dyscypina w gimnazjum na lekcjach niemieckiego

czyli miejsce dla filologów

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Germanistka1987
Posty: 35
Rejestracja: 2011-09-08, 13:55
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: małopolskie

dyscypina w gimnazjum na lekcjach niemieckiego

Postautor: Germanistka1987 » 2011-09-08, 14:05

Już rok temu uczyłam, ale miałam tylko jedną klasę i dawałam sobie radę. W tym roku mam dużo godzin, różne klasy. Z I kl. i III kl. nie mam problemu. dzieci siedzą cicho, notują, biorą czynny udział w lekcji. Kłopot zaczyna się w kl. II. To jakaś masakra...Mam 4 delikwentów, którzy rozwalają mi lekcje. Każe im się rozsiąść - zero reakcji. Wpisuje więc uwagi za nie wykonywanie poleceń n-la - zero reakcji Chodzą po klasie, nic sobie robią z uwag. Zrobiłam karna kartkówkę - oddali puste kartki, wzięłam do odpowiedzi - nic nie umieli , ale niec sobie z jedynek nie robią. Rodzice podobno (wiem od poprzedniej uczącej tam nauczycielki) rozkładają ręce. Już nie wiem co robić. Na pewno jesteście bardziej doświadczeni ode mnie, więc proszę o jakieś praktyczne rady, wskazówki...

Germanistka1987
Posty: 35
Rejestracja: 2011-09-08, 13:55
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: małopolskie

Re: dyscypina w gimnazjum na lekcjach niemieckiego

Postautor: Germanistka1987 » 2011-09-08, 15:17

odpytuję przeszkadzających, jak nie umieją stawiam jedynki. robię karne kartkówki, wpisuję uwagi do dziennika,ostatecznie idę do wychowawcy. a co jeszcze mogę? Powtarzam, że chodzi o jednostki, a nie całą klasę

Germanistka1987
Posty: 35
Rejestracja: 2011-09-08, 13:55
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: małopolskie

Re: dyscypina w gimnazjum na lekcjach niemieckiego

Postautor: Germanistka1987 » 2011-09-08, 16:52

co zrobić ,gdy każe uczniowi się przesiąść a on mówi, że się nie przesiądzie? taka przykładowa sytuacja...

Germanistka1987
Posty: 35
Rejestracja: 2011-09-08, 13:55
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: małopolskie

Re: dyscypina w gimnazjum na lekcjach niemieckiego

Postautor: Germanistka1987 » 2011-09-08, 17:07

miwues

ja i tak mam opinie hetery,siekiery i zołzy:P

a co jeśli uczeń odmawia wykonania polecenia? każe mu się przesiąść a on odmawia?każe zostać na przerwie a on wychodzi?

Germanistka1987
Posty: 35
Rejestracja: 2011-09-08, 13:55
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: małopolskie

Re: dyscypina w gimnazjum na lekcjach niemieckiego

Postautor: Germanistka1987 » 2011-09-08, 17:35

To nie są małe dzieci - to są 2-metrowe 16 letnie draby!!!

Germanistka1987
Posty: 35
Rejestracja: 2011-09-08, 13:55
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: małopolskie

Re: dyscypina w gimnazjum na lekcjach niemieckiego

Postautor: Germanistka1987 » 2011-09-08, 18:32

Jestem ambitna (póki co:P) i chciałabym ich czegoś nauczyć. Nie tylko z języka niemieckiego - chciałabym im przekazać ogólnie jakieś życiowe doświadczenie poprzez swoją postawę. jestem młoda a wyglądam na jeszcze młodszą. raz nawet gdy zaczynałam pracować dostałam opierdziel od starszego kolegi, że pałętam się po korytarzu po dzwonku. wziął mnie za uczennicę i tu jest mój ból. Boję się, że uczniowie nie traktują mnie poważnie (przynajmniej ta nieszczęsna II kl.) , bo jestem młoda. Starszy nauczyciel ma łatwiej... no nic będę próbować. a myślisz, że jeśli wyrwę delikwenta do odpowiedzi a on nadal będzie przeszkadzał to mogę to powtórzyć? pytanie 2-3 razy na lekcji?

motylek8
Posty: 365
Rejestracja: 2008-02-04, 14:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: dyscypina w gimnazjum na lekcjach niemieckiego

Postautor: motylek8 » 2011-09-08, 19:02

Ja bym takiemu delikwentowi kazała zostać po lekcji, aby mu podyktować dodatkowe zadanie domowe. nawet jak nie zrobi, to tak jak wcześniej pisał Miwues - cierpieniem będzie brak przerwy. I zapewne gdy staniesz w drzwiach, uczeń nie wyjdzie (wiem z doświadczenia, bo miałam ostatnio podobną sytuację, tyle że w czasie lekcji - uczeń postanowił, że z moją zgodą czy bez, musi wyjść do toalety).
A swoją drogą, to właśnie chyba w drugich klasach gimnazjum nadchodzi ten "najgłupszy" wiek, jakoś w trzeciej klasie te dzieciaki takie "doroślejsze"się robią.

katty
Posty: 431
Rejestracja: 2008-05-14, 12:53
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: dyscypina w gimnazjum na lekcjach niemieckiego

