Egzamin na mianowanego

rady, wskazówki, wymiana doświadczeń

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

katkop
Posty: 8
Rejestracja: 2011-02-19, 15:41
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: śląskie

Re: Egzamin na mianowanego

Postautor: katkop » 2011-07-05, 20:15

witam! obecnie jestem na L4 z powodu ciąży a w przyszłym tyg mam egzamin na nauczyciela mianowanego. Czy mógłby mi ktoś pomóc i powiedzieć czy jestem zobligowana do przerwania zwolnienia na 1 dzien kiedy będzie egzamin? czy mogę zdawać będąc na zwolnieniu? nikt mi tego nie wytłumaczył, a boję się czy to będzie w porządku z prawnego punktu widzenia?a zwolnienie i tak będę przedłużać,żebym później mogła być z moją pociecha:)

Awatar użytkownika
EnglishZG
Posty: 6
Rejestracja: 2009-06-24, 20:28
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubuskie

Egzamin na nauczyciela mianowanego - prezentacja

Postautor: EnglishZG » 2011-07-06, 18:07

WITAM wszystkich serdecznie! Jestem nauczycielem kontraktowym języka angielskiego, mam 28 lat. 30 maja tego roku ukończyłem pozytywnie staż na nauczyciela mianowanego i do 30 czerwca złożyłem komplet dokumentów w Urzędzie Miasta. Zgodnie z przewidywaniami dopiero 2 dni temu otrzymałem telefon oraz mejla o terminie egzaminu. Wyznaczono mi datę 22 lipca. Mam więc o.k. 2 tygodni na przygotowanie się. Bardzo proszę o Wasze cenne wskazówki. Jak najlepiej się do niego przygotować? Prawo oświatowe to bardzo rozległy temat. Nie wiem też do końca jak zabrać się za prezentację swojego dorobku zawodowego w programie PowerPoint. Gdyby ktoś zechciałby dodatkowo podzielić się ze mną jakąś przykładową prezentacją byłbym zobowiązany.

PZDR,

MARIUSZ

kulka5
Posty: 45
Rejestracja: 2011-07-06, 23:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Ekonomia, WOS
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Egzamin na mianowanego

Postautor: kulka5 » 2011-07-07, 00:00

Witam wszystkich forumowiczów. Podobnie jak kolega mam egzamin na n-la mianowanego, ale za tydzień i podobnie jak on mam ten sam problem! Może ktoś już miał egzamin na mianowanego i mógłby podzielić się swoimi doświadczeniami i wiedzą. Pytania, które dostał na egzaminie też mile widziane. Pozdrawiam i czekam niecierpliwie!

Kasia

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Egzamin na mianowanego

Postautor: Yoka » 2011-07-07, 11:49

już taki wątek był długasny i tam są wszystkie pytania

agata_k83
Posty: 6
Rejestracja: 2011-06-21, 15:04
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

atka

Postautor: agata_k83 » 2011-07-07, 19:07

Miałam podobną sytuację, tylko chodziło o rozmowę kwalifikacyjną na n-la kontraktowego, niestety przepisy są takie, że musisz przerwać zwolnienie, inaczej, pracodawca może być posądzony o przymuszanie Cię do wykonywanie obowiązków służbowych w czasie niezdolności do pracy.

efka
Posty: 7
Rejestracja: 2010-04-12, 17:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Egzamin na mianowanego

Postautor: efka » 2011-07-15, 15:24

Mariuszu i wszyscy inni prawie mianowani ;)
Jestem nauczycielem mianowanym od wczoraj, od godziny 10:45.
Okazuje się, że u nas w urzędzie nikt nie czeka na prezentacje multimedialne i powiedziano mi, że nie będę korzystać z laptopa, mam przedstawić tylko ustnie mój dorobek. Bardzo mi to odpowiadało.
A co samego egzaminu. Miałam trzy ekspertki, dwóch przedstawicielu OP i moją dyr.

W sumie dostałam 5 pytań:
1. co rozumiem przez warsztat pracy nauczyciela ? (tu koniecznie trzeba wymienić również znajomość przepisów prawa oświatowego, czego ja nie uczyniłam)

2. w jakich dokumentach znajdują się wymagania edukacyjne ? (podstawa progr, program nauczania, wso)

3. jak organizuję współpracę z rodzicami i jak ją oceniam ?

4. Jakie dokumenty prawa oświatowego są dla mnie najważniejsze w pracy ? (tu niestety albo zmęczenie, albo nie wiem co, bo nie zaszalałam ;) i wymieniłam tylko dwa :oops:

5. Na podstawie jakich dokumentów oceniam wyniki uczniów ? (wymieniłam rozporządzenie i wso w statucie)

Nie wiem na ile punktów, nie wiem poza złożonymi mi gratulacjami jak zostałam odebrana przez komisję. Ale zaświadczenie jest i wreszcie mam wakacje !

