Uczeń uposledzony na lekcjach angielskiego

czyli miejsce dla filologów

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
Afroditte
Posty: 479
Rejestracja: 2007-11-28, 21:38
Lokalizacja: tu i ówdzie

Uczeń uposledzony na lekcjach angielskiego

Postautor: Afroditte » 2011-08-25, 09:22

Może koledzy i koleżanki po fachu bardziej są wtajemniczeni w zagadnienie więc prosiłabym o sprecyzowanie następującej kwestii.

Jaki program ma realizować uczeń upośledzony w stopniu lekkim na lekcji jęz. angielskiego, jeśli język ten jest tzw. drugim w szkole? Uczeń jest w szkole publicznej, bez oddziałów integracyjnych.
"My wish is world's command"

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Uczeń uposledzony na lekcjach angielskiego

Postautor: edzia » 2011-08-25, 11:57

Zdaje się, że program taki, jak wszyscy inni uczniowie. Taki uczeń może być też zwolniony z nauki drugiego języka obcego.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Uczeń uposledzony na lekcjach angielskiego

Postautor: malgala » 2011-08-25, 15:30

Dokładnie tak, jak napisała Edzia.

Awatar użytkownika
Afroditte
Posty: 479
Rejestracja: 2007-11-28, 21:38
Lokalizacja: tu i ówdzie

Re: Uczeń uposledzony na lekcjach angielskiego

Postautor: Afroditte » 2011-08-25, 22:18

Zatem czego oczekuje ode mnie dyrektor żądając programu nauczania dla takiego ucznia? Wiem, że nauczyciele innych przedmiotów w mojej szkole takie programy realizowali. Czy może chodzi o "specjalny" rozkład materiału dla tego ucznia, dopasowany do jego możliwości? Dyrektor nie daje sobie wytłumaczyć, że uczeń na lekcjach języka ma realizować to samo, co inni uczniowie.
A jeśli chodzi o zwolnienie go z nauki drugiego języka, to rozumiem że na pisemny wniosek jego rodziców, czy tak?
"My wish is world's command"

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Uczeń uposledzony na lekcjach angielskiego

Postautor: edzia » 2011-08-25, 22:49

Afroditte pisze:A jeśli chodzi o zwolnienie go z nauki drugiego języka, to rozumiem że na pisemny wniosek jego rodziców, czy tak?
Rozp. w sprawie oceniania: § 10. 1. Dyrektor szkoły, na wniosek rodziców (prawnych opiekunów) oraz na podstawie opinii publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej, albo niepublicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym niepublicznej poradni specjalistycznej, spełniającej warunki, o których mowa w art. 71b ust. 3b ustawy, zwalnia ucznia z wadą słuchu, z głęboką dysleksją rozwojową, ze sprzężonymi niepełnosprawnościami lub z autyzmem z nauki drugiego języka obcego. Zwolnienie może dotyczyć części lub całego okresu kształcenia w danym typie szkoły.

Awatar użytkownika
Afroditte
Posty: 479
Rejestracja: 2007-11-28, 21:38
Lokalizacja: tu i ówdzie

Re: Uczeń uposledzony na lekcjach angielskiego

Postautor: Afroditte » 2011-08-27, 11:39

Bardzo dziękuję za rzeczowe odpowiedzi.
"My wish is world's command"

benia8686
Posty: 239
Rejestracja: 2010-04-17, 16:01
Kto: student
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Uczeń uposledzony na lekcjach angielskiego

Postautor: benia8686 » 2011-09-08, 15:52

Uczę j. angielskiego. Mam uczniów o stwierdzonej niepełnosprawności umysłowej w stopniu lekkim i w związku z tym muszę przygotować dla nich osobne wymagania na poszczególne oceny. Gdzieś w innym dziale tego forum znalazłam taką podpowiedź:

"Dla tych uczniów przygotowuję osobny plan wynikowy ( w praktyce wygląda to tak, że
z normalnego planu wynikowego wybieram zagadnienia na ocenę dopuszczającą
i dostateczną i rozpisuję je dla nich na pełną skalę ocen)."

Czy tak właśnie powinnam to zrobić?
I czy mogę to przygotować biorąc pod uwagę ogóle działy języka: gramatyka, słownictwo, czytanie, itd.?

katty
Posty: 431
Rejestracja: 2008-05-14, 12:53
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Uczeń uposledzony na lekcjach angielskiego

Postautor: katty » 2011-09-08, 23:08

Bardzo mnie frapuje problem uczniów z upośledzeniem w zwykłych szkołach. Nie wiem, jak Wy, bo może jestem jednostkowym przypadkiem, ale przyznam się przed Wami szczerze, że nijak nie czuję się osobą wykwalifikowaną do pracy z takimi dziećmi. Nikt mnie tego nigdy nie uczył. Nie wydaje Wam się, że taka sytuacja jest szkodliwa dla dziecka? Uważam również, że nauczyciel nie jest w stanie rzetelnie nauczyć takiego ucznia w momencie, kiedy ma w tym samym czasie również napełniać wiedzą ponad dwadzieścia pozostałych łebków w klasie. Jeśli nie ma jakiegoś nauczyciela wspomagającego, wydaje mi się, że taka sytuacja jest niekorzystna zarówno dla tego ucznia, jak i dla pozostałych. Czy zdarzyło się kiedyś komuś odmówić uczenia klasy, w której jest uczeń z upośledzeniem umysłowym? Można?

Art.3.9.UoSO
Posty: 661
Rejestracja: 2009-09-13, 23:19
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Uczeń uposledzony na lekcjach angielskiego

Postautor: Art.3.9.UoSO » 2011-09-09, 14:19

W naszym systemie jest nieścisłość. Uczenie lekkich w ogólnych nie wymaga dodatkowych kwalifikacji, a w specjalnych jest oblig na oligo.

katty
Posty: 431
Rejestracja: 2008-05-14, 12:53
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Uczeń uposledzony na lekcjach angielskiego

Postautor: katty » 2011-09-09, 16:09

Wydaje mi się, że warto by było, aby nauczyciele spróbowali coś w tym temacie zdziałać. Macie pomysł, kogo warto zainteresować tą sprawą?


Wróć do „Języki obce”