fundusz socjalny

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

ninka30
Posty: 38
Rejestracja: 2011-03-25, 16:52
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Geografia
Lokalizacja: pomorskie

Re: fundusz socjalny

Postautor: ninka30 » 2011-04-30, 23:23

Dziękuję serdecznie za wyjaśnienie. Muszę dokładnie przestudiowac regulamin funduszu - czy jest tam taki zapis.

krg54
Posty: 220
Rejestracja: 2009-03-14, 18:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: fundusz socjalny

Postautor: krg54 » 2011-04-30, 23:36

W regulaminie funduszu nie może być zamieszczony przepis, że z wczasów pod gruszą korzystają pracownicy administracji i obsługi, a nauczyciele otrzymują świadczenie urlopowe, gdyż byłoby to niezgodne z prawem. U nas sprawa jest rozwiązana honorowo - nauczyciele po prostu nie składają wniosków o wczasy pod gruszą. Dzięki temu obsługa oraz emeryci otrzymują większe kwoty dofinansowania wypoczynku.

ninka30
Posty: 38
Rejestracja: 2011-03-25, 16:52
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Geografia
Lokalizacja: pomorskie

Re: fundusz socjalny

Postautor: ninka30 » 2011-05-01, 23:19

Honorowo czyli całe grono pedagagogiczne oficjalnie zrzekło się wczasów pod gruszą na rzecz admnistracji i innych pracowników szkoły?

MójDzieńŚwira
Posty: 24
Rejestracja: 2007-12-11, 17:37

Re: fundusz socjalny

Postautor: MójDzieńŚwira » 2011-05-22, 16:39

Mam nadzieję, że nie offuję ale czy ktoś z państwa mógłby mi odpowiedzieć, jakie konkretnie przepisy prawa łamie mój dyrektor, organizując wycieczki i inne "imprezy integracyjne", na które zabiera osoby niezatrudnione w szkole. Dodam tylko, że są to znajomi dyrektora, osoby nie uprawnione do korzystania ze środków zfśs. Koszty pobytowe rozliczone są fakturami bez podania liczby osób objętych świadczeniem (nocleg, wyżywienie - np. wpis na fakturze "żywienie zbiorowe" albo "nocleg grupowy"). Do dokumentacji wycieczek nie dołączane są listy uczestników! Osoby, które spoza uprawnionych pracowników uczestniczą w wyjazdach wpłacają pieniądze dyrektorowi bez żadnego pokwitowania a ich udział w wyjazdach nie ma żadnego potwierdzenia w dokumentach. Również małżonkowie osób zatrudnionych w szkole, objęci pełną odpłatnością, nie otrzymują żadnych potwierdzeń wpłat. Koszty rozliczane w zestawieniu finansowym w całości pokrywane są z funduszu, badź w niewielkim stopniu przez pracowników. Zastanawia mnie fakt, co się dzieje z pieniędzmi wpłacanymi spoza funduszu. Dyrektor ogranicza przy tym wszelkie inne świadczenia i wręcz wywiera presję na pracowników, by Ci jak najczęściej uczestniczyli w rzeczonych imprezach.
Z góry dziękuję za wszelką merytoryczną pomoc.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: fundusz socjalny

Postautor: vuem » 2011-05-22, 17:43

Jakie przepisy łamie? Pewnie kilka - być może regulamin funduszu socjalnego, ale wygląda na to, że uczciwie traktuje pieniądze.

Wpłaty osób nie korzystających ze świadczenia funduszowego zapewne po prostu pokrywają koszty swojego pobytu.

I moim zdaniem dobrze robi zachęcając do udziału w integracyjnych imprezach studząc apetyt na kolejne talony.

motom11
Posty: 14
Rejestracja: 2009-07-16, 23:12
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: opolskie

wczasy po gruszą

Postautor: motom11 » 2011-06-19, 22:41

Witam. Mam takie pytanie od półrocza jestem na urlopie wychowawczym czy należą mi sie wczasy pod gruszą . Dodam że do lipca 2010 byłam na macierzyńskim wróciłam do pracy i po półroczu poszłam na wychowawcze. Z góry dziękuje za odpowiedz

eldritch25
Posty: 10
Rejestracja: 2009-07-25, 20:41
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

Fundusz socjalny w szkole - jest coś takiego?

Postautor: eldritch25 » 2011-07-13, 23:16

Witam wszystkich,

od jakiegoś czsu nurtuje mnie pytanie - czy w szkole jest coś takeigo jak fundusz socjalny i jak są przyznawane świadczenia z niego.

Ja pracuję w szkole dorywczo na część etatu w weekendy - na co dzień (w tygodniu) pracuje w firmie gdzie mamy fundusz socjalny - dofinansowania do wypoczynku, wycieczek, zakup biletów do kina teatru itp.

Czy taki fundusz jest w szkole ? Ja np na początku wakacji dostaję jakieś pieniądze na konto z tytułu "świadczenie urlopowe" - moze to właśnie to?

Dziękuję z góry za wszelkie informacje.

pozdrawiam

Rob

sibka12345
Posty: 1
Rejestracja: 2011-07-18, 15:56
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: fundusz socjalny

Postautor: sibka12345 » 2011-07-18, 16:09

Witam,
właśnie awansowałam na stopień nauczyciela kontraktowego.
Moje pytanie będzie dotyczyło zasiłku na zagospodarowanie po uzyskaniu tego stopnia.
W karcie nauczyciela jest napisane że jeżeli nauczyciel awansuje na kontraktowego w ciągu dwóch lat swojej pracy ma prawo do tego zasiłku. Ja w swojej szkole pracuje trzy lata, z tym ze podejmując pracę robiłam dwuletnie studia magisterskie - byłam na drugim roku. po studiach w drugim roku swojej pracy zrobiłam kontraktowego. Mam pytanie czy praca w okresie studiów się wlicza. Niewiem czy mam prawo do tego zasiłku, proszę o odpowiedz
sibka12345

anno
Posty: 11
Rejestracja: 2010-06-30, 23:04
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: opolskie

CZY DYREKTOR MOŻE BYĆ PRZEWODNICZĄCYM ZFŚĆ HMMMMM??

