Awans zawodowy, publikacje nauczycieli, nauczyciele
Strona głównaForumSklep

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Powrót po udpz
Autor Wiadomość
borówka18 

Post nr 1, Wysłany: 2012-07-18, 18:46   Powrót po udpz

Jestem po urlopie dla poratowania zdrowia, skończył mi się w czerwcu 2012 roku. W maju dostałam wypowiedzenie zmieniające warunki umowy, krótko mówiąc obniżono mi pensum. Miałam 7 dni na odwołanie się do Sądu Pracy, ale nie skorzystałam z tego i teraz żałuję. Czy jest jeszcze jakaś możliwość podać pracodawcę do Sądu Pracy z powodu obniżenia etatu, czy już nic nie da się zrobić???
Bardzo proszę o odpowiedź na mój problem i z góry dzięki!!!

iluka 

Przedmiot nauczania: język polski, przyroda
Post nr 2, Wysłany: 2012-08-01, 13:41   

Odpowiadam, choć już pewnie wiesz, że nic nie da się zrobić. Zawsze lepiej złożyć pozew , bo 7 dni w szoku i nerwach mija bardzo szybko /wycofać można nawet w dniu rozprawy/. A miałaś propozycję przeniesienia w stan nieczynny?
Ale nie rozumiem dostałaś wypowiedzenie z art.20 w związku z niewyrażeniem zgody na obniżenie pensum?

borówka18 

Post nr 3, Wysłany: 2012-08-20, 12:32   

Wypowiedzenia nie dostałam, ponieważ wyraziłam zgodę na obniżenie pensum do 14/18 etatu. Żałuję tylko, że w ciągu 7 dni nie złożyłam pozwu do Sądu Pracy z powodu obniżenia etatu, a teraz wiem na pewno, że sprawę miałabym wygraną. Po prostu zatrudniona zostanie inna nauczycielka z likwidowanej szkoły, a mnie i innym nauczycielom zabierają godziny. Dlatego pytałam, czy jest jeszcze jakaś szansa na walkę o godziny, pomimo tego, że nie poszłam do Sądu Pracy w ustawowych 7 dniach.

iluka 

Post nr 4, Wysłany: 2012-08-20, 20:33   

Skoro wyraziłaś zgodę, to nie rozumiem z czym do sądu? Możesz próbować negocjować z dyrekcją. Pisemnie najlepiej. Jeśli są godziny wolne, to jaka podstawa do ograniczenia pensum??? Niech Ci umotywują pisemnie. Wtedy masz się od czego odwoływać albo skarżyć...

borówka18 

Post nr 5, Wysłany: 2012-08-21, 20:01   

iluka napisał/a:
Skoro wyraziłaś zgodę, to nie rozumiem z czym do sądu?

Właśnie żałuję, że wyraziłam zgodę na ograniczenie etatu, a nie poszłam do Sądu Pracy. Dlatego pytam, czy już nic nie da się zrobić, żeby odzyskać pełny etat. Moje godziny dali nowo zatrudnionej nauczycielce, którą przyjęli do pracy ze szkoły, którą zlikwidowano w sąsiedniej miejscowości.

iluka 

Post nr 6, Wysłany: 2012-08-21, 20:07   

Przykro mi, formalnie nic :( Tylko negocjacje. Na przyszłość nic pochopnie bez rozeznania, mówię to z własnego gorzkiego doświadczenia. To, co wam dyrekcja świadomie zrobiła to świństwo /delikatnie mówiąc/ :evil:

borówka18 

Post nr 7, Wysłany: 2012-08-21, 20:14   

Spróbuję jeszcze porozmawiać z Radcą Prawnym specjalizującym się w Prawie Oświatowym.

iluka 

Post nr 8, Wysłany: 2012-08-21, 20:23   

Powodzenia, ja już zaliczyłam takich trzech plus sąd pracy. Upewnię się tylko: zgodę na ograniczenie etatu wyraziłas w formie pisemnej czy ustnej i czy przy świadkach?
borówka18 napisał/a:
mnie i innym nauczycielom zabierają godziny
Przepraszam, że spytam, to nie umiałyście sobie policzyć ile jest godzin danego przedmiotu do podziału na ileś nauczycieli. My już od kwietnia liczymy i liczymy.... :?

borówka18 

Post nr 9, Wysłany: 2012-08-21, 20:30   

Dostałam na piśmie, tak znienacka, wypowiedzenie umowy o pracę w części dotyczącej wymiaru czasu pracy oraz proporcjonalnego zmniejszenia wynagrodzenia adekwatnego do nowego wymiaru zatrudnienia.

iluka 

Post nr 10, Wysłany: 2012-08-21, 20:39   

No właśnie znienacka, w pośpiechu, pod presją, w zagrożeniu całkowitą utratą pracy.... Skąd ja ten system znam??? Szkolą ich tak czy co? Powinnaś mieć chyba wypowiedzenie zmieniające warunki.... na rok 2012/2013?
W zasadzie można przyjąć, że zostałaś wprowadzona w błąd tym rzekomym brakiem godzin i napisać to dyrekcji czym prędzej -niech się ustosunkuje PISEMNIE, żeby do odwołana czy prawnika coś mieć w ręku. Ona doprowadziła do podjęcia przez ciebie niekorzystnej decyzji. :evil:

borówka18 

Post nr 11, Wysłany: 2012-08-21, 20:46   

Dyrektor nie raczył napisać nawet na jaki okres czasu jest to wypowiedzenie warunków umowy o pracę, napisał tylko, że od 1 września 2012 roku. Nie napisał również na podstawie jakiego artykułu Karty Nauczyciela ogranicza mi etat.

iluka 

Post nr 12, Wysłany: 2012-08-21, 20:50   

Dziewczyno! Bierz się natychmiast za dobrego prawnika i do roboty!!! On specjalnie tak zrobił, żebyś miała bezterminowo, na wiele lat lub do wyrzucenia z pracy w przyszłym.

borówka18 

Post nr 13, Wysłany: 2012-08-21, 21:44   

Tak też najprawdopodobniej zrobię. Tylko czy Sąd Pracy uwzględni mój pozew o uznanie wypowiedzenia warunków umowy za bezskuteczne , skoro nie odwołałam się w ciągu ustawowych siedmiu dni?

iluka 

Post nr 14, Wysłany: 2012-08-21, 21:54   

Termin jest nieprzekraczalny, raczej. Można wskazać uchybienia, mobbing, braki formalne itp. Podkreślam, jeśli fizycznie godziny są to ograniczenie jest bezpodstawne. Zadaj może pytanie o wyjaśnienie tej sprawy na najbliższej konferencji i dopilnuj, żeby odpowiedźbyła zaprotokołowana, to też dowód dla sądu. Już nie wiem , co poradzić..

borówka18 

Post nr 15, Wysłany: 2012-08-21, 21:58   

Dzięki. W odpowiednim czasie napiszę jak zakończył się mój problem. Pozdrawiam.

Odpowiedz do tematu