Czy moja reakcja była właściwa?

o tym jakie są, jak sobie z nimi radzić, jak wychowywać bez porażek

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

nauczycielll
Posty: 32
Rejestracja: 2009-11-26, 00:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Geografia
Lokalizacja: pomorskie

Czy moja reakcja była właściwa?

Postautor: nauczycielll » 2010-10-27, 22:48

Witam!
Dziś na lekcji klasa trochę mi się rozbrykała! Zwracam uwagę raz, drugi i nic. W końcu podniosło mi się ciśnienie, więc mówię do klasy: "Jeśli nie chcecie słuchać to będziecie pracować sami. Jeśli ktoś nie będzie pracował co otrzyma ndst. Jeśli Wam nie zależy to mi tym bardziej. Mogę wszystkim podstawić pały." Nagle mądrala klasowy się odzywa i mówi: "No nie wiem czy zdoła Pan postawić wszystkim pały hahahahaha." Nie zastanawiając się odpowiedziałem: "Widzę, że głodnemu chleb na myśli" . Chłopak zrobił się czerwony a klasa zaczęła się z niego śmiać. Po tym było już cichutko i pracowali samodzielnie:) Cel osiągnąłem ale czy to było pedagogiczne podejście??? Jak reagujecie w takich sytuacjach?????

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Czy moja reakcja była właściwa?

Postautor: edzia » 2010-10-27, 23:13

:rotfl:


nauczycielll pisze:Mogę wszystkim podstawić pały.
Chyba jednak nauczyciel nie powinien się posługiwać żargonem uczniowskim.
nauczycielll pisze:"Widzę, że głodnemu chleb na myśli"
W kontekście "pał" to chyba jednak niepedagogiczne. :mrgreen:
Trzeba było raczej wybrnąć, że masz zamiar wstawić tyle jedynek, ile będzie trzeba.

nauczycielll
Posty: 32
Rejestracja: 2009-11-26, 00:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Geografia
Lokalizacja: pomorskie

Re: Czy moja reakcja była właściwa?

Postautor: nauczycielll » 2010-10-27, 23:25

Czasem człowiek palnie coś nieprzemyślanego. To był spontan, impuls :D

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Czy moja reakcja była właściwa?

Postautor: vuem » 2010-10-28, 06:37

edzia pisze:Chyba jednak nauczyciel nie powinien się posługiwać żargonem uczniowskim.


A czemu?

edzia pisze:W kontekście "pał" to chyba jednak niepedagogiczne. :mrgreen:


A czemu?

nauczycielll pisze:To był spontan, impuls


Boś człowiekiem, nie robotem zdolnym tylko do wyuczonych reakcji posiadających podstawę prawne i umocowanie w kanonie metodycznym. :wink:

Czasem metody, czy język "pedagogiczny" nie trafia. A cel jaki mamy osiągnąć bywa ważniejszy od tego, na ile "pedagogicznej" metody używamy...zresztą, jeśli czegoś ona nauczy, to już jest pedagogiczną :wink:

Zupełnie niepotrzebne wyrzuty sumienia.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Czy moja reakcja była właściwa?

Postautor: edzia » 2010-10-28, 09:41

Jak to czemu? Żeby się nie kojarzyło dwuznacznie.
No ale z pewnością lepiej odpalić "głodnemu chleb na myśli", niż samemu spąsowieć.

Poza tym, skoro już się stało i ta pała jednak się inaczej skojarzyła niż zamierzał nauczyciel, to uważam, że nie ma sensu podsycać niewłaściwego skojarzenia, lecz ukierunkować na właściwe. Aczkolwiek obrócenie czegoś w żart nie jest złe.

nauczycielll pisze:Po tym było już cichutko i pracowali samodzielnie:)
Trochę też dziwi mnie to, że się przez te głupie skojarzenia bardziej nie rozbrykali, lecz zdyscyplinowali. :)

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Czy moja reakcja była właściwa?

Postautor: dushka » 2010-10-28, 09:43

A tu akurat dobrze, że się skojarzyło dwuznacznie, cel osiągnięty ;)

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Czy moja reakcja była właściwa?

