psycholog w szkole

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

madak
Posty: 2
Rejestracja: 2007-10-22, 09:39

psycholog w szkole

Postautor: madak » 2007-10-22, 09:44

cześć,
bardzo proszę o wskazówki, co zrobiż aby móc pracowac w szkole jako psycholog?
mam wykształcenie psychologiczne, ale nie mam nieszczęsnych kwalifikacji pedagogicznych, jaki kurs albo studia podyplomowe powinnam podjąć? czy kurs 270h jest wystarczający? czy studia pedagogika opiekuńczo-wychowawcza dają mi odpowiednie kwalifikacje do pracy na stanowisku psychologa szkolnego? błagam o konkrety, ponieważ do tej pory nikt nie jest w stanie powiedzieć mi: zrób to i to i będzie ok,
z góry dzięki i pozdrawiam
magda

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: psycholog w szkole

Postautor: dushka » 2007-10-22, 09:59

Myślę, że pedagogika o-w będzie dobra :) W końcu taki pedagog szkolny ją kończy ;) Myślę też, ze inne pedagogiki specjalistyczne (terapeutyczna czy oligofrenopedagogika) również by się nadały.

Nie polecam kursu - liczba wymaganych godzin ciągle się zmienia, w pewnym momencie mogłoby się okazać, iż twoje studia mają niewystarczającą.

A na psychologii nie masz podyplomówki jakiejś szkolnej?

madak
Posty: 2
Rejestracja: 2007-10-22, 09:39

Re: psycholog w szkole

Postautor: madak » 2007-10-22, 10:16

dzięki za szybką odpowiedź,
niestety na wydziale psychologii w ogóle nie pomyśleli o organizacji kursu kwalifikacyjnego, więc kończąc studia nie mogę pracować w szkole, podyplomówki szkolnej też nie ma, kombinuję, co byłoby wystarczajace i do tego ciekawe,
a może wiesz czy do pracy w poradni psych-ped. też są niezbędne kwalifikacje?
pozdrawiam
magda

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: psycholog w szkole

Postautor: dushka » 2007-10-22, 10:21

Nie wiem, czy niezbędne, ale raczej na pewno przydatne. Terapia pedagogiczna, rewalidacja upośledzonych umysłowo, oligofrenopedagogika, logopedia, pedagogika terapeutyczna, pedagogika korekcyjno-kompensacyjna - to wsio może nadać się do poradni :)

Awatar użytkownika
IAO
Posty: 34
Rejestracja: 2007-09-17, 18:20

Re: psycholog w szkole

Postautor: IAO » 2007-10-23, 12:54

No, psychologowi chcącemu pracować w poradni to raczej polecałbym doradztwo zawodowe, psychoterapię, interwencję kryzysową czy poradnictwo :).
Aczkolwiek dokształcenie w żadnej z tych dziedzin nie jest potrzebne, by być wysoce przydatnym.
Przygotowanie pedagogiczne jest niestety niezbędne do pracy w poradni. Można je jednak zrobić w okresie trwania stażu.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: psycholog w szkole

Postautor: dushka » 2007-10-23, 15:57

IAO, akurat w poradni współpracującej z moją szkołą dziewczyny nastawione są raczej na terapię :)

Awatar użytkownika
IAO
Posty: 34
Rejestracja: 2007-09-17, 18:20

Re: psycholog w szkole

Postautor: IAO » 2007-10-23, 18:04

Są psycholożkami i prowadzą terapię pedagogiczną?

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: psycholog w szkole

Postautor: dushka » 2007-10-23, 18:07

Czasem owszem - to wynika z faktu, iż poradnia ma pod swoją opieką aż 3 trudne szkoły - specjalną, integracyjną (podstawówki, gimnazja i zawodowe) oraz szkołę dla dzieci głuchoniemych. No i do tego przedszkole integracyjne. Po prostu czasem jest zbyt wielki natłok i ratują się jak mogą, coby te dzieciaki ogarnąć wszystkie. Ale to są wyjątkowe sytuacje, nie norma.

