projekt edukacujny z języka niemieckiego

czyli miejsce dla filologów

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

beti1
Posty: 3
Rejestracja: 2011-08-02, 13:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: pomorskie

projekt edukacujny z języka niemieckiego

Postautor: beti1 » 2011-09-09, 21:20

witajcie,
właśnie się dziś dowiedziałam,że coś takiego w gimnazjach wymyślono,jak obowiązkowe wykonywanie przez drugie klasy projektu na wybrany temat .Może ktoś realizował taki projekt w zeszłym roku?podpowiedzcie coś, jak to ma wyglądać?może jakiś temat fajny wpadnie Wam do głowy?Dzięki z góry!

Moraw
Posty: 101
Rejestracja: 2011-04-12, 17:58
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, WOS
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: projekt edukacujny z języka niemieckiego

Postautor: Moraw » 2011-09-09, 22:32

Nie wiem, czy to o tego typu projekt chodzi, ale znajomy w gimnazjum w ramach projektu edukacyjnego przygotowuje przestawienie Hamleta (w tym przypadku z jęz. angielskiego oczywiście). Nie wiem tylko, czy gimnazjaliści są w stanie tego dokonać, bo aktorstwo rzeczą łatwą nie jest, szczególnie jeśli chodzi o treści w jęz. obcym.
[center]Historia testis temporum, lux veritatis, vita memoriae, magistra vitae- Marcus Tullius Cicero [/center]

Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: projekt edukacujny z języka niemieckiego

Postautor: Andulencja » 2011-09-10, 18:03

Moje dzieciaki wydały swoją pierwszą książkę - Cuda Świata - teksty w języku polskim, ale na początku każdego rozdziału streszczenie w języku angielskim.

Inna grup wykonał makietę Australii - jako załącznik do planu wycieczki po tym kontynencie. Szczegółowy plan wycieczki (z cenami biletów, hoteli, przelotów) w wersjach: papierowej i multimedialnej.

W dzień dziecka odbyły się prezentacje wszystkich grup na forum szkoły.

mr_pl
Posty: 236
Rejestracja: 2010-05-27, 18:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: małopolskie

Re: projekt edukacujny z języka niemieckiego

Postautor: mr_pl » 2011-09-11, 13:01

Kiedyś też czytałem o projekcie w formie wideo-przewodnika po mieście. Dzieciaki nagrywały miasto i opowiadały o nim w j. obcym.
Cokolwiek napisałem powyżej na pewno nie jest prawdą. Młodzi ludzie nigdy nie mają racji.

barb01
Posty: 56
Rejestracja: 2010-04-12, 12:01
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język francuski
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: projekt edukacujny z języka niemieckiego

Postautor: barb01 » 2011-09-17, 13:37

Nie bój się projektów, bo jest to jedna z lepszych metod aktywizujących ucznia. daje im możliwość wykazania się kreatywnością, a ponieważ każdy uczeń bierze udział w prezentacji (nawet gdy wykonują zadanie w grypach, bo to jest podstawowa zasada wszystkich metod aktywizujących), to zależy im, żeby jak najlepiej być postrzeganym przez kolegów (czasem też rodziców, gdy prezentacja jest po lekcjach). Projekt możesz też robić w połączeniu z innymi przedmiotami (np: historia, geografia,...), co będzie jeszcze ciekawsze, a uczniowie będą do niego przygotowywanie nie tylko przez Ciebie. Tematem może być wszystko: geografia regiony, kraju, zwyczaje, święta, kuchnia, zabytki, ekologia, ... ale zawsze musi być podsumowanie przez prezentację ilustrowaną pracami uczniów. Te prace może potem wykorzystać na dekorowanie klasy. Przykłady kilku projektów znajdziesz na stronie http://www.otostrona.pl/eduznami.pl/
Barbara Lewińska

Moraw
Posty: 101
Rejestracja: 2011-04-12, 17:58
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, WOS
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: projekt edukacujny z języka niemieckiego

Postautor: Moraw » 2011-09-17, 14:18

barb01 pisze:Przykłady kilku projektów znajdziesz na stronie http://www.otostrona.pl/eduznami.pl/

To, że link pojawia się w co drugim Twoim poście i dodatkowo widoczny jest w podpisie odstrasza i śmierdzi reklamowaniem czegoś na siłę.
[center]Historia testis temporum, lux veritatis, vita memoriae, magistra vitae- Marcus Tullius Cicero [/center]

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: projekt edukacujny z języka niemieckiego

Postautor: haLayla » 2011-09-18, 01:23

Biorąc pod uwagę fakt, że to strona raczej hobbystyczna, niż o charakterze profesjonalnym, to nie rozumiem o co kopię kruszyć.
<3

barb01
Posty: 56
Rejestracja: 2010-04-12, 12:01
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język francuski
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: projekt edukacujny z języka niemieckiego

Postautor: barb01 » 2011-09-18, 12:04

Moraw pisze:
barb01 pisze:Przykłady kilku projektów znajdziesz na stronie http://www.otostrona.pl/eduznami.pl/

To, że link pojawia się w co drugim Twoim poście i dodatkowo widoczny jest w podpisie odstrasza i śmierdzi reklamowaniem czegoś na siłę.


