Egzaminator maturalny

jak sobie z nią radzić, jak uniknąć rutyny

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Egzaminator maturalny

Postautor: Yoka » 2011-03-03, 12:52

no zwyczajnie jest. Masz ochotę być egzaminatorem, to robisz kurs i jesteś, a jak nie, to nie robisz i nie jesteś. Odrębna kwestia, czy powołają cię do zespołów egzaminatorów, znam wielu egzaminatorów z chemii, którzy de facto ani razu nie pracowali w zespołach egzaminacyjnych i nie sprawdzali arkuszy maturalnych, bo mało uczniów wybiera ten przedmiot na maturze i aż tak wielu egzaminatorów nie musi pracować przy sprawdzaniu.

Co do obowiązku, to nie ma takowego, choć to ułatwia pracę. Przy robieniu awansu na stopień dyplomowanego, zdobycie uprawnień egzaminatora, to jeden z punktów.

synapsa
Posty: 226
Rejestracja: 2009-03-31, 22:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Egzaminator maturalny

Postautor: synapsa » 2011-03-03, 19:44

Kurs zrobiłam kilka lat temu. W tym roku po raz pierwszy zostałam powołana do zespołu sprawdzającego sprawdzian po klasie VI. Wrażenia przedstawię w drugiej połowie kwietnia.
qaz12345 pisze:jest to dla ambitnych
w ustach dyrekcji brzmi to negatywnie? fatalny dyrektor. Chyba warto rozwijać się w zawodzie?
qaz12345 pisze:nie jest to obowiązkowe
nie jest obowiązkowe
Yoka pisze: Przy robieniu awansu na stopień dyplomowanego, zdobycie uprawnień egzaminatora, to jeden z punktów.
dokładnie tak

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Egzaminator maturalny

Postautor: vuem » 2011-03-03, 20:33

qaz12345 pisze:1. nie jest to obowiązkowe
2. jest to dla ambitnych


Jak wyżej napisano, nie jest obowiązkowe z litery prawa, ale jest przydatne. Nie tylko dla ambitnych, ale dla wszystkich, którzy przygotowują do tego egzaminu. Oczywiście można sobie wyobrazić sytuację, że i bez tego kursu nauczyciel świetnie potrafi przygotować ucznia pod kątem wymagań i kryteriów obowiązujących na egzaminie, ale zrobienie kursu nie boli, nie jest strasznie czasochłonne, a i sprawdzanie nie jest Bóg wie jakim wysiłkiem.

qaz12345 pisze:3. ona sama za te grosze w majowe weekendy by tego nie sprawdzała :shock:


Tu akurat punkt widzenia zależy od punktu siedzenia (czyt. zasobności portfela :wink: ).
Nie wiem jakie są stawki za sprawdzanie egzaminów z chemii i ile arkuszy średnio egzaminator może mieć do sprawdzenia.
Na pewno można oszacować opłacalność biorąc pod uwagę stawkę za arkusz pomnożoną przez liczbę arkuszy sprawdzanych w ciągu godziny.
Sprawdza się w weekendy, gdy zazwyczaj mamy wolne, a chyba za siedzenie w domu nikt wynagrodzenia nie otrzymuje.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Egzaminator maturalny

Postautor: edzia » 2011-03-03, 21:20

Yoka pisze:Przy robieniu awansu na stopień dyplomowanego, zdobycie uprawnień egzaminatora, to jeden z punktów.
O ile dobrze pamiętam, to nie samo zdobycie uprawnień, lecz pełnienie funkcji egzaminatora.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Egzaminator maturalny

Postautor: malgala » 2011-03-03, 21:36

edzia pisze:O ile dobrze pamiętam, to nie samo zdobycie uprawnień, lecz pełnienie funkcji egzaminatora.

Dobrze pamiętasz i nie słyszałam, żeby coś się pod tym względem zmieniło.

synapsa
Posty: 226
Rejestracja: 2009-03-31, 22:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Egzaminator maturalny

Postautor: synapsa » 2011-03-04, 16:59

malgala pisze:nie słyszałam, żeby coś się pod tym względem zmieniło.
nic się nie zmieniło ja "zdobycie uprawnień" potraktowałam jednoznacznie z "pełnienie funkcji". Oczywiście macie rację.

Awatar użytkownika
waszapanipolonistka
Posty: 9
Rejestracja: 2011-04-22, 16:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: łódzkie

Egzaminator maturalny

Postautor: waszapanipolonistka » 2011-05-01, 13:54

Mam pytanie, nie wiem tylko, czy zamieszczam je w dobrym miejscu. Jestem egzaminatorem maturalnym, ale złożyło się tak, że jeszcze nie sprawdzałam prac pisemnych. W tym rok zalogowałam się na stronie OKE, czyli zgłosiłam swój udział i chęc. Ale do tej pory nie odpowiedziano mi, co tłumaczę tym, że chyba rynek egzaminatorów jest już przesycony. Czy ktoś z gości forum mógłby poradzic mi, co robic w tej sytuacji? Jak przebiega samo sprawdzanie prac maturalnych? Dziękuję za odpowiedzi :).

