Próbny egzamin gimnazjalny

poloniści, historycy, nauczyciele WOK, to miejsce dla Was

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
agadanuta
Posty: 306
Rejestracja: 2008-04-12, 16:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: świętokrzyskie

Próbny egzamin gimnazjalny

Postautor: agadanuta » 2011-01-14, 16:22

Ostatni raz już chyba nasza szkoła (przynajmniej ja za tym będę mocno się opowiadać) korzystała z Wałbrzyskiego Instytutu Badania Kompetencji.

Dlaczego? Przykład: test humanistyczny, zadanie nr 19: "Znajomymi wielkiego kompozytora (Chopina) byli również inni polscy artyści romantyczni: Adam Mickiewicz i Cyprian Kamil Norwid. Wskaż element, który łączy obie postacie: a) liryka, b) dramat, c) malarstwo, d) Litwa.

Nadmieniam, że odpowiedź poprawna może być tylko jedna.

Odpowiedź poprawna, to jest nie ta, która jest poprawna (akurat tu są dwie), tylko ta, którą za poprawną uznał konstruktor testu i ta będzie punktowana. Tyle wskórałam po interwencji.

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Próbny egzamin gimnazjalny

Postautor: haLayla » 2011-01-14, 17:37

agadanuta, ja nie rozumiem pytania. Które dwie postacie? Norwida i Mickiewicza czy Szopena z Mickiewiczem, albo Norwida z Szopenem? Jeżeli Norwida i Mickiewicza, to po co jest tam Szopen?
<3

Awatar użytkownika
agadanuta
Posty: 306
Rejestracja: 2008-04-12, 16:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Próbny egzamin gimnazjalny

Postautor: agadanuta » 2011-01-14, 17:40

No, może nie najszczęśliwiej też sformułowali to pytanie, ale jest jasne. Jako ostatni wymienienie są: Mickiewicz i Norwid, więc ich dotyczy pytanie.

A Chopin jest tam dlatego, że pytania krążyły wokół tej postaci - cały test miał tytuł "Oto geniusz".

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Próbny egzamin gimnazjalny

Postautor: haLayla » 2011-01-14, 18:59

Też mi się wydawało, że chodzi właśnie o Mickiewicza i Norwida. Ale skoro to miał być test o Szopenie, to trochę naciągane mi się to wydaje.

Ja pamiętam w szkole podstawowej na próbnym teście kompetencji było pytanie o pierogi, tzn. jakie się je robi. Ja zaznaczyłem odpowiedź, że się smaży. Okazało się, że jednak autor testu je gotował :D
<3

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Próbny egzamin gimnazjalny

Postautor: koma » 2011-01-14, 19:06

haLayla pisze:Ja pamiętam w szkole podstawowej na próbnym teście kompetencji było pytanie o pierogi, tzn. jakie się je robi. Ja zaznaczyłem odpowiedź, że się smaży. Okazało się, że jednak autor testu je gotował :D

Czy to pytanie nie dotyczyło czasem tekstu i umiejętności czytania ze zrozumieniem?
Tak mi się wydaje...

Awatar użytkownika
agadanuta
Posty: 306
Rejestracja: 2008-04-12, 16:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Próbny egzamin gimnazjalny

Postautor: agadanuta » 2011-01-14, 19:08

Pytanie nie było do tekstu. Odwoływało się do wiedzy uczniów. Test mam przed sobą.
A wiedza uczniów jest taka - że łączy obie postacie i liryka i dramat. Niestety zgodnie z założeniem konstruktora testu, tylko odpowiedź "liryka" będzie punktowane.

--------------

Nie zwróciłam uwagi na cytat - nie moje pytanie, tylko haLayla?

adner
Posty: 455
Rejestracja: 2008-03-28, 19:16
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: podlaskie

Re: Próbny egzamin gimnazjalny

Postautor: adner » 2011-01-14, 21:22

Jako tegoroczny maturzysta słyszałem jedynie o wierszach Norwida, więc pewnie ta odpowiedź była punktowana(liryka). Pytanie było faktycznie niezbyt fortunnie sformułowane, ale nie sądzę, żeby gimnazjaliści wiedzieli o tym, że Norwid napisał jakieś dramaty.
As I kissed her goodbye I said, all beauty must die
And lent down and planted a rose between her teeth

Awatar użytkownika
agadanuta
Posty: 306
Rejestracja: 2008-04-12, 16:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Próbny egzamin gimnazjalny

Postautor: agadanuta » 2011-01-14, 21:30

Wiedzą, bo im o tym mówię, gdy omawiamy jego życiorys. Taka też informacja znajduje się w podręczniku w notce biograficznej.
Ale nawet jeśliby nie wiedzieli, nikt odpowiedzialny (nie użyję innych określeń) nie podawałby do wyboru opowiedzi również dobrej, opierając się jedynie na domniemaniu, że prawidłowej i tak gimnazjaliści nie znają. Można było podać coś NAPRAWDĘ różnicującego wspomnianych dwóch twórców.
Sądzę jednak, że osoba układająca test po prostu jest niekompetentna.

