Pytanie do germanistów

czyli miejsce dla filologów

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Pytanie do germanistów

Postautor: haLayla » 2011-03-17, 19:20

Pytanie kieruję do germanistów. Jak przeczytać słowo jähzorn? Obstawiałbym jecorn, z e takim jak w lehren, ale nie jestem pewien.
<3

antie
Posty: 353
Rejestracja: 2009-08-24, 21:16
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Pytanie do germanistów

Postautor: antie » 2011-03-17, 20:18

haLayla pisze:Pytanie kieruję do germanistów. Jak przeczytać słowo jähzorn? Obstawiałbym jecorn, z e takim jak w lehren, ale nie jestem pewien.


Nie tak samo - w wyrazie lehren jest długie i zamknięte "e"- musiałbyś wymawiać wtedy to słowo bardziej jak "jejcorn" a w słowie "jähzorn" "e" jest krótkie i otwarte jak nasze polskie "e" - o ile dobrze pamiętam ćwiczenia i wykłady z fonetyki ze studiów :wink: , bo przyznam, ze u rodzimych użytkowników języka nigdy tego słowa nie słyszałam. Ale przy okazji zapytam, czy dałam Ci dobrą wskazówkę :)

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Pytanie do germanistów

Postautor: haLayla » 2011-03-17, 22:37

Sugerowałem się połączeniem "e" z "h". Z tego co pamiętam, to "h" przedłuża samogłoskę, która je poprzedza. Bo mamy przecież lehren, Stuhl, Schuhe, Jahr czy Kuhlschrank.

Z drugiej strony właśnie połączenie a umlaut z h jest dość nietypowe.
<3

antie
Posty: 353
Rejestracja: 2009-08-24, 21:16
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Pytanie do germanistów

Postautor: antie » 2011-03-22, 21:10

Jak obiecałam tak i się zapytałam Niemki, która u nas w szkole pracuje.
Potwierdziła - wymowa jest taka, jak wcześniej napisałam - krótkie i otwarte "e" - czyli [jecorn] :wink:

HaLayla - skąd to zainteresowanie, czyżbyś zaczął intensywny kurs j. niemieckiego?

U nas - na obszarze przygranicznym sporo polskich lekarzy pracuje w niemieckich szpitalach i przychodniach. Nie muszą tak tyrać, jak u nas a zarabiają więcej. :wink:

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Pytanie do germanistów

Postautor: haLayla » 2011-03-22, 22:51

antie pisze:Jak obiecałam tak i się zapytałam Niemki, która u nas w szkole pracuje.
Potwierdziła - wymowa jest taka, jak wcześniej napisałam - krótkie i otwarte "e" - czyli [jecorn] :wink:


Ok :P To dopiszę sobie to do listy słówek.

antie pisze:HaLayla - skąd to zainteresowanie, czyżbyś zaczął intensywny kurs j. niemieckiego?


Dodatkowych umiejętności nigdy za dużo. Zresztą nigdy nie wiadomo, kiedy dany język może się przydać. Ponieważ moja nauka tego języka w szkole nie była przykładem systematyczności, to w wolnych chwilach nadrabiam braki.

antie pisze:U nas - na obszarze przygranicznym sporo polskich lekarzy pracuje w niemieckich szpitalach i przychodniach. Nie muszą tak tyrać, jak u nas a zarabiają więcej. :wink:


Ja akurat mieszkam dość daleko od granicy z Niemcami, ale wszystko jest możliwe :wink:
<3

Awatar użytkownika
Ritter von Rodewald
Posty: 380
Rejestracja: 2017-06-17, 15:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Pytanie do germanistów

Postautor: Ritter von Rodewald » 2019-10-27, 11:04

Na powodzenie w osiągnięciu zakładanego celu wpływa wiele czynników, takich jak: osobowość odbiorców, ich wiedza o świecie, kontekst sytuacyjny bądź przyjęte normy postępowania.


Wróć do „Języki obce”

cron