Utrata godzin

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

mała80
Posty: 29
Rejestracja: 2010-07-07, 07:59
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Biologia
Lokalizacja: mazowieckie

zgoda na ograniczenie etatu

Postautor: mała80 » 2010-08-14, 13:44

pod koniec maja podpisałam zgodę na ograniczenie etatu na 16 godzin. Okazuje się że tych godzin w wrzesniu bedzie więcej. Czy dyrektor może zatrudnic 2 osobe na resztę godzin, czy ja mam pierwszeństwo? :(

aneta29
Posty: 46
Rejestracja: 2009-06-26, 22:44
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Utrata godzin

Postautor: aneta29 » 2010-08-15, 09:58

We wrzesniu można zobić aneks do arkusza organizacji. Tu liczy się tylko dobra wola dyrektora. Osobiscie znam przypadki, że zatrudniają innych ale bądz dobrej myśli

ripper78
Posty: 7
Rejestracja: 2010-08-24, 23:04
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Utrata godzin

Postautor: ripper78 » 2010-08-24, 23:19

Witam,
Nauczyciel mianowany, 10 lat stażu. W zeszłym roku podpisałem aneks do umowy o zmniejszenie godzin na moją prośbę (sytuacja rodzinna). w tym roku pomimo mojego wniosku o przywrócenie 18 godz i obiecanego na radzie pedagogicznej pełnego etatu przy świadkach, dyrektor dzwoni (24.08) że ma dla mnie 12/18, tymczasem osoba zatrudniona tam ledwo rok (kontraktowy) ma etat. Czy ten aneks jest dożywotni (nie ma na nim daty zakończenia redukcji etatu)? Jakie mam pole manewru?

ripper78
Posty: 7
Rejestracja: 2010-08-24, 23:04
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Utrata godzin

Postautor: ripper78 » 2010-08-24, 23:33

miwues, możesz podać więcej szczegółów, jakaś podstawa prawna, ustęp KN lub KP?

mała80
Posty: 29
Rejestracja: 2010-07-07, 07:59
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Biologia
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Utrata godzin

Postautor: mała80 » 2010-08-25, 06:40

ripper78 pisze:tymczasem osoba zatrudniona tam ledwo rok (kontraktowy) ma etat. Czy ten aneks jest dożywotni (nie ma na nim daty zakończenia redukcji etatu)? Jakie mam pole manewru?


A czy czasmi ta osoba nie jest kuzynem, lizusem, ja jestem w takiej samej sytuacji i nie mam zamiaru podpisywac zadnego aneksu 1 września, dyrektor jest pracownikiem państwowym , to nie jego prywatna firma, jesteś nauczycielem mianowanym, i powrót na cały etat zawsze ci sie nalezy, a podaj dokładna treśc aneksu, moze bedziemy mogli coś wymyśleć

edit - poprawiłam cytowanie tekstu (zabrakło początku cytowania) - renati23
Ostatnio zmieniony 2010-08-25, 12:28 przez mała80, łącznie zmieniany 1 raz.

ripper78
Posty: 7
Rejestracja: 2010-08-24, 23:04
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Utrata godzin

Postautor: ripper78 » 2010-08-25, 09:28

Miejscowość, 29.05.2009
Porozumienie
Zawarte pomiędzy .........- Dyrekcją a .........-nauczycielem .........
& 1 Strony zgodnie oświadczają, że łączy je stosunek pracy na podstawie mianowania w ramach którego n-l zatrudniony jest na pełen etat z wynagrodzeniem zasadniczym ..... zł.

&2 Strony zgodnie oświadczają, że od dnia 1.09.2009 n-l będzie zatrudniony na następujących warunkach pracy i płacy.
1. Wymiar czasu pracy wyniesie 10/18 etatu.
2. Wynagrodzenie w kwocie ..... zł płacy zasadniczej.

Obie strony wyrażają na to zgodę.

&3 Pozostałe warunki pracy i płacy pozostają bez zmian.

Podpisy............

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Utrata godzin

Postautor: malgala » 2010-08-25, 11:08

I jeszcze jedno. Nauczyciel sam wystąpił o zmniejszenie godzin. Jego umowa o pracę uległa zmianie. Nie jest już zatrudniony na podstawie mianowania tylko na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze.
Inaczej wyglądałaby sytuacja, gdyby otrzymał ograniczenie godzin i wyraził na nie zgodę. W tym przypadku ograniczenie to byłoby tylko na rok.

ripper78
Posty: 7
Rejestracja: 2010-08-24, 23:04
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Utrata godzin

Postautor: ripper78 » 2010-08-25, 11:26

ok, tyko że nauczyciel napisał wniosek o powrót na pełny etat od 09.2010. Dyrektor przyznał etat, co potwierdził na czerwcowej Radzie przy całym gronie pedagog. Co w takim wypadku?

ripper78
Posty: 7
Rejestracja: 2010-08-24, 23:04
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Utrata godzin

Postautor: ripper78 » 2010-08-25, 11:41

Jeszcze 3 kwestie:
1. Pomimo porozumienia na 10/18, byłem zatrudniony na 13/18, już bez żadnego pisma. Czy może tak być?
2. Czy w zw. z tym że miałem obiecany etat, a podobno w moich klasach zlikwidowano podział na grupy, i stąd redukcja godzin, mogę się ubiegać o stan nieczynny?
3. Czy bezpośrednio po stanie nieczynnym można iść na chorobowe? (kilkuletnie problemy z gardłem)

mr_pl
Posty: 236
Rejestracja: 2010-05-27, 18:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Utrata godzin

Postautor: mr_pl » 2010-08-27, 17:52

Propos utraty godzin (nie wiem czy dobry wątek): czy nauczyciel języka obcego może prowadzić zajęcia indywidualne (wyrównawcze dla dzieci z orzeczeniem z poradni) z języka polskiego? Oczywiście uprawnień do nauczania j. polskiego brak.

