Zatrudnienie na podstawie mianowania

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

wlado78
Posty: 4
Rejestracja: 2009-04-28, 12:32
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Biologia
Lokalizacja: dolnośląskie

umowa na podstawie mianowania

Postautor: wlado78 » 2009-09-07, 14:06

witam

od wrzesnia jestem nauczycielem mianowanymm

miałęm obiecana umowe na podstawie mianowania na czas nieokreslony

zmienił sie dyrektor i mam umowe na czas okreslony jako nauczyciel mianowany

czy to jest zgodne z prawemm

jak zaczałem pytc kadrowej powiedziała ze jestem na zastepstwie-choc w umowie o tym słowa nie ma

co teraz z tym fantem?

jak wymusic umowe na podstawie mianowania?

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Zatrudnienie na podstawie mianowania

Postautor: Basiek70 » 2009-09-08, 11:33

swoją drogą, miwues, to źle świadczy o oświacie, ze ten temat jest tak wałkowany; znaczy to bowiem, ze łamanie przepisów oświatowych przez dyrektorów i oszukiwanie nauczycieli jest zjawiskiem nagminnym :(
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.
Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,
który jest tylko realistą."

antie
Posty: 353
Rejestracja: 2009-08-24, 21:16
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Zatrudnienie na podstawie mianowania

Postautor: antie » 2009-09-08, 14:00

Basiek70 pisze:swoją drogą, miwues, to źle świadczy o oświacie, ze ten temat jest tak wałkowany; znaczy to bowiem, ze łamanie przepisów oświatowych przez dyrektorów i oszukiwanie nauczycieli jest zjawiskiem nagminnym :(


Nie, to źle świadczy o nauczycielach.
Bo nauczyciele są niestety dość spolegliwą, nie znającą swoich praw grupą zawodową. Czasem mam wrażenie, że dają sobie "wcisnąć najgorszą ciemnotę". :?

Awatar użytkownika
Mika71
Posty: 53
Rejestracja: 2009-02-21, 19:08
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Zatrudnienie na podstawie mianowania

Postautor: Mika71 » 2009-09-09, 17:35

To smutne co piszecie - ale niestety prawdziwe.
Nauczyciele nie znają swoich praw bo nie mają czasu aby studiować prawo oświatowe.
Poza tym-kto, by się w tym połapał jak przepisy zmieniają się jak w kalejdoskopie, a dyrektorzy o nich nie informują swoich pracowników :cry:

Awatar użytkownika
kajko45
Posty: 32
Rejestracja: 2007-10-07, 20:19
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka, Geografia
Lokalizacja: lubelskie

Re: Zatrudnienie na podstawie mianowania

Postautor: kajko45 » 2009-09-20, 19:22

miwues pisze:
Basiek70 pisze:swoją drogą, miwues, to źle świadczy o oświacie, ze ten temat jest tak wałkowany; znaczy to bowiem, ze łamanie przepisów oświatowych przez dyrektorów i oszukiwanie nauczycieli jest zjawiskiem nagminnym :(

Odnoszę podobne wrażenie.


święta racja
nie dajmy się zwariować...

synapsa
Posty: 226
Rejestracja: 2009-03-31, 22:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Zatrudnienie na podstawie mianowania

Postautor: synapsa » 2009-09-20, 21:00

Mika71 pisze:dyrektorzy o nich nie informują swoich pracowników
dyrektorzy informują tylko o tych przepisach, które nakładają obowiązki i wymagania :)

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Zatrudnienie na podstawie mianowania

Postautor: malgala » 2009-09-20, 21:16

Mika71 pisze:Nauczyciele nie znają swoich praw bo nie mają czasu aby studiować prawo oświatowe.
Poza tym-kto, by się w tym połapał jak przepisy zmieniają się jak w kalejdoskopie, a dyrektorzy o nich nie informują swoich pracowników

Nieznajomość prawa szkodzi.
Nie ma potrzeby gruntownego studiowania całego prawa oświatowego i wszystkich zmieniających się przepisów. Wystarczy zapoznać się z Kartą Nauczyciela, aby mieć orientację dotyczącą swoich praw. Nie jest to aż tak bardzo obszerny dokument, żeby jego nieznajomość brakiem czasu tłumaczyć.
Dobrze jest również przeczytać Ustawę o Systemie Oświaty i rozporządzenie o ocenianiu.
Nie trzeba się tego uczyć na pamięć, ale ogólne w nich rozeznanie to już nawet kandydat na nauczyciela kontraktowego posiadać powinien.

katty
Posty: 431
Rejestracja: 2008-05-14, 12:53
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Zatrudnienie na podstawie...

