Klasa 6latków - jak to zacząć?

czyli miejsce, w którym dyskutujemy o pracy w klasach I-III

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: dushka » 2014-02-16, 22:33

Dobry wieczór :)
Prawdopodobnie od września będę testowała nowy, wspaniały pomysł MENu, czyli 6 latki i podręcznik - widmo 8)

Mam nadzieję, że ktoś tu też znajdzie się w takiej sytuacji? jak to planujecie ugryźć, od czego zacząć, jak rozpocząć pracę z takimi dziećmi i w takim bałaganie?

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: linczerka » 2014-02-17, 15:02

dushka pisze:Mam nadzieję, że ktoś tu też znajdzie się w takiej sytuacji? jak to planujecie ugryźć, od czego zacząć, jak rozpocząć pracę z takimi dziećmi i w takim bałaganie?

Spokojnie.
Zobaczysz/zobaczymy co będzie dostępne oprócz podręcznika. W Internecie mają być dostępne jakieś ćwiczenia wspomagające. :roll: A kto będzie drukował, to już inny problem.
Pod wielkim znakiem zapytania stoi program i rozkład.
Znając życie, trzeba samemu to zrobić.
I to jest /będzie początkiem Twojej pracy.
Podręcznik na początku nie bardzo Ci potrzebny. Zazwyczaj przez jakieś 2-3 miesiące były ćwiczenia przygotowujące (grafomotoryka, słuch fonematyczny, elementy literopodobne, zabawy na przeliczanie i stosunki przestrzenne itd), więc teraz tym bardziej będą takowe wskazane.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: Peonia » 2014-02-17, 21:23

Do 14 lutego miał być opracowany szczegółowo ten projekt przez panią minister. Potem drugie czytanie w komisji sejmowej.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: dushka » 2014-02-18, 10:58

Napisałam wczoraj list pytający ;) do MENu. Ale to w innym wątku wkleję.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: dushka » 2014-02-22, 20:22

No to dalsze pytania.

W edukacji wczesnoszkolnej pracowałam, ale z racji tego, że jestem oligowcem, to pracowałam z grupą integracyjną. Potem 4-6, gim, no i teraz wracam do nauczania. Już normalnie, jako wczesnoszkolna, nie oligowiec. Co za tym idzie - koleżanki pracujące w tym charakterze mają różne materiały (choćby te, które dawały wydawnictwa) czyli tablice pokazowe, liczmany, plakaty przeróżne, wyprawki klasowe... Ja siłą rzeczy tego nie posiadam i o ile tablice pokazowe to najmniejszy kłopot, o tyle choćby taki alfabet ścienny czy różne namacalne pomoce dydaktyczne dla uczniów - tego zwyczajnie nie mam, sama przecież nie kupię, a szczerze wątpię, by szkoła na to kasę znalazła :/ co z tym zrobić?

I z drugiej strony - co faktycznie się wam przydaje?

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: linczerka » 2014-02-22, 20:49

Korzystam ze wszystkiego.
My uczymy różnymi pakietami, wszelkie pomoce mamy zebrane i posegregowane w jednym miejscu i wszystkie korzystamy gdy zachodzi taka potrzeba.

A jak masz koleżankę np. w drugiej czy w trzeciej klasie, to chyba może pożyczyć pomoce do klasy pierwszej?
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: dushka » 2014-02-22, 20:52

Może, może, rzecz w tym, że u nas wszystkie klasy integracyjne, to będzie pierwsza od dawna nieintegracyjna, i jeśli więcej uczniów będzie to i tak mi nie starczy :D

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: linczerka » 2014-02-22, 21:07

Zwykle te materiały są dla całej klasy, rzadko dla każdego ucznia, choć bywają.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

aglod
Posty: 36
Rejestracja: 2010-09-22, 09:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: aglod » 2014-02-26, 21:03

Dushko!
Jeśli będziesz miała w klasie tablicę interaktywną to można plansze pokazowe tam pokazywać, roi się od nich w internecie, można samemu coś przygotować. Aby uatrakcyjnić lekcje lub by utrwalić wiadomości często korzystam z gier w serwisie http://www.superkid.pl/ Zresztą warto się tam zalogować, bo jest wiele ciekawych generatorów kart pracy: kaligrafia, matematyka, nuty na pięciolinii i również gotowe karty pracy. Jedyna wada, serwis jest płatny. Jednak ja opłacam od lat, jak nie na lekcje to na zajęcia dodatkowe. Mają bardzy fajny zegar, wolałam go nawet bardziej od demonstracyjnego, bo wskazówka godzinowa przesuwa się razem z minutową i dzieciaki wiedzą, że jak jest 7.55, to wskazówka stoi praktycznie na 8.00, a nie 7.

