egzamin gimnazjalny 2012-przygotowanie uczniów

czyli miejsce dla filologów

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

benia8686
Posty: 239
Rejestracja: 2010-04-17, 16:01
Kto: student
Lokalizacja: podkarpackie

egzamin gimnazjalny 2012-przygotowanie uczniów

Postautor: benia8686 » 2011-08-23, 09:55

Witam,

zwracam się z prośbą do nauczycieli, którzy w nadchodzącym roku szkolnym będą przygotowywać uczniów do egzaminu gimnazjalnego z j. angielskiego. Jak zamierzacie zorganizować pracę z uczniami?? (mam na myśli głównie poziom rozszerzony, gdyż taki będzie pisać większość młodzieży, która zdecyduje się zdawać angielski).
Czy planujecie np. większa liczbę lekcji poświęcić na ćwiczenie słuchania, struktur leksykalno-gramatycznych? A może bardziej praca z przykładowymi arkuszami, żeby uczniowie oswoili się z limitem czasu?? Co z powtórkami??

Chciałabym jak najlepiej zaplanować te przygotowania, ale nie mam w tej kwestii doświadczenia, dlatego będę wdzięczna za wskazówki.

Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: egzamin gimnazjalny 2012-przygotowanie uczniów

Postautor: Andulencja » 2011-08-24, 15:37

Od pierwszej klasy wprowadzam drugi podręcznik - repetytorium.
2 godziny w tygodniu pracuję na podręczniku kursowym, a 1 godzinę z repetytorium.
i tak przez 3 lata.

benia8686
Posty: 239
Rejestracja: 2010-04-17, 16:01
Kto: student
Lokalizacja: podkarpackie

Re: egzamin gimnazjalny 2012-przygotowanie uczniów

Postautor: benia8686 » 2011-08-25, 09:37

Andulencja pisze:Od pierwszej klasy wprowadzam drugi podręcznik - repetytorium.
2 godziny w tygodniu pracuję na podręczniku kursowym, a 1 godzinę z repetytorium.
i tak przez 3 lata.


Dziękuję za odpowiedź. Mam do Ciebie jeszcze jedno pytanie; czy planując swoją pracę masz zamiar przerobić materiał przed egzaminem i przygotowywać inne materiały na okres poegzaminacyjny? Ja szczerze mówiąc nie za bardzo wyobrażam sobie, żebym mogła przerobić materiał do kwietnia, zaczynając trzecią część podręcznika + przewidując dodatkowe lekcje z ćwiczeniami egzaminacyjnymi.

Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: egzamin gimnazjalny 2012-przygotowanie uczniów

Postautor: Andulencja » 2011-08-25, 20:31

Nie idę wg podręcznika. Wyliczyłam, że po egzaminie zostanie mi 26 godzin. Przejrzałam podręcznik i nieco go przeorganizowałam. Tak, że wyskubałam 18 lekcji podręcznikowych + 8 bezpodręcznikowych z użyciem prasy, internetu i innych materiałów (np. film w oryginale).

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: egzamin gimnazjalny 2012-przygotowanie uczniów

Postautor: vuem » 2011-08-25, 21:01

Słuszne podejście do sprawy. Realizujemy program przy pomocy podręcznika, anie na odwrót.

benia8686
Posty: 239
Rejestracja: 2010-04-17, 16:01
Kto: student
Lokalizacja: podkarpackie

Re: egzamin gimnazjalny 2012-przygotowanie uczniów

Postautor: benia8686 » 2011-08-26, 09:44

vuem pisze:Słuszne podejście do sprawy. Realizujemy program przy pomocy podręcznika, anie na odwrót.


Wiem, że słuszne. Z tym, że ja jestem początkującym nauczycielem, nie mam doświadczenia w przygotowywaniu uczniów do egzaminów i ciężko mi, tak jak pisze Andulencja, przeorganizować podręcznik. Obawiam się, że mogę się w tym pogubić ...

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: egzamin gimnazjalny 2012-przygotowanie uczniów

Postautor: vuem » 2011-08-26, 09:56

Beniu, z pomocą określonego podręcznika i innych materiałów realizujesz określony program w cyklu - czyli te 3 lata.
Jeśli - a tak na ogół jest - ten program zawiera wszystkie elementy wymagań egzaminacyjnych, to wiesz, że uczniowie są i do egzaminu przygotowywani. Pozostaje wtedy jedynie wygospodarowanie czasu, czy wynalezienie sposobu ćwiczeń z arkuszami, czy typowymi ćwiczeniami.

Jeśli pracujesz z daną klasą III po raz pierwszy i boisz się o ich wyniki, to wprowadź repetytorium i je gruntownie przerób, nawet kosztem książki, świat się nie zawali, jeśli jej cześć pozostawisz nietkniętą.

Nie pogubisz się w tym, co należy przerobić, a co można zignorować, bo znasz zakres wymagań egzaminacyjnych...a jak nie znasz, to w te pędy się z nim zapoznasz jeszcze dziś :wink:

Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: egzamin gimnazjalny 2012-przygotowanie uczniów

Postautor: Andulencja » 2011-08-26, 12:25

benia8686 pisze: jestem początkującym nauczycielem, nie mam doświadczenia w przygotowywaniu uczniów do egzaminów i ciężko mi, tak jak pisze Andulencja, przeorganizować podręcznik. Obawiam się, że mogę się w tym pogubić ...