//Kwestia ubytku godzin i szukania godzin do uzyskania połowy etatu//
Cokolwiek napisałem powyżej na pewno nie jest prawdą. Młodzi ludzie nigdy nie mają racji.

Tomek C.
Posty: 3
Rejestracja: 2012-03-19, 20:01
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Geografia
Lokalizacja: pomorskie

Ograniczenie etatu.

Postautor: Tomek C. » 2012-03-20, 20:19

Witam. Jestem nauczycielem dyplomowanym zatrudnionym w gimnazjum na podstawie mianowania na czas nieokreślony. Od 2009 roku w związku ze zmianami organizacyjnymi spowodowanymi zmniejszeniem liczby oddziałów wyraziłem zgodę na ograniczenie mi etatu do wymiaru nie niższego niż 1/2 obowiązkowego wymiaru i proporcjonalnego zmniejszenia wynagrodzenia. W roku szkolnym 2011/2012 w mojej szkole mimo, iż był pełny etat godzin przedmiotu, kt. uczę nie otrzymałem tych godzin (wystosowałem do dyrekcji pismo o przyznanie pełnego etatu). Dodam także, że jestem jedynym nauczycielem tego przedmiotu, który ukończył 5-letnie studia dzienne i mam dłuższy staż w tej szkole niż inny nauczyciel, kt. uczy też tego przedmiotu ( mimo, iż ma krótszy staż i ukończył 2-letnie studia zaoczne). Nauczycielowi temu uzupełnia się etat miedzy innymi godz. z "mojego" przedmiotu, pomimo iż pracuje w tej szkole krócej. Mam wyróżniającą ocenę pracy i osiągnięcia na swoim koncie.W następnym roku szkolnym przewidywany jest pełny etat z "mojego" przedmiotu. Czy jeśli nie wyrażę zgody na mniejszą liczbę godz. w następnym roku, to czy dyrektor może wręczyć mi wypowiedzenie. Widzę, iż dyrekcja od kilku lat wyraźnie faworyzuje tego nauczyciela z krótszym stażem. Co mogę w mojej sytuacji zrobić? Czy mam szansę na wygranie sprawy w sadzie pracy?

zkt
Posty: 50
Rejestracja: 2012-03-13, 12:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Utrata godzin

Postautor: zkt » 2012-03-22, 19:56

Nie wiem czy pomogę. Ważne jest w jaki sposób zatrudniony jest tam ten nauczyciel, chyba nie bez znaczenia, że już zgodziłeś się na obniżenie etatu.
Podaje link, tam wszystko przeczytasz

http://www.kadrydlaoswiaty.pl/zanim-prz ... 8/528/View

b.hunter
Posty: 217
Rejestracja: 2007-10-31, 17:27
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Utrata godzin

Postautor: b.hunter » 2012-03-22, 20:25

Ja uważam, że dyrektor powinien postąpić zgodnie z art. 10 ust. 5a pkt 2 KN:

"Stosunek pracy nawiązany na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony przekształca się w stosunek pracy na podstawie mianowania z pierwszym dniem miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym:

2) w przypadku nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego w czasie trwania umowy o pracę zostały spełnione warunki, o których mowa w ust. 5."

Ust. 5 pkt 6:

"Stosunek pracy z nauczycielem mianowanym i z nauczycielem dyplomowanym nawiązuje się na podstawie mianowania, jeżeli:

6) istnieją warunki do zatrudnienia nauczyciela w szkole w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony."

Ignatius
Posty: 135
Rejestracja: 2011-10-23, 17:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Utrata godzin

Postautor: Ignatius » 2012-03-22, 21:13

Zacznijmy od tego, że twoje ograniczenie dotyczyło jednego roku szkolnego. Czy co roku zgadzałeś się potem na ograniczenie?
Jeśli tak, to i tak cały czas jesteś zatrudniony na podstawie mianowania na cały etat.

A czy mógłbyś napisać jaki stopień ma tamten drugi nauczyciel?

b.hunter
Posty: 217
Rejestracja: 2007-10-31, 17:27
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Utrata godzin

Postautor: b.hunter » 2012-03-23, 08:45

Ignatius pisze:Zacznijmy od tego, że twoje ograniczenie dotyczyło jednego roku szkolnego. Czy co roku zgadzałeś się potem na ograniczenie?


Uważam, że ustawodawca nie wprowadził w tej materii żadnych odniesień do lat szkolnych. W przypadku spełnienia warunków, o których wcześniej pisałem, następuje przekształcenie warunków umowy z pierwszym dniem miesiąca, po którym te warunki zostały spełnione (nie jest sprecyzowane jaki ma to być miesiąc). Jeśli w kolejnym roku szkolnym dalej nie ma godzin to w dalszym ciągu obowiązuje umowa na czas nieokreślony.

Ignatius pisze:Jeśli tak, to i tak cały czas jesteś zatrudniony na podstawie mianowania na cały etat.


W przypadku ograniczenia wymiaru godzin u nauczyciela mianowanego następuje przekształcenie podstawy prawnej stosunku pracy ( umowa o pracę na czas nieokreślony-a czasem nawet na określony- w niepełnym wymiarze).

Pozostaje kwestia, że w przypadku Tomka, moim zdaniem spełnione zostały warunki art. 10 ust. 5a pkt 2 KN. Dlatego dobrze by było gdyby Tomek porozumiał się z prawnikiem (zz ?) w kwestii ewentualnego roztrzygnięcia sądowego.


Wróć do „Prawo oświatowe”