Praca w grupach

wymiana pomysłów, czyli jak prowadzić dobre, inspirujące i ciekawe lekcje

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
chiczi
Posty: 3046
Rejestracja: 2006-10-02, 16:12

Praca w grupach

Postautor: chiczi » 2007-10-21, 14:41

Mam pytanie do starszych kolegów i koleżanek odnośnie pracy w grupach na lekcji :)
Na jakich zasadach dokonujecie tegoż podziału?
Na studiach uczono nas, aby dobór osób nie był przypadkowy- zanim zdecydujemy się na pracę w grupach, musimy poznać możliwości uczniów, aby w każdym zespole były osoby zdolniejsze i słabsze.
Spotkałam się z inną koncepcją- dobór osób jest losowy- uczniowie losują karteczki, cukierki itp. i są "przydzielani" do danego zespołu...Wydaje mi się, że nie jest to rozwiązanie doskonałe, bo przecież może być tak, że w danej grupie będą pracować uczniowie słabi, którzy nie poradzą sobie z zadaniem...
Ale..to drugie rozwiązanie zostało mi "niejako" narzucone :wink: , bo jest najsprawiedliwsze :roll: ("bo los tak chciał"....)
Czekam na Wasze uwagi i spostrzeżenia :)

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Praca w grupach

Postautor: dushka » 2007-10-21, 14:56

Wolę ten pierwszy sposób, kiedy uczniowie muszą nad czymś pomyśleć, mieć konkretne wiadomości/umiejętności do wykonania zadania.

Ale ostatnio robiliśmy losowanie, kto z kim - podział na pracy do wykonania kroniki klasowej (też byłam losowana :D ). Uznałam, że tak sprawiedliwie będzie, skoro i ja biorę w kronikowaniu udział :)

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Praca w grupach

Postautor: Basiek70 » 2007-10-21, 17:57

a z moich obserwacji nie sprawdza się ten "uczony" podział, czyli w grupie i zdolniejsi i słabsi... kurde, często jest tak, że ci "lepsi" robią, a leniwce w nosach dłubią :(
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.
Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,
który jest tylko realistą."

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Praca w grupach

Postautor: dushka » 2007-10-21, 18:03

To proponuję popracować w klasie integracyjnej :>

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Praca w grupach

Postautor: malgala » 2007-10-21, 18:18

Basiek70 pisze:a z moich obserwacji nie sprawdza się ten "uczony" podział, czyli w grupie i zdolniejsi i słabsi... kurde, często jest tak, że ci "lepsi" robią, a leniwce w nosach dłubią

A może dzieciaczki jeszcze nie dorosły do pracy w grupie. Musisz ich tego nauczyć. Każda grupa musi mieć szefa, który czuwa nad całością pracy. Zdolniejsi uczniowie między innymi powinni kontrolować pracę tych słabszych i ewentualnie im pomagać. Początkowo spróbuj sama rozdzielić zadania poszczególnym członkom grupy. Potem niech robią to sami.

Awatar użytkownika
chiczi
Posty: 3046
Rejestracja: 2006-10-02, 16:12

Re: Praca w grupach

Postautor: chiczi » 2007-10-21, 19:57

Czyli jednak losowy podział :?:

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Praca w grupach

Postautor: malgala » 2007-10-21, 20:02

chiczi pisze:Czyli jednak losowy podział :?:

wybierając losowo nie masz wpływu na to, aby w każdej grupie znaleźli się uczniowie zdolniejsi, a ich obecność jest wskazana.
Można również dokonać zupełnie innego wyboru składu grup. Czasami tak robię, dobierajęc uczniów prezentujących mniej więcej ten sam poziom. Ale wtedy każda grupa ma do wykonania pracę dostosowaną do swoich możliwości.

Awatar użytkownika
chiczi
Posty: 3046
Rejestracja: 2006-10-02, 16:12

Re: Praca w grupach

Postautor: chiczi » 2007-10-21, 20:45

malgala pisze:Czasami tak robię, dobierajęc uczniów prezentujących mniej więcej ten sam poziom. Ale wtedy każda grupa ma do wykonania pracę dostosowaną do swoich możliwości.


Dzięki Malgala- ciekawe rozwiązanie, które z pewnością przetestuję :)

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Praca w grupach

Postautor: Basiek70 » 2007-10-22, 17:31

malgala pisze:Można również dokonać zupełnie innego wyboru składu grup. Czasami tak robię, dobierajęc uczniów prezentujących mniej więcej ten sam poziom. Ale wtedy każda grupa ma do wykonania pracę dostosowaną do swoich możliwości.


Ten podział znacznie lepiej się sprawdza w mojej praktyce.
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.

Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,

który jest tylko realistą."

