SOiSK i TI - program nauczania

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Andrzej Boucher
Posty: 14
Rejestracja: 2011-05-22, 11:15
Kto: uczeń
Lokalizacja: mazowieckie

SOiSK i TI - program nauczania

Postautor: Andrzej Boucher » 2011-05-22, 11:24

Witam,
czy może mi ktoś podać program nauczania SOiSK i TI w I klasie technikum?
Według mnie, to co robimy na lekcjach (tworzenie bannerów, ulotek itp.) bardziej nadaje się na lekcje Oprogramowania biurowego (pomijając to, że nauczyciel nie ma żadnej wiedzy)...

Przy okazji: możecie mi wyjaśnić dlaczego lekcje techniczne prowadzone są na Windows XP (osobiście preferuję Linuksy ;))? Jak wszyscy wiemy (bądź nie ;)), microsoft przestaje wspierać XP czego przykładem jest np. brak możliwości instalacji najnowszego IE. Za kilka lat, jak skończę szkołę, z XP nikt nie będzie korzystał (żadna poważna firma nie będzie stosowała takiego starocia), a jednak pomiędzy XP a win7 jest różnica 10 lat więc są zmiany w interfejsie czy konfiguracji.

Pozdrawiam,
Andrzej Boucher

Awatar użytkownika
ann
Posty: 933
Rejestracja: 2008-01-21, 21:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Geografia, Informatyka, ...
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: SOiSK i TI - program nauczania

Postautor: ann » 2011-05-22, 11:30

Andrzej Boucher pisze:Przy okazji: możecie mi wyjaśnić dlaczego lekcje techniczne prowadzone są na Windows XP

Zapewne dlatego, że takie oprogramowanie zakupiono przy okazji zakupu komputerów do pracowni, a szkoły zwyczajnie nie stać, by zakupić teraz licencje na win7 ;)
Prywatnie żyję tak, jak każdy:
Jem, piję, sypiam, patrzę w gwiazdy

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: SOiSK i TI - program nauczania

Postautor: vuem » 2011-05-22, 13:04

Na drugie pytanie odpowiedź uzyskałeś. :wink:

Co do pierwszego, to program realizowany na takich zajęciach pewnie musi być spójny z jakąś podstawą programową, której szybko znaleźć nie mogę, z komputerem i internetem jesteś za pan brat, więc znajdziesz.

W oczy rzucił mi się jedynie ten program, może Ci w czymś pomoże:

http://wsiie.olsztyn.pl/~superadmin/program.pdf

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: SOiSK i TI - program nauczania

Postautor: haLayla » 2011-05-22, 17:00

Andrzej Boucher pisze:Przy okazji: możecie mi wyjaśnić dlaczego lekcje techniczne prowadzone są na Windows XP (osobiście preferuję Linuksy ;))?


Z tego samego powodu, dla którego po ulicach naszych miast jeżdżą Konstale, w szpitalach są aparaty RTG pamiętające Polskę Ludową, w szkołach telewizory nie mają płaskich kineskopów, a pociągi są stare, powolne i się spóźniają.
<3

Andrzej Boucher
Posty: 14
Rejestracja: 2011-05-22, 11:15
Kto: uczeń
Lokalizacja: mazowieckie

Re: SOiSK i TI - program nauczania

Postautor: Andrzej Boucher » 2011-05-24, 09:09

@vuem, z tego co podałeś wynika, że nauczyciel prowadzi przedmiot wbrew programowi nauczania - można tak robić?

@ann, haLayla, korzystając z pliku, który podał vuem, wynika, że powinny być prowadzone lekcje również na Linuksie:
W wyniku procesu kształcenia uczeń/ słuchacz powinien umieć:
(...)
- scharakteryzować systemy wielodostępne Unix/Linux,
- wyjaśnić cechy systemu Unix/Linux,
- zastosować polecenia powłoki systemu Unix/Linux,
- posłużyć się środowiskiem graficznym systemu Unix/Linux,
- wyjaśnić przebieg instalacji systemu Unix/Linux,
- skonfigurować połączenia sieciowe systemu Unix/Linux,
- zastosować programy użytkowe systemu Unix/Linux,
- wykonać zadania administracyjne w systemie Unix/Linux


Pozdrawiam,
Andrzej Boucher

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: SOiSK i TI - program nauczania

Postautor: vuem » 2011-05-24, 13:56

Andrzej Boucher pisze:@vuem, z tego co podałeś wynika, że nauczyciel prowadzi przedmiot wbrew programowi nauczania - można tak robić?


Wbrew jakiemuś programowi to pewnie, że można. Być może Twój nauczyciel napisał własny, autorski.

On musi być spójny z podstawa programową, a nie innymi programami, choć z pewnością będą się zazębiać.


Andrzej Boucher pisze:@ann, haLayla, korzystając z pliku, który podał vuem, wynika, że powinny być prowadzone lekcje również na Linuksie:


Nie Andrzeju, z tego wynika jedynie, że ktoś ten konkretny program realizując robi to m.in. na Linuxie.

Natomiast, czy podstawa programowa nakazuje korzystanie z tego systemu, czy tylko daje możliwość tego nie wiem.

Próbowałeś poszukać tej podstawy? Poczekaj, są na forum informatycy, to Ci podpowiedzą. nie moja działka, to i mnie trudniej to znaleźć.

Awatar użytkownika
ann
Posty: 933
Rejestracja: 2008-01-21, 21:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Geografia, Informatyka, ...
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: SOiSK i TI - program nauczania

Postautor: ann » 2011-05-24, 15:51

Andrzej Boucher pisze:@ann, haLayla, korzystając z pliku, który podał vuem, wynika, że powinny być prowadzone lekcje również na Linuksie:

Nie bądź taki w gorącej wodzie kąpany. Jak pewnie wiesz, SOiSK to nie jest przedmiot trwający jeden rok, więc linux jest zapewne przewidziany na późniejsze lata.
Prywatnie żyję tak, jak każdy:
Jem, piję, sypiam, patrzę w gwiazdy

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: SOiSK i TI - program nauczania

Postautor: haLayla » 2011-05-24, 22:50

Andrzej Boucher, odnosiłem się do wypowiedzi, że nie pracujecie na windows 7 :wink:
<3


Wróć do „Przedmioty zawodowe”