Rozwiązanie umowy o prace

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Rozwiązanie umowy o prace

Postautor: edzia » 2010-10-28, 09:44

W trakcie roku szkolnego można rozwiązać taką umowę tylko za porozumieniem stron. Zaś bez tej łaski to tylko za wypowiedzeniem złożonym do 31 maja.

katty
Posty: 431
Rejestracja: 2008-05-14, 12:53
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Rozwiązanie umowy o prace

Postautor: katty » 2010-11-01, 17:45

Dziękuję. Czyli jeśli nauczyciel chce zrezygnować z pracy w danej placówce wraz z końcem roku szkolnego, ma do wyboru albo wypowiedzenie, albo porozumienie stron? Jakie są wady i zalety obu rozwiązań? Które z nich jest lepsze? Przyjmijmy sytuację, w której nie doszło do naruszenia zasad z żadnej ze stron, po prostu nauczyciel chce zrezygnować z pracy ze względu np. na przeprowadzkę albo chęć podjęcia pracy w innego rodzaju szkoły - np. pracuje obecnie w gimnazjum a chciałby pracować w liceum.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Rozwiązanie umowy o prace

Postautor: malgala » 2010-11-01, 17:57

katty pisze:Czyli jeśli nauczyciel chce zrezygnować z pracy w danej placówce wraz z końcem roku szkolnego, ma do wyboru albo wypowiedzenie, albo porozumienie stron? Jakie są wady i zalety obu rozwiązań? Które z nich jest lepsze?

Oba rozwiązania nie mają wad.
Jeżeli chcesz zrezygnować z pracy z końcem roku szkolnego i wiesz o tym odpowiednio wcześniej, to składasz wypowiedzenie do końca maja.
Jeżeli natomiast w tym terminie nie złożysz, to pozostaje tylko porozumienie stron. Ale jak sama nazwa wskazuje obie strony - i pracownik i pracodawca muszą dojść do porozumienia. To znaczy pracodawca ma wyrazić zgodę na rozwiązanie umowy o pracę, ale nie musi tego zrobić. I to jest jedyna wada drugiego rozwiązania. Może się nie zgodzić i wtedy albo trzeba pracować kolejny rok, albo porzucenie pracy, ale tego robić nie radzę.

katty
Posty: 431
Rejestracja: 2008-05-14, 12:53
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Rozwiązanie umowy o prace

Postautor: katty » 2010-11-01, 18:18

A jak to się ma do zarobków - jeśli złożę takie wypowiedzenie do końca maja to rozumiem, że wakacje są jeszcze normalnie płatne?

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Rozwiązanie umowy o prace

Postautor: malgala » 2010-11-01, 19:42

katty pisze:jeśli złożę takie wypowiedzenie do końca maja to rozumiem, że wakacje są jeszcze normalnie płatne?

Oczywiście, jesteś normalnie zatrudniona do 31 sierpnia.

patryk156
Posty: 6
Rejestracja: 2009-03-03, 07:56
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: opolskie

Re: Rozwiązanie umowy o prace

Postautor: patryk156 » 2010-11-25, 20:34

WItajcie!
Jestem nauczycielem kontraktowym. Od 5 lat miałem umowe na czas nieokreślony 18/18 i w ty roku szkolnym z powodu braku godzin dyrektorka zmieniła moją umowe na 9/18 i czas okreslony do 31 sierpnia 2011 r.
Dziś rozmawiałem z innymi nauczycielami, którzy powiedzieli, że nie mogą zmienić mi umowy z czasu nieokreslonego na czas określony tylko z powodu braku godzin. Wiadomo, że 9 godzin mi nikt nie wyczaruje w szkole i z tym sie pogodziłem ale mam obawy że od wrzesnia 2011 dyrekcja nie podpisze ze mną umowy na dalszą pracę.
Co o tym myslicie??
Z góry bardzo dziekuje za pomoc :)

Guciu
Posty: 2
Rejestracja: 2010-12-06, 12:42
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Rozwiązanie umowy o prace

Postautor: Guciu » 2010-12-06, 13:43

Witajcie!
Również od 5 lat pracuję jako nauczyciel kontraktowy - umowa na czas nieokreślony. Mam inną propozycję pracy i co najważniejsze mam szansę uwolnić się od dyrektora, który za mną nie przepada z wzajemnością. Chciałbym być fer i odejść z końcem roku szkolnego, czy mogę złożyć wniosek do końca maja i dyrektor z tego co wyczytałem nie może mnie nie zwolnić?? Jak jest z dodatkiem na zagospodarowanie, jeśli wziąłem go 2 lata temu, muszę go w całości zwrócić?
Moje kolejne pytanie, to wniosek o roczny urlop bezpłatny, również od nowego roku szkolnego. Kiedy mogę złożyć taki wniosek i jeśli dyrektor nie zgodzi się na niego, to czy będę miał czas na złożenie wypowiedzenia? (Gdyby dyrektor nie zgodziłby się na urlop bezpłatny, to wtedy chciałbym odejść z pracy).

