Rodzic odgraża się kuratorium.

o tym jakie są, jak sobie z nimi radzić, jak wychowywać bez porażek

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
biologica
Posty: 100
Rejestracja: 2014-02-03, 20:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Rodzic odgraża się kuratorium.

Postautor: biologica » 2015-11-04, 20:59

Kochani - mam problem - ale najpierw sytuacja:
2 chłopców - bliźniaki z zdiagnozowanym ADHD - dzieci ogólnie ciężko myślące z lekcji mimo praktycznie indywidualnego traktowania nie wynoszą NIC. Dodatkowo mają problemy społecznościowe - zahaczają, prowokują bójki. Jeden z chłopców został przeniesiony od września do mojej klasy ( klasa 5 - dzieci przyszły w klasie 4 po pobycie w 2 innych placówkach). Proponowane indywidualne zostało odrzucone. Moje dzieciaki cackają się z chłopcem jak z jajkiem ale mimo to są ciągłe konflikty. Opiekun wparował dzisiaj na drzwi otwarte i mi odgraża kuratorium masakra.
Na razie mamy zamiar z 2 wychowawcą zwołać zespół nauczycieli i rodziców.
Co radzicie?

Awatar użytkownika
biologica
Posty: 100
Rejestracja: 2014-02-03, 20:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Rodzic odgraża się kuratorium.

Postautor: biologica » 2015-11-05, 16:51

90 odsłon, żadnej porady....

koma
Posty: 2531
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Rodzic odgraża się kuratorium.

Postautor: koma » 2015-11-05, 17:06

Dlaczego opiekun "wparował"? Co Ci zarzuca??
Chłopcy mają rodziców?
Jaki "zespół nauczycieli i rodziców" chcecie zwołać? Czyich rodziców - tych chłopców czy także innych?

Chcesz pomocy, a piszesz tak niejasno...

oramge
Posty: 425
Rejestracja: 2013-11-22, 19:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski

Re: Rodzic odgraża się kuratorium.

Postautor: oramge » 2015-11-05, 18:22

Po pierwsze spokój.
Często rodzice w emocjach straszą kuratorium, telewizją itd. Na początek przejrzyj uważnie opinię z PPP i zalecenia dla nauczycieli i rodziców. Czy realizowałaś zalecenia, w jakim stopniu, a jak nie to dlaczego. Czy masz potwierdzone kontakty z rodzicami/opiekunami; czego dotyczyły, wpisy do dziennika lub zeszytu spostrzeżeń.
Nauczanie indywidualne prowadzi się na podstawie (zaleceń, opinii, orzeczenia, nie pamiętam który termin jest właściwy) poradni . Jeżeli rodzic/opiekun się nie pojawi wkrótce, to zaproś go na spotkanie i poproś o przedstawienie jego spostrzeżeń, uwag. Spokojnie wysłuchaj, wynotuj najważniejsze i poproś o czas na zastanowienie się.
To tyle na początek na podstawie tego co napisałaś we wstępie.

Awatar użytkownika
ann
Posty: 928
Rejestracja: 2008-01-21, 21:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Geografia, Informatyka, ...
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Rodzic odgraża się kuratorium.

Postautor: ann » 2015-11-05, 18:32

oramge pisze:Nauczanie indywidualne prowadzi się na podstawie (zaleceń, opinii, orzeczenia, nie pamiętam który termin jest właściwy) poradni .

Orzeczenia :)
Prywatnie żyję tak, jak każdy:
Jem, piję, sypiam, patrzę w gwiazdy

majowa
Posty: 89
Rejestracja: 2014-04-26, 14:43
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Rodzic odgraża się kuratorium.

Postautor: majowa » 2015-11-07, 13:35

Twój uczeń chyba nie ma indywidualnego nauczania. Raczej ma wskazania do dostosowania wymagań do indywidualnych potrzeb. A może źle zrozumiałam?

alfie
Posty: 7
Rejestracja: 2016-08-09, 19:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane, Inne
Lokalizacja: śląskie

Re: Rodzic odgraża się kuratorium.

Postautor: alfie » 2016-08-09, 20:05

Rodzic krzyczący zwykle dużo krzyczy i mało robi. Nie do końca rozumiem, czy podał jakieś konkretne argumenty, albo jaka sytuacja była punktem zapalnym - czy mogłabyś to wyjaśnić?
Co do ucznia z nadpobudliwością psychoruchową i zaburzeniami koncentracji (często nazywane po prostu ADHD, co nie zawsze jest trafną diagnozą) - to taki uczeń w klasie zawsze sprawia problemy. Jeśli chcesz, aby pracował dobrze, zacznij od przyjrzenia się sali lekcyjnej - przy takich zaburzeniach ważne jest, aby klasa była urządzona skromnie, bez zbędnych "dekoracji", takich jak: zwierzęta, gazetki, kolorowe plansze i inne rozpraszacze, najlepiej jeśli kolor ścian jest stonowany, a jedyną ozdobą jest przyciągająca wzrok tablica. Po drugie, przy pisaniu konspektu weź go pod uwagę - zadbaj, aby zasada zachowania tempa lekcji była zawsze przestrzegana, wprowadź rutynę - zawsze ten sam schemat lekcji, konsekwentnie przestrzegany. Co do Twojej postawy - zadbaj, aby była zawsze konsekwentna - przy uczniach z zaburzeniami koncentracji uwagi nawet jedno odejście od reguły może zrujnować rok, czy nawet kilka lat pracy nad dyscypliną ucznia. Co do zespołu, który chcecie powołać - też nie do końca rozumiem, o jaki zespół chodzi - proszę, wyjaśnij.

Jeśli uczeń rzeczywiście jest nadpobudliwy można skierować go na diagnozę w kierunku ODD, czyli zaburzeń zachowania - można je łatwo pomylić z ADHD, więc może spróbuj w tym kierunku. Idealnie byłoby, gdyby dla takiego ucznia został opracowany program terapeutyczny.

Co do samego opiekuna, zgadzam się z przedmówcą - spokój. Obojętnie ile by nie krzyczał i czym by Cię nie straszył, zachowaj spokój i... uśmiech na twarzy (to zwykle ostudza złe emocje zbyt pobudzonych rodziców). Spokojnie wytłumacz, jaki jest problem z uczniem. Przedstawiając diagnozę pamiętaj o pozytywnych stronach, jeśli nie ma ich zbyt dużo zastosuj po prostu zasadę kanapki (+/-/+). Jeśli jesteś pewna, że nie ma Ci nic do zarzucenia, to jesteś w wygranej sytuacji - tłumacz i wyjaśniaj, naświetl problemy, poproś go o wyrażenie jego opinii, możesz nawet spytać, jak on wyobraża sobie współpracę i co możecie zrobić wspólnie dla jego dziecka.

Więcej mogę napisać, jeśli wyjaśnisz szczegóły, o które pytam.

Pozdrawiam, Ania.


Wróć do „Problemy dydaktyczno-wychowawcze”