Tygodniowy rozkład zajęć nauczyciela

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Art.3.9.UoSO
Posty: 661
Rejestracja: 2009-09-13, 23:19
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: dzień wolny a imprezy szkolne

Postautor: Art.3.9.UoSO » 2010-10-03, 00:31

nixia pisze:czy w dzień wolny od pracy (piątek w planie lekcyjnym mam wolny) mam obowiązek przygotowywania uroczystości szkolnych? W kalendarzu "imprez" został mi przydzielona uroczystość "Rocznica Odzyskania Niepodległości" która przypada akurat na piątek 12.11.2010 czy powinnam to zgłosić dyrekcji?

Myślę, że może mieć tu zastosowanie Art. 42c. ust. 3. KN: "Za zajęcia dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze, wykonywane w dniu wolnym od pracy, nauczyciel otrzymuje inny dzień wolny od pracy."
Poproś dyrektora o dzień wolny w czwartek 23.12.2010 i po sprawie.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Tygodniowy rozkład zajęć nauczyciela

Postautor: malgala » 2010-10-03, 10:27

Rocznica odzyskania niepodległości przypada nie 12, tylko 11 listopada. W tym roku jest to czwartek. Nie ma żadnych przeszkód, żeby uroczystość szkolną z tej okazji zrobić 10 listopada. I problem piątku sam się wtedy rozwiąże.

Kwantyl
Posty: 15
Rejestracja: 2009-01-28, 22:44
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka, Technika
Lokalizacja: śląskie

Re: dzień wolny a imprezy szkolne

Postautor: Kwantyl » 2010-10-03, 10:36

matmanamaksa pisze:Myślę, że może mieć tu zastosowanie Art. 42c. ust. 3. KN: "Za zajęcia dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze, wykonywane w dniu wolnym od pracy, nauczyciel otrzymuje inny dzień wolny od pracy."
Poproś dyrektora o dzień wolny w czwartek 23.12.2010 i po sprawie.


Ten przepis nie ma tu zastosowania - różnica między "dzień wolny od pracy" a "dzień wolny od lekcji" się kłania.
Poza tym to nie pracownik decyduje kiedy dzień wolny zostanie zwrócony więc np. dyrektor może "oddać wolne" - 27, 28, 29, 30 grudnia - i po sprawie :D

Art.3.9.UoSO
Posty: 661
Rejestracja: 2009-09-13, 23:19
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: dzień wolny a imprezy szkolne

Postautor: Art.3.9.UoSO » 2010-10-03, 11:14

Kwantyl pisze:Ten przepis nie ma tu zastosowania - różnica między "dzień wolny od pracy" a "dzień wolny od lekcji" się kłania.
Poza tym to nie pracownik decyduje kiedy dzień wolny zostanie zwrócony więc np. dyrektor może "oddać wolne" - 27, 28, 29, 30 grudnia - i po sprawie :D

Do definicji dnia wolnego od pracy i od zajęć dydaktycznych przychylam się, lecz definicja pięciodniowy tydzień=5+2, czterodniowy tydzień=4+1+2 sugeruje, że pracownik zyskuje dodatkowy dzień wolny. Skoro ustalił taką organizację pracy, musi liczyć się z konsekwencjami ograniczonej dyspozycyjności pracownika. Podtrzymuję swoje.
Do drugiej części wypowiedzi mam ale. Dyrektor nie jest władcą absolutnym i łaskawcą, a pracownik ma prawo odzyskiwać dni wolne w terminie dogodnym dla siebie vice versa.

jarko
Posty: 219
Rejestracja: 2010-09-18, 22:13
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka, Historia
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Tygodniowy rozkład zajęć nauczyciela

Postautor: jarko » 2010-10-03, 12:24

malgala pisze:Rocznica odzyskania niepodległości przypada nie 12, tylko 11 listopada. W tym roku jest to czwartek. Nie ma żadnych przeszkód, żeby uroczystość szkolną z tej okazji zrobić 10 listopada. I problem piątku sam się wtedy rozwiąże.

10 pasowałoby jeszcze z tych względów, że tego dnia Piłsudski przyjechał z Magdeburga do Warszawy, ale to szczegół.
Dyrekcja rozsądnie uznała, że w ten piątek to i wielu uczniów nie będzie, więc jak ma się marnowac lekcje w normalny dzień to już lepiej niech przepadną lekcje kiedy mniej dzieciaków. Tylko po diabła nierozsądnie upiera się przy osobie, która poprowadzi ten apel czy co tam ma być. Chcąc być na siłę upierdliwym można w-fistów zagonić do apeli patriotycznych a polonistów i historyków do dnia sportu. Przepisów zakazujących nie ma, tylko gdzie jest zdrowy rozsądek? Żeby nie było tak, że po kątach będą nazywali szefa Jego Dostojna Upierdliwość

justa1009
Posty: 1
Rejestracja: 2009-08-11, 14:44
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Technika
Lokalizacja: lubelskie

Czas pracy nauczyciela

Postautor: justa1009 » 2010-11-17, 10:43

Witam pod koniec listopada wracam do pracy po urlopie macierzyńskim i mam pytanie pracuję w szkole podstawowej 11/18 etatu i w drugiej szkole w gimnazjum 9/18 etatu mam dwie umowy i chciałam zapytać czy mój plan może być tak ułożony że pracuję 4 dni a piątek mam wolny?? Dziękuję za odpowiedzi.

niutek
Posty: 71
Rejestracja: 2010-09-30, 14:44
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane, Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Tygodniowy rozkład zajęć nauczyciela

