Pierwszeństwo w zatrudnieniu

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

kajzuza2
Posty: 3
Rejestracja: 2010-08-05, 12:06
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: śląskie

Kto ma pierwseństwo do całego etatu?Pomocy:(

Postautor: kajzuza2 » 2010-08-05, 20:27

Witam.Bardzo proszę o pomoc.Pracuję w przedszkolu od 4 lat.Wcześniej pracowalam w innym, ale tylko rok w zastępstwie.Cztery lata temu dostałam pracę w innym przedszkolu na czas określony w pełnym wymiarze godzin 25/25.Gdy dyrektorka mnie zatrudniała obiecywała w następnych latach stałą posadę, gdyż jeden z nauczycieli szedł na emeryturę.Gdy koleżanka z pracy przeszła na emeryturę okazało się,że jej godziny dostała nowoprzyjęta psiapsiółka dyrektorki.Ja bylam już nauczycielem kontraktowym, a ona dopiero zaczynała.Ja niestety z powodu braku już wolnego etatu dostałam pół.W następnym roku znowu nie dostałam etatu, a psiapsiółka dyrektorki zrobiła kontraktowego.W styczniu 2009r. dowiedziałam się,że nasze przeczkole będzie przebudowne.Dyrektorka obiecała etat po ukończeniu remontu.W maju 2010r.zaszłam w ciążę,więc stwierdziła,że ma etat bo dostaliśmy zgodę na gr.unijną, ale mi go nie da bo dostalaby po d... gdyby wyszło na jaw,że wiedziała o mojej ciąży.Ok.Zgodziłam się z nią i czekałam dalej.Urodziłam córeczkę z lekkim porażeniem mózgowym.Jest spastyczna lewostronnie.Rehabilitacja córci kosztuje mnie 210zł. tyg. Gdy dyrektorka dowiedziała się o mojej sytuacji powiedziała,żebym wytrzymała do konca remontu i dostanę ten etat.Zacisnęłam zęby i czekalam dalej.Dla placówki robię naprawdę dużo.Co roku zdobywam I miejsce za zbieranie puszek aluminiowych.Chodzę i załatwiam po lokalach by tylko przedszkole coś zyskało.Co roku wygrywam 1500zł na zabawki i inne rzeczy do przedszkola.W związku z tym,że mam pół etatu brałam wszystkie nadgodziny.Dyrektorka mieszka klatkę obok mnie i strasznie miesza się w moje życie prywatne.Wykorzystuje swoje stanowisko.Ja boję się,że gdy się odezwę stracę możliwość pełnego etatu.Wiedząc od dyrektorki,że do czasu ukończenia remontu nie dostanę całego etatu, szukałam po wszystkich przedszkolach.Udało mi się, ale godziny są straszne:(w jednej placówce mam od 7-11, a w drugiej od 12.16.30, następnie od 6- 10 i od 14- 16.30 itd.Nie mam możliwości oddania dziecka do żłobka, a żadna opiekunka nie przyjdzie dwa razy dziennie do dziecka.Nie stać mnie:(Muszę wrócić do pracy,a opiekunka wezmie tyle,że zostanie mi 400zł.Ale lepiej je mieć:(Do sedna. Załatwiłam soobie drugie pół etatu, a w tym tyg. dowiedziałam się,że dyrektorka zatrudniła kolejne dwie psiapsiółki i dała im po pół etatu.Czy wg.prawa oświatowego to ja nie powinnam ich dostać w pierwszej kolejności?Wolałaby pracować na cały etat w jednej placówce niż skakać.Jestem załamana.

kajzuza2
Posty: 3
Rejestracja: 2010-08-05, 12:06
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: śląskie

Re: Pierwszeństwo w zatrudnieniu

Postautor: kajzuza2 » 2010-08-05, 20:30

Oczywiście w maju 2009 dowiedziałam się o ciąży.Aktualnie od roku mam umowę na czas nieokreślony.

mała80
Posty: 29
Rejestracja: 2010-07-07, 07:59
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Biologia
Lokalizacja: mazowieckie

Pierwszeństwo w zatrudnieniu

Postautor: mała80 » 2010-08-10, 09:16

Witam,
czy ktoś z was zna moze podstwe prawna, mówiaca o tym , ze nauczyciel "czynny" kontraktowy ma pierwszeńswo w zatrudnieniu od nauczyciela EMERYTA.?? prosze o info.
dziękuje z góry

