Dodaj publikację
Autor
Iwona Perczyńska
Data publikacji
2008-02-04
Średnia ocena
0,00
Pobrań
45

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

"Kręgosłup ludzki , osadzony w miednicy i połączony dodatkowo silnymi więzadłami i układem mięśni , z punktu widzenia mechaniki można porównać do masztu w żaglówce umocnionego od przodu i tyłu olinowaniem."
 Pobierz (doc, 85,5 KB)

Podgląd treści

".. .dobrze ukształtowanego dziecięcia trzeba pilnować, aby równie dobrze rosło, aby tej pierwiastkowej budowy nie nadwyrężało, słabych zaś i źle utworzonych tak należy kierować i prowadzić, aby te zboczenia sprostować i uchybienia ile można naprawić"

Jędrzej Śniadecki

CHARAKTERYSTYKA WAD POSTAWY CIAŁA

Mechanizm utrzymania osiowej równowagi kręgosłupa w płaszczyźnie strzałkowej

Kręgosłup ludzki , osadzony w miednicy i połączony dodatkowo silnymi więzadłami i układem mięśni , z punktu widzenia mechaniki można porównać do masztu w żaglówce umocnionego od przodu i tyłu olinowaniem
Jak wygląda powiązanie tego całego układu statyczno – dynamicznego , w skład którego wchodzą : kręgosłup – klatka piersiowa – miednica – kończyny dolne ?
Należy tu mówić o potrójnym mechanizmie tego sprzężenia ;po pierwsze mięśnie międzykręgowe spełniają rolę stabilizatorów kręgosłupa , po drugie : istnieje bezpośrednie i pośrednie połączenie kręgosłupa z miednicą , po trzecie : mięśnie miednicy i kończyn dolnych stanowią połączenie na niższych piętrach „ tej drabiny”.
Tak więc za utrzymanie postawy w pozycji stojącej odpowiedzialne są następujące mięśnie :
1. z przodu
-mięśnie szyi
-mięśnie klatki piersiowej
-mięśnie brzucha
-mięsień czworogłowy uda
2. z tyłu
-prostownik grzbietu
-mięśnie pośladkowe
-mięśnie kulszowo – goleniowe.

W tym układzie szczególną rolę odgrywa miednica . Kości kulszowa , biodrowa i łonowa tworzą jedną całość – kość miedniczną. Obie kości miedniczne połączone z przodu spojeniem łonowym z tyłu kością krzyżową – stanowią obręcz biodrową. Miednica z kolei podparta jest głowami kości udowych . W prawidłowych warunkach fizjologicznych miednica jest pochylona do przodu.
Pochylenie miednicy zależy od następujących mięśni ,które możemy podzielić na dwa układy. Pierwszy układ tworzą mięśnie , których wzmocnienie powoduje zwiększenie przodopochylenia miednicy – są to :
1. z przodu
-biodrowo – lędźwiowy
-prosty uda
2. z tyłu
-czworoboczny lędźwi
-prostownik grzbietu
Drugi układ , który przy tych samych założeniach powoduje zmniejszenie przodopochylenia miednicy , stanowią :
1. z przodu mięśnie brzucha
-prosty
-skośny zewnętrzny
-skośny wewnętrzny
2. z tyłu – mięśnie pośladkowe
-wielki
-średni
-mały
-mm kulszowo – goleniowe:
- m. półbłoniasty
- m. półścięgnisty
- m. dwugłowy uda
- m. przywodziciel wielki.

Wady kręgosłupa w płaszczyźnie strzałkowej

Istotą wad kręgosłupa w płaszczyźnie strzałkowej jest pogłębienie lub zmniejszenie fizjologicznych wygięć kręgosłupa. Najczęściej występują cztery postacie tych wad.

1. Pogłębienie kifozy piersiowej , tzw. plecy okrągłe
2. Pogłębienie lordozy lędźwiowej , tzw. plecy wklęsłe
3. Pogłębienie kifozy piersiowej i lordozy lędźwiowej – plecy okrągło – wklęsłe
4. Brak fizjologicznych wygięć kręgosłupa – plecy płaskie.

Plecy okrągłe

W plecach okrągłych osłabione są mięśnie grzbietu i ściągające łopatki , natomiast nadmiernie napięte i przykurczone mięśnie piersiowe. Poprzez ćwiczenia należy wzmocnić w pozycji zbliżenia przyczepów mięśnie karku , mięsień prostownik grzbietu odcinka piersiowego oraz mięśnie ściągające łopatki ; natomiast rozciągnąć należy mięśnie piersiowe oraz ...