plan naprawczy

jak sobie z nią radzić, jak uniknąć rutyny

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

katty
Posty: 431
Rejestracja: 2008-05-14, 12:53
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

plan naprawczy

Postautor: katty » 2012-01-10, 21:29

Wystawiłam na semestr dwie oceny niedostateczne. Jako, że jestem jedyną osobą w szkole, która się na to zdobyła, tylko mnie teraz dotyczy problem i nie za bardzo mam się z kim skonsultować, dlatego zwracam się do Was. Dostałam polecenie napisania planu naprawczego dla uczniów z ocenami niedostatecznymi na semestr. Czy ktoś z Was coś takiego pisał? Czy może jest jakieś nowe rozporządzenie w tej sprawie, czy też wymysł dyrekcji w mojej szkole, bo nie przypominam sobie, żebym w zeszłym roku tworzyła? Średnio mi się podoba wizja tego, że mam pokutować nad papierami za karę, że uczeń miał naukę w nosie oraz spowiadanie się z tego, co JA zrobię, żeby było dobrze, tym bardziej, że przez cały semestr się nagimnastykowałam (dosłownie i w przenośni, bo bieganie po całej szkole w poszukiwaniu uczniów na wyrównawcze raczej do ćwiczeń fizycznych należy), żeby nie musieć nikomu jedynek wystawiać, no ale cóż, jeśli to jakiś nowy wymóg prawny to trudno. Orientuje się ktoś z Was, jak to powinno wyglądać?

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: plan naprawczy

Postautor: koma » 2012-01-10, 21:41

Wymóg prawny? Nie...To wymysł dyrektora.
Jak by taki "papiór" mógł wyglądać... :roll: Nigdy nie robiłam...
Myślę, że tak:
1. jakie treści ma uczeń opanować, aby w efekcie nadrobić materiał i zdać (tu wypisz podstawowe zagadnienia z programu, których będziesz od nich wymagać)
2. jak to załatwisz organizacyjnie:
- kontakt z rodzicami/wychowawcą/pedagogiem szkolnym/...+ustalenia
- przypomnienie kryteriów oceniania, oparcie sie na PSo...
- ustalenie działań z uczniami (co, kiedy, jak,...)
- sposób zaliczania materiału (konsultacje/karcianki, ...klasówki, terminy,...
3. działania wychowawcze, aby sytuacja sie nie powtorzyła...
- może jakis kontrakt...(nigdy tego nie robię, ale może twoj dyr lubi;)
- regularny kontakt z rodzicami
.....

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: plan naprawczy

Postautor: Peonia » 2012-01-11, 15:13

Basso profondo- co ty wygadujesz?!?!?!???????

Program naprawczy pisze się gdzieś od 3 lat, jeśli są niskie efekty kształcenia. Nie ma to znaczenia czy jednostki, czy grupy.

Potrzeba pisania programów naprawczych zrodziła się w ramach mierzenia jakości pracy szkoły, a postawą prawną jest: art. 34 ust. 2 i 2a ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty/Dz. U. 2004r. Nr 2572 z późniejszymi zmianami/

Szkoła każdego roku tworzy programy naprawcze po sprawdzianach zewnętrznych lub maturach. Nauczyciel powinien taki program posiadać w swoich zasobach (my trzymamy w dziennikach lekcyjnych przyczepione spinaczem) i go znać.


Jak to zrobić? Dużo podpowiedziała KOMA, a możesz skorzystać również z tych stron:

http://literka.pl/3/41289/plan_naprawcz ... gielskiego
http://chomikuj.pl/tom99?sid=267

marek474
Posty: 155
Rejestracja: 2008-08-26, 15:38
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: śląskie

Re: plan naprawczy

Postautor: marek474 » 2012-01-11, 16:43

U nas w szkole plany naprawcze pisze się co roku, po każdym sprawdzianie szóstoklasisty i nie ważne jak wypadł, plan naprawczy musi być i kropka. Nawet jak mieliśmy drugi wynik w mieście na kilkanaście podstawówek też. A kto to zrobi, no oczywiście matematyk, policzy trudność zadań i inne statystyki (czyt. bzdety), wysunie wnioski i napisze rekomendacje do dalszej pracy. To jeszcze nic, po każdym semestrze i na każdą hospitację piszemy sprawozdanie z realizacji tego planu. Zawsze jakiś plan musi być, naprawczy, czy podtrzymania dobrej oceny, tylko po to by półka dyrektorska zapełniła się o kolejny segregator

Art.3.9.UoSO
Posty: 661
Rejestracja: 2009-09-13, 23:19
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: plan naprawczy

Postautor: Art.3.9.UoSO » 2012-01-11, 17:46

Basso, masz rację, podzielam Twoje zdanie. Jednak nie znam dyrektora, a znam ich kilku, który postawiłby się wizytatorom w sprawie nieupaierowienia obowiązkowej i bezdyskusyjnej działalności szkoły, wprost wynikającej z ustaw i rozporządzeń. Dyrektorzy ci są dobrzy w tym, co robią. Organy prowadzące są zadowolone, a mimo tego Polskie Składy Papiernicze zacierają ręce, bo mają niezłe lobby w KO.

