religia w szkole- drodzy rodzice, jesteścieza czy przeciw??

kącik dla rodziców

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

erys
Posty: 5
Rejestracja: 2008-01-29, 22:38
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: podkarpackie

Re: religia w szkole- drodzy rodzice, jesteścieza czy przeciw??

Postautor: erys » 2010-06-20, 23:17

Próba zdjęcia krzyży ze ścian, teraz dyskusja czy religia powinna być w szkole czy nie.
Mówią, że historia lubi się powtarzać.

goshka
Posty: 26
Rejestracja: 2009-10-05, 17:00
Kto: rodzic
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: religia w szkole- drodzy rodzice, jesteścieza czy przeciw??

Postautor: goshka » 2010-10-20, 22:41

Mam pytanie dotyczące religii w szkołach: czy religia wlicza się do średniej ocen??? Wychowawczyni mojego syna powiedziała, że nie, z innych źródeł słyszę, że tak... może ktoś kompetentny udzieli mi w końcu prawdziwej odpowiedzi...
Z góry dziękuję

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: religia w szkole- drodzy rodzice, jesteścieza czy przeciw??

Postautor: malgala » 2010-10-20, 22:48

Tak, ocena z religii jest liczona do średniej, nie ma natomiast wpływu na promocję.

goshka
Posty: 26
Rejestracja: 2009-10-05, 17:00
Kto: rodzic
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: religia w szkole- drodzy rodzice, jesteścieza czy przeciw??

Postautor: goshka » 2010-10-21, 11:11

Nie ukrywam, że bardzo mnie zasmuca ten fakt... Syn uczy się bardzo dobrze, ale religia w tej szkole to prawdziwy koszmar!!!
Dziękuję i pozdrawiam

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: religia w szkole- drodzy rodzice, jesteścieza czy przeciw??

Postautor: edzia » 2010-10-21, 16:49

Możesz wypisać syna z religii.

Ocena z religii od kilku lat się wlicza do średniej. Wychowawczyni ma nieaktualne informacje.

Art.3.9.UoSO
Posty: 661
Rejestracja: 2009-09-13, 23:19
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: religia w szkole- drodzy rodzice, jesteścieza czy przeciw??

Postautor: Art.3.9.UoSO » 2010-10-21, 22:38

Może już dojrzeliśmy w Polsce do podjęcia narodowej decyzji o powrocie nauczania religii do sal katechetycznych w domach parafialnych? Jestem zdecydowanym zwolennikiem tego rozwiązania. A księża niech płacą sobie za nauczanie religii z kościelnej kasy. Jako obywatel tego Państwa nie zgadzam się, aby z pieniędzy publicznych finansować nauczenie religii.

goshka
Posty: 26
Rejestracja: 2009-10-05, 17:00
Kto: rodzic
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: religia w szkole- drodzy rodzice, jesteścieza czy przeciw??

Postautor: goshka » 2010-10-21, 23:14

Ja również jestem za powrotem religii do salek katechetycznych!

Wypisanie syna z religii to chyba nie jest dobry pomysł... Syn będzie jedynym w klasie uczniem, który na ten przedmiot nie uczęszcza i przez godzinę będzie snuł się po szkole nie wiedząc co z sobą zrobić, gdyż religia jest zawsze w środku zajęć...
Poza tym nie wiem czy jeśli zacznie chodzić na religię w gimnazjum, nikt nie będzie się czepiał, że nie chodził wcześniej...

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: religia w szkole- drodzy rodzice, jesteścieza czy przeciw??

Postautor: edzia » 2010-10-21, 23:22

goshka pisze:Syn będzie jedynym w klasie uczniem, który na ten przedmiot nie uczęszcza i przez godzinę będzie snuł się po szkole nie wiedząc co z sobą zrobić, gdyż religia jest zawsze w środku zajęć...
Pójdzie na świetlicę albo do biblioteki, pouczy się w tym czasie z innego przedmiotu.

goshka pisze:Poza tym nie wiem czy jeśli zacznie chodzić na religię w gimnazjum, nikt nie będzie się czepiał, że nie chodził wcześniej...
Dlaczego miałby się czepiać?

Chyba, że chciałaś tylko pomarudzić? ;)

Art.3.9.UoSO
Posty: 661
Rejestracja: 2009-09-13, 23:19
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: religia w szkole- drodzy rodzice, jesteścieza czy przeciw??

Postautor: Art.3.9.UoSO » 2010-10-22, 20:32

Mój syn przebywa w bibliotece. Zamiast 2 godzin tygodniowo spirytystycznych obrzędów ma 2 godziny produktywnego rozwoju.

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: religia w szkole- drodzy rodzice, jesteścieza czy przeciw??

Postautor: haLayla » 2010-10-22, 20:37

Fanatyzm jest dobry tylko w przypadku fanatycznego umiarkowania...
<3

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: religia w szkole- drodzy rodzice, jesteścieza czy przeciw??

Postautor: vuem » 2010-10-22, 20:45

matmanamaksa pisze:Mój syn przebywa w bibliotece. Zamiast 2 godzin tygodniowo spirytystycznych obrzędów ma 2 godziny produktywnego rozwoju.


