Zespół Aspergera - klasy początkowe

czyli miejsce, w którym dyskutujemy o pracy w klasach I-III

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

rewelka
Posty: 29
Rejestracja: 2014-10-15, 21:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: mazowieckie

Zespół Aspergera - klasy początkowe

Postautor: rewelka » 2014-10-28, 20:12

Witam,
mam podejrzenie u jednego z moich uczniów (1 kl.6 lat) zespolu Aspergera. Narazie spisuję sobie różne charakterysyczne cechy tego ucznia na kartce i chcę ją pokazać pedagogowi szkolnemu, aby mnie pokierował co dalej...boję się rozmowy z rodzicami na ten temat - wiadomo pewności nie mam czy jest to ZA, są to tylko moje podejrzenia, ale też nie wszytko mi się zgadza pod tym kątem, więc mam dylemat. Ktoś ma doświadczenie w pracy z tymi dziećmi? W przekazaniu tej informacji rodzicom? Robię to ja (wychowawca klasy) czy pedagog?

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Zespół Aspergera - klasy początkowe

Postautor: dushka » 2014-10-28, 20:33

Ty jako wychowawca. Miałam taką sytuację w tym roku, i ja widziałam różne objawy niepokojące, i anglista czy katechetka, i to od pierwszego dnia dziecko uwagę zwracało. Poprosiłam mamę na rozmowę, nie nazwałam tego konkretnie - wszak od diagnozy zaburzeń tego typu jest lekarz. Opisałam zachowania atypowe, które są niepokojące, które wyraźnie odstają od normy i powiedziałam, że dobrze by było, gdyby się mama przeszła z dzieckiem do poradni PP. Jeżeli wyszedłby jakiś problem, to bardzo dobrze, że właśnie na początku edukacji, bo wówczas najwięcej można dla dziecka zdziałać - to podkreśl.

Elwira19866
Posty: 46
Rejestracja: 2014-07-23, 01:06
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Zespół Aspergera - klasy początkowe

Postautor: Elwira19866 » 2014-10-30, 22:28

A jakie to były niepokojące sygnały?

rewelka
Posty: 29
Rejestracja: 2014-10-15, 21:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Zespół Aspergera - klasy początkowe

Postautor: rewelka » 2014-11-04, 19:27

a czy nie trzeba mieć do poradni jakiejś opinii ode mnie,czyli nauczyciela o zachowaniu chłopca? lub jakiegoś "skierowania" w jakim celu lub z "czym" rodzice się tam udają? i podczas rozmowy rodzicami lepiej nie wspominać o Zespole Aspergera? też nie mam pewności czy to to, wszak chłopiec nie wykazuje wszystkich tych cech, ale widać wyraźną różnicę pomiędzy nim a resztą klasy

objawy: nieumiejętność lub brak chęci współpracy w grupie,zaburzenia mowy i języka (opóźniony rozwój, powierzchownie perfekcyjny język ekspresyjny, sztywna i pedantyczna mowa, nietypowa prozodia i charakterystyka głosu, uszkodzenie zdolności rozumienia języka – przede wszystkim znaczeń przenośnych i ukrytych)
zawężone, specjalistyczne zainteresowania, połączone czasem z obsesyjnym zainteresowaniem jedną dziedziną,
zachowania powtarzalne, rutynowe, niezmienne,
trudności w komunikacji niewerbalnej (ograniczone gesty, skąpa ekspresja twarzy, dystans fizyczny, zachwianie rozumienia bliskości do innej osoby, kłopoty z kontaktem wzrokowym),
niezdarność ruchowa

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Zespół Aspergera - klasy początkowe

Postautor: linczerka » 2014-11-04, 19:45

A na czym polega ta nietypowa prozodia?
rewelka pisze:sztywna i pedantyczna mowa

rewelka pisze:opóźniony rozwój

A na jakiej podstawie taka Twoja diagnoza?

