Druki ścisłego zarachowania?

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

katty
Posty: 431
Rejestracja: 2008-05-14, 12:53
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Druki ścisłego zarachowania?

Postautor: katty » 2011-06-16, 23:29

Wszędzie trąbią, że świadectwa to druki ścisłego zarachowania. Z drugiej strony czytałam, że gilosz nie jest drukiem ścisłego zarachowania. Jeżeli zatem włożę taki gilosz do drukarki a drukarka - jak to czasem z drukarkami bywa - wydrukuje coś nie tak, np. krzywo, pognie papier albo skończy się tusz i świadectwo wyjdzie miejscami niewyraźne, czy mogę po prostu wziąć kolejny gilosz i wydrukować jeszcze raz? Czy trzeba sporządzać protokół zniszczenia zadrukowanego gilosza? Jak to wygląda od strony prawnej?

Awatar użytkownika
bzyk
Posty: 107
Rejestracja: 2009-02-01, 16:54
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Druki ścisłego zarachowania?

Postautor: bzyk » 2011-06-17, 06:33

Odpowiedź: Zgodnie z § 1 ust. 9 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 14 marca 2005 r. w sprawie zasad wydawania oraz wzorów świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych, sposobu dokonywania ich sprostowań i wydawania duplikatów, a także zasad legalizacji dokumentów przeznaczonych do obrotu prawnego z zagranicą oraz zasad odpłatności za wykonywanie tych czynności (Dz. U. Nr 58, poz. 504, z późn. zm.) świadectwa, dyplomy, suplementy, zaświadczenia, indeksy, legitymacje szkolne i legitymacje przedszkolne dla dzieci niepełnosprawnych są drukami ścisłego zarachowania.

Szkoła prowadzi imienną ewidencję wydanych świadectw, dyplomów, indeksów i legitymacji szkolnych, z wyjątkiem świadectw szkolnych promocyjnych.
Z powyższego wynika, że drukiem ścisłego zarachowania są świadectwa, dyplomy, suplementy, legitymacje, zaświadczenia, indeksy i tym podobne druki szkolne, które są drukowane na papierze z giloszem w odpowiednim kolorze. Jednakże przepisy prawa nie stanowią, iż sam papier jest drukiem ścisłego zarachowania.

Awatar użytkownika
bzyk
Posty: 107
Rejestracja: 2009-02-01, 16:54
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Druki ścisłego zarachowania?

Postautor: bzyk » 2011-06-17, 06:39

Drukowałam świadectwa i tak jak napisałaś, drukarka mi poniszczyła papier, ale zgłosiłam to i otrzymałam dodatkowe gilosze. Szkoła zakupuje więcej, a potem się z tego rozlicza.

Awatar użytkownika
ann
Posty: 933
Rejestracja: 2008-01-21, 21:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Geografia, Informatyka, ...
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Druki ścisłego zarachowania?

Postautor: ann » 2011-06-17, 16:10

bzyk pisze: Jednakże przepisy prawa nie stanowią, iż sam papier jest drukiem ścisłego zarachowania.

Ale, logicznie rzecz biorąc, sam gilosz też jest drukiem ścisłego zarachowania - za łatwo byłoby tworzyć lewe świadectwa ;)
Prywatnie żyję tak, jak każdy:
Jem, piję, sypiam, patrzę w gwiazdy

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Druki ścisłego zarachowania?

Postautor: dushka » 2011-06-19, 09:40

U nas pierwszy raz w ciągu 7 lat robiłam świadectwa bez napinania się - owszem, gilosze są drukami ŚZ, ale też nauczyciele są ludźmi popełniającymi błędy, a drukarki tylko maszynami. No i akurat moje dwa świadectwa tego roku skopał program (ostrzegam przed VULCANEM, koszmar jeśli o to chodzi), i słowa złego nie usłyszałam - oddałam skopane druki, dostałam czyste, zapisano i tyle. A za poprzedniej dyrekcji to ryk był taki, że sąsiednia ulica słyszała :roll:

Art.3.9.UoSO
Posty: 661
Rejestracja: 2009-09-13, 23:19
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Druki ścisłego zarachowania?

Postautor: Art.3.9.UoSO » 2011-06-19, 11:43

Ja używam V i nie narzekam. Dostaję z sekretariatu plik do importu, wrzucam oceny i s(print)em drukuję świadectwa. Dobra drukarka i nie ma strachu.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Druki ścisłego zarachowania?