Awatar użytkownika
chiczi
Posty: 3046
Rejestracja: 2006-10-02, 16:12

Re: Praca w grupach

Postautor: chiczi » 2007-10-22, 19:53

Dzięki dziewczyny za cenne wskazówki :*

laudanum
Posty: 12
Rejestracja: 2007-11-23, 15:05

Re: Praca w grupach

Postautor: laudanum » 2007-11-23, 18:05

ja podczas praktyk stosowalem podzial poprzez wlasnie np jakies rysunki na karteczkach ktore losowali z kopert pozniej uczniowie.
i podzial ten naprawde mi sie podoba - np dla dzieci jest bardzo interesujacy jak maja jakies kwiatki czy inne ciekawe rzeczy losowac
no i najwazniejsze nie ma konfliktu w klasie np nie ja chce z kasia byc nie bo ty bedziesz z markiem itd itp

:lol: ;D

pani_ka
Posty: 16
Rejestracja: 2007-12-03, 21:39

Re: Praca w grupach

Postautor: pani_ka » 2007-12-11, 14:06

Ja jeszcze z moich lat szkolnych pamiętam, że grupy były dobierane zawsze tak samo - jak siedzieliśmy tak dzieliliśmy się na czwórki. To był chyba najgorszy pomysł z możliwych - grupy zawsze takie same.

A to jak się będzie dzieliło na grupy zależy co chce się osiągnąć. Można podzielić grupy poziomami: najlepsi w jednej grupie, najsłabsi uczniowie w kolejnej, średni w jeszcze innej. Będzie to optymalne rozwiązanie dla uczniów najlepszych, bo będą mogli się wykazać swoja wiedzą, zdolnościami etc. Ale na pewno nie jest ono zbyt dobre dla uczniów słabych, gdyż nie będzie miał ich kto wyciągnąć i zadanie może okazać się dla nich za trudne.

Chyba w naszych warunkach szkolnych najlepszym rozwiązaniem jest przydzielanie do każdej grupy uczniów o różnych poziomie uzdolnień i zaznaczenie, że każdy ma zrobić jakąś część pracy.


Jeśli chodzi o pracę w grupach, ja stosuję ją dość rzadko bo jest i czasochłonna i zauważyłam pewną prawidłowość. Uczniowie często bardzo ładnie przygotowują zagadnienie w grupie i przedstawiają je. Ale reszta klasy wtedy w ogóle nie słucha, tego co przedstawiają koledzy, skupiając się jedynie na swojej pracy.
Czy u Was też tak jest? I jak można temu zapobiec?

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Praca w grupach

Postautor: dushka » 2007-12-11, 15:51

Paniko, ale dlaczego podział najsłabszy/średni/najmocniejszy musi być zarazem najgorszym podziałem?

Dopasowujesz poziom trudności zadań do grupy i tyle -a przynajmniej masz wtedy pewność, że każdy członek grupy będzie pracował - bo jak masz jednego zdolniachę, 2 średnich i 2 słabych (przykładowo), to ten slaby w takiej grupie niewiele zrobi - dopiero wówczas się wstydzi!

Ostatnio na polskim mieliśmy taki podział, że była mocna grupa, 2 średnie i jedna słabiutka - i po prostu ja w tej słabej grupie wskazywałam, kto udziela odpowiedzi, naprowadzałam nieco - i miałam pewność, że każdy wziął w zabawie udział - na miarę swoich możliwości :)

pani_ka
Posty: 16
Rejestracja: 2007-12-03, 21:39

Re: Praca w grupach

Postautor: pani_ka » 2007-12-11, 17:18

Pomysł z dopasowaniem poziomu do zdolności jest dobry, ale wydaje mi się, że przecież wtedy nie stymulujemy uczniów i nie pozwalamy im się bardziej rozwinąć. Mam wrażenie, że stoją oni w miejscu, nie mają powodu, żeby starać się bardziej.
A wydaje mi się, że jeśli w grupie jest jeden mocniejszy uczeń to podciąga on wszystkich.
Piszę to z własnych wspomnień szkolnych, u nas zawsze było tak, że mocniejszy uczeń podnosił poziom grupy i mobilizował wszystkich do pracy. A szkołę skończyłam nie aż tak dawno temu, jeszcze trochę pamiętam ;)

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Praca w grupach

Postautor: dushka » 2007-12-11, 18:09

Hmmm, może po prostu 4 klasa podstawówki to jeszcze zbyt wcześnie ;) No i zawsze trzeba (nie tylko przy pracy w grupach) dawać dzieciakom zadania oczko trudniejsze, niż zazwyczaj - muszą wtedy wysilić szare komórki ;)


Wróć do „Metody dydaktyczne, scenariusze, konspekty, materiały”