Nauczanie przyrody po jakich studiach

tu dyskutują nauczyciele geografii, przyrody, biologii, fizyki i chemii

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

annek
Posty: 63
Rejestracja: 2007-08-27, 18:08

Re: Nauczanie przyrody po jakich studiach

Postautor: annek » 2011-12-11, 17:15

sharkinator pisze:Nie wprowadzaj w błąd, bo nauczycielem przyrody można być kończąc nawet geografię czy biologię i niepotrzebne do tego są studia podyplomowe. Info za byłym małopolskim kuratorem oświaty.


Proponowałabym, żebyś ty nie wprowadzał w błąd. Zależy od od studiów oraz bloku dydaktycznego, który się realizowało. Po geografii (UW, mając blok dydaktyczny tylko z tego przedmiotu), nie miałam uprawnień do uczenia przyrody. Musiałam skończyć studia podyplomowe, na których zaliczono mi z góry cały jeden przedmiot. Koleżanka po geologii (też UW) - miała uprawnienia i do przyrody i do geografii.

annek
Posty: 63
Rejestracja: 2007-08-27, 18:08

Re: Nauczanie przyrody po jakich studiach

Postautor: annek » 2011-12-11, 17:18

mateoo pisze:A metodykę nauczania jakiego przedmiotu miałaś na studium ped.? Jeśli dyrektor będzie miał ochotę i czas, to aby Cię zatrudnić musi przeanalizować program studiów, który zrealizowałaś oraz treści podstawy programowej dla danego przedmiotu, którego w szkole miałabyś uczyć.


I to jest dobre info. Należy jednak pamiętać, że dyrektor mając do wyboru nauczyciela po studiach podyplomowych z przyrody i po Ochronie Środowiska, gdzie będzie musiała sam dokonać tzw. uznania kwalifikacji, pewnie wybierze tego pierwszego.

Awatar użytkownika
sharkinator
Posty: 347
Rejestracja: 2011-09-24, 20:06
Kto: nauczyciel
Przedmiot: geografia, przyroda, wychowanie fizyczne
Lokalizacja: Kraków

Re: Nauczanie przyrody po jakich studiach

Postautor: sharkinator » 2011-12-11, 19:34

annek pisze:Proponowałabym, żebyś ty nie wprowadzał w błąd. Zależy od od studiów oraz bloku dydaktycznego, który się realizowało. Po geografii (UW, mając blok dydaktyczny tylko z tego przedmiotu), nie miałam uprawnień do uczenia przyrody. Musiałam skończyć studia podyplomowe, na których zaliczono mi z góry cały jeden przedmiot. Koleżanka po geologii (też UW) - miała uprawnienia i do przyrody i do geografii.


Jestem pewien tego co mówię, bo studiuję geografię na UJ i dyrektor Studium Pedagogicznego mówił, żebyśmy w żadnym przypadku nie dali się wysłać na studia podyplomowe z przyrody, bo mamy uprawnienia do jej nauczania po ukończeniu przedmiotu Dydaktyka przyrody.
Studiuję też ochronę środowiska i tu nie jestem do końca pewien, ale są to studia które są najbardziej przyrodnicze, bo mają obszerny materiał z zakresu biologii, fizyki, chemii i geografii. Taki absolwent ma na pewno większe kompetencje do jej nauczania niż osoba po podyplomówce z przyrody.

annek
Posty: 63
Rejestracja: 2007-08-27, 18:08

Re: Nauczanie przyrody po jakich studiach

Postautor: annek » 2011-12-11, 20:36

sharkinator pisze:Jestem pewien tego co mówię, bo studiuję geografię na UJ i dyrektor Studium Pedagogicznego mówił, żebyśmy w żadnym przypadku nie dali się wysłać na studia podyplomowe z przyrody, bo mamy uprawnienia do jej nauczania po ukończeniu przedmiotu Dydaktyka przyrody.
.


Pytanie tylko, czy osoba pytająca ma przedmiot dydaktyka przyrody w programie studiów. Jeśli ma - nie ma problemu, jeśli nie (pewnie tak jest, bo by nie pytała), moim zdaniem, w grę wchodzi tylko uznanie kwalifikacji przez dyrektora. Ja nie miałam (studia skończyłam w 2005), więc nie miałam uprawnień do uczenia przyrody, dyrektor obejrzał mój indeks i świetne oceny nie pomogły... zdecydował się na koleżankę z uprawnieniami, ja zostałam z samą geografią. Z ciekawości sprawdziłam, że obecnie studenci geografii na UW mają takie zajęcia w programie, ciekawe czy jest tak na innych uczelniach...