Postautor: vuem » 2011-06-19, 15:31

Też nie mam problemu z tym programem.

bzyk pisze:Jednakże przepisy prawa nie stanowią, iż sam papier jest drukiem ścisłego zarachowania.


A wewnętrzne przepisy (wydane prze OP, czy dyrektora szkoły) nie mogą tak stanowić?

Art.3.9.UoSO
Posty: 661
Rejestracja: 2009-09-13, 23:19
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Druki ścisłego zarachowania?

Postautor: Art.3.9.UoSO » 2011-06-19, 17:54

Może inaczej: jak sobie kupisz gilosz, to drukuj co chcesz. Narażasz się na odpowiedzialność za usiłowanie wprowadzenia do obrotu fałszywek. W wiadomościach powiedzą, że znaleziono kilkadziesiąt oryginalnych arkuszy i tyle samo gotowych do opieczętowania świadectw. Wcisną ci jeszcze usiłowanie podrobienia pieczęci urzędowych, choć ich nie był to mogły być.
A ponieważ to szkoła kupiła gilosz, należy się rozliczyć z pracodawcą z powierzonych materiałów (przychód - rozchód). Po co robić problem tam, gdzie go nie ma.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Druki ścisłego zarachowania?

Postautor: dushka » 2011-06-19, 20:44

No niestety, u nas ten program szaleje, nie ja instalowałam, nie ja robię aktualizację, może jakiś błąd jest, ale ile osób siada i chce wpisać dane, tyle razy program robi durne dowcipy w stylu drukowanie czegoś, co nie zostało napisane, mimo prawidłowego wpisania w szablon i na formularzu np. nie justuje, no różne takie.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Druki ścisłego zarachowania?

Postautor: edzia » 2011-06-19, 20:50

vuem pisze:A wewnętrzne przepisy (wydane prze OP, czy dyrektora szkoły) nie mogą tak stanowić?
Mogą oczywiście.

Przy czym wyjaśniam innym, że ścisłe zarachowanie nie oznacza, iż wolno zakupić tylko tyle druków albo czystych giloszy, ilu jest uczniów, lecz że trzeba się z wszystkich pobranych druków rozliczyć (wydać uczniom lub oddać zniszczone druki).

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Druki ścisłego zarachowania?

Postautor: vuem » 2011-06-19, 20:58

edzia pisze:że ścisłe zarachowanie nie oznacza, iż wolno zakupić tylko tyle druków albo czystych giloszy, ilu jest uczniów,


A czy gdziekolwiek Edziu "ścisłe zarachowanie" odnosi się do zakupienia określonej liczby druków?
Zdaje mi się, że bez względu na miejsce - urząd, firma - chodzi o skrupulatne rozliczenie się z powierzonych druków.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Druki ścisłego zarachowania?

Postautor: edzia » 2011-06-19, 21:06

vuem, po powyższych postach tak wnioskuję. Jakoby to od drukarki albo od programu do drukowania zależało. :)

Art.3.9.UoSO
Posty: 661
Rejestracja: 2009-09-13, 23:19
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Druki ścisłego zarachowania?

Postautor: Art.3.9.UoSO » 2011-06-19, 21:43

edzia pisze:Jakoby to od drukarki albo od programu do drukowania zależało. :)

Ale co zależy od tych technicznych nowinek? Zarachowanie?

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Druki ścisłego zarachowania?

Postautor: vuem » 2011-06-19, 23:26

edzia pisze:vuem, po powyższych postach tak wnioskuję. Jakoby to od drukarki albo od programu do drukowania zależało. :)


E, chyba to tylko takie wtręty były ... :wink:

jarko
Posty: 219
Rejestracja: 2010-09-18, 22:13
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka, Historia
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Druki ścisłego zarachowania?

Postautor: jarko » 2011-06-19, 23:48

http://www.gimnazjum.rzgow.pl/index.php ... &Itemid=25
Nie ma sensu sporządzanie spisu makulatury a makulaturą jest papier nie podpisany i nie podbity pieczęcią ustawową. Pytanie w której szkole jakakolwiek kontrol kuratoryjna sprawdzała spis makulatury. Owszem spis wydanych świadectw mogą sprawdzać, ale papier staje się świadectwem po spełnieniu wymogów.
Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo


Wróć do „Prawo oświatowe”