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Egzaminator maturalny

Postautor: edzia » 2011-05-01, 16:09

waszapanipolonistka pisze:Ale do tej pory nie odpowiedziano mi, co tłumaczę tym, że chyba rynek egzaminatorów jest już przesycony.
Może tak być. Ale wiem od innych egzaminatorów matury z j. polskiego, że to wcale nie tak intratna fucha, więc niektórzy się z niej wymigują. Zatem powinny się zwalniać miejsca dla nowych egzaminatorów. Musisz zapytać o to w swojej OKE.

Awatar użytkownika
satellite
Posty: 9
Rejestracja: 2010-11-17, 21:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia, Informatyka
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Egzaminator maturalny

Postautor: satellite » 2011-05-02, 09:59

OKE informuje o powołaniu do sprawdzania matur na swojej stronie. Kiedyś wysyłali takie pismo pocztą, teraz już nie. Musisz sprawdzić w serwisie egzaminatora. Jeśli nie masz informacji o harmonogramie spotkań to znaczy, że tym razem nie proponują Ci udziału.

Samo sprawdzanie odbywa się w ośrodku sprawdzania prac, którym najczęściej jest jakaś szkoła. W piątek po południu odbywa się szkolenie uzupełniające, a samo sprawdzanie odbywa się w soboty i niedziele. Niestety OKE nie zwraca kosztów dojazdu i nie zapewnia wyżywienia.

Warunki płacowe dostaniesz także w serwisie egzaminatora.
pedagog to skrzyżowanie pedofila z demagogiem

Awatar użytkownika
waszapanipolonistka
Posty: 9
Rejestracja: 2011-04-22, 16:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: łódzkie

Re: Egzaminator maturalny

Postautor: waszapanipolonistka » 2011-05-02, 21:27

Dziękuję za informacje i pozdrawiam :) .

synapsa
Posty: 226
Rejestracja: 2009-03-31, 22:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Egzaminator maturalny

Postautor: synapsa » 2011-05-13, 17:09

Sprawdzanie to niełatwa praca, zwłaszcza kiedy odbywa się to pierwszy raz. Trzy dni wytężonej pracy i stresu "czy aby na pewno dobrze to robię?" Nie jestem matematykiem ani nauczycielem języka polskiego, jednakże po weryfikacji sprawdzonych przeze mnie prac usłyszałam "dobra robota" :) Uważam, że warto chociaż raz uczestniczyć w czynnościach egzaminatorskich. Zyskuje się spojrzenie "z drugiej strony" :) jest to też okazja do poznania nowych, ciekawych osób. Wymiany doświadczeń.
qaz12345 pisze:ona sama za te grosze w majowe weekendy by tego nie sprawdzała
to zapewne nie była świadoma wynagrodzeń. Ze mną pracowały dziewczyny po raz 7-8, więc chyba jednak się opłaca... Myślę też, że jeśli jeszcze zostanę powołana to skorzystam z propozycji.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Egzaminator maturalny

Postautor: vuem » 2011-05-13, 22:10

No cóż, nie wszyscy patrzą na wysokość stawki. Biorą pod uwagę inne niż finansowe korzyści, które opisałaś, a i niezrozumiałe jest dla mnie odrzucanie jakiegokolwiek zarobku przez tych "niechętnych" w czasie, w którym większość egzaminatorów co najwyżej może się po tyłku drapać przed telewizorem. :wink:

synapsa
Posty: 226
Rejestracja: 2009-03-31, 22:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Egzaminator maturalny

Postautor: synapsa » 2011-05-14, 14:42

vuem pisze:niezrozumiałe jest dla mnie odrzucanie jakiegokolwiek zarobku przez tych "niechętnych"
myślę, że to ogólni życiowi frustraci :)
vuem pisze:No cóż, nie wszyscy patrzą na wysokość stawki
mam nadzieję, że dobrze mnie zrozumiałeś :)

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Egzaminator maturalny

Postautor: vuem » 2011-05-15, 06:55

synapsa pisze:mam nadzieję, że dobrze mnie zrozumiałeś :)


Zrozumiałem to tak, że Ty nie odrzucisz tego zarobku...raczej możliwości spojrzenia ...itd :wink:

AnnaBe
Posty: 2
Rejestracja: 2012-01-26, 15:11
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: lubuskie

Decyzja o wpisie do ewidencji egzaminatorów - kopia możliwa?

Postautor: AnnaBe » 2012-01-26, 15:20

Witam serdecznie :)

Wiem, że robię z siebie kompletną kretynkę ale wypadki chodzą po ludziach.

Jak zabrać się za uzyskanie kopii/odpisu decyzji o wpisie do ewidencji egzaminatorów maturalnych :?:

W grudniu dostałam decyzję o wpisie do ewidencji egzaminatorów maturalnych (j.obcy) z nadaniem numeru. Nie zakładałam nawet konta na stronie OKE, bo termin zgłoszeń na tę sesję letnią mijał jakoś 10go, a decyzja przyszła 16go. Koperta z dokumentem poszła do szuflady w pracy. Część teczek postanowiłam zabrać do domu. Po jakimś czasie dopiero zorientowałam się, że w tłumie zgubiłam jakoś w autobusie jedna teczkę. Wtedy plik teczek wylądował na półce i leżał tam sobie po dziś dzień. Teraz szukałam decyzji o wpisie i wyszło mi na to, że była w tej feralnej zgubionej ;(

I co teraz :(?


Wróć do „Szkolna codzienność”