Wybór programu do biologii w gimnazjum

tu dyskutują nauczyciele geografii, przyrody, biologii, fizyki i chemii

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

iwonix
Posty: 26
Rejestracja: 2009-10-22, 16:43
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Biologia
Lokalizacja: łódzkie

Wybór programu do biologii w gimnazjum

Postautor: iwonix » 2011-04-30, 13:19

Witam :) Od września postanowiłam zmienić program nauczania biologii w gimnazjum. Wcześniej pracowałam na "Ciekawej biologii" WSiP, a ostatnio "Puls życia" Nowej Ery. Ciekawa biologia według mnie zbyt przeładowana, wiele zbędnych treści i dość trudno napisana natomiast Puls życia, a szczególnie to co w Książce Nauczyciela - jest ogólnodostępne w internecie, łącznie z testami, więc to żadna pomoc bo klasówki trzeba układać sobie samemu.
Teraz stoję przed problemem i nie wiem na co się zdecydować.... Gdybyście podzielili się swoimi doświadczeniami i własną opinią o programie na którym pracujecie to byłabym bardzo wdzięczna :)
Może inni również chętnie skorzystaliby z podpowiedzi doświadczonych nauczycieli, bo myślę, że ten problem dotyczy wielu z nas... :)

Chemikobiolog97
Posty: 5
Rejestracja: 2011-01-17, 19:54
Kto: uczeń
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Wybór programu do biologii w gimnazjum

Postautor: Chemikobiolog97 » 2011-05-02, 19:11

Przepraszam że tak powiem się wtrącam, nie jestem nauczycielem ale w biologii myślę ze jestem dosyć obeznany. Nasza klasa korzysta z książek Operonu. Książka ta na pewno nie jest lepsza od pulsu życia(z którego przygotowuję się do konkursu) ale na pewno jest lepsza od ''Ciekawej Biologii''. Myślę że jest dosyć zrozumiała dla nas,uczniów a jak nasza pani nauczycielka robi lekcje z filmami to jest całkiem ciekawie. Sam na początku roku oglądałem się za sprawdzianami w internecie, ale nic nie znalazłem więc myśle że to jest w miare bezpieczna książka. Koledzy mają do niej mieszane uczucia(jednym się podoba, drugim nie) ale myślę że jest to spowodowane tym że nie wszyscy lubią biologię.



Przepraszam że się wtrąciłem.

Pozdrawiam

Art.3.9.UoSO
Posty: 661
Rejestracja: 2009-09-13, 23:19
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Wybór programu do biologii w gimnazjum

Postautor: Art.3.9.UoSO » 2011-05-02, 21:43

Kiedy przystępowałem do wyboru podręcznika pomogli mi w tym uczniowie. Podzieliłem klasę na grupy "wydawnictw" i poleciłem samodzielnie przygotować się do kartkówki z jednego tematu na podstawie różnych podręczników. Po kartkówce wszyscy uczniowie mieli wgląd do wszystkich materiałów i wydawali opinie, porównywali swoje z innymi. Na podstawie zebranych danych dokonałem wyboru podręcznika najbardziej przyjaznego uczniom. Każde wydawnictwo chętnie da ci jeden podręcznik do wybranej klasy.

iwonix
Posty: 26
Rejestracja: 2009-10-22, 16:43
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Biologia
Lokalizacja: łódzkie

Re: Wybór programu do biologii w gimnazjum

Postautor: iwonix » 2011-05-02, 21:59

Dziękuję za pomocne odpowiedzi :)
Jeżeli chodzi o wydawnictwo OPERON, to nie wiem jak jest teraz, ale wcześniej byłam zainteresowana tymi podręcznikami, ze względu na wygląd graficzny, dlatego bliżej się im przyjrzałam i zauważyłam, że było w nich sporo błędów merytorycznych, być może już je poprawiono, jednak ja zraziłam się....
Pomysł z podziałem klasy na grupy "wydawnictw" jest faktycznie ciekawy. Szkoda, że nie napisałeś, jakie wydawnictwo najlepiej wypadło, co ostatecznie wybrałeś, i czy jesteś z wyboru zadowolony. Z tego co zauważyłam wśród matematyków króluje "M+" GWO :)

Art.3.9.UoSO
Posty: 661
Rejestracja: 2009-09-13, 23:19
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Wybór programu do biologii w gimnazjum

Postautor: Art.3.9.UoSO » 2011-05-02, 22:00

M+

Awatar użytkownika
oliweczkaS
Posty: 163
Rejestracja: 2008-06-05, 19:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Biologia, Przyroda
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Wybór programu do biologii w gimnazjum

Postautor: oliweczkaS » 2011-05-10, 14:48

ja pracuję na Pulsie życia Nowej Ery. Faktycznie podręcznik i zeszyt ćwiczeń bardzo profesjonalne, super zdjęcia, ale szkoda że wszystkie testy sa dostępne w internecie. na początku z nich korzystałam, ale gdy zorientowałam się że uczniowie je mają to zrezygnowałam. Swoją drogą to musiał umieścić jakiś nauczyciel.
Oliwia- mama Zuzanny i Błażeja. Żona Darka.
Nauczyciel, jeszcze nie narzekający na pracę :)


Wróć do „Przedmioty przyrodnicze”