Postautor: katty » 2011-09-08, 22:53

Tylko co z takiego przepytania wyjdzie? Przecież wiadomo, że się nie przygotuje a czy dostanie jedynkę za karną odpowiedź z bieżącego materiału, czy z zeszłego roku, co mu za różnica?

katty
Posty: 431
Rejestracja: 2008-05-14, 12:53
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: dyscypina w gimnazjum na lekcjach niemieckiego

Postautor: katty » 2011-09-09, 12:56

W moim systemie też, więc się nie opłaca, niemniej zdarzają się przypadki kliniczne, które musiałabym sama za ucho przyprowadzić, co nie zawsze jestem w stanie zrobić np. jak kończą wcześniej ode mnie. Zdarzyło mi się kiedyś gagatka przejąć od razu po jego ostatniej lekcji, zanim zwiał, posadzić w pokoju pedagogów, dać karne zadanie i potem co przerwę sprawdzać, czy zadanie zostało wykonane, jednak to była wyjątkowa sytuacja, kiedy miałam go z kim zostawić. Ponieważ to była pierwsza poważna próba sił i siedział parę godzin, odechciało mu się wygłupów. Zazwyczaj jednak nie mamy takich możliwości.

mr_pl
Posty: 236
Rejestracja: 2010-05-27, 18:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: małopolskie

Re: dyscypina w gimnazjum na lekcjach niemieckiego

Postautor: mr_pl » 2011-09-09, 20:41

Bo jedynkę w moim systemie musi poprawić po lekcjach. Musi zostać i poprawić, ewentualnie tylko zostać.


A co jak jest organizowany dojazd i nie może zostać?
Co jeśli rodzice nie wyrażają zgody na zatrzymywanie ich dziecka na przerwie/po lekcjach i grożą skargą do kuratorium?
Cokolwiek napisałem powyżej na pewno nie jest prawdą. Młodzi ludzie nigdy nie mają racji.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: dyscypina w gimnazjum na lekcjach niemieckiego

Postautor: malgala » 2011-09-09, 22:49

mr_pl pisze:A co jak jest organizowany dojazd i nie może zostać?

To się na piechotkę do domu przeleci.
mr_pl pisze:Co jeśli rodzice nie wyrażają zgody na zatrzymywanie ich dziecka na przerwie/po lekcjach i grożą skargą do kuratorium?

Wtedy mogę im zaproponować, aby zastanowili się nad zmianą szkoły lub pomyśleli o zorganizowaniu nauczania domowego. Zainteresowanym mogę jeszcze adres KO podać.

Do dyskusji na te tematy musisz jeszcze sporo dorosnąć.

antares140
Posty: 96
Rejestracja: 2009-11-11, 00:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: łódzkie

Re: dyscypina w gimnazjum na lekcjach niemieckiego

Postautor: antares140 » 2011-09-10, 08:17

Rozumiem odpytywanie nie grzecznego ucznia lub jakaś dodatkowa praca domowa ale zostawianie go po lekcjach to już przesada, ja bym nigdy nikogo nie pozostawił po lekcji nawet jak by dany uczeń był nieznośny

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: dyscypina w gimnazjum na lekcjach niemieckiego

Postautor: vuem » 2011-09-10, 08:36

Z jakiego powodu?

Bo wydłużenie mu dnia pracy o godzinę narusza jego obywatelskie prawa, czy uwłacza godności osobistej?

antares140
Posty: 96
Rejestracja: 2009-11-11, 00:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: łódzkie

Re: dyscypina w gimnazjum na lekcjach niemieckiego

Postautor: antares140 » 2011-09-10, 09:32

Dla mnie osobiście jest to trochę naruszenie swobód obywatelskich, warto też spojrzeć na dziecko bo my go zatrzymamy i pokażemy swoją "siłę" a danemu dziecku ucieknie np. ostatni autobus i co mam takiemu dziecku powiedzieć idź na piechotę ? Są inne metody jak np. częste odpytywanie buntownika, zadawanie dodatkowych prac domowych czy rozmowa nauczyciela z rodzicami.

A teraz zaczytuje kilka dwie normy prawne :

"Każdy uczeń ma prawo do wypoczynku i czasu wolnego"(...) artykuł 31 Kopd

"Wolność człowieka podlega ochronie prawnej. Każdy jest obowiązany szanować wolności i prawa innych. Nikogo nie wolno zmuszać do czynienia tego, czego prawo mu nie nakazuje”
- fragment artykułu 31 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej

izula
Posty: 25
Rejestracja: 2009-05-06, 18:01
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: dyscypina w gimnazjum na lekcjach niemieckiego

Postautor: izula » 2011-09-10, 13:24

A może czas skupić się nie tylko na prawach uczniów ale też na ich obowiązkach? Bo swoje prawa to oni znają doskonale, z obowiązkami niestety jest gorzej. No i zastanówmy się nad swoimi prawami, bo chyba mamy prawo do pracy w normalnych warunkach, bez niepotrzebnych nerwów. A taki uczeń łamie to nasze prawo.


Wróć do „Języki obce”

cron