Umiejętność czytania ze zrozumieniem nie jest trudna do opanowania, a mimo tego nie każdy sobie z tym radzi. Podając link nie reklamowałam moich kursów tylko informowałam o darmowych materiałach, nie wiem więc o co Ci chodzi:) Owszem sprzedaję też kursy i nie widzę w tym nic zdrożnego, że je reklamuję, tak jak każdy, kto coś sprzedaje. Gdybyś Ty mógł coś sprzedać i reklamowałabyś to zapewne wtedy miałbyś odmienne zdanie... :)
Barbara Lewińska

Moraw
Posty: 101
Rejestracja: 2011-04-12, 17:58
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, WOS
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: projekt edukacujny z języka niemieckiego

Postautor: Moraw » 2011-09-18, 12:27

Informujesz w podpisie i to wg mnie jest wytaczające. I żeby było jasne, nie jestem przeciwnikiem tego typu rzeczy, przeciwnie, wszystko co dają nowe technologie i co prowadzi do ulepszania warunków pracy i kształcenia jest dobre :)

barb01
Posty: 56
Rejestracja: 2010-04-12, 12:01
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język francuski
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: projekt edukacujny z języka niemieckiego

Postautor: barb01 » 2011-09-18, 12:36

Oj Moraw:) Jeszcze raz powtarzam, że w podpisie jest notka o kursach, które sprzedaję, a w tekście jest informacja o darmowych przykładach konspektów z projektami. Nie wiem jak inaczej mogłabym o tym poinformować koleżankę, do której adresowałam tę wiadomość, a przecież ten tekst to podpowiedź jak sobie poradzić z projektami, a nie tekst reklamowy :) Skończmy już z tym, bo szkoda miejsca na forum :) Pozdrawiam:)
Barbara Lewińska

hochdruckpumpe
Posty: 7
Rejestracja: 2011-08-14, 13:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: podkarpackie

Projekt "sport" j niemiecki dla gimnazjum

Postautor: hochdruckpumpe » 2011-10-12, 14:39

Witam,

Jestem początkującym nauczycielem proszę o wsparcie.
Potrzebuję pomysłu na lekcję z projektem dla klasy 3 gimnazjum. 15 chłopaków wcale nie zainteresowanych j niemieckim. Dokładnie chodzi mi o tematyke sportową bo taki rozdział właśnie "udało" nam się przerobic.

barb01
Posty: 56
Rejestracja: 2010-04-12, 12:01
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język francuski
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: projekt edukacujny z języka niemieckiego

Postautor: barb01 » 2011-10-14, 20:28

Musisz pamiętać, że projekt nie jest sposobem na powtórzenie czy utrwalenie przerobionego materiału, więc to co już zrealizowałaś potraktuj jako punkt 1 projektu czyli wybór zagadnienia. Natomiast jako punkt 2 czyli cele projektu możesz wybrać zapoznanie uczniów z ze sportami indywidualnymi, grupowymi, ekstremalnymi, obronnymi, sportami i sztukami walki,… oraz poszerzenie leksyki związanej z miejscem, sprzętem i akcesoriami sportowymi, rodzajami sportów, sporowcami, aktywnością sportową,.. Cele muszą być: ogólny, strategiczny i operacyjny, które są wspólne dla wszystkich. Projekt może być realizowany indywidualnie (ryzykowne), w parach lub grupach. Propozycje sportów możesz przygotować sama (polecane, bo zapanujesz nad leksyką i możliwościami uczniów) lub zdać się na propozycje uczniów za pomocą burzy mózgów, na przykład. Inne punkty projektu: 3. Zawarcie kontraktu, 4. Opracowanie programu projektu i harmonogramu działań (tu pamiętaj o zapoznaniu uczniów z kryteriami oceny projektu, która może być złożona czyli ocena nauczyciela i samoocena, lub ocena innych uczniów), 5. Realizacja projektu (czas, źródła zdobywania wiadomości, sposób prezentacji, sprawozdanie, …), 6. Prezentacja projektu (termin, czas przeznaczony dla poszczególnych grup, sposób prezentacji, 7. Ocena projektu (szczegółowe kryteria) i 8. Ewaluacja – przygotuj sama, ale przedyskutuj je z uczniami i jeżeli będą mieli sensowne propozycje to zaakceptuj, wtedy poczują się współautorami projektu i może to ich zachęci do pracy. Możesz też zrobić projekt interdyscyplinarny w połączeniu z biologią, WF,… pt. Żyj zdrowo i zaplanować prezentację na forum szkoły.
Ponieważ projekt jest czasochłonny w kontrakcie zaznacz, że uczniowie są zobowiązani do pracy w domu, ale za to mogą w czasie zajęć przemieszczać się bez pytanie o pozwolenie między grupami lecz nie mogą przeszkadzać innym,... Ważne jest żeby kontrakt był "przyjazny" uczniom czyli nie powinien zawierać zwrotów: zabrania się, nie wolno, będzie karane,...
Barbara Lewińska

barb01
Posty: 56
Rejestracja: 2010-04-12, 12:01
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język francuski
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: projekt edukacujny z języka niemieckiego

Postautor: barb01 » 2011-10-14, 20:33

jeszcze zapomniałam dodać, że w ramach projektu grupy powinny samodzielnie przygotować test sprawdzający dla pozostałych uczniów. Najlepiej do każdego sportu dołącz inny rodzaj testu (prawda/ fałsz, intruz, wielokrotnego wyboru,...), żeby nie było nudno, bo przygotują Ci tylko pytania:)
Barbara Lewińska


Wróć do „Języki obce”

cron