kto może pracować w świetlicy?

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

fimka
Posty: 1
Rejestracja: 2008-08-25, 14:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

kto może pracować w świetlicy?

Postautor: fimka » 2008-08-25, 14:31

Czy nauczyciel może być opiekunem świetlicy szolnej?

Awatar użytkownika
nadia
Posty: 612
Rejestracja: 2007-08-23, 18:50

Re: kto może pracować w świetlicy?

Postautor: nadia » 2008-08-25, 16:20

Według naszych przepisów powinien mieć chyba ukończoną pedagogikę opiekuńczo-wychowawczą,niestety...

edzia
Posty: 4785
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: kto może pracować w świetlicy?

Postautor: edzia » 2008-08-25, 17:47

wg projektu nowego rozporządzenia :
§ 24. 1. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w świetlicach szkolnych i nauczyciela wychowawcy w internatach posiada osoba, która:
1) uzyskała tytuł magistra lub licencjata, po ukończeniu studiów wyŜszych na kierunku pedagogika w specjalności odpowiadającej prowadzonym zajęciom, i posiada rzygotowanie pedagogiczne albo
2) ukończyła studia podyplomowe z zakresu prowadzonych zajęć i posiada przygotowanie pedagogiczne lub
3) ma kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym typie szkoły, w której prowadzone są świetlica szkolna lub internat, określone odpowiednio w § 2-4.

marianka
Posty: 114
Rejestracja: 2008-08-24, 21:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: kto może pracować w świetlicy?

Postautor: marianka » 2008-08-25, 19:25

Póki co opiekunem (niekoniecznie wychowawcą) w świetlicy może być każdy nauczyciel. Trochę bardziej kompilkuje się sprawa gdy w świetlicy realizowany jest np. program terapeutyczny. W tym przypadku uznanie kwalifikacji to decyzja dyrektora.

Jedliński
Posty: 547
Rejestracja: 2008-09-20, 18:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: śląskie

Kwalifikacje do bycia wychowawcą świetlicy

Postautor: Jedliński » 2011-02-10, 00:30

Wytłumaczcie mi, kto może być zatrudniony jako wychowawca świetlicy? Pytam o kwalifikacje....

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 7614
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: kto może pracować w świetlicy?

Postautor: malgala » 2011-02-10, 15:30

Jeżeli to świetlica szkolna to każdy nauczyciel uczący w tej szkole posiada również uprawnienia do pracy w świetlicy.

sowa_661
Posty: 1
Rejestracja: 2010-11-20, 16:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: śląskie

Re: kto może pracować w świetlicy?

Postautor: sowa_661 » 2011-02-17, 20:29

Jestem nauczycielką świetlicy skończyłam resocjalizację i pracowałam jako pedagog szkolny.Zatrudniając się w świetlicy musiałam skończyć roczny kurs kwalifikacyjny- pedagogika opiekuńczo wychowawcza.Więc nieprawdą jest,że w świetlicy szkolnej może pracować każdy nauczyciel zatrudniony w szkole.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 7614
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: kto może pracować w świetlicy?

Postautor: malgala » 2011-02-17, 20:50

sowa_661 pisze:nieprawdą jest,że w świetlicy szkolnej może pracować każdy nauczyciel zatrudniony w szkole

Kiedyś nie mógł, teraz może.
Zmieniły się przepisy dotyczące kwalifikacji.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3656
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: kto może pracować w świetlicy?

Postautor: dushka » 2011-02-17, 20:54

W momencie, gdy KNki weszły, dodam.

magdak3
Posty: 74
Rejestracja: 2010-03-06, 09:36
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

Re: kto może pracować w świetlicy?

Postautor: magdak3 » 2011-03-30, 16:17

Tak się upewnię tylko ;-): czy to znaczy, że nauczyciel przedmiotowiec może się zatrudnić jako wychowawca świetlicy? Chodzi mi o sytuację, że np. traci etat i szuka pracy w SP na świetlicy. Rozumiem, że ostateczna decyzja należy do dyrektora, ale prawo dopuszcza taką możliwość?

koma
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: kto może pracować w świetlicy?

Postautor: koma » 2011-03-30, 23:17

Dopuszcza.

SiTeK
Posty: 44
Rejestracja: 2007-09-11, 22:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: śląskie

Ot i tak ...

Postautor: SiTeK » 2011-04-06, 09:47

Już się zaczynam bać.
Nie dość że "zużyłem" masę czasu i pieniędzy na wykształcenie, żeby móc pracować na świetlicy to jeszcze teraz zaczyna krążyć widmo bycia nauczycielem nie nauczycielem. Nie wyobrażam sobie pracować na świetlicy w Szkole Podstawowej i mieć 40 godz. To chyba będzie "stres".
Myślę że nasza "orędowniczka" - Kasia Hall, kiedyś się opanuje i może zacznie byc ministrem edukacji nie dezorganizacji.

Dość narzekania, wiosna przyszła, zaczyna się wszystko zielenić, wszystko z ziemi wyłazi - żałuje że teściowa zakopałem na działce. Hi Hi

Wiosennie was pozdrawiam
Gdyby każdy myślał o sobie
o każdym by ktoś pomyślał

fifarafa
Posty: 2
Rejestracja: 2011-04-06, 15:25
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: lubelskie

Re: kto może pracować w świetlicy?

Postautor: fifarafa » 2011-04-06, 15:33

A ja mam takie pytanie, otóż od września mam mieć cały etat świetlicy i dyrektor twierdzi że muszę mieć wczesnoszkolne bo na świetlicy czekają też dzieci z I-III oraz od 2012 roku 6-latki, stąd moje pytanie czy to prawda? Ustawa mówi że każdy nauczyciel zatrudniony w danej szkole może być wychowawcą świetlicy. To co każdy musi też mieć nauczanie wczesnoszkolne? Jestem po kierunku wf z przygotowaniem pedagogicznym.

Na stronie MEN jest taki artykuł jak go rozumiecie?

Zalecenia dotyczące pracy z uczniami w młodszym wieku szkolnym zostały określone w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 grudnia 2008 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (Dz. U. Nr 4, poz. 198).
Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela-wychowawcy w świetlicach szkolnych - zgodnie z § 24 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli, (Dz. U. z 2009 r., Nr 50 , poz. 400) - posiada osoba, która:
- ukończyła studia wyższe na kierunku pedagogika w specjalności odpowiadającej prowadzonym zajęciom oraz posiada przygotowanie pedagogiczne
lub
- ukończyła studia wyższe na dowolnym kierunku (specjalności) i studia podyplomowe z zakresu
prowadzonych zajęć oraz posiada przygotowanie pedagogiczne,
lub
- ma kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym typie szkoły, w której prowadzi się świetlicę.


Wróć do „Prawo oświatowe”