Piszcie jak Wam idą przygotowania. Aha jak znajdę, to podeślę linka do mojej zdaniem świetnej prezentacji wg której układałam jeszcze wczoraj o 7:00 swoją auto.
o, znalazłam tego linka:

http://www.cen.edu.pl/cen_serwis/?id=12&id2=28

egzamin - prezentacja

Mariusz, dzięki za pomoc, ale dopiero dzisiaj tutaj do Was zaglądam więc niestety nie skorzystałam :(

Pozdrawiam i też trzymam kciuki !

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Egzamin na mianowanego

Postautor: dushka » 2011-07-18, 09:56

A ja chcę spytać, jak wyglądała wasza autoprezentacja? Mam 27 egzamin...

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Egzamin na mianowanego

Postautor: edzia » 2011-07-18, 11:46

agata_k83 pisze:niestety przepisy są takie, że musisz przerwać zwolnienie
Nie ma takich przepisów. Chyba, że zacytujesz.

agata_k83 pisze:inaczej, pracodawca może być posądzony o przymuszanie Cię do wykonywanie obowiązków służbowych w czasie niezdolności do pracy.
Jak myślisz, przez kogo mógłby być posądzony? ;)

I - przymuszanie?

Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3073
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

Re: Egzamin na mianowanego

Postautor: renati23 » 2011-07-19, 12:04

ja mam dopiero na koniec sierpnia więc jeszcze do swojej autoprezentacji nie siadłam - najpierw wakacje Mam na to cały sierpień :mrgreen:

ekobiol
Posty: 5
Rejestracja: 2011-05-06, 20:06
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Biologia
Lokalizacja: łódzkie

Re: Egzamin na mianowanego

Postautor: ekobiol » 2011-07-20, 22:05

Witam, ja mam egzamin na mianowanego już w piątek, od jakiegoś miesiąca wkuwam to co chce powiedzieć komisji - sporego tego było, mimo to boję się pytań, że na jakimś polegnę i stąd stres N - l biologii

zabcia1704
Posty: 34
Rejestracja: 2011-07-20, 18:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: małopolskie

Re: Egzamin na mianowanego

Postautor: zabcia1704 » 2011-07-20, 22:21

ekobiol mam nadzieje ze podzielisz sie pytaniami jakie dostales i ogolnymi wrazeniami z egzaminu. Ja prezentacji jeszcze sie nie ucze, teraz staram sie przebrnac przez Ustawe o systemie oswiaty, KN, Statut i rozne rozporzadzenia ale juz mam tego dosc - dobrze ze chociaz pogoda taka sobie a nie piekne slonce a my nad ksiazkami.

efka
Posty: 7
Rejestracja: 2010-04-12, 17:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Egzamin na mianowanego

Postautor: efka » 2011-07-21, 10:37

Witam,
Do ustnej prezentacji dorobku przygotowywałam się przez 2 dni (mam dwójkę małych dzieci;)) i trzymałam się tego, aby opowiedzieć o najważniejszych osiągnięciach, charakterystycznych dla mojej pracy. Nie umiałabym opowiedzieć dokładnie o wszystkim co robiłam przez 3 lata. I tak na przykład jestem opiekunem SU, ale nie opowiadałam o tym co robiłam przez trzy lata z samorządem tylko wspomniałam o tej funkcji omawiając umiejętność uwględniania w pracy potrzeb uczniów bla bla bla.

A tak w ogóle to na egzaminie miałam ściągę w postaci punktów ułożonych wg umiejętności - bardzo mi pomogła. Oczywiście dużo pomogło mi pisanie sprawozdania, bo w trakcie przypomniało mi się kupę rzeczy. Mi dano między 10 a 15 min na autoprezentację.

A co do rozporządzeń, ustawy o systemie oświaty, czy KN itd, to wystarczy wiedzieć, co regulują i dlaczego są ważne, znać ich nazwy, ale nie trzeba znać szczegółowo treści. Także żabcia nie torturuj się przepisami - zobacz jakie dostałam pytania i sprawdź, czy umiałabyś na nie już odpowiedzieć. Jeśli tak, to nie ma sensu wgryzać się w papiery ;)

Powodzenia !

ekobiol
Posty: 5
Rejestracja: 2011-05-06, 20:06
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Biologia
Lokalizacja: łódzkie

Re: Egzamin na mianowanego

Postautor: ekobiol » 2011-07-21, 12:22

Moj egzamin juz jutro, podziele się pytaniami i wrażeniami, a co do autoprezentacji to bedę opwiadać około 20 minut. Uczyłem się o prawie oświatowym, co to jest obowiązek szkolny i nauki, kompetencje RP, co to jest Ustawa o Systemie Oświaty a co zawiera KN, metody nauczania, funckje oceniania, metody pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych, procedury postępowania z uczniem zagrożonym przestępczością, zadania nauczyciela i wychowawcy, co zawiera program wychowawczy a, co profilaktyczny, podstawa progrmaowa, a program nauczania. Nie wiem co może być jeszcze, a najbardziej liczę na pytania z mojej autoprezentacji... Trzymajcie kciuki :study: :study:

Awatar użytkownika
EnglishZG
Posty: 6
Rejestracja: 2009-06-24, 20:28
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubuskie

Re: Egzamin na mianowanego

Postautor: EnglishZG » 2011-07-21, 12:51

efka pisze:Mariuszu i wszyscy inni prawie mianowani ;)
Jestem nauczycielem mianowanym od wczoraj, od godziny 10:45.


