Dziennikowe dylematy

jak sobie z nią radzić, jak uniknąć rutyny

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
Afroditte
Posty: 479
Rejestracja: 2007-11-28, 21:38
Lokalizacja: tu i ówdzie

Re: Dziennikowe dylematy

Postautor: Afroditte » 2010-11-11, 09:25

A czy składacie podpis jako wychowawcy w dzienniku, gdy lekcja jakiegokolwiek przedmiotu się nie odbyła i klasa została zwolniona do domu bo np: nauczyciel uczący był na zwolnieniu lekarskim lub konkursie?


Tak.


Synapsa pisze:a każą nam podpisywać zajęcia niedobyte


U mnie jest tak samo. Grubymi nićmi szyte.
"My wish is world's command"

synapsa
Posty: 226
Rejestracja: 2009-03-31, 22:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Dziennikowe dylematy

Postautor: synapsa » 2010-11-11, 11:17

Synapsa pisze:zajęcia niedobyte.
oczywiście miało być "zajęcia nieodbyte" :) ja na razie nie podpisuję :) wpisuję np: zajęcia nie odbyły się zgodnie z księgą zastępstw lub klasa zwolniona - nauczyciel na zawodach i w pozostałych rubrykach kreseczki.

kuuupiec
Posty: 66
Rejestracja: 2008-07-21, 12:26
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: lubelskie

Jaki temat na zastępstwie?

Postautor: kuuupiec » 2010-11-18, 18:29

Witam. Mam takie pytanie do starszych koleżanek i kolegów. Jaki temat muszę wpisać jeśli jestem na zastępstwie za nieobecnego nauczyciela?

motylek8
Posty: 365
Rejestracja: 2008-02-04, 14:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Dziennikowe dylematy

Postautor: motylek8 » 2010-11-18, 18:42

Ja wpisuję swój - ten, który realizuję.

synapsa
Posty: 226
Rejestracja: 2009-03-31, 22:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Dziennikowe dylematy

Postautor: synapsa » 2010-11-18, 19:55

Najlepiej zapytaj dyrekcji. Są szkoły gdzie idąc na zastępstwo realizujesz przedmiot nauczyciela, którego zastępujesz, a są i takie gdzie "robisz swoją" lekcję. Chyba nie ma odgórnej reguły.

kuuupiec
Posty: 66
Rejestracja: 2008-07-21, 12:26
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: lubelskie

Re: Dziennikowe dylematy

Postautor: kuuupiec » 2010-11-18, 21:11

Dziękuję za odp. Ja ostanio zastępowałem biologiczkę i jako, że nie znam się na biologii wpisałem temat Present Continuous - ćwiczenia gramatyczno-leksykalne. Zrobiłem z klasą lekcję powtórzeniową z tego czasu. :D A jak jest z numerem lekcji? Jaki wpisać?

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Dziennikowe dylematy

Postautor: malgala » 2010-11-18, 21:19

Jak biorę swoją lekcję, to obok przedmiotu wpisuję w nawiasie matematyka, swój temat i kolejny numer lekcji matematyki.
Jak temat z przedmiotu nauczyciela, którego zastępuję, to kolejny numer z tego przedmiotu.

Awatar użytkownika
Afroditte
Posty: 479
Rejestracja: 2007-11-28, 21:38
Lokalizacja: tu i ówdzie

Re: Dziennikowe dylematy

Postautor: Afroditte » 2010-11-19, 19:41

malgala pisze:ak temat z przedmiotu nauczyciela, którego zastępuję, to kolejny numer z tego przedmiotu


Dlaczego?
"My wish is world's command"

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Dziennikowe dylematy

Postautor: malgala » 2010-11-19, 20:43

Afroditte pisze:Dlaczego?

Dlatego, że jak idę na przykład na fizykę i robię temat z fizyki, to jest to kolejna lekcja fizyki, a nie jakiegoś innego przedmiotu.
Jak idę na angielski, o którym zielonego pojęcia nie mam, to robię matematykę i jest to wtedy kolejny numer lekcji matematyki.

Awatar użytkownika
Afroditte
Posty: 479
Rejestracja: 2007-11-28, 21:38
Lokalizacja: tu i ówdzie

Re: Dziennikowe dylematy

Postautor: Afroditte » 2010-11-21, 15:09

Rozumiem, że realizujesz innemu nauczycielowi lekcję? U nas to niedopuszczalne.

Dyrekcja wręcz namawia nas by w sprawozdaniu z realizacji godzin wypisywać takie kwiatki jak "choroba nauczyciela" lub "usprawiedliwiona nieobecność", co ma niby usprawiedliwiać nas, nauczycieli od tego, że zaplanowanych godzin nie zrealizowano.
"My wish is world's command"

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Dziennikowe dylematy

Postautor: edzia » 2010-11-21, 15:43

Afroditte pisze:zaplanowanych godzin nie zrealizowano.
Ale odnośnie badania nowej podstawy programowej jest zalecenie, by na dany przedmiot przypadła w ciągu roku odpowiednia liczba godzin. Zatem dyrektor musi tak organizować zastępstwa za nieobecnego nauczyciela przedmiotu, by tę liczbę osiągnąć. Więc jedynie przy sporadycznych nieobecnościach anglisty można dawać zastępstwo fizykowi.