Postautor: niutek » 2010-11-17, 14:48

Myślę, że możesz tak zrobić. kwestia się dogadać, ale planu chyba dla ciebie nie będzie zmieniać cała szkoła?
myślę, że to nierealne. pozdrawiam :)

Cecylia45
Posty: 19
Rejestracja: 2010-11-04, 22:02
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Tygodniowy rozkład zajęć nauczyciela

Postautor: Cecylia45 » 2010-11-18, 21:34

Jeśli masz dwie umowy w dwóch szkołach to możesz mieć dzień wolny. Jeśli w jednej masz etat to w zasadzie musisz mieć lekcje przez wszystkie 5 dni.Ułożenie (i zmiany) planu zależą od dobrej woli układającego.

nauczycielll
Posty: 32
Rejestracja: 2009-11-26, 00:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Geografia
Lokalizacja: pomorskie

Wynagrodzenie

Postautor: nauczycielll » 2010-11-25, 23:37

Moje pytanie jest raczej retoryczne ale chcę się upewnić. Otóż jestem zatrudniony w pełnym wymiarze bez nadgodzin. Zajęcia mam rozpisane na dwa dni. 9 lekcji jednego dnia i 9 drugiego. Ostatnio dyrektor w moim dniu wolnym wysłał mnie na szkolenie. Następnego dnia, który także mam wolny zobowiązał mnie do nadzorowania matury próbnej z mojego przedmiotu. Czy za ten czas powinienem mieć wypłacone jakieś dodatkowe wynagrodzenie nadliczbowe???

partita400
Posty: 346
Rejestracja: 2007-09-13, 17:26

Re: Tygodniowy rozkład zajęć nauczyciela

Postautor: partita400 » 2010-11-26, 05:29

Etat w 2 dni :shock: Tylko pozazdroscic :) Ja bym nie narzekala :D

niutek
Posty: 71
Rejestracja: 2010-09-30, 14:44
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane, Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Tygodniowy rozkład zajęć nauczyciela

Postautor: niutek » 2010-11-26, 11:00

Czy za ten czas powinienem mieć wypłacone jakieś dodatkowe wynagrodzenie nadliczbowe???

Wymiar pracy nauczyciela to 40 godzin, z czego 18 to dydaktyczne. Oprócz prowadzenia lekcji nauczyciel też poświęca swój czas na pracę, tyle że może to robić np. w domu.
I za pilnowanie np. na zabawie tanecznej też nauczyciel nie dostaje dodatkowych funduszy. :D

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Tygodniowy rozkład zajęć nauczyciela

Postautor: malgala » 2010-11-26, 15:50

nauczycielll pisze: Ostatnio dyrektor w moim dniu wolnym wysłał mnie na szkolenie. Następnego dnia, który także mam wolny zobowiązał mnie do nadzorowania matury próbnej z mojego przedmiotu. Czy za ten czas powinienem mieć wypłacone jakieś dodatkowe wynagrodzenie nadliczbowe???

Pracujesz w pełnym wymiarze, a nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze obowiązuje pięciodniowy tydzień pracy.
Zajęcia dydaktyczne masz rozłożone na dwa dni, co nie oznacza, że pozostałe trzy są dniami wolnymi. Możesz być w tych dniach zobowiązany do odbycia szkolenia lub wykonania jakiejś innej dodatkowej pracy. Łączny wymiar czasu pracy w tygodniu nie może jednak przekroczyć 40 godzin.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Tygodniowy rozkład zajęć nauczyciela

Postautor: vuem » 2010-11-26, 21:20


andrometo
Posty: 6
Rejestracja: 2011-08-24, 12:16
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Tygodniowy rozkład zajęć nauczyciela

Postautor: andrometo » 2011-08-31, 16:04

Przeczytałam większość wypowiedzi z uwagą. Rozumiem, że nauczyciel teoretycznie pracuje 40 h w tygodniu i że jak ktoś ma pełny etat to świadczy pracę przez 5 dni w tygodniu (chyba ze studiuje albo wykonuje inne czynności społeczne jak to jest zapisane w Karcie Nauczyciela. Mam jednak takie pytanie. Czy jeżeli jako nauczycielka jestem zatrudniona na pełnym etacie i jestem zobowiązana świadczyć prace przez 5 dni w tygodniu, to czy oznacza to że muszę mieć podzielone lekcje (godziny dydaktyczne w szkole) od poniedziałku do piątku? Czy mogę mieć na przykład lekcje podzielone na 4 dni (np. od poniedziałku do czwartku) czy takie coś wyklucza stwierdzenie "5 dniowy tydzień pracy" ? Bo nie wiem czy to że nie mam fizycznie lekcji w któryś dzień łamie ten zapis ten zapis ? Może być tak, że na przykład w takim dniu, kiedy nie ma mnie fizycznie w szkole poprawiam sobie prace (albo ide na zebranie rady jeżeli akurat się odbywa)i to jest 5 dzień pracy ?

Awatar użytkownika
ann
Posty: 933
Rejestracja: 2008-01-21, 21:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Geografia, Informatyka, ...
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Tygodniowy rozkład zajęć nauczyciela

Postautor: ann » 2011-08-31, 16:11

andrometo pisze:Czy mogę mieć na przykład lekcje podzielone na 4 dni (np. od poniedziałku do czwartku) czy takie coś wyklucza stwierdzenie "5 dniowy tydzień pracy" ?

Wydaje mi się, że możesz - w mojej szkole przynajmniej tak się zdarza :)
Prywatnie żyję tak, jak każdy:
Jem, piję, sypiam, patrzę w gwiazdy


Wróć do „Prawo oświatowe”