HEJ! Wita Cię i pozostałych forumowiczów nauczyciel mianowany o specjalności język angielski :D . A jestem nim tak mniej więcej od 20 lipca od godz. 13.45. W moim przypadku prezentacja wraz z zadanymi mi pytaniami trwała o.k. 40 minut.
Dzięki za trzymanie kciuków za mnie :wink:

Może powiem kilka słów o przebiegu mojego egzaminu aby uspokoić co nieco tych którzy tak jak ja mieli małego stracha jak to będzie wyglądało. Tzw. egzamin zdawałem w Urzędzie Miasta Zielona Góra. Jeszcze przed wejściem pojawiła się jedna z pań wicedyrektor z mojej szkoły aby zaczekać razem ze mną. Chwilę potem wyszła z sali młoda anglistka - czekała na decyzję. Troszkę jeszcze zdenerwowana. Jak się okazało zupełnie niepotrzebnie - uśmiechnięty członek komisji 2-3 minuty później zaprosił ją ponownie do środka i wręczył zaświadczenie o zdanym egzaminie.

Wyszło też 2 członków komisji i zaprosiło nas do środka - miałem czas aby na spokojnie podłączyć pendrajwa do przygotowanego laptopa i sprawdzić czy moja prezentacja prawidłowo wyświetla się przez projektor multimedialny (we wniosku poprosiłem o zabezpieczenie tych rzeczy). A teraz do rzeczy. Moja prezentacja trwała.....o.k. 30 min. Komisja mi nie przerywała tylko słuchała tego co mam do powiedzenia. Jeden z ekspertów na samym początku gdy usłyszał jak szybko zacząłem mówić podał mi szklankę zimnej wody i powiedział z sympatią: "Spokojnie, niech sie Pan tak nie śpieszy" :D A ja dalej swoje. Momentami zdawało mi się, ze mogę przynudzać i zauważyłem ze dwa ziewnięcia, ale myślę że nie było źle.
Uważam iż prezentacja to świetny pomysł - to taka nowoczesna ściąga gdy czegoś zapomnimy powiedzieć. Oczywiście złożona z samych konkretów najlepiej spisanych z naszego sprawozdania. Wzbogacona o jakieś zdjęcia czy obrazki przykuwa większą uwagę komisji niż sama osoba mówcy. Tak uważam. Poza tym już fakt że ją przygotowaliśmy świadczy na naszą korzyść - to dowód na doskonalenie przez nas "umiejętności w zakresie technologii informacyjnej i komunikacyjnej". Zgadzacie się? :D

A teraz pytania które mi zadano. Przytaczam z pamięci. Nawiązywały one do tego o czym mówiłem w prezentacji dlatego można pokusić się o przygotowanie się na niektóre pytania.

1. Czym jest dla Pana sukces?

2. Co Pana motywuje do pracy?

3. Jakie pisma o nauczaniu języka angielskiego czyta Pan regularnie?

PS. Tu powiedziałem również jakie fora czytam, przede wszystkim zareklamowałem www.45minut.pl :D

4. Jakie są różnice w przygotowaniach do egzaminu maturalnego i do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe dla zawodu technik - hotelarz?

5. Jak będzie Pan przygotowywał uczniów do matury?

Więcej Pytań nie pamiętam.

efka pisze: Nie wiem na ile punktów, nie wiem poza złożonymi mi gratulacjami jak zostałam odebrana przez komisję. Ale zaświadczenie jest i wreszcie mam wakacje !


Mi Komisja powiedziała, że zasłużyłem sobie na miano mianowanego. To było bardzo miłe. :jupi: A ja wyraziłem nadzieję, że ich nie zanudziłem na śmierć. Na pewno zagadałem. I może to jest metoda?

POZDRAWIAM WSZYSTKICH MIANOWANYCH oraz PRZYSZŁYCH MIANOWANYCH, będzię dobrze! Troszkę stresu a potem radość z upragnionych wakacji. Trzymam kciuki za Was! :D

MARIUSZ

efka
Posty: 7
Rejestracja: 2010-04-12, 17:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Egzamin na mianowanego

Postautor: efka » 2011-07-21, 13:04

Mariuszu, serdeczne gratulacje !


Wróć do „Awans zawodowy nauczyciela”