Dodaj publikację
Autor
Ewa Białasiewicz-Adamczyk
Data publikacji
2008-01-30
Średnia ocena
2,50
Pobrań
198

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Jest to konspekt lekcji z gimnastyki korekcyjnej, dla dzieci z wadami mieszanymi, z pokonywaniem korekcyjnego toru przeszkód.
 Pobierz (doc, 171,5 KB)

Podgląd treści


KONSPEKT LEKCJI GIMNASTYKI KOREKCYJNEJ

Klasa: III
Rodzaj odchyleń w postawie ciała: wady mieszane ( płaskostopie, asymetria )
Miejsce ćwiczeń: dobrze przewietrzona salka korekcyjna
Przybory: ławeczka, równoważnia, szarfy, materac, drabinki, mata z kolcami, kulki i kubeczki
Zadania: - ćwiczenia wzmacniające mięsnie posturalne, nóg i stóp, - ćwiczenia zwinności i koordynacji, - samodzielne pokonanie korekcyjnego toru przeszkód
Cele operacyjne:
Postawy, wiedza:
❖ ϖ    Uczeń wie dlaczego należy ustawiać stopy równolegle względem siebie podczas codziennego chodu i stania
❖ ϖ    Uczeń wie jak wygląda prawidłowa postawa ciała
❖ ϖ    Współpracuje z kolegą
❖ ϖ    Rozumie znaczenie samodzielnej pracy
Psychomotoryka:
❖ ϖ    Uczeń wyczuwa przestrzeń
❖ ϖ    Uczeń rozwija koordynację wzrokowo-ruchową
❖ ϖ    Uczeń dokładnie odtwarza ruchy
Umiejętności:
❖ ϖ    Uczeń czuwa nad równoległym ustawieniem stóp podczas ćwiczeń
❖ ϖ   Uczeń chodzi wzdłuż równoważni, zachowując symetryczno-równoległe stawianie stóp
 

|Tok lekcji |Treść |Dozowanie |Czynności nauczyciela |
|I Cz. wstępna | | | |
|1. Czynności organizacyjno |Zbiórka, przywitanie, sprawdzenie obecności i |1’ |Nauczyciel wita się z uczniami, |
|porządkowe |gotowości do zajęć. Podanie zadań lekcji. | |sprawdza ich gotowość do zajęć i |
| |Przed lustrem - autokorekta postawy (głowa prosto,| |podaje zadania lekcji. Kontroluje |
| |szyja wyciągnięta, barki na równym poziomie, | |sylwetkę ucznia. |
| |klatka do przodu, łopatki ściągnięte, brzuch | | |
| |wciągnięty, ramiona wzdłuż tułowia, stopy | | |
| |równolegle ). | | |
| | | | |
| |Berek z ogonkami – zabawa bieżna, za spodenki | | |
| |zatknięte szarfy. Kto zabierze szarfę koledze, | | |
| |wkłada ją sobie za spodenki, osoba bez szarfy |2’ |N. czuwa nad sprawnym pobraniem |
|2. zabawa ożywiająca |goni. | |szarf. |
| | | | |
| |skłony głowy | | |
| |krążenie ramion w przód i w tył naprzemianstronnie| | |
| |skręty tułowia | | |
|3. ćw. wszechstronnie |krążenia bioder | |N. pokazuje ćwiczenia, obserwuje |
|przygotowujące do zadań |wspięcia na palce | |dokładność ich wykonania oraz |
|lekcji |pajacyki |10x |podchodzi do każdego ucznia i |
| |skłony do PiL nogi |10x |poprawia ewentualne błędy. |
| |wdech powietrza z równoczesnym wznosem RR w górę i| | |
| |wydech z opuszczeniem |10x | |
| | |10x | |
| | |10x | |
| | |6x | |
| | |10x | |
| | |3x | |
|II.Cz. główna | | | |
|A | | | |
|4. ćw. obręczy barkowej |-Leżenie przodem, czoło oparte o podłożę, ramiona |8x |N. pokazuje kontroluje i koryguje |
| |w bok- ruch RR od poziomu w górę | |ćwiczenia wykonywane przez uczniów |
|5. ćw. mięśni grzbietu |-Klęk podparty – „Koci grzbiet” | | |
|6. ćw. m. brzucha | |6x | |
|7. ćw. ogólno rozwojowe |-Leżenie tyłem – „rowerek” | | |
|8.ćw. m. obręczy NN |-Powstanie z siadu bez pomocy rąk |20x | |
| |-siad skrzyżny-chwyt RR za stopy i dociskanie |4x | |
|9. ćw. oddechowe |mocno kolan do podłogi | | |
| |-siad klęczny- wdech nosem wydech buzią z |30’’ | |
|10. ćw. PP |syczeniem | | |
| |-siad skrzyżny, ramiona w bok ugięte w górę- | | |
| |sięganie czubkiem głowy w górę |4x |N zwraca uwagę, aby nie zadzierać |
|11. ćw. stóp |„Gąsieniczki” | |brody ...