Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

agusiak88
Posty: 1
Rejestracja: 2010-02-16, 12:41
Kto: student
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: agusiak88 » 2010-02-16, 12:45

Witam, jestem studentką matematyki. Po studiach magisterskich będę mieć uprawnienia do uczenia matematyki. Zastanawiam się czy jeśli również zrobie specjalność ekonomiczną to czy będą mogła uczyć w szkole również przedmiotów zawodowych jak np. rachunkowość??

iwan57
Posty: 3
Rejestracja: 2010-02-07, 16:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: iwan57 » 2010-02-16, 21:02

Jestem zawodowcem w innej specjalności ale wiem jak jest u nas w specjalnościach ekonomicznych.Istnieje tu problem i możliwości i kompetencji.W moim zespole rechunkowość mają ludzie i po ekonomi i po zarządzaniu itp. Pracując dostaniesz zadanie przygotowania swych uczniów do egzaminu.zadaj sobie pytanie-CZY BĘDĘ W STANIE TO ZROBIĆ? Egzamin zewnętrzny to zweryfikuje.Moja rada-poczytaj sobie informatory, przejrzyj zadania z lat ubiegłych i jeśli zdecydujesz porozmawiaj z kimś kompetentnym ze szkoły, w której chciałabyś pracować.Pozdrawiam.
iwan57

tala
Posty: 1
Rejestracja: 2010-03-01, 14:45
Kto: student
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: tala » 2010-03-01, 15:03

Witam!!! Jestem studentką V roku pedagogiki o spec. opieka i wychowanie z profilaktyką społeczną. Prawie rok temu - czerwiec 2009 roku - skończyłam licencjat z ekonomii o spec. finanse i rachunkowość. Bardzo chciałabym pracować w szkole, jako nauczyciel. Zastanawiam się czy moje kwalifikacje mi na to pozwolą? i ewentualnie, jakich przedmiotów mogłabym uczyć? i w jakich szkołach? Bardzo dziękuję za odpowiedź!!! Pozdrawiam :D

natalia2009
Posty: 5
Rejestracja: 2010-09-10, 21:12
Lokalizacja: małopolskie

Jakich przedmiotów uczyć można po inżynierii środowiska

Postautor: natalia2009 » 2010-09-10, 21:37

Witam,

Skończyłam Inżynierię Środowiska na Uniwersytecie Rolniczym w
Krakowie, chcę od października zrobić studium pedagogiczne by pracować,
jako nauczyciel przedmiotów zawodowych, jednak nie wiem, jakich
przedmiotów mogłabym uczyć i czy jest to możliwe.
Bardzo proszę o odpowiedź.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3073
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: renati23 » 2010-09-12, 14:22

natalia2009, nie wiem dokładnie, ale wpisałam w :google: technikum ochrony środowiska i sprawdziłam jakie przedmioty zawodowe występują trakcie kształcenia w tym zawodzie :wink:
Przyklejam z jednej ze stron:
Przedmioty zawodowe objęte planem nauczania:
· podstawy techniki
· biologia i ekologia
· ochrona powietrza, przed hałasem i drganiami
· gospodarowanie odpadami, ochrona gleb i rekultywacja
· ochrona wód
· pracownia badań laboratoryjnych
· użytkowanie komputerów
· prawo i ekonomika w ochronie środowiska

Znalazłam też szkolny plan nauczania dla technika ochrony środowiska w którym można zobaczyć jakie przedmioty oraz ilość godzin poszczególnych przedmiotów w całym cyklu kształcenia
http://www.zszpustkow.emil.tnp.pl/plany_naucz/to.htm

natalia2009
Posty: 5
Rejestracja: 2010-09-10, 21:12
Lokalizacja: małopolskie

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: natalia2009 » 2010-09-18, 21:35

renati23 dziękuję za odpowiedź, ja też tak szukałam i jak byłam u nas w szkole porozmawiać z dyrektorem, to on stwierdził, że nie ma przedmiotów, których bym mogła uczyć, ja wymieniłam parę tych przedmiotów, ale on się upierał, że nie ma pokrewieństwa przedmiotów i tylko mogę inżynierii środowiska uczyć, a przecież z godnie z ustawą dyrektor decyduje o pokrewności przedmiotu, zamiast normalnie powiedzieć, że na razie nie potrzebują nauczycieli to mnie tak załatwił, że już nie mam, czego szukać w tej szkole…. Ahh zniechęciłam się a już zapisałam się na tą podyplomówkę .

gocha870
Posty: 1
Rejestracja: 2010-10-07, 13:23
Lokalizacja: mazowieckie

nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: gocha870 » 2010-10-07, 14:04

Witam wszystkich. Mam pytanko: słyszałam, że można zostać nauczycielem praktycznym-(pierwszy raz się spotkałam z takim sformułowaniem) bez przygotowania zawodowego i magistra. Byłam pewna, że nauczyciel przedmiotów zawodowych musi mieć pp i magistra. Jestem inżynierem Towaroznawstwa o specjalności jakość żywności, ukończyłam równiez technikum o kierunku żywienie zbiorowe. Nie mam przygotowania pedagogicznego. Czy mogła bym się starać o pracę w szkole jako nauczyciel przedmiotów zawodowych???Czy muszę jednak mieć magistra i pp???
gosia

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: edzia » 2010-10-09, 00:01

Jeśli chodzi o przygotowanie merytoryczne, magistra nie musisz mieć, do uczenia przedmiotów zawodowych wystarczy licencjat. Ukończone kierunkowe technikum nie liczy się, nie ma znaczenia.

