Polska szkoła jest chora...

tu rozmawiamy o wszystkim czasami poważnie, czasami z przymrużeniem oka

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

TSW
Posty: 18
Rejestracja: 2007-10-09, 13:59

Polska szkoła jest chora...

Postautor: TSW » 2007-10-09, 14:21

Nie jestem nauczycielem, jestem uczniem i przyszedłem wylać tu wszystko to co mnie irytuje ,a wiec polska szkoła...

Chodzę do LO i ,aż nie dobrze mi się robi od myśli na temat sposobu nauczania w polskiej szkole.

1. Zbyt duża ilość lekcji w tygodniu.
A wiec po pierwsze czy uważacie ,że 38 h tygodniowo to jest normalne czy chore ,aż mi brzuch skręca jak myślę sobie o Francji bądz USA gdzie 28 h tygodniowo to jest duzo. Szkoła jest przeładowana ,a wy nauczyciele jak niewolnicy systemu bierzecie kase za pracę i nie pomyślicie sobie jakby to uzdrowić. Związku nie macie?? Nie moglibyście wpłynąć razem wszyscy na to co dzieje się w szkole?? 8 h dziennie razy 3 dni plus 7 h dziennie w 2 dni daje niezłego kopa. Szczególnie gdy chodzi się do LO. Żygać się chce jak przychodze do domu.
W innych krajach europejskich jest inaczej jest góra 5, 6 h dziennie. We Francji są 4 dni nauki w tygodniu. Polska niestety po raz kolejny przegina pałę.

2. Zbyt duża ilość przedmiotów i niepotrzebnego materiału.
Nie wiem czy wiecie ale ja chodzę do klasy Mat Fiz jestem ścisłym umysłem i przeraża mnie to ilu setek bzdur muszę się uczyć. Wok, Po, PP, Religia, WF, Geo, Bio, powinny byc wywalonę w klasach mat fiz. Generalna zasada powinna być taka. Chodzisz do profilu to ucz się tylko tego czego wymaga od ciebie profil a reszta przedmiotów Out.
Czyli w moim przypadku powinienem mieć takie przedmioty:

J.POL(okrojony, po ch.... mi tyle materiału z polskiego jak jestem w Mat Fizie, wszyscy u mnie w klasie spią na lekcjach bo ich to nudzi)

J.Ang

J.Niem

Mat

Fiz

Chemia(powt z gim podstawowa wiedza)

INF

Hist(okrojona tylko do Histori polski np. w USA mają tylko Historie USA a nie uczą się jakichś pierdoł o histori Egiptu)

i tyle!!!!

Nie stety sterta bzdur jaką musiałem przyswoić sobie w tym miesiące jest tak ogromna i kosztowało mnie to tyle czasu że szkoda gadać. 90 % rzeczy i tak nie przyda się do mojego profilu czy do życia, uczę się zdam a potem zapominam te pierdoły. Domagam się okrojenia programów nauki zbędnych przedmiotów na styl USA. Po co mi wiedzieć kto panował w Egipcie jak mi się to nie przyda(nie piszcie tylko że po to żeby być kulturalnym człowiekiem bo w życiu liczy się kasa a nie kultura poprzez kase można podnieść swój standart życia)

3. Wychowanie
Szkołą nie powinna wychowywać bo nigdy tego nie robi. Dam taki przykład 90% osób. Wychowawca gadu gadu a my poza szkołą takie jazdy że hej.

4. Frekwencja
Osobiście uważam ,że szkoła powinna dopuszczać i promować uczni który zaliczył tylko i wyłącznie sprawdziany np. dany uczen przychodził przez cały rok tylko na spr i zdał je z pozytywnym rezultatem a wiec nie patrzac na frekwencje promować go do nastepnej klasy.

5. Praktyka
Szlak mnie ściska jak mój kolo od chemi tłucze na każdej lekcji 6 stron a4 do zapisania. Przecież to jest tylko teoria!!!!!!!!!!!!! Sucha treść to jest najgłupszy sposób nauki czytaj 99% nauczycieli tak robi.