Awatar użytkownika
IAO
Posty: 34
Rejestracja: 2007-09-17, 18:20

Re: psycholog w szkole

Postautor: IAO » 2007-10-23, 18:38

Widzę, że różne cuda się w Polsce dzieją :). Ciekawe jak to wygląda w przydziałach czynności, planach pracy, sprawozdaniach etc.

kundzia
Posty: 5
Rejestracja: 2008-10-08, 19:24
Przedmiot: Ekonomia
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: psycholog w szkole

Postautor: kundzia » 2008-10-08, 19:50

przepraszam, że pozwolę sobie odświezyć stary temat :P właśnie koncze licencjat z pedagogiki o spec. doradztwo zawodowe i przedsiebiorczość. równoczesnie robie jednolite mgr z psychologii. czy od razu po studiach z dyplomem licencjata ze wspomnianej pedagogiki i z mgr psycholgii moge isc prosto do szkoły pracowac jako psycholog szkolny? tzn rozumiem, że najpierw czekał by mnie staż jak każdego nauczyciela, bo z tego co sie zorientowałam psycholog w szkole zatrudniony jest jako nauczyciel-psycholog ??

Awatar użytkownika
IAO
Posty: 34
Rejestracja: 2007-09-17, 18:20

Re: psycholog w szkole

Postautor: IAO » 2008-11-09, 23:55

Jeśli będziesz miała dyplom z psychologii, to nie potrzebujesz żadnych dodatkowych kwalifikacji, by pracować w szkole jako psycholog. Licencjat z pedagogiki powinien dodatkowo załatwiać sprawę przygotowania pedagogicznego, którego psychologowie zatrudnieni z Karty nauczyciela potrzebują. Zrobić staż masz możliwość (nie obowiązek), gdy jesteś zatrudniona na przynajmniej 9 miesięcy w wymiarze pół etatu.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: psycholog w szkole

Postautor: dushka » 2008-11-10, 09:39

A nie, staż rozpoczyna się automatycznie, z urzędu. Raczej nie ma wyboru - chcę robić czy nie chcę.

perla83
Posty: 36
Rejestracja: 2009-03-16, 19:01
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: wielkopolskie

jakie kwalifikacje na psychologa szkolnego?

Postautor: perla83 » 2009-03-16, 19:13

Znalazłam ogłoszenie, że poszukiwany jest psycholog szkolny. Zadzwoniłam mimo, że nie mam ukończonej psychologii tylko psychopedagogikę i ped. opiekuńczo-wychowawczą. Mam studia magisterskie. podyplomowo robię oligofrenopedagogikę. Pani dyr. powiedziała mi, żebym przyszła jutro z dyplomami i indeksem to zobaczy jakie miałam przedmioty i jak sobie radziłam. bo to jest dla niej istotne. Jeśli chodzi o moje oceny to czuję się pewnie, ale jeśli chodzi o przedmioty to owszem: miałam te wszystkie psychologie najróżniejsze, ale nie wiem, czy jest to wystarczający dowód na potwierdzenie moich kwalifikacji. Czy ktoś może orientuje się w tym, jak to jest z wymaganiami odnośnie psychologów szkolnych i czy w ogóle mam jakieś szanse???
Bardzo prosze o szybką odpowiedź!

niebo77
Posty: 126
Rejestracja: 2008-03-21, 10:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: psycholog w szkole

Postautor: niebo77 » 2009-03-17, 17:40

Z tego co słyszałam to psycholog tylko po 5-letniej psychologii...

Mag
Posty: 69
Rejestracja: 2008-08-15, 12:43
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: psycholog w szkole

Postautor: Mag » 2009-09-28, 09:14

IAO pisze:Jeśli będziesz miała dyplom z psychologii, to nie potrzebujesz żadnych dodatkowych kwalifikacji, by pracować w szkole jako psycholog.



Jestem pedagogiem z wykształcenia, studiuję psychologię, zastanaiam się czy, aby pracować w szkolnictwie należy mieć specjalność: psychologia edukacji czy nie jest ona konieczna?


Wróć do „Prawo oświatowe”

cron