urlop bezpłatny

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: urlop bezpłatny

Postautor: Jethro Tull » 2008-10-29, 21:09

Sam sobie odpowiedziałeś na pytanie :-)

beatryczka
Posty: 2
Rejestracja: 2008-11-10, 16:27
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: podlaskie

Re: urlop bezpłatny

Postautor: beatryczka » 2009-03-02, 18:51

Witam!
Przebywam obecnie na urlopie dla podratowania zdrowia, jego koniec przewidywany jest na 31 lipca. Jednak mój stan zdrowia wymaga dalszego leczenia. Mam w zwiazku z tym pytanie.
Czy mogę ubiegac sie o roczny urlop bezplatny, czy po takim urlopie mogę wrocic do pracy na tych samych warunkach jak przed udzieleniem mi urlopu. Mam tu na mysli wszystkie uprawnienia, ktore posiadam: tytuł nauczyciela dyplomowanego, zatrudnienie w pelnym wymiarze godzin. Jednym slowem, co stracę przebywajac na takim urlopie.

fickimicki
Posty: 5
Rejestracja: 2009-03-05, 19:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: pomorskie

Re: urlop bezpłatny

Postautor: fickimicki » 2009-03-05, 19:36

Wita,
Czy można wiąć dwa razy urlop dla poratowania zdrowia w odstępie roku, przerywając go urlopem bezpłanym. Czy może ktoś z Was przerobił taką sytuację?

fickimicki
Posty: 5
Rejestracja: 2009-03-05, 19:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: pomorskie

Re: urlop bezpłatny

Postautor: fickimicki » 2009-03-06, 11:51

I jeszcze jedno pytanie? Jak wygląda kwestia ubezpieczenia zdrowotnego podczas urlopu bezpłatnego? Wiem, że ubezpieczenie wygasa po 30 dniach. I co dalej?

fickimicki
Posty: 5
Rejestracja: 2009-03-05, 19:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: pomorskie

Re: urlop bezpłatny

Postautor: fickimicki » 2009-03-06, 13:06

Czy będąc na urlopie bezpłatnym można sie zatrudnic w innej szkole na godziny, albo pół etatu? Czy wtedy jest płacony zus i składka zdrowotna? I czy w ogóle mozna sie gdzies zatrudnic na umowę? Będę wdzięczna komuś mądrzejszemu, kto mógłby mnie oswiecić:)

krg54
Posty: 220
Rejestracja: 2009-03-14, 18:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: urlop bezpłatny

Postautor: krg54 » 2009-03-17, 10:35

Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca może udzielić pracownikowi, na jego pisemny wniosek, urlopu bezpłatnego (art.174 Kp). Pracodawca udzielając urlopu, zobowiązuje się tym samym zwolnić pracownika w okresie tego urlopu z obowiązku wykonywania pracy, a pracownik rezygnuje z prawa do wykonywania pracy. Urlop bezpłatny stanowi więc przerwę w realizacji pracowniczego obowiązku pracy. Okresu urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej.
Korzystanie przez pracownika z urlopu bezpłatnego nie pozostaje bez wpływu na jego prawo w tym okresie do zasiłków w razie choroby i macierzyństwa, tj. zasiłku chorobowego, opiekuńczego, macierzyńskiego, wyrównawczego oraz świadczenia rehabilitacyjnego.
Zgodnie z art.12 ust.2 pkt.1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz.267, ze zm.), jeżeli niezdolność do pracy pracownika przypada w okresie urlopu bezpłatnego, zasiłek chorobowy pracownikowi nie przysługuje.
Urlop bezpłatny jest przerwą w ubezpieczeniu chorobowym. W okresie urlopu bezpłatnego nie są odprowadzane składki na to ubezpieczenie. Jeżeli zatem pracownik przebywający na urlopie bezpłatnym stanie się niezdolny do pracy, nie ma prawa do zasiłku chorobowego, za okres niezdolności do pracy przypadający w czasie tego urlopu.