Podsumowując. Mniej nauki, mniej h tygodniowo, przedmioty tylko potrzebne do profilu, wiecej praktyki, mniej suchych lekcji, nie patrzec na frekwencje.

I jeśli by minister edukacji wprowadził takie zmiany do jest ok niestety nie wprowadzi ich wiec szkoła tak jak była będzie suchą wykuwalnią bezsensownej wiedzy i pojęć w teorii tzn nie dziwcie sie jak frekwencja spadnie do 60 % bo znam szkoły gdzie tak jest. Domyślcie się dla czego.

Tak to wygląda od strony ucznia. Czekam na odpowiedzi.
nauczyciel to nienormalny zawód...

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Polska szkoła jest chora...

Postautor: dushka » 2007-10-09, 16:00

Nie będę dyskutowała z Tobą, bo ty krzyczysz. Niestety - swoje racje masz, ale może spróbuj je wyłożyć kulturalnie? Już sama Twoja sygnaturka jest mało przyjemna. Dla mnie EOT.

Boguś
Posty: 278
Rejestracja: 2007-09-12, 19:27

Re: Polska szkoła jest chora...

Postautor: Boguś » 2007-10-09, 16:11

TSW pisze:
Tak to wygląda od strony ucznia. Czekam na odpowiedzi.


Ofiara bezstresowego wychowywania i kształcenia...............
Az ............. mi się chce jak coś takiego czytam

Awatar użytkownika
Jacol
Posty: 71
Rejestracja: 2007-10-05, 19:25

Re: Polska szkoła jest chora...

Postautor: Jacol » 2007-10-09, 16:12

dushka pisze:Nie będę dyskutowała z Tobą, bo ty krzyczysz. Niestety - swoje racje masz, ale może spróbuj je wyłożyć kulturalnie? Już sama Twoja sygnaturka jest mało przyjemna. Dla mnie EOT.


Oj dusha, dusha...
Przypomina mi się mama mojej koleżanki, która jak córka chciała jej coś osobiście ważnego powiedzieć mówiła: "nie podoba mi się ton twojego głosu, dziecko!". Zwracanie uwagi na formę a nie treść wydaje mi się, jakby to powiedzieć grzecznie,... mało wychowawcze! :D
Dlatego, że związane jest z zakazywaniem wyrażania uczuć. A uczucia i przyjmowanie ich przez wychowawców to podstawa komunikowania się z młodzieżą. Ale może się mylę?

Jakby co, ja zwracam Tobie uwagę na treść formy twojej wypowiedzi. :wink:

[ Dodano: 9 Październik 2007, 15:14 ]
Boguś pisze:Ofiara bezstresowego wychowywania i kształcenia...............
Az ............. mi się chce jak coś takiego czytam


Uważasz, że TSW zachowuje się nie OK ????
Pozdrawiam
Jacol

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Polska szkoła jest chora...

Postautor: malgala » 2007-10-09, 16:16

No to niech jedzie sobie do Francji lub USA skoro tam w szkołach tak dobrze.

TSW
Posty: 18
Rejestracja: 2007-10-09, 13:59

Re: Polska szkoła jest chora...