Awatar użytkownika
sharkinator
Posty: 347
Rejestracja: 2011-09-24, 20:06
Kto: nauczyciel
Przedmiot: geografia, przyroda, wychowanie fizyczne
Lokalizacja: Kraków

Re: Nauczanie przyrody po jakich studiach

Postautor: sharkinator » 2011-12-11, 20:58

Myślę, że zależy to wszystko od uczelni. Studenci geografii na UJ nie mają tego kursu w programie, ale można się na niego bezpłatnie zapisać jako na przedmiot dodatkowy.

Tak troszkę zmieniając temat, przyrody w liceum będzie nauczać na raz aż 4 nauczycieli (biologii, fizyki, chemii i geografii)? Kuriozalne, gdyż ten przedmiot z założenia ma charakter kompleksowy, ma być ukazana przyroda jako całość, a jeśli będzie się uczyło jej z rozbiciem na 4 nauczycieli minie się to z celem. Powinien być 1 nauczyciel, ale z tego co mi wiadomo w Polsce takie uprawnienia ma kilkudziesięciu nauczycieli..

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: Nauczanie przyrody po jakich studiach

Postautor: Peonia » 2011-12-11, 21:23

Ja też uczyłam przyrody (teraz pracuję w I-III), miałam skończoną biologię, a i tak dyrekcja chciała, aby zrobić podyplomówkę z przyrody, więc tak zrobiłam.

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Nauczanie przyrody po jakich studiach

Postautor: mateoo » 2011-12-14, 20:31

sharkinator pisze:Tak troszkę zmieniając temat, przyrody w liceum będzie nauczać na raz aż 4 nauczycieli (biologii, fizyki, chemii i geografii)? Kuriozalne, gdyż ten przedmiot z założenia ma charakter kompleksowy, ma być ukazana przyroda jako całość, a jeśli będzie się uczyło jej z rozbiciem na 4 nauczycieli minie się to z celem. Powinien być 1 nauczyciel, ale z tego co mi wiadomo w Polsce takie uprawnienia ma kilkudziesięciu nauczycieli..


Jest to przedmiot z puli tzw. uzupełniających, czyli podobnie jak z zajęciami artystycznymi czy historią i społeczeństwem, może nauczać jak najbardziej jedna osoba, której dyrektor uzna posiadane kwalifikacje za wystarczające.
Sztuka jest pokarmem duszy.

adrzej74
Posty: 2
Rejestracja: 2012-03-31, 13:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia, Biologia, Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Kwalifikacje do nauczania przyrody - zblizenie przedmiotowe.

Postautor: adrzej74 » 2012-03-31, 21:51

Witam!

Jest to na tym forum mój pierwszy wpis i nie ukrywam, że szukam pomocy. W internecie sporo znalazłem informacji ale żadna nie jest w 100% odpowiedzią na drążące pytania związane z moim problemem.
Obecnie uczę przyrody (studia podyplomowe) w szkole podstawowej ale posiadam też kwalifikacje do nauczania biologii i chemii.
Jednocześnie w tym samym zespole szkół jest nauczycielka biologii i chemii.
Dyrektor chce tej Pani oddać część moich godzin z przyrody argumentując to tym, że poprzedni dyrektor dokonał zbliżenia przedmiotowego (było to przypuszczalnie w latach 1999-2004 - nie mam dostępu do tego dokumentu).
I na tej podstawie ta Pani ma kwalifikacje do nauczania przyrody.
Podpiera się tutaj rozporządzeniem MEN z 12.03.2009r. § 27.
Oraz Kartą Nauczyciela.

I teraz pytanie, czy ta Pani ma identyczne kwalifikacje do nauki przyrody jak ja.
Proszę o jakąś odpowiedź umocowana odpowiednimi aktami prawnymi itp.
Bardzo proszę o pomoc od tego zależy czy utrzymam etat! Chce mieć pewność bo nie mógł bym znieść myśli, że ktoś mnie.... :evil:

krg54
Posty: 220
Rejestracja: 2009-03-14, 18:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Nauczanie przyrody po jakich studiach

Postautor: krg54 » 2012-04-01, 01:44

Skoro dyrektor uznał tej pani kwalifikacje do nauczania przyrody w tej (!) szkole, to je posiada na równi z Tobą. Kiedy wprowadzano ten przedmiot w podstawówkach, to dyrektorzy szkół lub kuratorzy uznawali dotychczasowym przedmiotowcom - geografom, biologom, chemikom lub fizykom - kwalifikacje do uczenia tego nowego przedmiotu. I bardzo dobrze, bo w przeciwnym razie większość z nich znalazłaby się na bruku, nie mając możliwości zatrudnienia w gimnazjach lub liceach. Dopiero później rozpoczęto kształcić n-li na studiach podyplomowych. Tak więc nie ma możliwości podważenia jej kwalifikacji. Są równorzędne z Twoimi. Czasem na tych studiach podyplomowych lądowali ludzie zupełnie przypadkowi, którzy nie mieli zielonego pojęcia z zakresu nowo wyuczonego przedmiotu i to dopiero była parodia! Bo i jakim cudem polonistka po 2 semestrach mogła przekształcić się w geografa lub biologa? A znam takie przykłady! Biedna młodzież!