Tyle Kodeks Pracy! Jeśli więc chcesz się zatrudnić w innej szkole w tym czasie, to nic nie stoi na przeszkodzie. WAŻNE!
Kodeks pracy przewiduje także możliwość udzielenia przez pracodawcę, za zgodą pracownika wyrażoną na piśmie, urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy przez okres ustalony w zawartym w tej sprawie porozumieniu między pracodawcami (art. 1741 Kp). Okres tego urlopu wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze u dotychczasowego pracodawcy.

Fra1
Posty: 2
Rejestracja: 2009-09-10, 13:34
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: urlop bezpłatny

Postautor: Fra1 » 2009-09-10, 13:48

Witam!! Mam problem: pracuję jako nauczyciel w przedszkolu i jestem na zastępstwie za nauczyciela, który został oddelegowany do pracy w kuratorium oświaty i pełni tam funkcję wizytatora,natomiast w przedszkolu dyrekcja udzieliła tej osobie urlopu bezpłatnego. Umowę posiadam na czas określony, do momentu powrotu nauczyciela z urlopu bezpłatnego. Mam w związku z tym mam pytanie jak długo ten nauczyciel może przebywać w placówce na tym urlopie bezpłatnym?? Czy do momentu pełnienia obowiązków w kuratorium?? proszę o odpowiedź> Dzięki

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: urlop bezpłatny

Postautor: malgala » 2009-09-10, 14:59

Fra1 pisze:Mam w związku z tym mam pytanie jak długo ten nauczyciel może przebywać w placówce na tym urlopie bezpłatnym?? Czy do momentu pełnienia obowiązków w kuratorium??

Tak

Fra1
Posty: 2
Rejestracja: 2009-09-10, 13:34
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: urlop bezpłatny

Postautor: Fra1 » 2009-09-10, 19:10

dziękuję za odpowiedź. Czyli do końca będę w zawieszeniu, bo nie wiem do kiedy mam zapewnioną pracę!!!

jinks
Posty: 226
Rejestracja: 2010-06-26, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka, Informatyka
Lokalizacja: małopolskie

Szef ostrzega mnie, że po urlopie mogę nie mieć pracy.

Postautor: jinks » 2010-11-05, 21:20

Czy ktoś z Was jest zorientowany jak wygląda sprawa urlopu bezpłatnego?
Chcę wziąć urlop bezpłatny na okres całego roku szkolnego. Jestem nauczycielem zatrudnionym przez mianowanie. Szef ostrzega mnie, że po urlopie nie musi ponownie przyjmować mnie do pracy.
Ja mu oczywiście tłumaczę, że musi. Nie chciałem mu też tłumaczyć, że urlop bezpłatny to nie zwolnienie z pracy więc o ponownym "przyjmowaniu" mowy nie ma. Szef jest wyjątkowo drażliwy na tym punkcie.
On każe mi czytać Kodeks Pracy, ja go odsyłam do KN.
W końcu dyrektor mi mówi, że jest niż, będziemy likwidować oddziały i etaty polecą, więc lepiej mam się zastanowić, czy dobrze robię z tym urlopem, bo po jego zakończeniu może się ze mną pożegnać.
1. Wg. mnie nie ma znaczenia, czy byłem na urlopie czy nie, moja ochrona jako nauczyciela jest taka sama. Niczym nie ryzykuję idąc na urlop bezpłatny. Czy mam rację?
2. Jeżeli mam uprawnienia do uczenia kilku przedmiotów (w tej chwili uczę jednego) i w wyniku likwidacji oddziałów liczba godzin mojego "głównego" przedmiotu nie wystarczy do etatu a pozostałych przedmiotów uczą nauczyciele kontraktowi to chyba raczej oni muszą się czuć zagrożeni a nie ja, mimo iż byłem na urlopie.
Prawda czy nieprawda?

partita400
Posty: 346
Rejestracja: 2007-09-13, 17:26

Re: urlop bezpłatny

Postautor: partita400 » 2010-11-06, 13:37

Szef przyjazny swojemu pracownikowi :rotfl: :rotfl:
Uwazam podobnie,ze mozesz wrocic do pracy po urlopie bezplatnym, jak po kazdym innym,ale widac ,ze szef typu "ja jestem najlepszy i wszystko wiem" :D

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: urlop bezpłatny

Postautor: vuem » 2010-11-06, 18:03

No sposób rozmowy urąga dobrym obyczajom, to fakt.