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Dziennikowe dylematy

Postautor: koma » 2010-11-21, 15:49

Afroditte pisze:Rozumiem, że realizujesz innemu nauczycielowi lekcję? U nas to niedopuszczalne.


Dlaczego??
Przecież nie chodzi o pomoc nauczycielowi, tylko o efektywnie wykorzystany czas uczniów.
Jeżeli znam się - robię przedmiot, który powinna mieć klasa.
Jeżeli nie znam się - robię swój przedmiot.

Dyrekcja wręcz namawia nas by w sprawozdaniu z realizacji godzin wypisywać takie kwiatki jak "choroba nauczyciela" lub "usprawiedliwiona nieobecność", co ma niby usprawiedliwiać nas, nauczycieli od tego, że zaplanowanych godzin nie zrealizowano.

Dlaczego "wręcz namawia"?? Czy kieruje się jakąś złą wolą?

Dlaczego "kwiatki"??? Przecież nauczyciel ma prawo chorować, a klasa wtedy nie realizuje godziny.

Awatar użytkownika
Afroditte
Posty: 479
Rejestracja: 2007-11-28, 21:38
Lokalizacja: tu i ówdzie

Re: Dziennikowe dylematy

Postautor: Afroditte » 2010-11-21, 16:23

Ale odnośnie badania nowej podstawy programowej jest zalecenie, by na dany przedmiot przypadła w ciągu roku odpowiednia liczba godzin. Zatem dyrektor musi tak organizować zastępstwa za nieobecnego nauczyciela przedmiotu, by tę liczbę osiągnąć. Więc jedynie przy sporadycznych nieobecnościach anglisty można dawać zastępstwo fizykowi.


Ja o tym doskonale wiem, praktyka w mojej szkole jest inna. Dyrekcja uparcie twierdzi, że lepiej nie zrealizować żądanych godzin, niż mieć ich za dużo i z tych niezrealizowanych można się ładnie wytłumaczyć właśnie np zwolnieniem lekarskim.

koma, zgadzam się z Tobą, lecz zalecenia odgórne mamy takie, że to nauczyciel uczący w danej klasie realizuje podstawę programową, więc idąc na zastępstwo zazwyczaj robimy swoje przedmioty. Jeżeli na lekcję idzie osoba z uprawnieniami do nauczania danego przedmiotu to może realizować ten z zastępstwa, ale numerka kolejnego wpisać nie może, bo wówczas po pierwsze zrealizowałby temat komuś innemu a po drugie numer kolejny lekcji nie zgadzałby sie z planem nauczania nauczyciela prowadzącego.


Dlaczego "wręcz namawia"?? Czy kieruje się jakąś złą wolą?


Nie wiem dlaczego.


Wiem, że to wydaję się wręcz idiotyczne, mi również. Lecz niejednokrotnie zabierałam głos w te sprawie i tyleż samo razy dostawałam różne równie idiotyczne pouczenia.
"My wish is world's command"

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Dziennikowe dylematy

Postautor: malgala » 2010-11-21, 17:31

Afroditte pisze:ale numerka kolejnego wpisać nie może, bo wówczas po pierwsze zrealizowałby temat komuś innemu a po drugie numer kolejny lekcji nie zgadzałby sie z planem nauczania nauczyciela prowadzącego.


To wam wszystkie numery lekcji zgadzają się z numerami waszych planów, rozkładów, czy co tam sobie jeszcze robicie?
Tylko pogratulować umiejętności planowania i przewidywania, zwłaszcza gdy dostaje się nową klasę.
Ja tak nie potrafię. w swoich planach mam przewidzianą orientacyjną liczbę godzin na dane zagadnienie. Żadnych kolejnych numerków. Może w przypadku historii czy biologii byłoby to możliwe, ale nie matematyki i nikt mnie do numerowania kolejnych lekcji w moim planie dydaktycznym nie zmusi.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Dziennikowe dylematy

Postautor: malgala » 2010-11-21, 17:34

Afroditte pisze:zalecenia odgórne mamy takie, że to nauczyciel uczący w danej klasie realizuje podstawę programową

Tak, nauczyciel realizuje podstawę programową, ale to dyrektor odpowiada za zapewnienie warunków do jej realizacji. Tym samym ma obowiązek tak zorganizować zastępstwa za nieobecnego nauczyciela, aby podstawa ta została zrealizowana.


Wróć do „Szkolna codzienność”