adrzej74
Posty: 2
Rejestracja: 2012-03-31, 13:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia, Biologia, Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Nauczanie przyrody po jakich studiach

Postautor: adrzej74 » 2012-04-01, 08:04

To jest paranoja o czym piszesz!
Czyli
Moje studia podyplomowe + uznanie w KO moich kwalifikacji = uznaniu przez jakiegoś tam kiedy dyrektora kwalifikacji tej Pani? To po co ja robiłem te podyplomówki?!
Na tej zasadzie można było poloniście uznać kwalifikacje do nauczania matematyki o ile miał odpowiednie konszachty z dyrektorem.
Rozumiem nadać kwalifikacje do czasu gdy znajdzie się nauczyciela z danego przedmiotu z odpowiednimi kwalifikacjami zgodnymi z wymaganiami ale nie dożywotnio!
Aha i jeszcze jedno!
Nie wiem czy to ma znaczenie ale na przestrzeni lat szkoła zmieniła nazwę. Z szkoły podstawowej na zespół szkół podstawowej i gimnazjum. Czy to ma jakieś znaczenie?

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Nauczanie przyrody po jakich studiach

Postautor: malgala » 2012-04-01, 13:18

adrzej74 pisze:Nie wiem czy to ma znaczenie ale na przestrzeni lat szkoła zmieniła nazwę. Z szkoły podstawowej na zespół szkół podstawowej i gimnazjum. Czy to ma jakieś znaczenie?

To nie ma znaczenia.
Pani posiada kwalifikacje do nauczania przyrody w szkole podstawowej. Poza tym jest zatrudniona w zespole szkół i dyrektor decyduje ile i jakich godzin przydzieli jej w każdej ze szkół wchodzących w skład zespołu. Tylko musi to zrobić zgodnie z posiadanymi przez nią kwalifikacjami, a takie ona posiada.

Awatar użytkownika
sharkinator
Posty: 347
Rejestracja: 2011-09-24, 20:06
Kto: nauczyciel
Przedmiot: geografia, przyroda, wychowanie fizyczne
Lokalizacja: Kraków

Re: Nauczanie przyrody po jakich studiach

Postautor: sharkinator » 2012-06-23, 14:57

Czy któryś z nauczycieli przedmiotów przyrodniczych rozmawiał już z dyrektorem w sprawie nauczania Przyrody w liceum? Jak to ma wyglądać w waszych szkołach?

ktoś!
Posty: 5
Rejestracja: 2012-06-22, 19:35
Kto: student
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Nauczanie przyrody po jakich studiach

Postautor: ktoś! » 2012-06-23, 17:36

Z tego, co słyszałem przyrody w liceum mogą uczyć nauczyciele uczący do tej pory biologii, geografii, chemii i fizyki w liceum. W szkole, do której chodizłem, ma ten przedmiot uczyć nauczycielka biologii, bo z przyrodą, biologią i wżr wyjdzie jej cały etat, a fizyk, drugi biolog i chemik bez problemu nazbierają etaty. A geograf od prawieków ma pół etatu :P . Przedmiotu tego uczy jeden nauczyciel, nie 4 na raz. Tak ja słyszałem :D.

Awatar użytkownika
sharkinator
Posty: 347
Rejestracja: 2011-09-24, 20:06
Kto: nauczyciel
Przedmiot: geografia, przyroda, wychowanie fizyczne
Lokalizacja: Kraków

Re: Nauczanie przyrody po jakich studiach

Postautor: sharkinator » 2012-06-23, 19:25

Wiem kto może uczyć, chciałem wiedzieć jak to będzie wyglądało w praktyce. Dzięki za odpowiedź:)

patix13
Posty: 1
Rejestracja: 2010-09-01, 20:29
Kto: student
Przedmiot: Geografia, Biologia
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Nauczanie przyrody po jakich studiach

Postautor: patix13 » 2012-09-06, 16:42

Chciałam tylko dodać że podyplomowa przyroda kosztuje na UWr 4tys zł, więc nie jest darmowa jak ktoś to powiedział parę linijek wyżej.


Wróć do „Przedmioty przyrodnicze”