problem i nie można z robić w sowjej wolnej godzinie,najczęsćiej jest to,7,8 ,9 godzina na zajęcia dodatkowe

3. u nas dyrekcja twierdzi,ze musi być okreslona grupa dziec, które chodzą,nie można zrobić zajęć wyrównawczych czy dodaykowych dla chętnych tylko je zmuszać ale to jest chore,uważam,że jeśli nauczyciel jest i chce poświećicczas uczniom a oni nie przychodzą to co zrobić?

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Godzina karciana - wasze pomysły

Postautor: vuem » 2010-08-27, 11:02

1. Czy nie można skorygować godzin dowozu tak, by obejmowały jedna godzine dziennie na potrzeby dodatkowych zajęć?

2. Takie dodatkowe zajęcia mogą odbywać się w grupach międzyklasowych, jeśli macie godzinę zarezerwowaną na takie zajęcia to sie wszyscy zmieszczą, tak jak się mieszczą i na regularnych zajęciach.

3. Zapewne wychodzi z założenia, że minimalna liczba uczniów na zajęciach wynosi 1. Zerowa frekwencja stanowi dla nich podstawę do uznania, że zajęć nie było, czy nawet powód do odrabiania, jak gdzieniegdzie słyszę, ale TY nie masz wpływu na fakt, że z 4 uczęszczających wszyscy są chorzy, czy nie mogą przyjść lub po prostu z racji tego, że nie są to obowiązkowe zajęcia nie mieli ochoty przyjść.

Zrealizuj je w formie wycieczki, zajęć plenerowych, wyjścia ze szkoły. Możesz przecież to zrobić, jeśli tylko uzasadnisz to potrzebami, czy zainteresowaniami uczniów i nie jest to jedynie opieka, a realizowanie zajęć zaspokajających takie potrzeby. Na brak chętnych nie będziesz narzekać.

Jeśli "nie wychodzi" Ci z dana grupą uczniów, to zachęć innych, nie musisz cały rok pracować z tą samą grupą uczniów, realizując ten sam plan/program.

motylek8
Posty: 365
Rejestracja: 2008-02-04, 14:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Godzina karciana - wasze pomysły

Postautor: motylek8 » 2010-08-27, 11:19

Jeśli chodzi o pierwsze pytanie, to u nas nie ma takiej możliwości, bo do nas nie dojeżdża gimbus jako taki, tylko gmina ma umowę z PKS, który po prostu w ramach swoich normalnych kursów zabiera dzieci i rozwozi do wiosek. Problem zmiany godzin był wielokrotnie poruszany, jednak nic to nie dało, zawsze kończy się na dopasowaniu dzwonków do obowiązującego rozkładu jazdy, więc na pewno nie będzie tak, że bez problemu odbędą się godziny karciane, właśnie ze względu na autobusy (ja sama w zeszłym roku połowę dzieciaków z tych zajęć puszczałam na autobus 20 min wcześniej, bo nie było innej opcji. Wiem, że w tym roku dyrekcja planuje tymi godzinami wspomóc panią świetliczankę, ale na pewno nie będą to wszyscy nauczyciele, bo by naszej świetliczance etatu brakło:)

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Godzina karciana - wasze pomysły

Postautor: vuem » 2010-08-27, 11:50

No to pozostaje Ci skomasować godziny w ferie w ciągu dwóch dyżurów wyrobić je wszystkie :mrgreen:

Świetliczance by etatu zabrako? Nie rozumiem. Co mają godziny karciane do pensum, poza kwestia ustalenia ich ilości?

motylek8
Posty: 365
Rejestracja: 2008-02-04, 14:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Godzina karciana - wasze pomysły

Postautor: motylek8 » 2010-08-27, 12:09

To był taki żarcik, że tyle godzin by trzeba było mieć na świetlicy, że świetliczanka już by nie była potrzebna:)

epilot
Posty: 119
Rejestracja: 2010-08-18, 13:01
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne

Re: Godzina karciana - wasze pomysły

Postautor: epilot » 2010-08-27, 15:19

Propozycje:

- zajęcia dodatkowe dla uczniów zdolnych (np. przygotowanie do konkursu!)
- zajęcia dodatkowe dla uczniów z opiniami/orzeczeniami
- zajęcia wyrównawcze dla określonej grupy uczniów
- zajęcia w pracowni informatycznej (j.niemiecki+Internet to świetne połączenie i możliwość nauki praktycznego j.obcego - zakładając, że nauczyciel ma jakiekolwiek pojęcie o informatyce, bo bez tego ciężko jest:)
- opieka nad uczniami (świetlica przed lub po szkole)

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Godzina karciana - wasze pomysły

Postautor: vuem » 2010-08-27, 16:23

epilot pisze:- opieka nad uczniami (świetlica przed lub po szkole)


O ile się orientuję, to sprawowanie opieki - po prostu pilnowanie uczniów, opieka podczas dowozu odpada :roll:

mr_pl
Posty: 236
Rejestracja: 2010-05-27, 18:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Godzina karciana - wasze pomysły

Postautor: mr_pl » 2010-08-27, 17:47

Zrealizuj je w formie wycieczki, zajęć plenerowych, wyjścia ze szkoły


Zgadnijcie czyj dyrektor niczym Rejtan protestował przeciwko wycieczkom i zajęciom plenerowym w ramach godzin z KN? No zgadnijcie...

Wymusiliśmy na dyrektorze telefon do kuratora oświaty czy kogośtam z 'możnych'. Zobaczymy, co powiedzą.


Wróć do „Języki obce”