Postautor: katty » 2010-09-08, 17:48

Być może jest to coś, co powinnam wiedzieć, ale skoro nie wiem, postanowiłam Was spytać. Czym tak naprawdę, w praktyce, różni się zatrudnienie na podstawie umowy o pracę od zatrudnienia na podstawie mianowania?

adelajda4
Posty: 1
Rejestracja: 2010-09-08, 22:26
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Umowa - mianowanie

Postautor: adelajda4 » 2010-09-08, 22:37

Witam.

Rok temu , czyli w lipcu 2009 roku uzyskałam stopień nauczyciela mianowanego. Dopiero teraz zostałam poinformowana przez Panią sekretarkę, że powinnam mieć umowę o mianowanie. Niestety rok temu nikt takiej umowy mi nie wręczył. Czy mimo tego, że nie otrzymałam umowy na pismie, staje sie ona automatycznie umowa o mianowanie? Zaznaczam, że od 5 lat mam umowę na czas nieokreślony.

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Umowa - mianowanie

Postautor: Jethro Tull » 2010-09-09, 22:54

Tak bo umowa przekształca się automatycznie a dyrektor powinien potwierdzić na piśmie przekształcenie umowy na czas nieokreślony na umowe na podstawie mianowania art. 10 ust. 5a i 5b KN

Monika Kawka
Posty: 33
Rejestracja: 2008-01-06, 14:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

umowa na podst mianowania a umowa na czas nieokreślony

Postautor: Monika Kawka » 2012-03-21, 18:11

Witam,
Jestem n-lem mianowanym i mam umowę na podst mianowania. Moja kolezanka jest również n-lem mianowanym a ma umowę na czas nieokreślony. Czy to jest mozliwe? Która umowa jest korzystniejsza?

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Zatrudnienie na podstawie mianowania

Postautor: Yoka » 2012-03-21, 20:57

na podstawie mianowania

Monika Kawka
Posty: 33
Rejestracja: 2008-01-06, 14:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: Zatrudnienie na podstawie mianowania

Postautor: Monika Kawka » 2012-03-21, 21:16

dzięki za odp. wiesz moze jaka jest różnica pomiędzy tymi umowami?

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Zatrudnienie na podstawie mianowania

Postautor: Yoka » 2012-03-22, 10:27

choćby przy rozwiązaniu umowy, poczytaj
http://www.bibliotekako.pl/news.aid,553 ... ielem.html

a czemu koleżanka ma taką umowę?

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Zatrudnienie na podstawie mianowania

Postautor: Yoka » 2012-03-22, 10:29

powinna mieć na podstawie mianowania

"Potwierdzenie przekształcenia i rozwiązania stosunku pracy przez dyrektora

Przy nawiązaniu i rozwiązaniu stosunku pracy role stron są ściśle określone przez przepisy prawa pracy. W pierwszym przypadku chodzi o zgodne wyrażenie woli obu stron, natomiast w przypadku rozwiązania stosunku pracy mamy do czynienia z oświadczeniem woli jednej ze stron (dyrektor lub nauczyciel), czyli wypowiedzeniem umowy. Nieco inaczej rzecz się ma w przypadku przekształcania umowy o pracę. W przypadku nauczycieli chodzi tu o sytuację określoną w art. 10 ust. 5a KN, zgodnie z którym

stosunek pracy nawiązany na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony przekształca się w stosunek pracy na podstawie mianowania z pierwszym dniem miesiąca kalendarzowego następującego po tym miesiącu, w którym nauczyciel uzyskał stopień nauczyciela mianowanego, oczywiście, po spełnieniu warunków określonych w ust. 5 tego przepisu (a chodzi głównie o posiadanie kwalifikacji wymaganych na danym stanowisku i możliwość zatrudnienia w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony) lub będąc nauczycielem mianowanym lub dyplomowanym, dopiero spełnił warunki określone w omawianym wyżej ust. 5.

Niewątpliwie to przekształcenie podstawy prawnej następuje z woli ustawy, a więc nie decyduje o tym dyrektor. W tym przypadku dyrektor tylko potwierdza fakt przekształcenia na piśmie. Nie jest to więc oświadczenie woli dyrektora, czyli jego decyzja, ale czynność polegająca na potwierdzeniu zaistniałego faktu prawnego."

na tej stronie poniżej zalinkowanej są przyczyny, dla której może być umowa na czas nieokreślony http://www.zapytajprawnika.pl/?tag=kart ... -art-10-28


Wróć do „Prawo oświatowe”