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: plan naprawczy

Postautor: Peonia » 2012-01-11, 19:17

Art. 34, punkt 2

"W przypadku stwierdzenia niedostatecznych efektów kształcenia lub wychowania
w szkole lub placówce organ sprawujący nadzór pedagogiczny poleca dyrektorowi
szkoły lub placówki opracowanie, w uzgodnieniu z organem prowadzącym,
programu i harmonogramu poprawy efektywności kształcenia lub wychowania.
Wdrożenie programu następuje w terminach określonych w harmonogramie,
zaakceptowanych przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny. Program
musi uwzględnić uwagi i wnioski zgłoszone przez organ sprawujący nadzór
pedagogiczny.
2a.
Jeżeli dyrektor szkoły lub placówki nie usunie w wyznaczonym terminie uchybień,
o których mowa w ust. 1, nie opracuje lub nie wdroży w określonych w
harmonogramie terminach programu poprawy efektywności kształcenia lub wychowania
albo nie uwzględni w tym programie zgłoszonych uwag i wniosków,
organ sprawujący nadzór pedagogiczny występuje do organu prowadzącego
szkołę lub placówkę z wnioskiem o odwołanie dyrektora szkoły lub placówki z
końcem albo w czasie roku szkolnego bez wypowiedzenia. Wniosek złożony w
tej sprawie przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny jest wiążący dla organu
prowadzącego szkołę lub placówkę.

Dyrektor ma obowiazek w związku z ustawą, a nauczyciel wypełnia obowiązki narzucone przez dyrektora, więc normalne, że plan naprawczy musi napisać i bunt, oburzenie nauczyciela na ten fakt nic nie da. Na bazie ewaluacji programów naprawczych opracowanych przez nauczycieli dyrektor pisze swoje sprawozdanie do OP. Tak jest i tak będzie.

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: plan naprawczy

Postautor: Peonia » 2012-01-11, 20:07

Widzę, że bazujesz na domysłach :lol:

Nie sadzę głupot, tylko nadmieniam, że wymagania względem dyrektora realizowane są rączkami pracowników, czyli nauczycieli. Dyrektor zleca-nauczyciel tworzy program i według tego programu pracuje z uczniem, aby podnieść jego poziom kształcenia.



W tym punkcie ustawy nie jest napisane, że to wizytator nakazuje, lecz OP. A dyrektor tworzy systematycznie sprawozdania i zestawienia i przekazuje do OP. Dyrektorowi zalezy na wynikach szkolnych, nauczycielowi tez powinno zależeć. Wystarczy, że średnia szkoły jest niższa niz w poprzednim okresie nauki i trzeba pisać program naprawczy. Dlatego po I semestrze, na koniec roku, w zaleznosci również od potrzeb i zaistniałej sytuacji taki program się tworzy dla grupy uczniów lub indywidualnie dla wybranego ucznia, może taki program tworzyć zespół nauczycieli lub jeden nauczyciel.

W rozporządzeniu o ocenianiu i klasyfikowaniu nie ma mowy o programach naprawczych. Nauczyciel przepisy powinien znać.

Owszem, papiór laduje w szafie w jednych szkolach, ale w bardziej przyjaznych dla ucznia zapisy na tym papierze sa realizowane. Ale to juz zależy od samych nauczycieli.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: plan naprawczy

Postautor: vuem » 2012-01-11, 22:25

Peonia pisze:Dyrektor zleca-nauczyciel tworzy program i według tego programu pracuje z uczniem, aby podnieść jego poziom kształcenia.


To ten cytowany przez Ciebie przepis dotyczy każdej oceny niedostatecznej poszczególnych uczniów, a nie jakichś drastyczniejszych problemów w skali całej szkoły? :shock:

Peonia pisze:W tym punkcie ustawy nie jest napisane, że to wizytator nakazuje, lecz OP.


Ale wyżej napisano o organie sprawującym nadzór pedagogiczny, a nie organie prowadzącym, jako tym, który poleca, by dyrektor - w porozumieniu z OP, taki program opracował.... to jak mam to rozumieć?

Peonia pisze:A dyrektor tworzy systematycznie sprawozdania i zestawienia i przekazuje do OP.


I takie sprawozdanie dotyczące choćby każdego pojedynczego ucznia lub grup uczniów ze szkół prowadzonych przez daną gminę spływają na biurko w określonym biurze UG?
Łał, niezły skład makulatury muszą mieć, jak gmina prowadzi ze 6 szkół...

Peonia pisze:Wystarczy, że średnia szkoły jest niższa niz w poprzednim okresie nauki i trzeba pisać program naprawczy.


Naprawdę? Wizytator sprawdza średnie wyniki klasyfikacji? I nakazuje pisanie programu naprawczego, by ze średniej 3,7 wrócić jednak na poziom 3,8?

Kurna, człowiek się uczy całe życie...nie wiedziałem o czymś takim :|

Art.3.9.UoSO
Posty: 661
Rejestracja: 2009-09-13, 23:19
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: plan naprawczy

Postautor: Art.3.9.UoSO » 2012-01-11, 22:26

Basso masz we mnie gorącego wspólnika w "walce" z biurokracją. Popieram cię.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: plan naprawczy

Postautor: vuem » 2012-01-11, 22:40

Basso profondo pisze:Masz rozumieć, że Peonia bardzo lubi wypowiadać się na tematy prawne. Niestety z rozumieniem przepisów u niej jakby możliwości nie nadążają za chęciami ;)


Przyznaj jednak Bosso, że z niecierpliwością czekasz na jej wyjaśnienie :wink: :mrgreen:


Wróć do „Szkolna codzienność”