Postautor: TSW » 2007-10-09, 16:26

Prawda boli ,ale trzeba ją powiedzieć. Tak jest słysze tu takie opinie jak "ofiara bezstresowego nauczania" LOL XD. Choćby sam fakt że kształce sie w tym systemie powoduje że jednak mam te stresowe wychowanie. Jak botąd nikt nie zajął się prawdziwą dyskusją. No nauczyciele tacy wielce jesteście a tak mało możecie o tym powiedziec i zbywacie mnie coś w style jak ci się nie podoba to jedz do francji. I pojade ,ale do szkocji. Będe miał tam wspaniałą pracę programisty stron WWW. I to jest pewne. Mam tam wujka który pracuję w tym fachu dlatego każdy wolny czas poświęcam na infe i majce a nie uczę sie różnych rzeczy z biologi bądz chemi bądz histy. Pojadę tam i będe zarabiał 10 razy tyle co wy tu. Chcecie szacunku to sami nas szanujcie. Ja wiem jak jest mam taką nauczycielke co mówi do nas smarkacze, gówniarzę a my po lekcjach......... XD domyślcie się co. Prawda prosto jest powiedziec ze jest dobrze niestety nie jest dobrze. Ale was to przeraza. Wy jestescie zaprogramowani do uczenia swojego przedmiotu tak jak by kazdy musial zostac biologiem geografem itp. Oj polska to bagno im szybciej stąd uciekne tym lepiej a zostaniecie wy. Rozluznai mnie tylko piwko z kumplami po szkole bo szkola a konkretnie nauczyciele dołują. Odpowiedzcie sobie sami czy my was szanujemy?? A jeśli nie to dlaczego.
nauczyciel to nienormalny zawód...

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Polska szkoła jest chora...

Postautor: dushka » 2007-10-09, 16:41

Jacol - dalej uważasz, że warto podjąć dyskusję?

TSW
Posty: 18
Rejestracja: 2007-10-09, 13:59

Re: Polska szkoła jest chora...

Postautor: TSW » 2007-10-09, 16:55

Oj pani pedagog jakaż pani kulturalna może po prostu życie pani nie doświadczyło i teraz może pani sobie pozwolić na takie teksty. Jak mam liczyć na zmianę systemu edukacji skoro nawet najmłodsi nauczyciele zachowują i piszę tak jakbyśmy żyli w 1900 roku. Albo zrobicie coś aby tą szkołę zmienić albo za kilka lat powtórzy się scenariusz Torunia w każdej szkole. Mówię grzecznie czy wy nie rozumiecie że wasze ideały mimo iż piękne są złudne i nie trafiają do młodzieży. Przeciętny uczeń taki jak ja(a znam wielu) żyję dziewczyną, piwem, fajkami, imprezami, meczami czasami jakieś mocniejsze używki, grafitti, noce eskapady itp. Nie interesuje ich nauka o bzdetach proszą tylko o to aby zreformować i tak już archaiczny polski model szkoły ,który w życiu do niczego się nie przydaje. bo ja np. nie będę doktorem, nie będę czytał wierszy będę programistą a jak bedę programistą to dlaczego mam przymulać czas o polskim itp??? Marzy mi sie prywatyzacja polskich szkół wtedy naprawdę dużo by się zmieniło. Weszły by jasne normy i liczyłby się przedewszystkim uczeń jako klijent a jak pracownikowi się nie podoba to out. To najczystsze i najbliższe ideałowi wolnego rynku rozwiązanie. Nie wiem czy był jakiś sens w pisaniu tego wszystkiego skoro i tak tego nie rozumiecie drodzy nauczyciele. Ech jak to dobrze że istnieje coś takiego jak piwo.
nauczyciel to nienormalny zawód...

Awatar użytkownika
pilot Pirx
Posty: 746
Rejestracja: 2007-08-13, 11:39

Re: Polska szkoła jest chora...

Postautor: pilot Pirx » 2007-10-09, 17:01

A słyszałeś jak wygląda nauka na renomowanych uczelniach wojskowych w USA ? Napisz , że po prostu nie chce Ci sie uczyć i nie zawracaj ludziom ......... . Zaloguj się na forum tobie podobnych i tam sie wypłakuj.
ps Więc jak juz to sprawdzisz, to zobacz przy okazji ilu kandydatów jest na jedno miejsce ( oni wiedzą, do czego potrzene jest wykształcenie).
A ja lecę i lecę .... od lat

akinomka
Posty: 276
Rejestracja: 2006-04-13, 10:54

Re: Polska szkoła jest chora...