Zbędne "spirytystyczne obrzędy" to wynik takiego, a nie innego działania ... może kiepskiego nauczyciela religii, a "produktywny rozwój", to zasługa ... może kreatywnego opiekuna zajęć bibliotecznych.

Z drugiej strony znam przypadki "niespirytystycznej nauki ... o religii i wpajania bardzo pozytywnej postawy" przez dobrego nauczyciela religii i jednocześnie "bezproduktywnego drapania się po d u p i e " w obecności leniwego i nieco tępego opiekuna w bibliotece.

Jestem sceptyczny wobec nauczania religii w szkołach, jednak bardziej niechętny wobec uogólniania i bezkrytycznych krucjat. :wink:

Art.3.9.UoSO
Posty: 661
Rejestracja: 2009-09-13, 23:19
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: religia w szkole- drodzy rodzice, jesteścieza czy przeciw??

Postautor: Art.3.9.UoSO » 2010-10-22, 22:57

vuem pisze:Jestem sceptyczny wobec nauczania religii w szkołach, jednak bardziej niechętny wobec uogólniania i bezkrytycznych krucjat. :wink:

To nie było uogólnienie. Mówiłem o konkretnym przypadku własnego dziecka i każdy ma prawo do subiektywnej oceny. Z wielu subiektywnych, zbieżnych opinii, tworzy się ogólną teorię.
A ja mam osobiste doświadczenia (policzyłem): 5 księży, 2 katechetów, 4 zakonnice i z tej grupy 1 ksiądz i 2 zakonnice spełniali się w swojej robocie. Pozostali ... nie mam słów. Dla porównania w żadnym innym przedmiocie nie ma takiej niekorzystnej proporcji.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: religia w szkole- drodzy rodzice, jesteścieza czy przeciw??

Postautor: vuem » 2010-10-23, 06:31

Pisałem w odniesieniu do przypadku Twojego dziecka...to o "kiepskim nauczycielu religii itd".
A cytowane zdanie jest takim "uogólnionym" :wink:

Każdy ma takie osobiste doświadczenia i może niekoniecznie wyglądają one tak źle.

W każdym razie postulat "wyprowadzenia religii ze szkół" nie może opierać się na "nie spełnianiu się tych nauczycieli w swojej robocie".

Kwestia finansowania, liczby godzin religii w stosunku do paru innych, wpływ właściwych instytucji na program nauczania, czy zatrudnianie - to jest problem.

Widzę małe szanse jednak, by coś uległo zmianie w najbliższym czasie. A Ty wierzysz? Przez tyle lat wszystkie rządy "dawały" Kościołowi nawet więcej niż się domagał.

jarko
Posty: 219
Rejestracja: 2010-09-18, 22:13
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka, Historia
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: religia w szkole- drodzy rodzice, jesteścieza czy przeciw??

Postautor: jarko » 2010-10-23, 23:04

Wrogowie kościoła cieszą się, że tej religii jest tyle i że jest w szkole. To najskuteczniejszy sposób aby pomnażać pokolenie z Facebooka, które wyszydzało moherów na Krakowskim Przedmieściu. To własnie to pokolenie już wyuczone na setkach lekcji religii parsknęło buntem antyklerylalnym i to w dość chamski sposób niestety.
Ludzie normalni widzą co się dzieje i chcieliby coś zaradzić a tu problem co z kasą za religię, która trzyma przy życiu wielu proboszczów.
Wielu księży wspomina dawne dobre czasy, kiedy hołota nie przychodziła na religię i w każdej chwili mogli pierwszemu lepszemu chamowi pokazać drzwi. Teraz muszą ewangelizować najgorszy element co robią z marnym skutkiem czego wyrazem usilne starania aby wprowadzić religię do średniej. Solą gałę za gałą bez litości aby jako tako zapanowac nad klasą i to nawet w klasach młodszych, taka bezradność ludzi z ulicy
Nie odbierajmy im kasy za religię ale niech wyjdą ze szkoły bo więcej szkody niż pozytku, alebo niech to będzie 1 lekcja i bez rekolekcji. Tą druga niech maja zapłaconą przez państwo ale niech ją odprawiają poza szkołą, na pielgrzymkach, w kościele, na mszach adwentowych, różańcu itp.
Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: religia w szkole- drodzy rodzice, jesteścieza czy przeciw??

Postautor: haLayla » 2010-10-23, 23:56

jarko pisze:Tą druga niech maja zapłaconą przez państwo ale niech ją odprawiają poza szkołą, na pielgrzymkach, w kościele, na mszach adwentowych, różańcu itp.


Niby dlaczego? Ja np. nie chciałbym, aby w szkołach uczono religii, wolałbym, aby te dwie godziny tygodniowo przeznaczono np. na matematykę i biologię. Nie rozumiem, dlaczego państwo ma narzucać mnie i moim ewentualnym potomkom poglądy religijne, przecież nie czyni tego z poglądami np. politycznymi. Jeżeli ktoś chce swoje dzieci nauczać w duchu wiary katolickiej, to powinien móc je posłać do katolickiej szkoły, bądź na zajęcia w salce katechetycznej.
<3


Wróć do „Rodzice”

cron