Zresztą myślę, że koleżanki pomogą, u nas wiele rzeczy jest wpólnych - alfabet demonstracyjny, instrumenty, wagi, mikroskopy.
Ponadto wiele szkół jest po projekcie indywidualizacji, finansowanej z UE, my w ramach tego projektu dostaliśmy bardzo wiele pomocy.
Liczmany - prosisz o liczydła lub patyczki rodziców w ramach wyprawki.

Głowa do góry. Zaczynałam pracę z bardzo nędznym podręcznkiem i nie miałam nic - puste szafy - szkoła społeczna z niewielkim przebiegiem. Teraz nie oddałabym za nic tablicy interaktywnej!!! :D

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: dushka » 2014-02-26, 21:06

Na superkid.pl szkoła nam wykupiła abonament, więc ściągam różne rzeczy. Tablica - szczerze mówiąc, nie wiem nawet, jest kilka u nas ale nie do końca wiem, którą salę będę miała. Natomiast mnie by nawet po prostu laptoczek ucieszył i rzutnik :D Zwierzę komputerowe jestem, to bym sobie potrafiła różne ciekawostki zrobić, znaleźć.

aniabaran
Posty: 33
Rejestracja: 2010-01-16, 15:53
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: lubelskie

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: aniabaran » 2014-05-19, 18:44

Witam :) Dushka cieszę się, że zaczęłaś ten temat. Jestem w podobnej sytuacji. Pracuję już kilak lat w szkole, ale do tej pory było to gimnazjum i szkoły średnie. Od września prawdopodobnie będę wychowawcą sześcioletnich pierwszaków. Nigdy nie pracowałam na tym stanowisku i z tak małymi dziećmi. Z jednej strony bardzo się cieszę, że w ogóle będę miała pracę, a z drugiej - jestem pełna obaw, czy podołam. Nie mam pojęcia od czego zacząć. Same kwestie organizacyjne /wyprawka, rzeczy niezbędne dla dziecka zaczynającego naukę/ mnie przerażają. Będę wdzięczna za wszelkie podpowiedzi, dobre rady, wskazówki.

Awatar użytkownika
NiebieskiKoralik
Posty: 56
Rejestracja: 2014-05-31, 19:14
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: łódzkie

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: NiebieskiKoralik » 2014-05-31, 19:24

Witajcie. Ja także od września startuję w edukacji wczesnoszkolnej (debiut) z klasą 6-latków - podobnie jak aniabaran. Podobnie, proszę o jakieś wskazówki: jak zacząć, co powinnam wiedzieć i co powinnam przekazać rodzicom na początek... Jestem lekko zestresowana, ale bardzo szczęśliwa :) Już nie mogę się doczekać!

Awatar użytkownika
kingadaw
Posty: 17
Rejestracja: 2008-10-26, 23:33
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Język niemiecki
Lokalizacja: małopolskie

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: kingadaw » 2014-07-18, 13:57

Witem serdecznie! Mnie też szykuje się klasa 6-latków i też będę debiutować w edukacji wczesnoszkolnej (uczę w gimnazjum) a do tego rozpoczynam staż na mianowanego.
Na razie powoli kompletuję papierki, ale im bliżej września tym goręcej :)

Pozdrawiam wszystkich !

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: linczerka » 2014-07-18, 22:52

Witaj kingadaw :D
Ciężko Ci będzie się przestawić.
Ale dasz radę.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
NiebieskiKoralik
Posty: 56
Rejestracja: 2014-05-31, 19:14
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: łódzkie

Re: Klasa 6latków - jak to zacząć?

Postautor: NiebieskiKoralik » 2014-07-19, 14:59

kingadaw - damy radę :) Jak też debiutuję podwójnie (choć do tej pory uczyłam głównie w podstawówce, a na części etatu w gimnazjum), ale jestem pełna optymizmu i nie mogę się doczekać! Mam obawy i wiele pytań, na które pewnie nikt nie jest w stanie mi odpowiedzieć, ale myślę, że każdy kto kiedyś startował tak miał i... przeżył!


Wróć do „Edukacja wczesnoszkolna”