Postautor: akinomka » 2007-10-09, 17:08

TSW, sama chodziłam do liceum, w którym wymagało się dużo od ucznia. Właściwie z każdego przedmiotu. Uczyłam sie sporo, ale do pewnego momentu, gdy stwierdziłam, że nie wszystko mnie interesuje i nie wszystko mi się przyda... Oceny były dla mnie ważne, ale gdybym nie skupiła się na przedmiotach mnie interesujących, nigdy bym się nie rozwinęła humanistycznie w takim stopniu, jakim chciałam. Też byłam w klasie mat.-fiz., ale postawiłam na przedmioty humanistyczne. W związku z tym z nich miałam lepsze oceny. I byłam zadowolona, bo byłam dobra w tym, czego lubię się uczyć.

Moja rada: przestań kuć z tego, co Cię nie interesuje, a zobaczysz, że stres minie. Chcesz związać przyszłość z matmą i informatyką? Proszę bardzo, ucz się więcej z tych przedmiotów.

Przypuszczam, że uczysz się dużo i czujesz się sfrustrowany tym, że nie masz już samych piątek jak w gimnazjum czy SP. Niestety, liceum to już inna bajka. Musisz wybrać. Zobaczysz wtedy, że szkoła to instytucja, która jako pierwsza instytucja w Twoim życiu wymaga dokonywania wyborów.

Hehe, Twoje opinie na temat nauczycieli sprawiają, że się uśmiecham, bo przypomina mi się moja opinia na ich temat, gdy byłam w Twoim wieku. Dla mnie nauczyciel to nie był człowiek :wink: To była istota stworzona do tego, aby nas maglować, siać postrach i inwigilować :lol: Los tak chciał (a raczej ja postanowiłam), że sama zostałam nauczycielem. Teraz dopiero widzę, że wszystko, co moi nauczyciele robili, robili dla mego dobra i dlatego, że to było wpisane w ich zawód. Ty myślisz, że nauczyciele nie wiedzą co robicie po lekcjach????? :rotfl: Mylisz się... Ale moralizować i tak będą, bo muszą. A jeśli dotrze to przynajmniej do jednego z uczniów, to już jest ogromny sukces.

Co do szkół w USA, to jest rzeczywiście większy luz. Jakbyś pojechał tam ze średnia znajomością angielskiego, to pewnie byłbyś najlepszy w klasie, bo tak jak napisałeś POLSKA SZKOŁA UCZY INACZEJ...

Ps. Wymieniasz rzeczy, które robicie po lekcjach... Człowieku, to wszystko młodzież robiła 5, 10, 20 lat temu, nie jesteście jakimś nowym zjawiskiem. Właśnie odkryłeś piwo. Później odkryjesz jeszcze wiele rzeczy, które sprawia, że czujesz się dobrze. I nie koniecznie muszą to być używki. Nie chcę Ci truć, bo masz już dość tego w szkole. Uwierz, jest tyle ciekawych rzeczy na świecie poza piwem i łażeniem nocą. Ale cóż, każdy musi przejść przez wiek dorastania... Powodzenia!
Aby zacząć biegać, trzeba najpierw nauczyć się chodzić.

TSW
Posty: 18
Rejestracja: 2007-10-09, 13:59

Re: Polska szkoła jest chora...

Postautor: TSW » 2007-10-09, 17:17

Pierwszy nauczyciel który mówi normalnie!! Niestety mam pewne okoliczności na które nie mogę wpłynąć widzę że pani mnie rozumie jakby mogła pani podać swój numer gg. Powiedziałbym o co chodzi tak w 4 oczy w prywatności. Wtedy by mnie pani zrozumiała niestety nie mogę napisać całej historii i złożoności mego życia na tym forum gdyż jest to forum zbyt ogólne ograniczające się do 1 lub 2 segmentów życia. Gdyby pani mogła podać swój gg(jeśli pani taki posiada) byłbym wdzięczny. Zaręczam ,że wtedy pani by mnie zrozumiała.
nauczyciel to nienormalny zawód...

akinomka
Posty: 276
Rejestracja: 2006-04-13, 10:54

Re: Polska szkoła jest chora...