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Pierwszeństwo w zatrudnieniu

Postautor: malgala » 2010-08-10, 10:00

Nie ma takiej podstawy prawnej.
Co innego, gdybyś jako nauczyciel kontraktowy otrzymała wypowiedzenie i na to miejsce został zatrudniony ktoś inny. Wtedy mogłabyś udać się do sądu pracy, aby ten rozstrzygnął decyzję dyrektora.

mała80
Posty: 29
Rejestracja: 2010-07-07, 07:59
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Biologia
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Pierwszeństwo w zatrudnieniu

Postautor: mała80 » 2010-08-10, 10:15

malgala pisze:Nie ma takiej podstawy prawnej.
Co innego, gdybyś jako nauczyciel kontraktowy otrzymała wypowiedzenie i na to miejsce został zatrudniony ktoś inny. Wtedy mogłabyś udać się do sądu pracy, aby ten rozstrzygnął decyzję dyrektora.

U mnie sprawa wyglada nastepujaco, mam umowe na czas nieokreslony na 18 godzin, dowiedziałam sie potajemnie ze dytektorka chce zatrudnicz mnie na 13 godzin a emeryta na 5 , napewno podsunie mi 1 wrzesnia aneks do podpisania, ale ja sie jie zgodze z nim. czy mam do tego prawo?

mała80
Posty: 29
Rejestracja: 2010-07-07, 07:59
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Biologia
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Pierwszeństwo w zatrudnieniu

Postautor: mała80 » 2010-08-14, 21:38

a czy ty dostajesz jakieś aneksy do podpiasania we wrzesniu, bo jezeli jestes na czas nieokreslony to niepodpisujac nic powinnas wrócici na cały etat,

mareko
Posty: 63
Rejestracja: 2009-08-03, 13:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: opolskie

Re: Pierwszeństwo w zatrudnieniu

Postautor: mareko » 2010-08-30, 23:12

miwues pisze:
urszula80 pisze:na pewno podsunie mi 1 wrzesnia aneks do podpisania

Oczywiście nic nie podpisuj. Zmiana umowy o pracę wymaga teraz twojej zgody, nic wbrew tobie teraz dyrektorka nie zrobi.


Dyrektor podsunie Ci aneks do umowy o prace. Jesli go nie podpiszesz to oznacza ze nie zgadzasz sie na nowe warunki umowy i tracisz prace.

mała80
Posty: 29
Rejestracja: 2010-07-07, 07:59
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Biologia
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Pierwszeństwo w zatrudnieniu

Postautor: mała80 » 2010-08-31, 09:43

miwues pisze:
mareko pisze:Jesli go nie podpiszesz to oznacza ze nie zgadzasz sie na nowe warunki umowy i tracisz prace.

A dostała wypowiedzenie w ustawowym terminie?

ani w maju nie dostałam ani teraz

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Pierwszeństwo w zatrudnieniu

Postautor: malgala » 2010-09-01, 13:10

mała80 pisze:ani w maju nie dostałam ani teraz


Więc nie masz się co martwić i nie musisz nic podpisywać.

antoska
Posty: 12
Rejestracja: 2008-11-20, 12:41
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Pierwszeństwo w zatrudnieniu

Postautor: antoska » 2010-09-03, 10:33

A jak w takiej sytuacji. W czerwcu dyrektor ma 1 nauczyciela na urlopie dla poratowania zdrowia, 2 na macierzyńskim i 3 na zastępstwo za tego na udpz. Wystawia do Kuratorium wakat z tego przedmiotu. Zastępujący składa podanie o przedłużenie umowy skoro jest wakat. Dyrektor odpowiada, że nic nie wie na pewno bo Pani na macierzyńskim nie wie czy wróci na cały etat czy na pół. Na pismie w odpowiedzi na przedłużenie umowy daje takie wyjaśnienie i umieszcza formułkę, że jeśli faktycznie będzie mieć te pół etaty to ten zastępujący będzie rozpatrywany w pierwszej kolejności. Finał jest taki, że było to pół etatu a został na nie zatrudniony stażysta, mimo zapewnień o pierwszeństwie. Czy takie pismo jest dla dyrektora wiążące. Czy można coś z tym fantem zrobić?

