urlop uzupełniający

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: urlop uzupełniający

Postautor: edzia » 2011-01-23, 22:32

Nie mogę znaleźć interpretacji prawnej na ten temat, ale poszperaj sama w necie. Urlop wypoczynkowy nie może się pokrywać z innym wypoczynkowym, to wbrew logice i zdrowemu rozsądkowi.

A dyrektor faktycznie musi się zgodzić na udzielenie nauczycielowi urlopu uzupełniającego we wskazanym przez nauczyciela terminie, ale jeśli nauczyciel wskazuje ten termin bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, to musi się zgodzić.

Kilka przepisów z kodeksu pracy:

Art. 162.
Na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.

Art. 163.
§ 1. Urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. (...)

§ 3. Na wniosek pracownicy udziela się jej urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim; dotyczy to także pracownika-ojca wychowującego dziecko, który korzysta z urlopu macierzyńskiego.


Ww. przepisy uzupełniają lukę dotyczącą udzielania urlopów nauczycieli w Karcie Nauczyciela.

kika2010
Posty: 9
Rejestracja: 2011-01-16, 21:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: urlop uzupełniający

Postautor: kika2010 » 2011-01-24, 20:25

Mój urlop nie będzie się pokrywać. Mam do wykorzystania 8 tyg. w 2011 i wykorzystam je w wakacje :(

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: urlop uzupełniający

Postautor: edzia » 2011-01-24, 21:17

kika2010 pisze:Mam do wykorzystania 8 tyg. w 2011 i wykorzystam je w wakacje
Nieprawda, to nie tak. Za rok 2011 należy ci się nowy urlop, w pełnym wymiarze, czyli w okresie ferii zimowych i letnich (art. 64 ust. 1 KN), a nie w wymiarze urlopu uzupełniającego (owe 8 tygodni). Urlop uzupełniający, zgodnie z art. 66 ust. 1 KN należy się w przypadku niewykorzystania urlopu wypoczynkowego z powodu... (przeczytaj sobie i zwróć uwagę, że wśród tych wymienionych powodów nie ma bieżącego urlopu).

A w ogóle to najlepiej pisemnie zawnioskuj na podstawie art. 66 ust. 1 KN oraz art. 162 KP o udzielenie ci urlopu uzupełniającego w terminach:
1) podaj pierwszy termin od daty, jaka tam ci wychodzi po urlopie macierzyńskim do dnia poprzedzającego rozpoczęcie ferii zimowych w twoim województwie, tj. do niedzieli,
2) drugi termin od poniedziałku po feriach zimowych do daty, jak wychodzi z wymiaru urlopu.

Powiedz jeszcze, że byłaś u radcy prawnego po poradę. ;)

marticzka
Posty: 4
Rejestracja: 2011-01-21, 22:42
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: urlop uzupełniający

Postautor: marticzka » 2011-01-25, 17:24

Nikt sie nie orientuje jak to jest z płacą za urlop uzupelniajacy??? Bardzo prosze o pomoc, bo nie ufam za grosz naszej kadrowej:(

kika2010
Posty: 9
Rejestracja: 2011-01-16, 21:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: urlop uzupełniający

Postautor: kika2010 » 2011-01-25, 22:55

edzia pisze:
kika2010 pisze:Mam do wykorzystania 8 tyg. w 2011 i wykorzystam je w wakacje
Nieprawda, to nie tak. Za rok 2011 należy ci się nowy urlop, w pełnym wymiarze, czyli w okresie ferii zimowych i letnich (art. 64 ust. 1 KN), a nie w wymiarze urlopu uzupełniającego (owe 8 tygodni). Urlop uzupełniający, zgodnie z art. 66 ust. 1 KN należy się w przypadku niewykorzystania urlopu wypoczynkowego z powodu... (przeczytaj sobie i zwróć uwagę, że wśród tych wymienionych powodów nie ma bieżącego urlopu).

A w ogóle to najlepiej pisemnie zawnioskuj na podstawie art. 66 ust. 1 KN oraz art. 162 KP o udzielenie ci urlopu uzupełniającego w terminach:
1) podaj pierwszy termin od daty, jaka tam ci wychodzi po urlopie macierzyńskim do dnia poprzedzającego rozpoczęcie ferii zimowych w twoim województwie, tj. do niedzieli,
2) drugi termin od poniedziałku po feriach zimowych do daty, jak wychodzi z wymiaru urlopu.

Powiedz jeszcze, że byłaś u radcy prawnego po poradę. ;)


Edzia wielkie dzięki za te rady! Ja już dawno się w tym pogubiłam. Nie wiem czy coś załatwię w tej kwestii. Jak już Ci pisałam dopytywałam o tę sprawę w dep.pragamtyki zawodowej nauczycieli a dyrekcja dowiadywała sie w kuratorium i wydziale oświaty. Podanie napisałam tak jak mi sugerowali. Nie wiem gdzie moge się zwrócić o pisemną opinie w tej sprawie, żeby jednak powalczyc z dyrekcja.

marticzka
Posty: 4
Rejestracja: 2011-01-21, 22:42
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: urlop uzupełniający

Postautor: marticzka » 2011-01-26, 09:56

Dziewczyny, proszę pomóżcie!!! Niedługo wracam do pracy po urlopie uzupełniającym i nie wiem, czego mam sie spodziewać.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: urlop uzupełniający

