Akcje przedsiębiorczości dla klasy i szkoły.

dyskusja o dobrych lekcjach wychowawczych oraz skutecznych sposobach kierowania zespołem klasowym

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

yaishii
Posty: 7
Rejestracja: 2014-10-23, 09:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Biologia
Lokalizacja: wielkopolskie

Akcje przedsiębiorczości dla klasy i szkoły.

Postautor: yaishii » 2014-10-24, 10:49

Nie wiedziałam, gdzie założyć ten temat, więc wybrałam taki dział :)

Szukam pomysłów na zebranie dodatkowych pieniędzy dla klasy. Albo szkoły, bo można pójść szerzej.
Chciałabym zaangażować do tego uczniów, ale nie chcę by chodziły po prośbie, z puszką czy coś takiego.
Chcę by przy okazji czegoś się nauczyły, spróbowały czegoś nowego, zobaczyły że mają moc sprawczą i że praca może przynieść satysfakcję, a przy okazji mogą osiągnąć z niej korzyści.

Pamiętam jak w szkole podstawowej, w mojej klasie, moja wychowawczyni wymyśliła loterię.
Przez kilka tygodni przynosiliśmy różne rzeczy do szkoły, nowe i używane (ale w idealnym stanie), jeden rodzic, który miał gospodarstwo przekazał koguta, był też polaroid (szał na tamte czasy;)), mieliśmy nawet szczeniaczka, bo koledze z klasy się suka oszczeniła.

Następnie pogrupowaliśmy wszystko w kategorie, nadaliśmy każdemu fantowi numer, przygotowaliśmy własnoręcznie plakaty i w dniu loterii przygotowaliśmy stoisko i obsługiwaliśmy je przez cały dzień.
A za pieniądze, które zarobiliśmy na loterii, pojechaliśmy na wycieczkę cała klasą, co tym bardziej było fajne że pojechali nawet uczniowie z uboższych rodzin.

Praca przy loterii to była świetna zabawa :) Czuliśmy się jak dorośli i że to co robimy ma sens, bo działaliśmy w imię wyższego celu, zwłaszcza że wychowawczyni dała nam dużo swobody w działaniu.

Czy realizujecie coś takiego w swoich szkołach?
Aktywizujecie jakoś dzieciaki?

Słyszałam o różnego rodzaju kiermaszach na Boże Narodzenie czy Wielkanoc, ale czy coś jeszcze można zorganizować?

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Akcje przedsiębiorczości dla klasy i szkoły.

Postautor: haLayla » 2014-10-24, 18:44

My kiedyś w szkole zorganizowaliśmy festyn na rzecz pewnej osoby niepełnosprawnej. To było w szkole podstawowej. Przygotowaliśmy wystawę prac plastycznych uczniów z aukcją, loterię, różne konkursy w których wpłacało się datek do puszki by wziąć w nim udział, któryś z rodziców podarował mięso na grilla - również dobrowolne datki w zamian za kiełbaskę. Był także salon makijażu - malowano dzieci farbkami. Generalnie świetna zabawa a i cel był szczytny.
<3

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Akcje przedsiębiorczości dla klasy i szkoły.

Postautor: Basiek70 » 2014-10-24, 21:11

u nas od kilku lat z okazji Dnia Rodziny organizowany jest przez Radę Rodziców festyn rodzinny
każda klasa przygotowuje stoisko i zarabia na rzecz szkoły
są loterie fantowe, punkty gastronomiczne, usługi, sprzedaż różnych rzeczy
są też licytacje pudeł-niespodzianek, też każda klasa przekazuje (i jest określona minimalna wartość zawartości)
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.
Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,
który jest tylko realistą."

yaishii
Posty: 7
Rejestracja: 2014-10-23, 09:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Biologia
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Akcje przedsiębiorczości dla klasy i szkoły.

Postautor: yaishii » 2014-10-26, 20:07

super :)
o takie akcje mi chodzi :)
czy mogłabym poznać więcej szczegółów?

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Akcje przedsiębiorczości dla klasy i szkoły.

Postautor: linczerka » 2014-10-26, 21:37

Róbcie ozdoby świąteczne i na grudniowym spotkaniu z rodzicami pójdą jak świeże bułeczki. Tylko trzeba rozreklamować.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia


Wróć do „Wychowawca klasy”

cron