co po licencjacie z filologii angielskiej?

czyli miejsce dla filologów

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

effcyk
Posty: 8
Rejestracja: 2009-09-21, 09:05
Kto: student
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: łódzkie

co po licencjacie z filologii angielskiej?

Postautor: effcyk » 2010-12-10, 21:18

Witam! nie wiedziałam w jakim dziale umiescić ten temat. Otóż jestem absolwetnką UJK na kierunku filologia angielaka - niestacjonarne - I stopnia. Obecnie nie podjęlam studiow mgr, gdzy na mojej uczelni takowych nie ma a nie mam do końca przekonania w tym, aby robić mgr z FA. Czy jest szansa na to, abym z licencjatem FA podjęła mgr na innym kierunku, może pokrewnym ?
Bardzo proszę o odpowiedzi i ewentualne podanie kierunków ( i uczelni w PL - interesują mnie głównie państwowe) , na które mogłabym pójść po FA.
Z góry dziękuje.[/u]

Awatar użytkownika
Oinone81
Posty: 119
Rejestracja: 2007-08-26, 11:18

Re: co po licencjacie z filologii angielskiej?

Postautor: Oinone81 » 2011-01-02, 16:58

cóż...poszukaj na uczelniach oferujacych MUZ (studia mgr uzupełniające) na kierunkach takich jak amerykanistyka... Ja (ale kilka lat temu, więc musiałabyś się upewnić czy dalej się da-jestem przekonana, że tak) dostałam się na MUZ na UJ właśnie na kierunek amerykanistyka, ale zrezygnowałam bo równolegle dostałam się na FA MUZ :-)
Pytanie czy taki kierunek Cię interesuje...
Tak czy tak-odsyłam do informatorów uczelnianych-na pewno takich kierunków jest od groma, skoro właściwie każdy kierunek został podzielony na LIC i MUZ...

benia8686
Posty: 239
Rejestracja: 2010-04-17, 16:01
Kto: student
Lokalizacja: podkarpackie

Gdzie można uczyć z licencjatem filologii angielskiej?

Postautor: benia8686 » 2011-01-17, 19:14

Witam,

Mam do forumowiczów następujące pytanie: gdzie można uczyć z licencjatem filologii angielskiej?
Moje wątpliwości wiążą się z następująca kwestią: licencjat zrobiłam na pwsz i od pierwszego roku mówiono nam, że mając licencjat możemy uczyć w podstawówkach i gimnazjach, że takie są przepisy. Praktyki pedagogiczne miałam też w tych dwóch typach szkół. W takim razie, czy ktoś potrafi mi wytłumaczyć , dlaczego absolwenci NKJO mogą uczyć w szkołach ponadgimnazjalnych (osobiście znam takie osoby + słuchacze kolegiów w trakcie nauki mają praktyki w liceach) skoro też kończą studia z tytułem licencjata?

Ostatnio coraz częściej spotykam się w przykładami, że ktoś z licencjatem uczy (bądź niedawno uczył) w szkołach ponadgimnazjalnych. Wiem, że dyrektor może zatrudnić kogoś
o niższych kwalifikacjach, jeśli nie znajdzie odpowiedniej osoby, ale rozmawiałam z kilkoma osobami o tych uprawnieniach i nieraz spotykałam się ze sporym zdziwieniem, że niby dlaczego z licencjatem tylko do podst. i gimn.

Jak to w końcu jest ? Czy rzeczywiście są na to jakieś konkretne przepisy?

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: co po licencjacie z filologii angielskiej?

Postautor: edzia » 2011-01-17, 19:27

W świetle obecnych przepisów w szkołach ponadgimnazjalnych wystarczające kwalifikacje do uczenia języków obcych mają osoby również po licencjacie: http://www.abc.com.pl/serwis/du/2009/0400.htm (§ 11 ust. 2)

benia8686
Posty: 239
Rejestracja: 2010-04-17, 16:01
Kto: student
Lokalizacja: podkarpackie

Re: co po licencjacie z filologii angielskiej?

Postautor: benia8686 » 2011-01-17, 19:50

Dziękuję

To w takim razie dlaczego uczelnie tak różnie podchodzą do tej sprawy uprawnień? Ja nawet nie składałam cv do ponadgimnazjalnych, bo byłam przekonana, że nie mam uprawnień

Poza tym wśród wielu nauczycieli i dyrektorów dalej funkcjonuje to przekonanie że licencjat = podstawówka i gimnazjum ( rozmawiałam z nauczycielami i dyrektorami i wiem, że wiele z tych drugich nawet by mojego cv nie przyjęło )

NanaMaster
Posty: 43
Rejestracja: 2009-09-02, 20:14
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: co po licencjacie z filologii angielskiej?

Postautor: NanaMaster » 2011-01-17, 21:38

widzisz dyrekcja niektórych szkół jest zacofana w przepisach, mi też mówili w jednej średniej, że potrzebny mi magister, a potem się okazało, że w innych średnich uczą bez problemów nauczyciele z licencjatem...

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: co po licencjacie z filologii angielskiej?