Jednak oprócz przygotowania merytorycznego musisz mieć jeszcze przygotowanie pedagogiczne. To jest wymagane od wszystkich nauczycieli, nawet nauczycieli przedmiotów zawodowych. ;)

ossa
Posty: 7
Rejestracja: 2010-10-13, 22:06
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: ossa » 2010-10-13, 22:22

iwan57 pisze:Moja rada, jeśli znajdziesz zajęcie poza szkołą zawodową lub technikum, to DARUJ SOBIE SZKOŁĘ!
Mówię to z perspektywy 10 lat pracy w przemysle i 17 w szkolnictwie zawodowym. :!:


Iwan, nie porównuj tego co sie dzieje teraz do czasów 20lat wstecz. Nie wiesz co się dzieje poza budżetówką. Ja po kilku latach pracy u "prywaciarzy" mam dosyć. Mam 2 koleżanki , które kilka lat temu, po studiach , trafiły do szkoły, bo się akurat nadarzyła okazja, "z braku laku" , jak im się zdawało. Teraz cieszą się , ze tak się złożyło. Mają w szkole juz ugruntowaną pozycję, a też myslały po studiach ,ze będą wielkimi paniami inżynier, że szkoła tylko na chwilę, na przeczekanie. Napisze wprost , że rzygam brakiem stabilizacji, praca na czarno , zeby zarobić pozornie te 500zł więcej, braniem fuch , bo po 40 h pracy tygodniowo na czarno jest 2-2,5 tys , ale nie masz pewnosci czy przez kolejne kilka miesiecy firma nie powie ci, ze jest kryzys i praconicy dostaja 1 tys/mies do pozniejszego wyrównania...(sytuacja u znajomej z branży).
Od przyszłego roku chcę szukać etatu w szkole- technikum (jestem mgr inż arch.). Powiedzcie mi prosze , czy musze miec tzw podyplomówkę 3 semstralną, czy na poczatek , na zaczepienie się do prowadzenia jakichkolwiek przedmiotów wystarczy jakis kurs pedagogiczny? coś co można zrobić szybciej i móc juz podjąc pracę? Przykładowo "kurs nauczyciela przedmiotów zawodowych"- do prowadzenia konkretnie jakich zajęć w technikum uprawniałby mnie>? Czy moglabym dostac juz pracę w trakcie robienia kursu, czy zalezy to tylko od Dyrekcji szkoly, czy są przepisy nie do przeskoczenia?

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: edzia » 2010-10-14, 08:07

ossa pisze:Powiedzcie mi prosze , czy musze miec tzw podyplomówkę 3 semstralną, czy na poczatek , na zaczepienie się do prowadzenia jakichkolwiek przedmiotów wystarczy jakis kurs pedagogiczny?
Wystarczy kurs pedagogiczny. Ale teraz jak grzyby po deszczu wyrastają różne podyplomówki dające przygotowanie pedagogiczne. Można trafić nawet na bezpłatne.

ossa pisze:do prowadzenia konkretnie jakich zajęć w technikum uprawniałby mnie>?
A skąd mamy to wiedzieć, skoro napisałaś tylko: "jestem mgr inż. arch."? ;)

ossa
Posty: 7
Rejestracja: 2010-10-13, 22:06
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: ossa » 2010-10-14, 11:50

Jeśli jestem architektem, to chodzi mi o naukę w technikum budowlanym, anie fryzjerskim czy krawieckim. Pytam więc jakie przedmioty mogą byc nauczane przez kogoś po kursie "przedmiotów zawodowych". Mogę domyslac się ,ze np mechanika budowli czy historia sztuki jest "przedmiotem teoretycznym", natomiast rysunek lub rysunek techniczny- zawodowym.Pytanie było o podanie przedmiotów, które mogą byc nauczane przez kogos po kursie a nie podyplomowce.

ossa
Posty: 7
Rejestracja: 2010-10-13, 22:06
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: ossa » 2010-10-14, 11:57

U nas była w tym roku oferta darmowej podyplomówki (dotacja z unii), ale tylko dla absolwentow ekonomii/informatyki. Oczywiscie chetnych bylo chyba z 2 czy 3x wiecej niż miejsc. Oferta atrakcyjna, bo odplatnie te studia kosztują chyba ok 1200/sem. Czy bedąc już zahaczonym nauczycielem można liczyć na sfinansowanie lub dofinansowanie do pełnych uprawnień pedagogicznych? Wiem, ze są rózne oferty darmowego ksztalcenia dla nauczycieli. Kolezanka uczestniczyla np w darmowym kursie angielskiego i to nie jakies 20 czy 50h ale lekcji tych bylo mnóstwo. Normalnie musialaby zaplacic za to z kilka tysięcy.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: edzia » 2010-10-14, 22:16

ossa pisze:Jeśli jestem architektem, to chodzi mi o naukę w technikum budowlanym, anie fryzjerskim czy krawieckim.
A myślałam, że archeologiem.

Ulinka01
Posty: 14
Rejestracja: 2010-11-13, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: Ulinka01 » 2010-11-13, 19:55

Ja jestem nauczycielem przedmiotów zawodowych hotelarskich. Właśnie od października uczęszczam na kurs pedagogiczny dla czynnych zawodowo nauczycieli do CEN'u Centrum Kształcenia Nauczycieli

ossa
Posty: 7
Rejestracja: 2010-10-13, 22:06
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Postautor: ossa » 2010-11-14, 01:22

Witaj Ulinka, Czy masz może ten kurs dofinansowany? Zobowiązałas się ,ze podejmiesz się nauki od razu po zatrudnieniu? Czy jestes już od dawna nauczycielem bez przygotowania zaw.?


Wróć do „Przedmioty zawodowe”