Postautor: anno » 2011-09-16, 15:39

Witam mam pytanie odnośnie sprawowania władzy czy dyrektor może być przewodniczącym Zakładowego Funduszu świadczeń Socjalnych, bo z tego co wiem on jest tylko dysponentem ale czy prawnie może być przewodniczącym hmmm proszę o pomoc !

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: fundusz socjalny

Postautor: edzia » 2011-09-16, 20:17

anno, ale zakładowy fundusz świadczeń socjalnych to nie jest ani żadna organizacja, ani instytucja, by potrzebował mieć przewodniczącego. ;)

ZFŚS to twór fikcyjny, księgowy, którego równowartość stanowią środki zgromadzone na specjalnym rachunku bankowym, przeznaczone na cele socjalne uprawnionych do korzystania z funduszu.

Natomiast to, o co ci chodzi, to:
Art. 10. Środkami Funduszu administruje pracodawca.
anno pisze:mam pytanie odnośnie sprawowania władzy
Tak, właśnie poprzez administrowanie tym funduszem pracodawca sprawuje "władzę". ;)

anno
Posty: 11
Rejestracja: 2010-06-30, 23:04
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: opolskie

Re: fundusz socjalny

Postautor: anno » 2011-09-17, 11:29

Dzięki Edzia za odpowiedź, martwi mnie to, że zasiadająca komisja ma inne zdanie na temat różnorodnych wycieczek czy imprez niż przewodząca Dyrekcja, która nie wyraża zgody na nie, tylko wg własnego uznania tworzy wycieczki - bo jak właśnie napisałaś ona "rządzi kasą" i to jest dalece rozbieżne od regulaminu funduszu, bo uważam, że to pracownicy powinni decydować na jakie cele są przeznaczone te finanse, no ale cóż regulamin sobie, a realia sobie hahah :):)

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: fundusz socjalny

Postautor: edzia » 2011-09-17, 22:00

anno pisze:uważam, że to pracownicy powinni decydować na jakie cele są przeznaczone te finanse
Nie do końca tak. Jak pisałam, pracodawca (w szkole dyrektor) jest administratorem funduszu. To on więc organizuje działalność socjalną w firmie i on decyduje o przeznaczeniu środków na cele socjalne.

Dlaczego uważasz, że to pracownicy powinni decydować o tym?

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: fundusz socjalny

Postautor: vuem » 2011-09-18, 10:01

Dlaczego uważasz, że to pracownicy powinni decydować o tym?


W moim otoczeniu najczęściej bywało i jest tak, że dyrektor jest bombardowany wnioskami o przydzielenie środków...ale na określony już cel.
Tak więc jego rola ogranicza się do wydania zgody na wypłatę lub tłumaczenia, czemu jest to niemożliwe ;)

Nie zdarzyło mi się, by - tak jak opisuje anno - blokował określony pomysł nauczycieli lansując jednocześnie swój.

Zakładam, że u Anno sytuacja wygląda tak:
Zdecydowano, że określone środki zostaną przeznaczone na dofinansowanie wycieczki z okazji Dnia Nauczyciela.
Nauczyciele w jej szkole wybrali Beskid Niski.
Dyrektor odmawia uruchomienia środków, bo w góry to jego trupie.
Da kasę jedynie na wyjazd do Łagiewnik.

Dlaczego Edziu uważasz, że to dyrektor powinien zdecydować na jaką wycieczkę nauczyciele dofinansowanie powinni dostać?

anno
Posty: 11
Rejestracja: 2010-06-30, 23:04
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: opolskie

Re: fundusz socjalny

Postautor: anno » 2011-09-18, 10:07

Edziu dzieki za zainteresowanie tematem, nie bardzo więc rozumiem potrzeby tworzenia komisji socjalnej - skoro jest to wg tego twór fikcyjny i właściwie Dyrekto - panem , sterem i okrętem. Tyle tylko, że w regulaminie funduszu jest napisane na jakie formy socjlalne mają być przeznaczane fundusze. Nasza Dyrekcja zorganizowała wycieczkę zagraniczną - samolotową dla chetnych tyle tylko, że wiele osób nie skorzystało, ponieważ boją się latać, albo fundusze nie zawsze pozwalały na to, żeby lecieć, bo nie był to mały koszt dopłaty, w to miejsce zapełniono współmałżonkami, żeby wycieczka mogła się odbyć, z naszej strony wyszła propozycja, żeby te pozostałe osoby pojechały sobie w tym czasie na inną wyciczkę - niestety nie zezwolono !!!!!! I gdzie tu logika - pod kogo tworzy się wycieczki? Pod siebie??? haha ( fajnie brzmi ), czy na potrzeby pracowników. Jak widać nadal system - kto przy korycie ten rządzi !!!

anno
Posty: 11
Rejestracja: 2010-06-30, 23:04
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: opolskie

Re: fundusz socjalny

Postautor: anno » 2011-09-18, 10:09

VUEM - masz 100 % racji i dzięki za zrozumienie :):)


Wróć do „Prawo oświatowe”