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Próbny egzamin gimnazjalny

Postautor: haLayla » 2011-01-14, 23:18

koma pisze:
haLayla pisze:Ja pamiętam w szkole podstawowej na próbnym teście kompetencji było pytanie o pierogi, tzn. jakie się je robi. Ja zaznaczyłem odpowiedź, że się smaży. Okazało się, że jednak autor testu je gotował :D

Czy to pytanie nie dotyczyło czasem tekstu i umiejętności czytania ze zrozumieniem?
Tak mi się wydaje...


W tym problem, że nie. Gdyby w tekście było napisane, że pierogi się zakopuje w ziemi na okres pięciu lat, a potem wyjmuje, to by sprawa była jasna.
<3

abe
Posty: 53
Rejestracja: 2009-03-21, 19:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Próbny egzamin gimnazjalny

Postautor: abe » 2011-01-19, 18:35

może się mylę, ale myślę, że poloniści mają takie wysokie ambicje i chcą przekazać zbyt dużo wiedzy swoim uczniom gimnazjalistom. Ja uczę w słabym gimnazjum, ale słyszę jak opowiadają koleżanki o swoich szkołach- podają dzieciom takie wiadomości że mature można by z taką wiedzą napisać. Podręcznik do gimnazjum jasno pokazuje ile powinien wiedzieć gimnazjalista. dla mnie odpowiedź była oczywista, choć rzeczywiście same odpowiedzi niefortunne.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Próbny egzamin gimnazjalny

Postautor: malgala » 2011-01-19, 19:53

abe pisze:Podręcznik do gimnazjum jasno pokazuje ile powinien wiedzieć gimnazjalista.

Jeden podręcznik różni się od drugiego.
Nie podręcznik, tylko podstawa programowa jest istotna.

Awatar użytkownika
agadanuta
Posty: 306
Rejestracja: 2008-04-12, 16:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Próbny egzamin gimnazjalny

Postautor: agadanuta » 2011-01-19, 21:01

A ja myślę, że w tym przypadku problem leży tylko i wyłącznie w niekompetentnym przygotowywaniu takich testów. Nie w tym, czy ja, jako polonista mam zbyt duże ambicje. Zdarząją się bowiem jednak dzieci, które chłoną wiedzę i podczas analizy testu na lekcji pytały: "To jak to jest? Czytałam, że Norwid to dramatopisarz? To nieprawda?". Oczywiście, że wybrały odpowiedź jedną z podanych, ale dlaczego ja potem mam "świecić oczyma" ?
Ponadto zapewne każdy podręcznik w notce biograficznej podaje taką informację, o jakiej mówiłam. Z przeznaczeniem, by dzieci to czytały. Niektóre czytają. Nawet nie muszę wymagać, że mają to koniecznie wiedzieć. Po prostu to widzą i niektórzy "jak na złość" zapamiętają. :wink: Choć może stąd wniosek, że lepiej za dużo nie wiedzieć, bo odpowiedź na tak podstawiony wybór może nie wydawać się taka jednoznaczna.

Zresztą, nawet nie ma za bardzo o czym dyskutować - test układał ignorant.

ninkau
Posty: 1
Rejestracja: 2011-01-03, 22:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Próbny egzamin gimnazjalny

Postautor: ninkau » 2015-01-06, 18:33

Czy ktoś przeprowadzał w tym roku próbny egzamin gimnazjalny (język polski)? Chodzi o wydawnictwo Nowa Era :) Potrzebny mi klucz odpowiedzi. Błagam o pomoc.

Awatar użytkownika
wulina
Posty: 119
Rejestracja: 2008-12-10, 12:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Próbny egzamin gimnazjalny

Postautor: wulina » 2015-01-08, 11:30

Podaj maila to Ci wyślę.

wmena
Posty: 11
Rejestracja: 2008-09-10, 18:56
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Próbny egzamin gimnazjalny

Postautor: wmena » 2015-01-22, 23:10

Natomiast ja poszukuję arkusza egzaminu próbnego z języka polskiego Nowej Ery wraz z odpowiedziami i kartoteką.Byłabym wdzięczna również za pomoc w dotarciu do kartoteki testu próbnego wydawnictwa Operon. Dyrekcja nie wzięła płatnej wersji egzaminu. Niestety, domaga się szczegółowego raportu z testu, a mi jest szkoda trochę czasu na tworzenie kartoteki. Chodzi mi o język polski i historię z wosem. Pozdrawiam


Wróć do „Przedmioty humanistyczne”