ZA nie tak łatwo zdiagnozować. Poradnie posiłkują się najczęściej kryteriami DSM-IV lub kryteriami Christophera Gillberga. Muszą wystąpić wszystkie kryteria, by zdiagnozowano ZA.
Opisane przez Ciebie zachowania i reakcje mogą wskazywać na spektrum autyzmu.
Tak czy siak, konieczne jest badanie w poradni.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Zespół Aspergera - klasy początkowe

Postautor: dushka » 2014-11-04, 20:42

Linczerko, i to nie poradnia PP diagnozuje, a lekarz - wyłącznie.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Zespół Aspergera - klasy początkowe

Postautor: linczerka » 2014-11-04, 21:30

Gwoli ścisłości: może to być zespół orzekający lub specjalista-psychiatra.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Zespół Aspergera - klasy początkowe

Postautor: dushka » 2014-11-04, 21:41

Zespół orzekający, który MUSI mieć lekarza, bo tylko lekarz jest upoważniony do diagnozowania.

rewelka
Posty: 29
Rejestracja: 2014-10-15, 21:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Zespół Aspergera - klasy początkowe

Postautor: rewelka » 2014-11-05, 13:59

opozniony rozwoj mowy - mam informację od mamy, że chłopiec późno zaczął mówic, a dziwna prozodia i melodia głosu - nie umiem tego opisać, trzeba by było usłyszeć, bardzo to latwo zauwazyc na tle grupy, ze chlopiec wyroznia się swoją mową (tonem), ale take tym co mowi, sprawoscia ruchowa itp.
nie wiem co robic, nie wszytko sie zgadza z typowym ZA, nie chce pochopnie dzialac i straszyc rodzicow

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Zespół Aspergera - klasy początkowe

Postautor: linczerka » 2014-11-05, 21:06

Oględnie powiedz rodzicom, że zasadne będzie zrobienie badań w poradni,
bo oczekujesz konkretnych wskazówek poradni.
W opinii napiszesz zaobserwowane zachowania.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Katynka
Posty: 3
Rejestracja: 2019-01-16, 15:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Zespół Aspergera - klasy początkowe

Postautor: Katynka » 2019-01-16, 15:31

Witam,
jestem po wielu rozmowach z rodzicami dziecka, u którego podejrzewam ZA, bardzo trudny problem, rodzice twierdzą, że problemy dziecka to wymysł szkoły(nauczyciela), dziecko bywa agresywne, atakuje kolegów(liczne skargi rodziców dzieci atakowanych). Czasami trudno prowadzić lekcje, ponieważ dziecko powtarza określony wyraz lub sylaby i śmieje się, innym razem płacze i mówi o swoich "urojeniach", bardzo często wpada w furię, rzuca krzyczy, przewraca meble, jednocześnie pięknie czyta, buduje długie zdania, sprawnie liczy, doskonale gra w warcaby.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Zespół Aspergera - klasy początkowe

Postautor: linczerka » 2019-01-16, 17:52

Proponuję podjęcie działań.
1.Poproś pedagoga o pomoc. Możesz zaprosić na zajęcia.
2.Zaproś rodziców na kolejną rozmowę i jasno wyraź swoje stanowisko dotyczące konieczności przeprowadzenia badań w poradni.
Jednocześnie pamiętaj, że nie wolno Ci sugerować żadnej dysfunkcji. To zadanie poradni.
3.Wszelkie kontakty z rodzicami i temat rozmów dokumentuj w dzienniku.
4.Porozmawiaj z dyrekcją, zadzwoń do poradni - może udzielą jakiś wskazówek lub pomocy.
Nade wszystko dokumentuj swoje działania, by wykazać, że zrobiłaś absolutnie wszystko, aby pomóc dziecku.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Katynka
Posty: 3
Rejestracja: 2019-01-16, 15:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Zespół Aspergera - klasy początkowe

Postautor: Katynka » 2019-01-16, 19:14

Dziękuję za podpowiedź, te działania i nie tylko te, już podjęliśmy i cały czas jest bardzo, bardzo trudno.


Wróć do „Edukacja wczesnoszkolna”