Znajomość prawa nie oceniam, bo sam się nie znam.

Ale fakt, że dyrektor martwi się o jakąś "ciągłość w nauczaniu" chyba nie jest niczym nienormalnym.
Trudno się dziwić, że niechętnie pozwoli pracownikowi na jakiś wyjazd na saksy w dowolnym i wybranym przez niego momencie. Chce mieć pracownika tu i teraz. Tym bardziej, że nie chodzi o pracę na taśmie produkcyjnej, a nauczanie i wychowanie "przyszłości narodu". :wink:

Cytryn
Posty: 1205
Rejestracja: 2007-11-09, 12:20

Re: urlop bezpłatny

Postautor: Cytryn » 2010-11-06, 18:38

E, no chwila.
Mamy prawo do wykorzystania urlopu zdrowotnego? Mamy. Lekarz wystawia zaświadczenie? Wystawia. Jeśli nie będziemy o siebie dbać, co się stanie z przyszłością narodu!? :cyclopsani:
Szef powinien martwić się o stan swego pracownika tak samo, jak o naród kształcący się ;D
A poza tym- jak ktoś nas przez rok zastąpi, dziury w niebie nie będzie...

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: urlop bezpłatny

Postautor: vuem » 2010-11-06, 19:18

Ale kolega Jinks nie pisze o urlopie zdrowotnym, koniecznym dla odbycia leczenia i naprawy nadwyrężonego zdrowia, czy wyleczenia choroby, tylko o urlopie bezpłatnym.
Nie z powodów zdrowotnych o nim zapewne myśli.

Może dyrektor Jinksa uważa go za cennego pracownika i nie chce go tracić nawet na rok?

Nie ma ludzi niezastąpionych, ale nauczanie i wychowywanie, to nie praca na taśmie w fabryce, gdzie kwestia czyje ręce skręcają śrubki nie ma znaczenia. :wink:

jinks
Posty: 226
Rejestracja: 2010-06-26, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka, Informatyka
Lokalizacja: małopolskie

Re: urlop bezpłatny

Postautor: jinks » 2010-11-06, 19:50

vuem pisze:Ale kolega Jinks nie pisze o urlopie zdrowotnym, koniecznym dla odbycia leczenia i naprawy nadwyrężonego zdrowia, czy wyleczenia choroby, tylko o urlopie bezpłatnym.
Nie z powodów zdrowotnych o nim zapewne myśli.

Może dyrektor Jinksa uważa go za cennego pracownika i nie chce go tracić nawet na rok?

Nie ma ludzi niezastąpionych, ale nauczanie i wychowywanie, to nie praca na taśmie w fabryce, gdzie kwestia czyje ręce skręcają śrubki nie ma znaczenia. :wink:

To w kwestii wyjaśnienia: Urlop chcę wziąć od 1 września do 31 sierpnia, więc nie jest to taki "dowolny moment" z szefem poszedłem o tym porozmawiać, aby uzgodnić termin złożenia podania o taki urlop, aby nie wprowadzać zamieszania.
O ciągłość nauczania to on się nie martwi raczej, bo jego nieudolni zastępcy co roku mieszają przydziałami i co roku dostaję jakąś klasę w spadku po koledze i odwrotnie.
Schodzimy jednak z tematu :) Jeżeli ktoś jest w stanie to uprzejmie proszę o odpowiedzi :)
Znam zapis z KN, który reguluje ten stan rzeczy. Jednak zastanawiam się czy nie ma w naszym prawie oświatowym jakiejś pułapki. Mój szef mściwym jest.


Wróć do „Prawo oświatowe”