Beniu, jeśli chcesz, to poradzisz. :)
Jeśli weźmiesz podstawę programową i repetytorium, to okaże się, że są spójne.
Układając plan pracy na rok szkolny bierzesz podręcznik i rozkładasz go na godziny.
Jedna strona na lekcję, dwie. Te ćwiczenia zrobię, a te wyrzucę, za to zrobię coś swojego. Podręcznik z którego korzystam zawiera zazwyczaj 2 teksty do czytania. Ale repetytorium też. I to z ćwiczeniami typowo egzaminacyjnymi. Więc jeśli opuszczę coś z podręcznika (czasami nawet cały rozdział) nic się nie stanie. Wrócę do tego po egzaminie. Albo i nie 8)
Próbuj. Potnij podręcznik na kawałki i złóż z niego swój własny. Wolno ci. Dodaj zadania egzaminacyjne, jakieś testy i już!
Próbuj :)

benia8686
Posty: 239
Rejestracja: 2010-04-17, 16:01
Kto: student
Lokalizacja: podkarpackie

Re: egzamin gimnazjalny 2012-przygotowanie uczniów

Postautor: benia8686 » 2011-08-26, 12:50

vuem pisze:a jak nie znasz, to w te pędy się z nim zapoznasz jeszcze dziś

Znam, czytałam podstawę programową i informator CKE. Czy jeszcze jakiś dokument
w kwestii wymagań egzaminacyjnych mnie obowiązuje?

Na pracę z przykładowymi zadaniami z repetytorium czy arkuszami egzaminacyjnymi zamierzam poświęcić kółko, które prawdopodobnie będę prowadzić. Na wprowadzenie repetytorium jest już za późno, uczniowie już od czerwca wiedzą, jaki podręcznik kursowy będzie ich obowiązywał.

benia8686
Posty: 239
Rejestracja: 2010-04-17, 16:01
Kto: student
Lokalizacja: podkarpackie

Re: egzamin gimnazjalny 2012-przygotowanie uczniów

Postautor: benia8686 » 2011-08-26, 13:07

[quote="Andulencja"]Próbuj :)[/quote
Tak, próbować trzeba. I pewnie, że nikt od razu nie robi niczego idealnie. Tylko, że to nie ja piszę ten egzamin a uczniowie, to na ich zaświadczeniach z testu będą widniały te punkty. Swoją drogą, że większości za bardzo nie zależy na dobrym wyniku i zapewne nie będą się jakoś specjalnie do nauki przykładać. Ale to ja po części jestem odpowiedzialna za ich rezultaty. I chyba świadomość tej odpowiedzialności mnie paraliżuje.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: egzamin gimnazjalny 2012-przygotowanie uczniów

Postautor: vuem » 2011-08-26, 14:26

benia8686 pisze:Znam, czytałam podstawę programową i informator CKE. Czy jeszcze jakiś dokument
w kwestii wymagań egzaminacyjnych mnie obowiązuje?


Nie.

benia8686 pisze:Na pracę z przykładowymi zadaniami z repetytorium czy arkuszami egzaminacyjnymi zamierzam poświęcić kółko, które prawdopodobnie będę prowadzić. Na wprowadzenie repetytorium jest już za późno, uczniowie już od czerwca wiedzą, jaki podręcznik kursowy będzie ich obowiązywał.


Tak więc "poligon egzaminacyjny" zorganizuj w inny sposób.

A do stresu przed egzaminami swoich uczniów się przyzwyczaisz ... albo przestani Ci doskwierać z taką mocą :wink:
Oczywiście, jeśli uczniom nie zależy na dobrym wyniku to go nie osiągną, ale zapewne nie dotyczy to tylko języka.
Bez ich współpracy nie osiągniesz zbyt wiele, więc zachęcaj, rób swoje i bądź wymagająca.

benia8686
Posty: 239
Rejestracja: 2010-04-17, 16:01
Kto: student
Lokalizacja: podkarpackie

Re: egzamin gimnazjalny 2012-przygotowanie uczniów

Postautor: benia8686 » 2011-08-26, 16:03

Oczywiście, jeśli uczniom nie zależy na dobrym wyniku to go nie osiągną, ale zapewne nie dotyczy to tylko języka.
Bez ich współpracy nie osiągniesz zbyt wiele, więc zachęcaj, rób swoje i bądź wymagająca.


Dokładnie, pomóc można tylko temu, który chce pomocy. Właśnie obawiam się, że z tą współpracą może być najciężej. Pewnie będzie tak, że to mnie najbardziej będzie zależało. Oczywiście nie licząc jednostek, które będą się uczyć.

lida88
Posty: 24
Rejestracja: 2010-09-03, 19:01
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: egzamin gimnazjalny 2012-przygotowanie uczniów

Postautor: lida88 » 2011-08-30, 23:14

A może ktoś polecić repetytorium (najlepiej z testami) które pomoże w przygotowaniu do egzaminu z angielskiego?


benia8686
Posty: 239
Rejestracja: 2010-04-17, 16:01
Kto: student
Lokalizacja: podkarpackie

Re: egzamin gimnazjalny 2012-przygotowanie uczniów

Postautor: benia8686 » 2011-08-31, 09:28

benia8686 pisze:Na pracę z przykładowymi zadaniami z repetytorium czy arkuszami egzaminacyjnymi zamierzam poświęcić kółko, które prawdopodobnie będę prowadzić.


Niestety, nie będę mieć tego kółka, do tego grupa będzie duża - 22 osoby. Co prawda nie wiem jeszcze czy wszyscy będą zdawać angielski, ale i tak biorąc pod uwagę pracę lekcyjną, 22 uczniów to bardzo dużo. Ale cóż.

Zastanawiam się jak ugryźć ten "poligon egzaminacyjny" (jak to określił vuem) czyli pracę z podręcznikiem + czas na rozwiązywanie zadań egzaminacyjnych. To chyba będzie jakaś gonitwa z czasem... :(


Wróć do „Języki obce”