Dziękuję i Pozdrawiam

kamila_1977
Posty: 2
Rejestracja: 2009-09-13, 12:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Rozwiązanie umowy o prace

Postautor: kamila_1977 » 2010-12-10, 23:26

Mam pytanko. Jak wygląda moja sytuacja od strony prawnej. od 8 lat jestem zatrudniona w szkole średniej w wymiarze 8 godzin + 1 ponadwymiarowa jako nauczyciel mianowany na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Jestem jedynym nauczycielem z pełnymi kwalifikacjami a obecnie robi studia podyplomowe kolejny nauczyciel który ma mnie zastąpić a ja zostanę zwolniona. Dodatkowo jestem zatrudniona w pełnym wymiarze godzin w innej placówce na podstawie aktu mianowania. Czy dyrektor szkoły w której mam 8+1 godzinę ma prawo mnie zwolnić? chodzi tu głównie o fakt że za 2 lata zostaną zmniejszone liczby godzin z innych przedmiotów. Proszę o odpowiedź.

rolisz
Posty: 37
Rejestracja: 2010-08-18, 22:08
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Ekonomia
Lokalizacja: mazowieckie

Rozwiązanie umowy o pracę na czas określony

Postautor: rolisz » 2010-12-25, 10:45

Witam,
czy mogę rozwiązać takową umowę, jeśli nie ma w niej okresu wypowiedzenia?
Umowa kończy mi się z dniem zakończenia roku szkolnego, ale chciałabym z niej zrezygnować, gdyż dostałam inną pracę.


Dziękuję za odp!

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Rozwiązanie umowy o prace

Postautor: malgala » 2010-12-25, 10:53

Jeżeli dyrektor wyrazi zgodę, to zawsze można umowę rozwiązać za porozumieniem stron.

rolisz
Posty: 37
Rejestracja: 2010-08-18, 22:08
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Ekonomia
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Rozwiązanie umowy o prace

Postautor: rolisz » 2010-12-25, 10:55

Dzięki.
A jeśli nie? :? Nie wiem, czy to robi różnice, ale to jest dodatkowa praca i na 5 h.

jagna1984
Posty: 2
Rejestracja: 2011-03-04, 20:58
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: mazowieckie

wypowiedzenie umowy po 6 msc-ach pracy

Postautor: jagna1984 » 2011-03-04, 21:26

Witam, jestem nauczycielem zatrudnionym na czas nieokreślony od 1.09. br. Zgodnie z prawem pracy, pracownikowi zatrudnionemu krócej niż 3 lata a dłużej niż 6 msc-y przysługuje t y l k o 1 miesiąc wypowiedzenia. Boję się, że jesli uprzedzę dyrektorkę wczesniej o odejściu (a chciałabym byc w porządku) nie zapłaci mi pensji w wakacje. Jesli wypowiem umowę z końcem lipca, bedzie miała mało czasu na znalezienie kogos na moje miejsce. Jak to jest? Czy nauczyciel traktowany jest jak każdy normalny pracownik? Czy KN reguluje jakoś okres wypowiedzenia dla pedagogów??

dim2dm
Posty: 41
Rejestracja: 2010-07-07, 19:56
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Rozwiązanie umowy o prace

Postautor: dim2dm » 2011-03-10, 14:34

Możesz złożyć wymówienie z wyprzedzeniem trzy-czteromiesięcznym. Jeśli dyrektor nie będzie chciał dalej zatrudniać Cię w wakacje, to musi zapłacić Ci ekwiwalent za urlop. Jeśli Twoje stosunki z dyrekcją są dobre lub obojętne nie dyrektor nie powinien robić problemów.

Z drugiej strony możesz złożyć wymówienie w lipcu. Mimo, iż arkusz organizacyjny szkoły przygotowuje się do końca kwietnia, ruchy kadrowe i tak odbywają się dopiero w drugiej połowie sierpnia.

faraway
Posty: 12
Rejestracja: 2011-06-16, 21:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Rozwiązanie umowy o prace

Postautor: faraway » 2011-06-16, 21:54

Witam, mam umowę na czas określony do 31 sierpnia.
Przede mną rozmowa na kontraktowego, ale znalazłem nową pracę. I teraz moje pytanie.
Nie mogę zrezygnować z pracy w szkole dopóki nie odbędę rozmowy, bo jeśli to zrobię przepadnie mi awans?
Jak wybrnąć?

partita400
Posty: 346
Rejestracja: 2007-09-13, 17:26

Re: Rozwiązanie umowy o prace

Postautor: partita400 » 2011-06-17, 03:41

faraway pisze:Witam, mam umowę na czas określony do 31 sierpnia.
Przede mną rozmowa na kontraktowego, ale znalazłem nową pracę. I teraz moje pytanie.
Nie mogę zrezygnować z pracy w szkole dopóki nie odbędę rozmowy, bo jeśli to zrobię przepadnie mi awans?
Jak wybrnąć?

Umowy na czas określony nie trzeba wypowiadać.Ona z dniem 31 sierpnia wygasa.
Zakładam,że rozmowa odbędzie się przed 31 sierpnia.Idź spokojnie na rozmowę na kontraktowego.Powodzenia. :)


Wróć do „Prawo oświatowe”