Tydzień dobroci dla dziatwy

tu rozmawiamy o wszystkim czasami poważnie, czasami z przymrużeniem oka

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

corolla77
Posty: 1
Rejestracja: 2011-10-20, 09:36
Lokalizacja: śląskie

Tydzień dobroci dla dziatwy

Postautor: corolla77 » 2011-10-20, 09:51

Emerycka pasja poznania historii „międzywojnia” skierowała mnie na rok 1929, a zwłaszcza jego „życie codzienne”. Między innymi na „dziatwę szkolną”, której w 1929 roku właśnie zafundowano „Tydzień Dziecka” (16 – 22 maja). Pan Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego zezwolił nawet na zwolnienie dziatwy od zajęć.
Czy inicjatywa ta miała swą kontynuację, kto ten „Tydzień” zainicjował ? Proszę Państwa o podpowiedź.

http://laurahuta.blogspot.com/2011/10/d ... dzien.html

Hersylia
Posty: 31
Rejestracja: 2009-05-17, 12:43
Kto: uczeń
Lokalizacja: podlaskie

Re: Tydzień dobroci dla dziatwy

Postautor: Hersylia » 2011-10-23, 17:57

Dziś mało kto się dla dziatwy wysila... Uprzyjemnienie zwykłego Dnia Wagarowicza i sprawienie, by dzieci chętnie pozostały tego dnia w szkole staje się wyzwaniem ponad siły dla wielu szkół, a co dopiero mówić o zapewnienie całotygodniowych atrakcji! A dziatwa, olewana przez swoich rodziców (a często nawet niektórych wychowawców na godzinach wychowawczych...) naprawdę pragnie zintegrować się z pedagogami zamiast po raz kolejny zasiadać przed zimnym, szklanym ekranem.

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Tydzień dobroci dla dziatwy

Postautor: haLayla » 2011-10-23, 18:11

Hersylia pisze:Uprzyjemnienie zwykłego Dnia Wagarowicza i sprawienie, by dzieci chętnie pozostały tego dnia w szkole staje się wyzwaniem ponad siły dla wielu szkół, a co dopiero mówić o zapewnienie całotygodniowych atrakcji!


A ja głupio myślałem, że to obowiązek ucznia, by uczęszczać na zajęcia.
<3

Hersylia
Posty: 31
Rejestracja: 2009-05-17, 12:43
Kto: uczeń
Lokalizacja: podlaskie

Re: Tydzień dobroci dla dziatwy

Postautor: Hersylia » 2011-10-23, 18:21

haLayla pisze:A ja głupio myślałem, że to obowiązek ucznia, by uczęszczać na zajęcia.


Ja też tak uważam, ale jednak w niektórych szkołach, nawet tych co bardziej elitarnych (patrz: szkoła prof. Chętkowskiego) coś tam się jednak ponoć robi. Niektóre dyrekcje grają po prostu ze wszystkimi w bambuko - później ta nieliczna garstka uczniów, która tego dnia przybędzie na zajęcia (i często nie są to wcale jakieś "orły") wychodzi na strasznych frajerów, że w ogóle pojawiają się tego dnia w szkole...

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Tydzień dobroci dla dziatwy

Postautor: haLayla » 2011-10-23, 18:56

Hersylia pisze:
haLayla pisze:A ja głupio myślałem, że to obowiązek ucznia, by uczęszczać na zajęcia.


Ja też tak uważam, ale jednak w niektórych szkołach, nawet tych co bardziej elitarnych


Elitarna to może być uczelnia wyższa. Albo klub golfowy. Liceum ostatnio stało się wytwórnią maturzystów. Więc jest tak elitarne jak piekarnia na rogu ulicy.

Hersylia pisze:(patrz: szkoła prof. Chętkowskiego)


On jest magistrem.

Hersylia pisze:coś tam się jednak ponoć robi. Niektóre dyrekcje grają po prostu ze wszystkimi w bambuko - później ta nieliczna garstka uczniów, która tego dnia przybędzie na zajęcia (i często nie są to wcale jakieś "orły") wychodzi na strasznych frajerów, że w ogóle pojawiają się tego dnia w szkole...


To faktycznie jest pewien problem. Ale podejrzewam, że raczej wynika to z dziwnie pojmowanego dnia 21 marca. Zamiast nauki było topienie/palenie* marzanny, przebieranie się i inne atrakcje. O ile w szkole podstawowej mogłoby to nawet być zabawne, o tyle w liceum stało się żałosne.

Przypomniały się mi słowa mojej nauczycielki historii z liceum. Tutaj trzeba dodać, że to była osoba dość sędziwego wieku. Na swoich lekcjach była zaskoczona, że uczniowie ośmielają się bawić telefonami, czy pisać liściki grzmiąc, że jako przyszli maturzyści będziemy elitą tego kraju. To chyba wystarczające świadectwo czasów.

* niepotrzebne skreślić
<3


Wróć do „Pogaduszki”