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Pierwszeństwo w zatrudnieniu

Postautor: malgala » 2010-09-03, 20:35

antoska pisze:Na pismie w odpowiedzi na przedłużenie umowy daje takie wyjaśnienie i umieszcza formułkę, że jeśli faktycznie będzie mieć te pół etaty to ten zastępujący będzie rozpatrywany w pierwszej kolejności. Finał jest taki, że było to pół etatu a został na nie zatrudniony stażysta, mimo zapewnień o pierwszeństwie.

A co tu widzisz dziwnego?
Podanie mogło faktycznie być rozpatrywane w pierwszej kolejności.
Czy gdzieś tam było określenie "zatrudniony w pierwszej kolejności?"
A może z tego dotychczasowego zastępstwa dyrektor zadowolony nie był, może ten drugi kandydat miał lepsze kwalifikacje?
Nie wiemy czym kierował się dyrektor podejmując decyzję o zatrudnieniu, ale decyzja ta należy właśnie do dyrektora i ma prawo podjąć taką, jaka jego zdaniem jest lepsza.

smv
Posty: 143
Rejestracja: 2007-09-17, 18:53

kto ma pierwszenstwo w dostaniu godzin?

Postautor: smv » 2012-03-28, 21:49

Moi drodzy, sytuacja u mnie w szkole troche sie pogarsza, odchodzi język niemiecki. U mnie w szkole jest 2 n-li j ang (ja i kolezanka) i jedna n-lka niemieckiego, ktora ma licencjat ang.
Dowiedzialam sie dzis ze moze byc roznie z tymi godzinami jezyka ang jesli chodzi o mnie i kolezanke od j. niemieckiego, ktorej niemiecki odchodzi. Czy ona moze przejąc moje godziny ang do pelnego etatu? Obawiam sie ze pojde na zieloną lączkę;( Boje sie bo to moja pierwsza praca w szkole a tu takie rozczarowanie:(
Dodam ze ja jestem konktarktowym i pracuje w szkole 4 lata, a germanistka ponad 10 lat i ma mianowanie. Obie mamy umowe na czas nieokreslony.

Powiedzcie co myslicie.

Ignatius
Posty: 135
Rejestracja: 2011-10-23, 17:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Pierwszeństwo w zatrudnieniu

Postautor: Ignatius » 2012-03-30, 15:25

Niestety chyba masz racje. Germanistka ze względu na swoją umowę jest bardziej chroniona.
Jej umowa nawiązana jest na podstawie mianowania, a twoja to zatrudnienie na czas nieokreślony.

Awatar użytkownika
Afroditte
Posty: 479
Rejestracja: 2007-11-28, 21:38
Lokalizacja: tu i ówdzie

Re: Pierwszeństwo w zatrudnieniu

Postautor: Afroditte » 2014-05-31, 19:16

Kto, Waszym zdaniem, ma pierwszeństwo w zatrudnieniu w następującej sytuacji:

Nauczycielka ABC: kontraktowa, umowa na czas nieokreślony (pracuje 8 lat w danej szkole) kwalifikacje do dwóch przedmiotów, uczyła dotąd jednego z nich, którego ma nie być w nowym roku szkolnym

Nauczycielka XYZ: mianowana, umowa na czas określony (pracuje od 2 lat w tej szkole), kwalifikacje do jednego przedmiotu (do tego samego, którego ABC jeszcze nie uczyła)

Jest jeden etat, dyrektor upiera się, że mianowanemu musi go zapewnić a kontraktową zwolnić. Czy w opisywanej sytuacji dyrektor ma rację, czy działa zgodnie z prawem?
"My wish is world's command"

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Pierwszeństwo w zatrudnieniu

Postautor: iluka » 2014-05-31, 19:45

Afroditte pisze:mianowana, umowa na czas określony
Jak to możliwe, że na czas orteślony?
Czyli co? Umowa się jej kończy 31 sierpnia 2014?

Kontraktowej przedmiot nauczany znika, czyli co? Dostała wypowiedzenie?

Afroditte pisze:Kto, Waszym zdaniem, ma pierwszeństwo w zatrudnieniu
Jak obie tracą pracę, to jeszcze kogoś trzeciego dyrektor może sobie przygruchać :(
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho


Wróć do „Prawo oświatowe”