Postautor: edzia » 2011-01-26, 10:42

Płaca na urlopie uzupełniającym jest taka sama, jak na zwykłym urlopie, czyli mniej więcej taka sama, jak podczas normalnego świadczenia pracy. Tyle tylko można poradzić na podstawie tak lakonicznych informacji.

marticzka
Posty: 4
Rejestracja: 2011-01-21, 22:42
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: urlop uzupełniający

Postautor: marticzka » 2011-01-27, 11:54

A nie oblicza się średniej z kilku miesięcy poprzedzających niezdolność do pracy?

sabinchenw
Posty: 2
Rejestracja: 2008-02-08, 15:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: urlop uzupełniający

Postautor: sabinchenw » 2011-01-28, 14:48

witam,
kto pomoże mi wyliczyć ile będzie trwał mój urlop uzupełniający??
Urodziłam 1 października 2010. Przez okres wakacji byłam na L4.Urlop macierzyński kończy mi się 17 lutego, czyli ferie pokrywają mi się z urlopem. Czy za ferie tez dostanę 2 tygodnie urlopu uzupełniającego??

Kamcia85
Posty: 1
Rejestracja: 2011-02-07, 21:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: urlop uzupełniający

Postautor: Kamcia85 » 2011-02-07, 22:00

witam,pracuję w szkolnictwie od niedawna i słabo orientuję się w prawie oświatowym. Proszę o pomoc w sprawie urlopu uzupełniającego. 24 października 2010r. urodziłam synka. W czasie wakacji nie byłam na zwolnieniu lekarskim. Poszłam na nie dopiero od 2 września. Urlop macierzyński kończy mi się 11 marca.W między czasie są ferie zimowe. Będę korzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego, a także wybieram się na urlop wychowawczy. Do pracy planuję wrócić od 1 września 2011r. W szkole kazano mi napisać podanie o dod. macierzyński, wychowawczy i podanie o urlop uzupełniający. Czy w ogóle mi przysługuje skoro w wakacje miałam wolne? Jeśli tak, to w jakim wymiarze? Będę bardzo wdzięczna za pomoc.

krg54
Posty: 220
Rejestracja: 2009-03-14, 18:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: urlop uzupełniający

Postautor: krg54 » 2011-02-07, 23:11

Po urlopie macierzyńskim rozpoczniesz urlop uzupełniający w wymiarze 2 tygodni za ferie zimowe 2011 r.,gdyż w tym czasie korzystasz z urlopu macierzyńskiego. Potem do końca wakacji będziesz na urlopie wychowawczym, za który nie należy się urlop uzupełniający.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: urlop uzupełniający

Postautor: edzia » 2011-02-07, 23:45

krg54 pisze:Po urlopie macierzyńskim rozpoczniesz urlop uzupełniający w wymiarze 2 tygodni za ferie zimowe 2011 r.,gdyż w tym czasie korzystasz z urlopu macierzyńskiego.
Nieprawda. Urlop uzupełniający za ferie zimowe 2011 r. dostałaby jedynie w przypadku, gdyby podczas wakacji 2011 r. była na zwolnieniu albo np. urlopie macierzyńskim i tylko wtedy, gdyby łączny wymiar urlopu wykorzystany w naturze nie przekroczył 8 tygodni. Poza tym najwcześniej można to stwierdzić 1 września, czyli po zakończeniu urlopów nauczycieli.

krg54 pisze:Potem do końca wakacji będziesz na urlopie wychowawczym, za który nie należy się urlop uzupełniający.
Urlop wychowawczy @Kamci85 zakończy się z dniam zakończenia zajęć szkolnych, czyli gdzieś pod koniec czerwca, a za wakacje otrzyma normalne wynagrodzenie urlopowe.

Kamci85 nie przysługuje urlop uzupełniający za 2010 r.

krg54
Posty: 220
Rejestracja: 2009-03-14, 18:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: urlop uzupełniający

Postautor: krg54 » 2011-02-08, 13:46

Droga "edziu" ! Dlaczego twierdzisz, że ja mówię nieprawdę? Niestety to Ty mijasz się z prawdą, gdyż Kamci85 w czasie wakacji będzie na wychowawczym, zgodnie z art.67a ust.3: "Termin zakończenia urlopu wychowawczego powinien przypadać na dzień poprzedzający rozpoczęcie roku szkolnego; w takim przypadku termin udzielonego urlopu ulega odpowiedniemu skróceniu, a na wniosek nauczyciela - odpowiedniemu przedłużeniu. "! Dlatego moim zdaniem urlop za ferie zimowe wykorzysta przed urlopem wychowawczym. Natomiast nic nie pisałam nt. urlopu za 2010 r., bo wiadomo, że go nie ma.

synapsa
Posty: 226
Rejestracja: 2009-03-31, 22:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: urlop uzupełniający

Postautor: synapsa » 2011-02-08, 19:58


edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: urlop uzupełniający

Postautor: edzia » 2011-02-08, 20:30

Art. 67c.
2. Nauczycielowi, który w związku z rozpoczęciem urlopu wychowawczego nie mógł wykorzystać przypadającego w okresie letnich ferii szkolnych urlopu wypoczynkowego, do którego nabył prawo - termin zakończenia urlopu wychowawczego powinien przypadać na koniec zajęć szkolnych.

@Kamcia85 urlop wypoczynkowy wykorzysta w naturze w okresie wakacji. Podczas ferii zimowych będzie na urlopie macierzyńskim, więc ten okres urlopu przepadnie.


Wróć do „Prawo oświatowe”

cron