Postautor: edzia » 2011-01-17, 22:18

Myślę, że przyczyny tego są następujące:
1) nieznajomość przepisów,
2) przekonanie, że po licencjacie mozna uczyć tylko w podstawówce i gimnazjum (a od tej reguły są wyjątki: właśnie języki obce i przedmioty zawodowe),
3) konkurencja na rynku pracy - pracy poszukują również nauczyciele języków obcych z tytułem magistra, więc dyrektor zapewne woli ich zatrudnić.

partita400
Posty: 346
Rejestracja: 2007-09-13, 17:26

Re: co po licencjacie z filologii angielskiej?

Postautor: partita400 » 2011-01-18, 00:38

Przysłowie mówi: Jak się chce psa pogonić to zawsze się kij znajdzie :(

benia8686
Posty: 239
Rejestracja: 2010-04-17, 16:01
Kto: student
Lokalizacja: podkarpackie

Re: co po licencjacie z filologii angielskiej?

Postautor: benia8686 » 2011-01-18, 09:22

partita400 pisze:Przysłowie mówi: Jak się chce psa pogonić to zawsze się kij znajdzie :(


Zdaje się, że dokładnie tak jest.

NanaMaster pisze:widzisz dyrekcja niektórych szkół jest zacofana w przepisach, mi też mówili w jednej średniej, że potrzebny mi magister, a potem się okazało, że w innych średnich uczą bez problemów nauczyciele z licencjatem...


Może jeśli dyrektor danej szkoły jest pewny, że w razie w znajdzie bez problemu magistra (np. jest dużo anglistów z takim stopniem), to licencjatowi nawet cv nie pozwoli zostawić. I tutaj zgadzam się z edzią - dyrektor ponadgimnazjalnej na pewno chętniej zatrudni magistra.
Niestety i w tej kwestii ciągle obecne są znajomości i jeszcze raz znajomości - w znanej mi szkole ponadgimnazjalnej zaczęła uczyć kobieta, która miała licencjat i jednocześnie robiła magisterkę zaocznie. Dyrektor gdyby chciał to na pewno znalazłby magistra, no ale ta pani to córka jednego z nauczycieli.........

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: co po licencjacie z filologii angielskiej?

Postautor: vuem » 2011-01-18, 09:57

Nie znam oczywiście tej osoby i jej sprawy, ale mogę sobie wyobrazić sytuację, w której taka posiadaczka dyplomu licencjata jest lepszym nabytkiem dla szkoły.

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: co po licencjacie z filologii angielskiej?

Postautor: Yoka » 2011-01-18, 11:36

przecież nawet osoby z certyfikatami uczą w liceach ogólnokształcących - znam osobiście sporo talich przypadków

benia8686
Posty: 239
Rejestracja: 2010-04-17, 16:01
Kto: student
Lokalizacja: podkarpackie

Re: co po licencjacie z filologii angielskiej?

Postautor: benia8686 » 2011-01-18, 16:24

Yoka pisze:przecież nawet osoby z certyfikatami uczą w liceach ogólnokształcących - znam osobiście sporo talich przypadków


wydaje mi się, że takie sytuacje są bardziej możliwe, tam gdzie jest mało anglistów i dyrektorzy nie mają w czym a właściwie w kim przebierać

benia8686
Posty: 239
Rejestracja: 2010-04-17, 16:01
Kto: student
Lokalizacja: podkarpackie

Re: co po licencjacie z filologii angielskiej?

Postautor: benia8686 » 2011-01-18, 16:24

vuem pisze:ale mogę sobie wyobrazić sytuację, w której taka posiadaczka dyplomu licencjata jest lepszym nabytkiem dla szkoły.


Masz coś konkretnego na myśli??

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: co po licencjacie z filologii angielskiej?

Postautor: vuem » 2011-01-18, 16:37

Tak.

Scenariusz negatywny, gdy głównym kryterium dla dyrekcji ( a właściwie OP) jest koszt zatrudnienia nauczyciela. Wtedy ten kosztujący OP mniej jest "lepszym nabytkiem".

Scenariusz pozytywny, gdy nauczyciel, choć o niższych formalnych kwalifikacjach przedstawia lepsze doświadczenie, czy referencje.

Scenariusz wykraczający poza czas rozmowy kwalifikacyjnej może przewidywać sytuację, w której posiadacz niższych kwalifikacji okaże się lepszym nauczycielem i lepiej sprawdzi się w swej roli w tej szkole, stąd i większe zadowolenie dyrekcji, uczniów i rodziców.

Czy któryś ze scenariuszy ma zastosowanie w opisanym przez Ciebie przypadku, jak napisałem wyżej, nie wiem. Może być i tak - bo tak się zdarza - że wygrały koneksje.

benia8686
Posty: 239
Rejestracja: 2010-04-17, 16:01
Kto: student
Lokalizacja: podkarpackie

Re: co po licencjacie z filologii angielskiej?

Postautor: benia8686 » 2011-01-18, 17:23

vuem pisze:Scenariusz wykraczający poza czas rozmowy kwalifikacyjnej może przewidywać sytuację, w której posiadacz niższych kwalifikacji okaże się lepszym nauczycielem i lepiej sprawdzi się w swej roli w tej szkole, stąd i większe zadowolenie dyrekcji, uczniów i rodziców.


Rzeczywiście może tak być, ale to która z tych osób byłaby lepszym nauczycielem okazało by się dopiero "w praniu", a dyrektorzy najczęściej przyjmują na podstawie rozmowy kwalifikacyjnej. Z niej to nie wynika


Wróć do „Języki obce”

cron