Postautor: vuem » 2010-10-28, 14:29

edzia pisze:Jak to czemu? Żeby się nie kojarzyło dwuznacznie.


Nie każde określenie rodem z uczniowskiego żargonu jest dwuznaczne. :wink:

edzia pisze:Poza tym, skoro już się stało i ta pała jednak się inaczej skojarzyła niż zamierzał nauczyciel, to uważam, że nie ma sensu podsycać niewłaściwego skojarzenia, lecz ukierunkować na właściwe.


No to trzeba by konsekwentnie powtórzyć, że "oczywiście, że jestem w stanie wszystkim wam postawić pały"...co oczywiście spowoduje jeszcze większe rżenie, a następnym razem kolejne próby chwytania za słówka i zabawę w skojarzenia.

Po tym odparowaniu natomiast myślę, że chłopak się trzy razy zastanowi, a i w jęzor ugryzie w zanim coś powie niepotrzebnie.

Cel osiągnięty...a że może niezbyt "książkowymi" metodami...no cóż, gdzie drwa rąbią...

Na pewno niefortunnym pomysłem byłoby wyciąganie konsekwencji z takich żartów, bo konia z rzędem temu, kto udowodni jakie pały miał uczeń na myśli. Dlatego
edzia pisze:obrócenie czegoś w żart nie jest złe.
:wink:

nauczycielll
Posty: 32
Rejestracja: 2009-11-26, 00:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Geografia
Lokalizacja: pomorskie

Re: Czy moja reakcja była właściwa?

Postautor: nauczycielll » 2010-10-28, 22:28

Najlepsza metoda na niezdyscyplinowanego mądralę, który próbuje ośmieszyć nauczyciele, to ośmieszenie go na forum klasy (oczywiście wszystko w granicach rozsądku). Uczniom bardzo zależy na opinii kolegów, bardziej niż na opinii nauczyciela. Dlatego takie działania skutkują EDZIA

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: Czy moja reakcja była właściwa?

Postautor: Jolly Roger » 2010-10-30, 08:49

a gdzie ta dwuznaczność?

W szkolnym żargonie postawienie pały to jedynka. I to już dość stare określenie. Czy mam się martwić, że ktoś ma inne skojarzenia. Tym innym co drugie słowo może mieć niewłaściwe konotacje.

miałeś farta, że chłopak spąsowiał. Ja obawiałbym się, że rozmowa poszybuje w niebezpieczne rejony. U mnie chyba mało który zaczerwieniłby się .
We gonna ride the sea,
we pray to the wind and the glory
That's why we are raging wild and free

nauczycielll
Posty: 32
Rejestracja: 2009-11-26, 00:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Geografia
Lokalizacja: pomorskie

Re: Czy moja reakcja była właściwa?

Postautor: nauczycielll » 2010-10-30, 23:37

miwues pisze:Rozmowa nie poszybuje w niebezpieczne rejony, bo wtedy nauczyciel ją zdecydowanie utnie.

Zgadzam się w stu procentach.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Czy moja reakcja była właściwa?

Postautor: vuem » 2010-11-04, 20:26

Opowiada Anna F., młoda katechetka w gimnazjum: - Nie tak dawno usłyszałam od ucznia przy całej klasie: "Chodź ci..., zerżnę cię". "Pokaż, czy masz czym" - odpaliła natychmiast.

- Potem nie mogłam się uspokoić przez dwie godziny. Byłam przerażona swoją reakcją, ale też zdziwiona reakcją reszty uczniów. Śmiech zamarł im na ustach i od tamtej pory mam spokój.

- Fajna ta katechetka - ocenia Tomasz Garstka, psycholog, terapeuta. - Co prawda w podręczniku dla nauczycieli mogłaby przeczytać, że powinna spytać ucznia, dlaczego tak jej powiedział i czy ma świadomość, jak ją zranił. To było bardziej właściwe z punktu widzenia wychowawczego. Tyle że nie odniosłoby tak dobrego skutku. O szacunku do innych ludzi w kontekście takiego wydarzenia ta katechetka może porozmawiać z klasą, gdy opadną emocje.




http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,35798, ... rzne_.html


Wróć do „Problemy dydaktyczno-wychowawcze”