Postautor: akinomka » 2007-10-09, 17:20

TSW pisze:Pierwszy nauczyciel który mówi normalnie!! Niestety mam pewne okoliczności na które nie mogę wpłynąć widzę że pani mnie rozumie jakby mogła pani podać swój numer gg. Powiedziałbym o co chodzi tak w 4 oczy w prywatności. Wtedy by mnie pani zrozumiała niestety nie mogę napisać całej historii i złożoności mego życia na tym forum gdyż jest to forum zbyt ogólne ograniczające się do 1 lub 2 segmentów życia. Gdyby pani mogła podać swój gg(jeśli pani taki posiada) byłbym wdzięczny. Zaręczam ,że wtedy pani by mnie zrozumiała.


Napisz prywatną wiadomość, na pewno odpiszę.
Aby zacząć biegać, trzeba najpierw nauczyć się chodzić.

Boguś
Posty: 278
Rejestracja: 2007-09-12, 19:27

Re: Polska szkoła jest chora...

Postautor: Boguś » 2007-10-09, 18:04

TSW pisze:
bo ja np. nie będę doktorem, nie będę czytał wierszy będę programistą a jak bedę programistą to dlaczego mam przymulać czas o polskim itp???

Weszły by jasne normy i liczyłby się przedewszystkim uczeń jako klijent a jak pracownikowi się nie podoba to out. Ech jak to dobrze że istnieje coś takiego jak piwo.


Ale programista też powinien umieć pisać w swoim ojczystym języku.........

Awatar użytkownika
Jacol
Posty: 71
Rejestracja: 2007-10-05, 19:25

Re: Polska szkoła jest chora...

Postautor: Jacol » 2007-10-09, 19:43

miwues pisze:
Jacol pisze:Zwracanie uwagi na formę a nie treść wydaje mi się, jakby to powiedzieć grzecznie,... mało wychowawcze!

Jacol, wybacz, ale jeżeli chcesz porozmawiać z innym nauczycielem na temat teorii wychowania, za pomocą metajęzyka, pogadaj z nim na privie. Rozmów takich nie prowadzi się przy wychowankach.


Po pierwsze metajęzyka użyła dushka w stosunku do TSW, aby ustawić go do kąta. Chciała rozmawiać z TSW na swoich warunkach. Uznała, że może TSW takie warunki postawić. Ja nie odniosłem się w mojej wypowiedzi do formy jakiej użyła dushka, ale treści jaką przekazała TSW.

Po drugie, uważam, że przy wychowankach można prowadzić rozmowy na każdy temat. Za wyjątkowo zdrowe dla wychowanków są takie sytuacje kiedy to wychowawcy (rodzice) mają niejednorodne podejście wychowawcze. Dobrą jest sytuacją kiedy te różnice, jako naturalne, są przez wychowanków dostrzegane. Jednlity front wychowawczy, jako ideał, to jeden z bardziej szkodliwych mitów, jakie można spotkać w oświacie. We wzięciu w obronę wychowanka nie widzę nic zdrożnego, może dlatego, że nie dzielę ludzi na wychowawców i wychowanków :P

Sam nie odniosłem się do wypowiedzi TSW bo pracuję w przedszkolu z dziećmi z głębokim upośledzeniem umysłowym - jestem więc niekompetentny :(
Pozdrawiam

Jacol

Awatar użytkownika
pilot Pirx
Posty: 746
Rejestracja: 2007-08-13, 11:39

Re: Polska szkoła jest chora...

Postautor: pilot Pirx » 2007-10-09, 21:00

Uczniak namieszał, a Jacol i Miwues kłócą się ....aż miło :D . Brawo :D
A ja lecę i lecę .... od lat


Wróć do „Pogaduszki”